(Son Güncelleme: 08.05.2023) Loire Vadisi Şatoları Turu yaparken yolunuz Amboise tarafına düştüğünde, çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için ya da içindeki çocuğu halen yaşatabilenler için son derece keyifli ve güzel bir parktan Mini Châteaux‘dan söz etmek istiyorum size bu yazıda. Bu bölgeyi bugüne kadar üç kez gezmiş olmamıza rağmen Ağustos 2017‘deki son gidişimizde tamamen şans eseri keşfettiğimiz Parc des Mini Châteaux – Maket Şatolar Parkı‘nı gezme işini şansa bırakmamanızı, vakti olanların burayı mutlaka gezi programlarına almasını istiyorum çünkü.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Amboise‘a gelip Amboise Şatosu‘nu ve hemen yakınındaki Leonardo da Vinci’nin Evi – Clos Lucé‘yi gezdikten sonra bölgenin en güzel şatolarından biri olan Chenonceau Şatosu‘nu görmeye giderken yol üstünde karşınıza çıkacak olan bu maket şatolar parkında, Loire Vadisi’nde gezilmeye değer 80 şatonun 41 tanesinin maketi yer alıyor! Bir anlamda gezi programınızın ortasında gezilecek şatoları tespit etmek adına listenize ekleme ya da çıkarma yapmak için harika bir ön fikir veriyor gördüğünüz bu şato maketleri 😉

Ancak dikkat etmeniz en önemli konu, burası yılın her döneminde açık değil, Mini Châteaux (mini şato) sadece Nisan başından Ekim sonuna kadar gezilebiliyor. Parkın açık olduğu tarih ve saatleri, bilet fiyatlarını ve diğer güncel bilgileri yazının sonunda yer alan resmi web sayfası linkinden inceleyebilirsiniz.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Biz Loire Vadisi gezimizi hep özel araçla yapmayı tercih ettik, böylesi çok daha konforlu ama eğer Paris’ten toplu taşımayla Amboise‘a ve dolayısıyla Mini Châteaux Parkı’na gelmek isterseniz tren seçeneği elbette mevcut. Paris’te Gare d’Austerlitz‘ten trene binip yaklaşık 2 saatte Amboise‘a gelmeniz mümkün. Tabii ben hiç binmedim ama Amboise Garı‘ndan buraya C Hattı – Ligne C  belediye otobüsüne binerek kısa bir yolculukla ulaşmanız mümkünmüş.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Paris’te Araba Kullanmak yazımda da belirttiğim gibi Paris içinde araba kullanmayı kesinlikle önermiyorum ama Paris çevresindeki bu birbirinden güzel yerleri görmek için araba en keyiflisi.  Dediğim gibi biz arabalıydık, Amboise‘dan benim çok sevdiğim Chenonceaux Şatosu‘na gidiyorduk, yol üstünde online haritaya bakan Devrim’in birden bire “aa burada ilginç bir park varmış” demesiyle aniden direksiyonu o tarafa çevirdik ve şato gezimizi biraz erteleyip ama rotadan neredeyse hiç çıkmadan, araya bir de Mini Châteaux Parkı’nı sıkıştırmaya karar verdik. İyi ki de öyle yapmışız; hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden birini gezmiş oldum. Bu şekilde Mini Châteaux yazısı yazılmış oldu; şimdi de aranızdan imkanı olanlar o bölgeyi gezerken buraya da uğrayacak ve bana bir selam edecek; bundan büyük mutluluk olur mu?

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Arabanızı parkın önündeki otoparka bırakıp girişe doğru yürüyorsunuz. Girişin olduğu bölümde gişe ve hediyelik eşya satılan basit bir dükkan var. Açıkçası, içeride ne olduğunu tam bilmediğimiz için girişin basitliğinden, içeri girip girmemek konusunda biraz tereddüt ettik ama “amaaaan bu kadar gelmişiz, girip bir bakalım” diyerek biletlerimizi alıp parktan içeri giriş yapmış olduk, iyi ki yapmışız 😉

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Öncelikle bu parkı gezmeye gittiğiniz gün havanın güzel olması, en azından yağmursuz olması gerekiyor ki tadını çıkarabilin. Parka girer girmez ilk dikkatinizi çeken şey, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz mini Bugatti arabalarla bir ray üzerinde dolaşan çocukların eğlencesi oluyor. Bugatti’nin küçük modellerinden oluşturulmuş arabalar, belirli bir hat üzerinde dönüyor, çocuklar da araba kullanmış gibi mutlu oluyor. Daha küçük çocuklar içinse yine girişte ama bu kez sol tarafta, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz küçük at arabaları var.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Girişte mutlaka broşür almanızı ve size önerilen rota üzerinden ilerlemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde Mini Châteaux Parkı’na girip sol taraftan yürümeye başlarsanız 2 hektarlık parkta 1,5 kilometrelik en ideal turu yapmış oluyorsunuz. Gezinizin yaklaşık 1,5 saat süreceğini tahmin ediyorum ama elbette ki bu tamamen yürüyüş hızınıza, fotoğraf çekme sevdanıza ve çocuğunuzun parktaki atraksiyonlarda ne kadar zaman geçirmek isteyeceğine bağlı 😉

