(Son Güncelleme: 05.01.2020) Hem Champs-Elysées’de geziyorsunuz hem de hesaplı bir yerde, nispeten eli yüzü düzgün bir mekanda doğru dürüst bir şeyler yiyip içmek istiyorsunuz… Her şeyin ateş pahası olduğu bu bölgede böyle bir şey mümkün mü? Evet mümkün… Paris’te yeme-içme konusunda daha fazla mekan önerisinde bulunmam gerektiğinin farkındayım; elimden geldiğince de bu konuda yardımcı olmaya, bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. İşte o yüzden bu yazıda yine size tavsiye edebileceğim restoranlardan birini tanıtmak istiyorum: Restaurant Monté Carlo.

Champs-Elysées dedimse tam da “Şanzelize” Bulvarı üzerinde değil de, bulvarın başındaki Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nın orada, hemen sağdaki bulvar olan Wagram üzerindeyiz… Benim için tüm bu bölge Champs-Elysées olarak geçiyor. Eğer böyle düşünmeyeceksek, yine bu bölgedeki, benim çok sevdiğim Relais de l’Entrecôte bile Champs-Elysées‘de değil deriz 🙂

Champs-Elysées‘nin başında, Zafer Takı‘nı karşınıza aldığınızda, takın tam sağ tarafındaki Wagram Bulvarı’na girip kaldırımın solundan yürüdüğünüzde, biraz ilerde solda Retaurant Monté Carlo’nun kırmızı camekanını göreceksiniz. Size bu restoranı tanıtmak istememin nedeni ise hem midenize sağlıklı bir şeyler girmesini istediğim için, hem de böylesi bir menüyü, Champs-Elysées gibi pahalı bir bölgede gayet makul fiyatlara yiyebileceğinizi söylemek için.

blank
Restaurant Monté Carlo – Champs Elysées

Restaurant Monté Carlo bir anlamda tabldot yemek servisi yapan bir mekan. İçeri girdiğinizde önce tepsinizi alıyorsunuz ve seçeceğiniz menüye göre giriş, ana yemek, tatlı, salata ve içecek reyonlarından istediğinizi tabaklarınıza doldurup ona göre kasada ödemenizi yapıyorsunuz. İşin güzel tarafı, menülerin 12,40€’dan başlıyor olması… Merak etmeyin, tabldot dedimse teneke tabaklarda servis yapmıyorlar, gayet güzel porselen tabaklarda self-servis olacak yiyeceğinizi içeceğinizi kendiniz seçiyorsunuz.

Paris’te, ortalama bir restoranda yemek yemek istediğinizde, genelde bir ana yemek için 12€-15€ arası para ödersiniz. Ortalama bir restoranda tek bir ana yemek için 12€’nun altı ucuz, 15€’nun üzeri ise pahalıdır. Tabii bu değerlendirmem kişiden kişiye göre değişir ama benim bunca zamanlık gözlemlerime göre fiyat aralığının bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

O yüzden Restaurant Monté Carlo’nun 1 antre ya da 1 tatlı + 1 ana yemek + 1 içecekten oluşan 12,40€’luk menüsü bu bölge için hatta tüm Paris için son derece hesaplı. Mekan öyle ahım şahım değil belki ama eli yüzü düzgün, oldukça da temiz ve aydınlık. Hem merak etmeyin, burada yemek yerken ucuz ve basit bir yerde yemek yiyormuş gibi hissetmiyorsunuz 🙂 Eh tabii şık bir yerde yiyormuşsunuz gibi de olmuyor pek ama fiyat-kalite dengesi bakımından gayet avantajlı bir seçim yapmış oluyorsunuz.

blank
Restaurant Monté Carlo – Champs Elysées

15€ ya da 17€ verirseniz daha zengin bir büfeden seçki yapmanız mümkün. Ben kendi adıma, çabuk doyan biri olarak buraya gittiğimde en basit menüden alıyorum, bana fazlasıyla yetiyor. Kim nasıl doyar bilemediğimden, tüm seçenekleri söyleyeyim istedim…

Paris gezinizde boğazınızdan et-tavuk-balık gibi sıcak bir yemek geçmesini istiyorsanız, uygun fiyata, Champs-Elysées‘ye iki adım mesafedeki Monté-Carlo’ya gitmenizi bu yüzden öneriyorum. İşin güzel tarafı, buranın haftanın her günü 11:00-23:00 arası hizmet veriyor olması. Biliyorsunuz Paris’te pek çok restoran öğle ve akşam yemeği saatleri arasında yemek servis etmeyebiliyor. O yüzden bu “service continue” olayı mühim…

Fotoğraflardan ve yazdıklarımdan da anlayacağınız üzere burası özel günler için gidilebilecek bir yer değil. Sadece doğru dürüst yemek yemek istediğinizde, özellikle de bu civarda gezinirken yemeğe fazla para ödemek istemediğinizde tercih etmeniz gereken bir mekân. Ben yolum düştükçe, daha çok öğle yemekleri için tercih ediyorum Restaurant Monté Carlo’yu. O zaman çok daha canlı oluyor. Siz dilerseniz akşam da deneyebilirsiniz.

blank
Restaurant Monté Carlo – Champs Elysées

Restoranın bulunduğu Avenue Wagram da son derece keyifli bulvarlardan biridir. Dilerseniz buradan Ternes’e kadar yürüyebilir, çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. Bulvardan yüzünüzü Zafer Takı‘na doğru çevirdiğinizdeyse takı, her zaman alışık olduğunuz cephesi yerine yandan görüyor olmak da enteresan bir görüntü.

