(Son Güncelleme: 09.11.2023) Bu yazımızın konusu, Loire Vadisi Şatolar Turu yaparken uğrayacağınız, belki de konaklayacağınız birkaç önemli şehirden biri olan Amboise. Peki Amboise’a yolumuz neden düşecek? Çünkü burası Loire Vadisi’ndeki en önemli şatolardan biri olan Amboise Şatosu‘nun bulunduğu yer. Ayrıca Leonardo da Vinci’nin Evi – Le Clos Lucé de Amboise da bulunuyor.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Paris’e arabayla yaklaşık 225 kilometre mesafede bulunan Amboise (anboaz) şehri aslında bir komün ve bana göre daha çok bir “kasaba” havasında bir yer. Nüfusu 13-15 bin civarında; yani İstanbul’a göre düşünecek olursak sadece bir mahalle büyüklüğünde ama tarihi ve kültürel açıdan oldukça önemli bir yer.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Tabii buralara kadar sadece Amboise’ı görmek için gelmeyeceksiniz. Loire Vadisi Şatoları gezinizin bu önemli durağında, hem Amboise Şatosu hem de Leonardo da Vinci’nin Evi var. Bir de hemen yakında, bu bölgedeki en zarif şatolardan biri olan Chenonceau Şatosu bulunuyor. Ayrıca, özellikle çocukların ilgisini çekeceğini düşündüğüm, sizinde hoşuna gideceğini tahmin ettiğim şahane bir şato maketleri parkı olan Mini Châteaux da yine yakın çevrede gezilecek yerler arasında.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Bu bölgede dolaşmak için bence Loire Vadisi‘ni arabayla gezmek en güzeli. Araba kiralayacak olanlara en önemli tavsiyem, mutlaka GPS’li araç seçmeleri ya da gelirken kendi navigasyon cihazlarını getirmeleri. Yurt dışı internet paketiniz varsa, cep telefonunuzdaki harita uygulamaları da hayat kurtarıcı olacaktır. Çünkü Fransa’da yollar, özellikle de otobanlar oldukça karışıktır, navigasyon işinizi oldukça kolaylaştırır.

Araba kiralamak ya da araba kullanmak istemeyenler için Amboise’a toplu taşımayla ulaşma seçeneği tabii ki var. Tren biletinizi Fransa’nın TCDD’si olan SNCF‘in resmi web sitesinden almanız mümkün. Paris’te Gare d’Austerlitz‘ten trene binip yaklaşık 2 saatte Amboise’a gelmeniz ve trenden indikten sonra, gardan şatoya yaklaşık 1,3 kilometrelik keyifli bir yoldan yürüyerek ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Biz Amboise’a Aralık 2008 ve Ağustos 2017 olmak üzere iki kez gittik; her ikisinde de arabalıydık. İlk Amboise gezimiz, internetin yeni yeni yaygınlaştığı döneme denk geldiği için, gezi öncesinde çok fazla araştırma yapma şansım olmamıştı. İtiraf etmeliyim ki o zaman için benim açımdan önemli olan, Paris’te birkaç gün geçirip sonra bir geceliğine Amboise yakınlarındaki bir şatoda doğum gününü kutlayacak oluşumdu 🙂 Kalacağımız minik şatonun yakınlarında da Amboise Şatosu diye bir yer vardı ve haliyle de gelmişken gezsek iyi olurdu 🙂

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Aralık ayının o soğuk kış günündeki doğum günümde, buz gibi havada gelmiştim Amboise’a ilk kez. Hiçbir beklentim yokken, sadece güzel bir şeyler görmekken amacım, beklediğimin çok daha fazlasıyla karşılaşmış olmak büyülemişti beni. Hatta bayramdı yanılmıyorsam, bayram sabahıydı; 2008’den bahsediyoruz, kaç yıl olmuş…  Amboise gezimize Amboise Şatosu‘yla başlamıştık ve gezerken -kendi adıma- büyük bir sürprizle karşılaştım: Leonardo da Vinci’nin mezarı

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net Leonardo da Vinci'nin Mezarı - Leonardo da Vinci's Tomb

Ünlü İtalyan sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci, 1516’dan 1519’daki ölümüne kadar Amboise’da yaşamış. Bu bilgiyi öğrendikten sonra, Leonardo da Vinci’nin evinin de Amboise’da olduğunu da öğrenmiş, Amboise Şatosu‘nu gezdikten sonra koşa koşa, şatoya yaklaşık 400 metre mesafede bulunan Leonardo da Vinci’nin  Evi – Le Clos Lucé‘yi görmeye gitmiştik. Ağustos 2017‘deki ikinci Amboise gezimizde de hem şatoyu hem de evi aynı zevkle yeniden ziyaret ettik.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Amboise’ın ortasından Loire Nehri geçiyor ama asıl merkez nehrin Güney kıyısında, Amboise Şatosu‘nun tepesinin bulunduğu yamacın hemen yanı başında bulunuyor. Nehrin karşı kıyısı sakin, ortada da yine minik, sakin sepenek bir ada var. Şato tarafında, nehir kıyısında keyfili bir yürüyüş yolu bulunuyor. Kasabanın (şehrin) merkeziyse içeri doğru giden yaya yolu boyunca devam ediyor ve bu yol şato surlarını takip ediyor. Zaten çok büyük bir yer değil, en fazla yarım saatte yürüyerek burayı bitirebilirsiniz…

