(Son Güncelleme: 01.03.2020) Bu yazıda sizlere Montmartre Tepesi‘ne çıkmak için Montmartre Füniküleri kadar sevdiğim, eski adı Montmartrobus olan 40 numaralı Montmartre Otobüsü‘nü tanıtmak istiyorum. Tabii şehirde turist olduğunuz zaman Montmartre Tepesi‘ne yürüyerek ya da fünikülerle çıkmak da hoş seçenekler arasında ama ben yokuş tırmanmayı çok sevmeyen biri olarak 40 numaralı Montmatre Otobüsü’nü daha bir seviyorum 😉

40 numaralı Montmartre otobüsü aslında uzun yıllar herkesin Montmartrobus olarak bildiği, görece turistik bir otobüs hattıydı ama Nisan 2019’da, Paris Belediyesi‘nin Paris’teki otobüs güzergahlarında köklü bir değişiklik yapması sonucunda bu otobüsün adı değişti, güzergahında da oynamalar yapıldı. Dolayısıyla Pariste.Net Tv‘de Mayıs 2019 öncesi yayınlanmış videolarda bu otobüsten Montmartrobus olarak söz edildiğini göreceksiniz; bilin ki o otobüs artık 40 numaralı Montmartre otobüsü.

Nisan 2019 öncesi 40 numaralı Montmartre otobüsü durağı Pigalle‘deki metro istasyonunun hemen çıkışındaki meydanda, bulunuyordu. Otobüsün kalkış noktası Pigalle‘den Le Peletier metro istasyonuna taşındığı için artık o noktada durak yok. Dolayısıyla Pigalle‘de metrodan indikten sonra, Montmartre Tepesi‘ne doğru baktığınızda sağ tarafa yürürseniz soldaki ikinci yokuşun başındaki duraktan binmek daha akıllıca olacaktır sanıyorum.

Hatta bu otobüse binerek Montmartre Tepesi‘ne çıkmak istiyorsanız artık doğrudan M7 metrosunun Le Peletier, M12 metrosunun Saint Georges, Pigalle ya da Abbesses istasyonlarından birinde de inebilirsiniz. Ben eskiden Pigalle‘de inip hemen meydandaki eski kalkış noktasından bu otobüse binmeyi sevdiğim ve önerdiğim için bu yazıyı yazmıştım ama yeni düzene göre “mutlaka bu otobüse binin” diyemiyorum; yine de bu yazı kalsın; belki birilerinin işine yarar.

Montmartrobus Pariste.Net

40 numaralı Montmartre otobüsü normal bir belediye otobüsü ve doğal olarak bu otobüse normal biletle biniliyor. Navigo ve diğer ulaşım kartları da otobüste geçerli. Haftanın her günü (genel olarak) sabah 07:30 ile gece 00:30 arasında sefer düzenlenen bu hatta Montmartre sokaklarını minik bir otobüsle gezinmenin, döne-dolaşa hoplaya-zıplaya başınızın dönmesinin eğlencesini yaşayabiliyorsunuz. Montmartre sokakları pek öyle tek bir çizgi şeklinde olmadığı için otobüs sürekli olarak bir aşağı bir yukarı, bir sağa bir sola dönüp duruyor ve bu gezi boyunca birbirinden güzel, birbirinden ilginç sokaklardan geçiyorsunuz.

Le Peletier’den kalkıp 18. Arrondissement Belediyesi’ne giden 40 numaralı Montmartre otobüsü, bu güzergahta Montmatre Tepesi‘ne doğru yokuşu tırmanıp Abbesses tarafına çıkıyor, sonra dönüp dolaşıp Moulin de la Galette’in oradan Place du Tertre‘in yani Ressamlar Meydanı diye bilinen yerin hemen yakınına ulaşıyor. Zaten otobüsün şoförü burada, Place du Tertre – Norvins durağında yani, “Monmağğğğğtğğğğğ” diye anons yapınca neredeyse herkes iniyor… Güzel bir gezi olması için, haliyle bu durakta inmekte fayda var. Bu konudaki detayları zaten Montmartre Tepesi yazımda etraflıca anlatmaya çalışmıştım.