Restaurant Monté Carlo’da mütevazı rakamlara, görece zengin öğle yemeği molası sonrası, Champs-Elysées gezinize devam edebilir, lüksün ve şatafatın içine geri dönebilirsiniz. Özellikle bir haftalık bir tatil için Paris’e geldiyseniz her gün her gün Le Train Bleu gibi lüks mekanlarda yemek yemek sizi yorabilir; sağlıksız fast-food restoranlarında yemek de çok hoş olmasa gerek; o yüzden ara sıra böyle mekanlara da uğramakta fayda var diyebiliriz…

Restaurant Monté Carlo’nun güncel menü fiyatlarına ve iletişim bilgilerine bu linkten ulaşabilir ve sonrasında burayı denerseniz ya da daha önce denediyseniz görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Çünkü hayat paylaştıkça güzel.

Mutlu günler.Adres: 9 Avenue de Wagram, 75017 Paris
blank
Author

6 Comments

 1. blank

  Zafer Takı'nın en tepesine ahlaya poflaya çıkabildiyseniz, indikten sonra adalelerinizi dinlendireceğiniz ve cebinize uygun yemek yiyebileceğiniz bir restaurant. Kaçırmayın, derim. Çeşit bol. Kadehte şarap dahil -hatta şişe suyu bile içtik- tıka basa yedik ve iki kişi 30.80 Avro ödedik. (Burada fotoğraf koyma imkanı olsaydı adisyonu da koyar, ne yiyip içtiğimizi görürdünüz, efendim)

 2. blank

  Yeri şöyle de tarif edilebilir. Zafer Takı'nı arkanıza alın, tam solunuzdaki son cadde Wagram. Caddeye girdikten 50 metre kadar sonra sol kaldırım üzerinde.

 3. blank

  Merhaba Ahmet Bey,
  Önümüzdeki Cumartesi CDG'ye inip önce Tours'a gidip arkadaşlarımızı ziyaret etmeyi sonra da Paris'e geçmeyi planlıyoruz. Gezimizin Paris kısmı için ayrıntılı şekilde blogunuzu inceliyorum.
  İnanılmaz faydalı, ayrıntılı ve güncel! Bence ne kadar teşekkür edilirse edilsin, Paris ziyaretçileri için ne kadar faydalı olduğu anlatılamaz. Siteniz çoktan bir blogdan çıkıp bir Paris ansiklopedisi haline gelmiş. Çok büyük emek var. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Herkese sitenizden bahsediyorum.

  Bir kısa sorum olacak. Bu yazıyı görünce aklıma takıldı. Muhtemelen her restoranda farklıdır ama öğle yemeği menüleri saat kaça kadar geçerlidir? yada "service contine" yoksa kaçta öğle yemeği servisi kapanır? Genel geçerli bir saat var mıdır?

  Teşekkür ederim.

  Hüseyin

  • blank

   Merhaba Hüseyin Bey,
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Pek çok restoranda öğle servisi (genel olarak) 12:00-14:00 akşam yemeği (yine genel olarak) 19:00-21:00 arasındadır diyebiliriz ama tabii ki bu, restorandan restorana değişiyor.
   Hatta öyle ki, bazen saat 13:45'te gidersiniz, restoran tıklım tıklımdır, oturacak yer de vardır ama "mutfak kapandı" diye sizi kabul etmezler. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız kişisel almayın, şimdiden hazırlıklı olun yani.
   O yüzden Service Continue yazan restoranlar daha rahat yemek yiyebileceğiniz yerlerdir.
   Restoranlar ve kafelerde başınıza gelecekler konusunda önceden hazırlıklı olmak için bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.pariste.net/2014/02/cafe-ve-restoranlarda-basnza-neler.html
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 4. blank

  Ahmet bey burası bizim resmen kurtarıcımız oldu ! Önerdiğiniz için çok ama çok teşekkürler. Otelimiz buraya çok yakındı ve biz annemle 3 gün üst üste öğle yemeklerimizi burada yedik ! Yemekler gerçekten hem çok lezzetli, hem temiz hem de aşırı doyurucuydu ! Fiyatlarının uygun olması da cabası Tekrar çok teşekkürler !

  Sevgiler,
  İsra

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Burası gerçekten kurtarıcı olabiliyor. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.