(Son Güncelleme: 05.01.2020) Şehirler arabalar için midir yoksa yayalar için mi? Hayatımızı kolaylaştıracağını düşündüğümüz için insanoğlunun, icadını büyük bir sevinçle karşıladığı otomobillerin hızla çoğalması sonucunda, modern şehir yaşamını içinden çıkılmaz bir hale getirmesiyle birlikte çağdaş kentlerde yaşama arzusunda olanlar, kendilerine yeni çıkış yolları arıyorlar. Daha fazla yol, daha fazla araba üreterek ileri ülke olunamayacağı artık aşikâr ama ürettiğiniz arabaları başka ülkelere satarak kendi ülkenizdeki insanlar için daha temiz, daha yaşanası yaşam koşulları sağlamaksa çağdaşlık göstergesi oluyor artık… Garip bir dünyada yaşıyoruz…
Paris Belediyesi de, özellikle belediye başkanı Anne Hidalgo’nun seçilmesinden itibaren şehirlerin otomobillere değil de yayalara ait olduğu vurgusunu daha çok yapar oldu. Bu amaçla bugüne kadar pek çok etkinlik düzenlendi; karbon salınımının en aza indirilmesi için fosil yakıtlı otomobillerin değil yayaların, bisikletlilerin ve elektrikli otomobillerin teşvik edilmesi yanında şehrin yayalaştırılması ve yeşil alanların arttırılması için de pek çok proje başlatıldı. Şimdi bu projelere bir yenisi ekleniyor:
 
Mayıs 2016 itibariyle her ay bir pazar günü Paris’te, dünyanın en ünlü bulvarlarından biri olan “Şanzelize, yani Champs-Elysées araç trafiğine kapatılıp sadece yayalara ait olmasına karar verildi. İlk olarak 8 Mayıs 2016 Pazar günü gerçekleştirilen uygulama bazı istisnalar dışında Her Ayın İlk Pazar Günü uygulanacak şekilde sabitlendi. ve sonraki dönemde de trafiğe kapalı bölgeler birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü arrondissement‘ları kapsayacak şekilde genişletildi. Tabii herhangi başka bir etkinlikle, resmi tatil günü, kutlama-geçit töreni gibi başka bir organizasyonla tarih olarak çakışırsa bir hafta önceye ya da sonraya kaydırılabiliyor.
Daha önce ilk olarak 27 Eylül 2015’te Paris Journée Sans Voiture – Paris’te Otomobilsiz Gün Etkinliği kapsamında Paris’te pek çok bölge bir günlüğüne araç trafiğine kapatılmış, şehrin otomobiller için değil yayalar için olduğu konusunda büyük bir farkındalık yaratılmıştı. Bu projenin başarılı geçmesi üzerine Paris Belediyesi artık her ay bir gün otomobilsiz gün etkinliğini Champs-Elysées‘de uygulayıp devam ettirmeye karar verdi. Sonrasında da 25 Eylül 2016’da Paris Journée Sans Voiture – Paris’te Otomobilsiz Gün Etkinliği’nin ikincisi daha geniş bir kapsamda gerçekleşti. 01 Ekim 2017’deki Paris Journée Sans Voiture – Paris’te Otomobilsiz Gün Etkinliği sonrasındaysa tüm Paris’i kapsayacak şekilde genişletildi.

blank
Champs-Elysées Bulvarı Ayda Bir Kez Yayaların

Yalan yok; İstanbul’da yaşarken çevrecilik konusunun da öncelikli rant kaynağı olarak görüldüğünü düşünüp -ne haddimeyse- biraz abartıldığını düşünürdüm. Oysa Paris’e yerleştiğimden beri bu konuda o kadar çok yazı okudum, o kadar çok belgesel izledim ki edindiğim bilgiler çevre konusunun düşündüğümden kat kat önemli olduğunun artık iyice farkına vardım; bu konuda hassasım…

İstanbul’dayken de geri dönüşüm konusunda elimden geleni yapmaya çalışırdım ama Paris’te bu konuya çok daha fazla önem veriliyor; en azından biz çok ciddiye alıyoruz. Evde neredeyse sıradan atık çıkmıyor, çöpümüzün büyük çoğunluğu geri dönüşebilir malzeme ve hepsini üşenmeden tek tek ayırıp ona göre farklı kutularda biriktirip sonrasında geri dönüşüm konteynırlarına atıyoruz. Az iş değil hani…
 
Benim gibi otomobil sevdalısı olup sürekli olarak otomobillerle ilgili yazılar okuyan biri bile artık kendine yeni araba alma hayali kurarken arabanın karbon salınımı en önemli beğeni kriteri olmuş durumda; eskisi gibi lüks otomobillerin sadece motor gücü ile ilgilenmek beni kesmiyor, karbon salınımı yüksek bir arabaysa doğrudan eliyorum. İnsan böyle böyle evriliyor.
 