Otobüs bu noktadan sonra Le Clos Montmartre – Montmartre Üzüm Bağları‘nın olduğu yokuştan aşağı iniyor ve döne dolaşa 18. Arrondissement Belediyesi’ne kadar devam ediyor. Orası son durağı zaten. Aynı otobüsle geri dönmek isterseniz de bu kez ters istikametten ama tamamen bambaşka bir güzergahta ilerliyorsunuz. 40 numaralı Montmartre otobüsü bu yönde giderken Sacré-Coeur Bazilikası‘nın alt tarafından, Square Louise-Michel‘in üst kısmından, Montmartre Füniküleri ile kesişip, Place du Tertre‘in üst köşesinden geçip, aşağı doğru yoluna devam ediyor, Pigalle‘den geçip Le Peletier’ye iniyor…

Montmartrobus Pariste.Net

40 numaralı Montmartre otobüsü genelde minik elektrikli otobüsler oluyor ama bazen biraz daha büyükçe olan dizel motorlu araçlara da denk gelebiliyorsunuz.

Tabii bir de Moda tramvayını hatırlıyorum durakta her bu otobüsü bekleyişimde. Çünkü 40 numaralı Montmartre otobüsü bir turistler, bir de Montmartre‘ın yaşlı sakinleri tarafından kullanıyor. Kendimi bir gün yaşlandığımda Montmartre‘ta otururken hayal ediyorum, o günler geldiğimde yine bu otobüsle yukarıdaki evime çıktığımı, artık her gün gide-gele şoförle de kanka olduğumu 🙂

40 numaralı Montmartre otobüsü turistik bir hat olunca tabii minik otobüsün içindeki atmosfer de farklı oluyor. Sanki bayram otobüsü gibi, Montmartre sakini yaşlı teyze ve amcaların feri kaçmış gözleri hariç, her turistin gözünde çocuksu bir sevinç görebiliyorsunuz.

Montmartrobus Pariste.Net

40 numaralı Montmartre otobüsü’nün düzenlenmiş bir sefer tarifesi olsa da Montmartre sokakları çok dolambaçlı ve tıkanmaya çok müsait olduğu için şoförlerin bu tarifeye uyması biraz güç. İlan edilen sefer aralığı 12 ilâ 15 dakika olarak verilmiş. Bazen çok daha uzun bekleyebiliyorsunuz bazen de otobüsler peşpeşe geliveriyor; yani bunun garantisini vermek güç.

Dediğim gibi otobüste normal bilet geçerli. Ayrıca Navigo Découverte kartlarınızı, Paris Visite‘inizi ya da diğer avantajlı biletlerinizi kullanabilirsiniz. Paris ulaşımında kullanılan bilet ve kart çeşitleri hakkında detaylı bilgi için bu linkteki yazıyı okumanızı öneririm.

Keyfli geziler, keyifli keşifler…

 

 

blank
Author

13 Comments

 1. blank

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Montmartre tepesi yazınızda soru soran da bendim 🙂 yine bir sorunum var cevap verirseniz çok müteşekkir olacağım gitmeden önce son günlerimiz.. biz chatelet les halles civarında kalacağız. buradan Anvers ya da Pigalle durağına en kolay nasıl gidebiliriz acaba? Bize en yakın metro 4 numara gibi görünüyor ama o bu duraklardan geçmiyor. arc de triomphe'un oraya geçip 2 no'lu metroyla mı gitsek bu şekilde de çok mu uzatmış oluyoruz? ne önerirsiniz? çok teşekkür ediyorum.

  • blank

   merhaba
   şu an disneyland'dayım ve şarjım çok az o yüzden kısaca yanıt vereyim
   4.hat + 2.hat yapmak en mantıklısı
   Barbes Rochechouart'dan aktarma çok kolaydır
   iyi günler

 2. blank

  Merhaba Ahmet bey,
  Montmartre için keyifli bir seçenek de Moulin Rouge'un karşısından hareket ederek Edith Piaf'ın muhteşem sesi eşliğinde gezdire gezdire tepeye kadar ulaşan Petit Train de Montmartre olabilir.Fazlaca turistik ama son derece keyifli bir gezi olmuştu bizim için. Selamlar
  Gonca

  • blank

   Merhaba Gonca Hanım
   Evet evet haklısınız, bir de o seçenek var. Turistik olması kaçınılmaz ama illa kötü bir şey demek değil tabi. Onu da yazmalıyım ilk fırsatta. Hatırlattığınız için teşekkürler.