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Amboise’a arabayla gelirseniz arabanızı mutlaka otoparka bırakmanızı öneririm. Belki Leonardo da Vinci’nin Evi – Le Clos Lucé‘nin arka tarafında bulunan büyük otopark en sağlıklısı olabilir ya da kasabanın nehir tarafındaki yoldaki parkomatların bulunduğu yere park edebilirsiniz. Tatil günleri sokaklardaki park yerleri bedava olabilir ama bunun dışında arabanıza bedava park yeri bulmanızın pek mümkün olmadığını söylemeliyim. Merak etmeyin, park ücretleri Paris’teki otoparklar kadar pahalı değil; o yüzden ceza yeme riskini hiç almayın derim.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Fransa’nın pek çok yerinde olduğu gibi Amboise’da da tarihi merkezde pek çok kafe-restoran ve birbirinden cici butikler bulunuyor. Yeme-içme konusunda özel bir yer önermeyeceğim ama bir kahve molası vermek ve özellikle de bir tatlıyla kendinizi şımartmak isterseniz, Amboise Şatosu‘nun girişine tırmanan rampanın başlangıcında, hemen çaprazda bulunan Patisserie Bigot‘yu bir deneyin derim; hatta benim için orada bir çikolatalı ekler de yiyin lütfen 😉

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Amboise küçük bir yer deyip duruyorum ama tarihi açıdan da önemli olduğu dönemler elbette ki var. Özellikle VII. Charles‘ın buraya Amboise Şatosu’nu yaptırması sonrasında, ardından I. François‘nın da Amboise’a yerleşmesiyle Amboise Şatosu, Château Royal d’Amboise – Amboise Kraliyet Şatosu oluyor. Böyle olunca Amboise epey önem kazanıyor tabii ki. Tam bu dönemde Leonardo da Vinci de kralın daveti üzerine Amboise’a yerleşiyor; çünkü burada kralın himayesinde özgür bilim ortamında çalışmalarını sürdürme imkanı buluyor.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Tabii her şehrin olduğu gibi Amboise’ın da tarih içindeki yeri ve önemi inişli çıkışlı. Zaman içinde Fransa’daki birbirinden güzel köy, kasaba ve şehir gibi Amboise da kendi halinde ama kültürel mirasını korumuş bir şekilde günümüze kadar geliyor. Bünyesinde barındırdığı bu güzellikler sayesinde de ziyareti hak ediyor.

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Loire Vadisi Şatoları turunuzda konaklama için Amboise ya da yakın çevresi ideal bir durak olabilir. Bizim burayı Aralık 2008‘deki ilk ziyaretimizde Amboise’a 10-15 dakika mesafede küçük ama şahane bir şatoda konaklamıştık. Daha sonra Ağustos 2017‘deki gidişimizde yine aynı yerde kalmak istedik ama ne yazık ki şatonun sahipleri Bed & Breakfast‘tan vazgeçmişler, o güzelim şatoda kendi başlarına yaşamaya karar vermişler 🙂

Booking.com

Fikir vermesi açısından, ideal konuma göre birkaç otel önermem gerekirse Hotel Bellevue, Le Pavillon des Lys ya da Le Capitainerie düşünülebilir. Ya da kendinizi biraz şımartmak istiyorsanız, merkezin çok az dışına çıkıp Château de Pray gibi şato otellerde konaklayabilirsiniz 😉 Bir de eğer otel rezervasyonlarınızı booking.com üzerinden yapma alışkanlığınız varsa, yukarıdaki banner’ı tıklayarak yapacağınız rezervasyonlarla bana destek olabiliyorsunuz, biliyorsunuz 😉

Amboise Loire Vadisi - Val de Loire Pariste.Net

Amboise Şatosu, Leonardo da Vinci’nin Evi, Mini Châteaux – Minyatür Şatolar Parkı ve Chenonceau Şatosu gezisiyle birlikte unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz Amboise hakkında şimdilik bunları söyleyebilirim. Tabii biz buradan gelip geçiyoruz ama insanlar böylesi yerlerde bir ömür geçiriyorlar. O yüzden ne söylesem eksik kalır ama yine de kafanızda Amboise hakkında bir fikir oluşturabildimse ne mutlu bana.

Ben buraya hem kışın hem de yazın gittim, ikisinde de hava kapalıydı 🙂 Buna rağmen gözüme her şey çok güzel göründü. Siz bir de güzel havada giderseniz daha ne kadar güzel olabilir, düşünsenize. Belki kendi deneyimlerinizi bizlerle paylaşır, daha sonra gidecek olanlara da fikir verirsiniz.

Nice güzel gezileriniz olması dileğiyle…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: amboise-valdeloire.com

Adres: 37400, Amboise

Yazar

2 Yorum

  1. Şatolar bölgesi çok güzel, doğal manzarası ve bozulmamış tarihi dokusuyla yerleşim yerleri gerçekten görülmeye değer görünüyor, bizlere de görmek nasip olur inşallah, emeklerinize ayaklarınıza sağlık.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.