Her ne kadar Fransızlar Paris’te hava kirliliği olduğunu düşünseler de ben İstanbul’la karşılaştırdığımdan, Paris benim için son derece temiz bir havaya sahip ama sokağa çıktığımda yanımdan bir araba bile geçse -artık- hemen egzoz kokusunu alıyorum ve bu beni tıpkı sigara kokusu gibi çok rahatsız ediyor; sanki birinin beni zehirlemeye çalıştığını düşünüyorum?

blank
Champs-Elysées Bulvarı Ayda Bir Kez Yayaların

O yüzden hibrit ve elektrikli araçlar konusuyla çok ilgilenir oldum. Bir dahaki aracımın elektrikli, en azından hibrit olmasını da bu yüzden çok istiyorum ama sevdiğim markalar henüz bu tarz bir araç üretmedi; ürettilerse de neredeyse ev fiyatına satılıyor; bekliyoruz bakalım 🙂Demem o ki artık Paris’e geldiğinizde her ayın ilk Pazar günü bazı önemli müzelerin ücretsiz olması yanında Champs-Elysées‘nin ortasında da boylu boyunca yürüyüş yapabileceksiniz.

Hatta görünen o ki insanlar yolun ortasında da piknik yapacaklar; türlü türlü şenlikler de düzenleneceğinden eminim.Ne yazık ki bu ilk etkinlik sırasında ben İstanbul’da tatildeydim; Haziran ayının ilk Pazar günü ise Barselona’da. Dusseldorf’tu, Hamburg’tu derken ilk kez bu fırsattan Eylül 2016’da yararlanabildim. Champs-Elysées’nin ortasında elini kolunu sallayarak yürümek çok keyifliydi, ortalık panayır yeri gibiydi. Hatta drone yarışması bile düzenlemişlerdi.Sonuçta toplu taşıma ile bir yerden bir yere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz, böylesi geniş alanlar sadece insanların kullanımına açılıyor, hem de çevre için iyi bir şeyler yapmış oluyorsunuz. Bunun uygulanabilir ve her şeyden önce sürdürülebilir olması önemli… Bakalım zaman ne gösterecek?
blank
“Dünyanın Her Yerinde Çözümler Mevcut”
“Demain – Yarın” Filmini Mutlaka İzlemenizi Öneririm

Ayrıca dünyanın gidişatı, yaşadığımız ve yaşayacağımız çevre felaketleri hakkında farkındalık yaratmak ama bu farkındalık sonucunda karamsarlığa kapılmadan hangi çözümleri hayata geçirebileceğimiz konusunda bilgiler vermek, hatta dünyanın dört bir köşesinde sürdürülebilir bir dünya için hayata geçirilmiş projelerden haberdar olup geleceğe umutla bakmak için herkesin Demain – Yarın filmini izlemesini öneririm.

Daha temiz, daha yeşil bir dünyada yaşayabilmek ama en çok da hayatı doya doya yaşayabilmek dileğiyle…
 
Keyifle…
blank
Author

1 Comment

  1. blank

    Güzel Türkçe'mizde bir halk ağzı vardır: "Adı çıkmış binbeşyüze inmez beşyüze" diye, ya da buna benzer bir deyiş. Amerikan telaffuzuyla "Çamps Eleyzas" da böyle bir büyük cadde. Bu benim ikinci turum "Çamps Eleyzas"da. Şunu unutmayın: Herkes "Çamps Eleyzas"da. Tanıdık tanımadık. Dünyanın turisti bu cadde üzerinde. Ama, ne var bu caddede? Caponlar için "tükan"lar, bu dükkanlar eskiden Amerikalılar içindi. Kalabalıklar, şaşkın şaşkın etrafa bakanlar, mağazalar, pasajlar. Belki de İstanbul kaçkını olduğum için böyle düşünüyorum. Ama, biliyorum, yine de gideceksiniz bu caddeye. Bari, Zafer Takı'ndan başlayın, sonra aşağıya doğru inin. (Zafer Takı'yla ilgili önemli not: Akciğerlerinizi geniş ve sağlıklı ise ve bacak adelelerinizi güçlüyse ve hatta ayaklarınızda kaliteli yürüme pabuçlarınız varsa Zafer Takı'na içten çıkın. Asansör yok!.. Binlerce merdiven basamağını aşacaksınız. Aman dikkat!..)

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.