 3. blank

  Merhaba Ahmet Bey,
  Montmarte bir Pazar günü için mantıklı mı veya Arc de Triomphe ile Jardin des Tuileries arasındaki bir gezinti Pazar günleri her yer kapalı olacağı için manasız mı olur?

  • blank

   Merhaba,
   Montmartre hafta sonları haliyle kalabalık oluyor, bu kötü bir şey ama bir yandan da canlı ve cıvıl cıvıl oluyor bu da iyi bir şey 🙂 Montmartre yazımda belirttiğim alternatif rotalarsa meydana göre daha sakin ve zevkli, ona göre yukarıyı şöyle bir görüp Montmartre eteklerinde sakin sepenek dolaşmak da mümkün.
   Arc de Triomphe'tan Tuileries'ye pazar günü yürürseniz Champs-Élysées'deki mağazaların çoğunun açık olduğunu göreceksiniz yani o açıdan da bir sıkıntı yok, içiniz rahat olsun.
   İyi tatiller

 4. blank

  Merhaba Ahmet bey, öncelikle yazılarınız gerçekten Paris'te bulunduğumuz sürede çok faydalı oldu. Son durağımız yarın Montmartre olacak. Hem Amelie nin kafesini hem moulin rouge u hem de ressamlar tepesini gezmeyi planlıyoruz. En uygun rotayı belirlemeye çalışıyoruz, küçük bir öneri güzel olabilir 🙂 ve montmartrobus un ve füniküler in ücret tarifesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkürler :))

  • blank

   Merhaba Berfin Hanım,
   Böyle kısa sürede yanıt vermem gereken sorulara her zaman zamanında yetişmem kolay olmuyor, kusuruma bakmayın lütfen; umarım geç kalmamışımdır.
   Gezinize Blanche'tan başlayıp Moulin Rouge'u görerek gezinize başlayabilirsiniz, hemen sağdaki dik sokaktan yukarı çıkarsanız da ileride solda Amelie'nin kafesi karşınıza çıkacak. Ondan sonra da yukarı doğru yürüyüp sokaklarda kaybolmanız yeterli 🙂 Aslında Montmartre'ı gezmek için en ideal rota Montmartre Tepesi yazımda mevcut. Bkz: http://www.pariste.net/montmartre-tepesi-butte-montmartre/
   Montmartrobus ve fünikülerde de tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan normal bilet kullanılıyor, ayrı bir tarifesi yok yani.
   İyi gezmeler.

  • blank

   Yazınızı bu yorumu attıktan kısa bir süre sonra gördüm ve çok yardımcı oldu. Paris gezimizi siteniz sayesinde çok daha verimli geçirdik. Ellerinize sağlık. Yeniden yolumuz düşerse yine yazılarınızdan yardım alacağız 🙂 teşekkürler

 5. blank
  Besta Çelebi Reply

  Merhaba Ahmet bey.
  Paris’te 4 – 8 Şubatta olacağım, sizin ile irtibata hala geçinebilinir me. Türistlerin yorumları ilgimi çök çekti. Ben de peşinen teşekkür etmek istedim.

  Besta

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Bana her zaman iletişim sayfamdaki e-mail adresimden ulaşmanız mümkün.
   http://www.pariste.net/iletisim/
   Bunun dışında, yoğun çalışma tempom nedeniyle, Paris’i gezmeye gelenlerle görüşme şansım ne yazık ki mümkün olmuyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 6. blank

  Merhaba
  blog a baska birseye bakmaya girdim bu yaziya rastladim. Yazilari guncellemeniz muthis gercekten. Tavsiyenizle bu otobusu kullaniyorduk, siz olmasaniz oraya gidip aaaa diye kalirdik ustune bir de tirman yokusu 🙂
  Tesekkurler

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.