(Son Güncelleme: 10.01.2020) Paris’te konumu ve adıyla dikkat çeken güzel bir kafeyi tanıtmak istiyorum sizlere. Café Fluctuat Nec Mergitur‘deyiz… Paris’in en güzel meydanlarından biri olan Place de la République‘te bulunan bu kafe adını ünlü bir Latince sözden alıyor: “Fluctuat Nec Mergitur”u Türkçeye en yalın haliyle “sarsılır ama batmaz” olarak çevirebiliriz sanıyorum. Bilmem hiç dikkat ettiniz mi, Paris’in sembolü olan armada bir gemi figürü vardır, o figürün altında yazar bu söz.

Paris’in her türlü badireyle karşılaşabileceğini ama hepsinin üstesinden gelebileceğini vurgular. En son 13 Kasım 2015’teki Bataclan Saldırısı sonrasında yaşanan zor günlerde bu söz gündeme gelmişti, o günden sonra yeniden günlük yaşamda kullanılır oldu.

blank
Cafe Fluctuat Nec Mergitur – Place de la République

Sonra da Paris Belediyesi 15 Mart 2016’da République‘te bu kafeyi açtı. Ekolojik konulara duyarlı bir şekilde inşa edildiği söylenen bu kafenin önünden epey bir gelip geçtim ama sanırım benim ilk gidişim Nisan 2017’dir. Yolum o taraflara düştüğünde ara ara gidip oturuyorum. Paris’te gidilecek o kadar çok yeme-içme mekanı var ki, öyle kolay kolay sıra gelmiyor 🙂

Kısaca Café Fluctuat olarak geçen bu güzel mekan kolay ulaşılabilir bir yerde, 3-5-8-9 ve 11 numaralı metro hatlarıyla gitmek çok kolay. Meydanın batı köşesinde olduğu için son derece ferah havası var. Güzel havalarda dışarıda oturmak zaten keyifli ama içerisinin de kendine has, daha çok kuzey ülkelerini çağrıştıran bir dekorasyonu var. Tabii en büyük keyfi güzel havalarda çıkıyor. Hemen yanındaki su yansıması sağlayan yüzeysel havuzu, meydandaki heykelle güzel bir uyum sağlıyor. 

blank
Cafe Fluctuat Nec Mergitur – Place de la République
Sade bir yer gibi görünse de alkollü-alkolsüz içecekler, atıştırmalıklar, kahvaltı, brunch, burgerler, salatalar ve tatlılardan oluşan menüsü böyle bir mekana göre yeterince zengin. Ben bir mekanın ucuz ya da pahalı oluşunu kahve fiyatı üzerinden değerlendiriyorum 🙂 Burada kahve 1,90€ ve Paris’te 2 €’nun altında kahve içmek ucuzdur.

Siz yine de güncel fiyatları ve ürün çeşitlerini bu linkteki menüden inceleyin lütfen. Doğrusunu isterseniz burada hiç yemek yemek için oturmadım, hep bir şeyler içtim. Siz kendi deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız sevinirim. Kafe hakkında genel bilgi ise resmi web sayfasında.
blank
Cafe Fluctuat Nec Mergitur – Place de la République

Café Fluctuat Nec Mergitur hafta içi sabah 08:00’den gece 01:00’e kadar açık, hafta sonları ise sabah 09:00’dan gece 01:00’e kadar hizmet veriyor. Dolayısıyla burası bir anlamda kafe, restoran ve bar gibi düşünülebilir. Hatta zaman zaman çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir mekana da dönüşebiliyor.

République Meydanı merkezi bir konumda olduğu için Café Fluctuat Nec Mergitur öncesi ya da sonrası civarda yapacak pek çok şey var. Hemen arkanız Canal Saint Martin – Saint Martin KanalıMarais Bölgesi ve Grands Boulevards iki adım ötenizde. Civarda yapabilecekleriniz hakkında detayları Place de la République yazısında bulabilirsiniz.

Afiyet şeker olsun.

 

 

Adres: 18 Place de la République, 75010 Paris

blank
Author

6 Comments

 1. blank

  Merhabalar,
  Mail'inizi aldım ancak yanıtlamak için bilgisayarı açmam gerekiyordu ve hafta sonları bilgisayar açmaya pek fırsatım olmuyor. Eh artık Pazartesi sabahı olduğuna göre ben de işbaşı yapıp yanıt yazabilirim 🙂
  Evet Orly-Paris merkez gidiş ve dönüş konusunu tamamen dediğiniz şekilde yapacaksınız.
  10’luk carnet’yi Denfert-Rochereau’ya geldiğinizde turnikelerin oradaki makinelerden alabilirsiniz.
  Aktarma konusuna gelince:
  Metrodan çıkmamak kaydıyla 90 dk boyunca 1-2 zone içinde 90 dk boyunca istediğiniz yerden binip istediğiniz yerde inebiliyorsunuz. Turnikeden çıktığınız an elinizdeki biletin geçerliliği bitiyor (eskiden öyle değildi) buna dikkat etmelisiniz.
  Metro haritasına baktığınızda en ortadaki en açık renkli alan 1. zone’dur, sonra 2. zone başlar, bu şekilde hangi zone’da olduğunuzu anlarsınız. Paris merkezindeki her yer 1. zone’dur o yüzden hangi zone’da olduğunuzu bulmak zor olmayacaktır.
  Şimdiden iyi tatiller.

 2. blank

  Havaalanındaki Information'a gittiğinizde sadece harita alacaksanız sıra beklemenize gerek olmayabilir, doğrudan haritanızı alabilirsiniz. Zaten acil olan bir metro haritası ve ona şimdilik ihtiyacınız yok, internetten çıktısını alabilirsiniz, daha sonra şehir içinde herhangi bir metro girişindeki gişeden detaylı harita edinebilirsiniz.

  OrlyBus biletini zaten Information'dan değil OrlyBus'ün durağındaki gişeden alacaksınız, hatta belki orada da harita vardır, bir sorun isterseniz.

  42 numaralı otobüs candır 🙂

  Paris'te fırından bol bir şey yok, özel araştırma yapmanıza gerek olduğunu sanmıyorum ama dilerseniz otelinizin yakınlarındaki fırınları Google Maps üzerinden araştırabilirsiniz.

  Mutlu günler.

 3. blank

  Sitenizi yenilemişsiniz çok güzel olmuş. Yeni neler var diye bakarken şaşırdım. Çok kullanışlı. Bu cafeye hiç gitmemiştim kısmet olursa giderim. Sevgiler

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Çok teşekkür ederim Pınar Hanım, emeklerimin karşılığını böylesi güzel yorumlarla almak inanın beni çok mutlu ediyor.
   Bu kafeyi çok severim ama yazıda da belirttiğim gibi özellikle kalkıp gidilmeye değer bir yer olmayabilir ama Republique tarafında dolaştığınız bir gün burada bir keyif kahvesi içmek güzel olabilir.
   Selamlar sevgiler…

 4. blank

  Gittiğimde burada bir kahve içmek isterim. Güzel bir meydan

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Keyifli bir meydandır. Gittiğinizde bu yazıyı anmanız dileğiyle…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.