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Mini Châteaux Parkı’ndaki maketlerin hepsini tek tek tanıtmam mümkün değil; broşürde hepsi detaylı bir şekilde yazıyor olacak ama gezinize başlar başlamaz 2 numarada bulunan Blois Şatosu‘nu göreceksiniz. Buraya gelene kadar o şatonun gerçeğini de görmüş olmalısınız. Sonra 7 numarada, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz, Fransa’nın en görkemli şatolarından Chambord Şatosu‘nun maketi var. 9 numaradaki Cheverny Şatosu‘nu da dünya gözüyle görmüş olduğunuzu düşünmek istiyorum; hemen yanında 10 numaradaki Chaumont sur Loire Şatosu‘nun da aynı şekilde gerçeği gidip görüldü değil mi? 😉

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Parkurun bu bölümünde yine çocuklar için bir atraksiyon, belli bir ray üzerinde giden at modelleri var ki o da oldukça eğlenceli. Bu atlı atraksiyonu ilk kez Paris’te, Boulogne Ormanı‘ndaki Jardin d’Acclimatation‘da görmüştüm. Bazen büyükler de çocuklara eşlik ediyor ve inanın herkes çok eğleniyor; belki siz de çocuğunuzla binmek isteyebilirsiniz?

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Hemen arka tarafta ise küçük bir gölet var, bu göletteki tekneleri uzaktan kumanda ile kullanmanız mümkün 😉 Parkur boyunca devam ettiğiniz zaman 16 numarada benim en sevdiğim şatolardan biri olan, küçük ama sevimli Montresor Şatosu – Château de Montrésor var, onun hemen çaprazında da aşağıda fotoğrafı bulunan, park gezinizden sonra gidip gerçeğini göreceğiniz, güzeller güzeli Chenonceaux Şatosu‘nun su üstündeki maketi bulunuyor. Maketi ayrı güzel, inanın, gerçeği ayrı güzel…

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Siz siz olun, sakın uzaktan gördüğünüz şato maketlerinin büyüsüne kapılıp rotanızdan çıkmayın, numaraları takip ederek ilerlerseniz tüm şatoları tek tek görürsünüz. Örneğin 10 numaradan sonra yanlışlıkla 20 numaraya geçmeye meyledebilirsiniz ama öyle yapmayın, biraz sabredin 🙂 Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz, 20 numaralı şato maketi Leonardo da Vinci’nin Evi – Clos Lucé, 21 numarada ise Amboise Şatosu. Bunların hepsinin gerçeğini gördünüz değil mi? Görmediyseniz mutlaka gidip görün 😉 Hepsini  ayrı ayrı Loire  Vadisi Şatoları Tur Programı yazımda sıraladım.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Böyle böyle ilerlerken 26 numarada bir şato değil, komple bir Orta Çağ kasabası olan Cité Royal de Loches‘u göreceksiniz ki orası da nefis bir yerdir. Biraz ileride parkın en köşesinde çocuklar için şişme bir atraksiyon alanı oluşturulmuş. 31 numaradaki Chinon Kalesi de sadece bir şato değil komple orta çağ kasabası görünümünde ki gerçekten de öyle bir yer; gerçeğini de ne yapıp edip görmelisiniz… 34 numarada ise Saumur Şatosu bulunuyor.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Parkta gezinirken karşımıza hatıra fotoğrafı çektirmek için böyle bir şey çıkınca ben de durur muyum, hemen fotoğraf çektirdim tabii… Gerçi güneş gözlüğüyle biraz tuhaf olmuş ama fotoğrafı çektirirken çok eğlenmiştim. Böyle böyle eğlenerek gezimizi tamamlamış oluyorsunuz ve parkın içinde tam bir tur atarak olarak yeniden girişe yani başladığınız yere ulaşıyorsunuz. Aslına bakarsanız biz, bir tur daha atmamak için kendimizi zor tuttuk ama Chenonceau Şatosu‘na gitmemiz gerekiyordu, o yüzden parktan çıktık, çıkarken de “ne iyi ettik de gezdik” dedik. Umarım siz de öyle dersiniz.

Loir Vadisi Şato Maketleri Parkı: Mini Chateaux - Amboise Pariste.Net

Aslına bakarsanız bu parkın çok daha büyüğü Paris’te France Miniature‘de var ama özellikle Loire Vadisi Şatoları‘nı gezerken Mini Châteaux Parkı’nı gezmek inanın çok daha anlamlı. Çünkü parkı dolaşırken gezdiğiniz şatolardan hoşunuza gidenlere hemen gidip ulaşmanız o kadar kolay ki.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: parcminichateaux.com

Adres: Boulevard Saint-Denis Hors, 37400 Amboise

Yazar

2 Yorum

    • Ahmet Ore Yanıtlayın

      Çok teşekkürler Gülay Hanım. Gidip gördükten sonra deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim. Mutlu günler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.