(Son Güncelleme: 01.03.2020) Bu yazıda bir martı kanadına takılıp, Paris’ten Fransa’nın güneyine, Akdeniz tarafına kadar uçup, Côte d’Azur kıyılarına konuyoruz. Paris dışında bana en çok gelen sorular arasında, NiceCannes – Monaco gezisi için önerilerimi merak edenler çoğunlukta olduğu için, bir Côte d’Azur Rehberi yazı dizisi hazırlayarak sorularınıza yanıt vermeye, ideal bir tur programı için önerilerimi paylaşmaya, NiceCannes, Monaco‘dan çok daha fazlası hakkında sizlere yol göstermeye çalışacağım.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Côte d’Azur (kot dazür ya da kot dazüğ) Fransa’nın güney doğusunda, İtalya sınırına doğru olan sahil şeridinde, şahane bir gezi güzergahı sunuyor bizlere. Fransızcada Côte d’Azur, “gök mavisi kıyı” demek diyeyim, gerisini siz hayal edin 😉 Buraları gezmek her mevsim mümkün ama ben genel olarak “Nice‘e ne zaman gidilir?” diye soranlara “Antalya’ya hangi mevsimde gitmeyi seviyorsanız Nice‘e de o zaman gidin” diye yanıt veriyorum. Demem o ki, buranın havası, Antalya ile İzmir arası bir kıvamda, mevsimleri ona göre düşünebilirsiniz. Kışın da kültür turizmi adına yapacak pek çok şey var elbette ama ben Côte d’Azur’ü en çok Mayıs başından Haziran ortasına ve Ağustos sonundan Eylül ortasına kadar olan dönemde seviyorum. Tabii deniz odaklı bir tatil düşünüyorsanız Haziran ortasından Eylül ortasına kadar bir zaman dilimini tercih etmelisiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Paris turuna Nice gezisini eklemek mantıklı mı?” diye soracak olursanız, ben bunu pek tavsiye etmiyorum, çünkü Côte d’Azur kıyıları başlı başına gezilmesi gereken bir bölge. Bence Nice‘i Paris’e hiç bulaştırmayın. Ne de olsa Türkiye’den Nice‘e direkt uçuşlar var. Yine de yurt dışına çıkma imkanınız kısıtlıysa ve bir çıktığınızda Paris’i ve Nice‘i aynı gezide görmek istiyorsanız, her iki şehir arasında uçak seçeneği elbette var ama bir de tren bakmanız yararlı olabilir. Paris’ten Nice’e günde birkaç hızlı tren (TGV) seferi var. Trenler Paris’teki Gare de Lyon‘dan kalkıyor ve Nice‘in merkez garına yaklaşık altı saatte ulaşıyor. Ben buraya hiç trenle gitmediğim için daha fazla detay bilemiyorum. Tek bildiğim, Fransa’da hızlı trenler gayet konforludur ama biraz pahalıdır. Biletinizi önceden alırsanız son derece ekonomik bir rakama Nice‘e ulaşabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Türkiye’den ya da başka bir yerden Côte d’Azur’e uçakla gelecekseniz uçağınız Nice Côte d’Azur Havaalanı‘na inecek. Buradan şehir merkezine belediye otobüsleri kalkıyor. Şehir merkezi fazla uzak değil. Bagajlarınızı alıp kapıdan çıktığınızda hemen yakında otobüs durakları var. 98 numaralı otobüs ile Nice‘in sahildeki merkezine, 99 numaralı otobüsle Nice Tren Garı’na ulaşırsınız. Bilet fiyatı tek yön 6€ ve otobüs şoföründen alınabiliyor. Diğer bilgileri ve güncel fiyatları bu linkten inceleyebilirsiniz. 2018 sonu itibariyle açılan yeni tramvay hattı (Ligne 2) sayesinde havaalanı –  şehir merkezi arasında ulaşım için tramvay bence en iyi seçenek gibi görünüyor artık. Üstelik tramvayda normal bilet geçiyor ve 1,5€’ya şehir merkezine inmeniz mümkün. Elbette daha uzun sürecektir ama ekonomi yapmak istiyorsanız T2 tramvayı hakkında güncel bilgileri bu linkten alabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Bugüne kadar Nice ve çevresini defalarca gezdim. Kimi zaman uçak, kimi zaman da arabayla gezdik; dediğim gibi hiç trenle gitmedik Bana göre Côte d’Azur Turu için en zevklisi, çevreyi kendi aracınızla gezmek ya da Nice’ten araba kiralamak. Böyle olunca çok daha özgür oluyorsunuz. Araba kiralamak için Rentalcars gibi karşılaştırma sitelerinden fiyat araştırmanızı öneririm. Bunun için aşağıdaki banner’a tıklayarak fiyat karşılaştırması ve rezervasyon yapmanız mümkün:

Araba kiralamak istemeyenler için NiceCannesMonaco arasında mekik dokumak, hatta çok daha güzel yerlere, TER adı verilen bölgesel trenlerle gitmek de (tabii grev vb yoksa) son derece kolay. Biletinizi önceden almaya gerek yok, son dakikada gidip gardan alabiliyorsunuz. Tek sorun, yaz sezonu dışında seferler o kadar sık olmayabiliyor. Bir de garda bilet okutma makineleri genelde çok az oluyor. O yüzden mutlaka tren saatinden yarım saat önce garda olmaya özen gösterin. Tren saatlerini takip etmek için Google Haritalar uygulaması size yeter bence.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Côte d’Azur’e kaç gün ayırmak gerek? Bence en az bir hafta, hatta mümkünse on gün… İmkanı olmayanlara ya da sadece Nice, Cannes ve Monaco‘yu görmek isteyenlereyse 3 gece 4 gün yetecektir sanıyorum. Ama sakın sadece Nice’i görmeye gelmeyin 🙂 Tabii hiç gelmemektense sadece Nice gezisi yapmak da güzeldir ama gelmişken en azından Cannes ve Monaco‘yu da mutlaka görün. Arabalıysanız zaten rahatsınız, arabanız yoksa da trenle hem Cannes‘a hem de Monaco‘ya ulaşmak o kadar ama o kadar kolay ki, inanamazsınız.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Peki Côte d’Azur gezisinde nerede konaklamalı? Bu sorunun yanıtı kişisel beklentilerinize göre değişir ama bence konaklama için yer değiştirmektense, hep Nice‘te kalmak en akıllıcası. Biz bugüne kadar Côte d’Azur’e kaç kez gittikse, her seferinde, merkez üssü olarak hep Nice‘i seçtik, hep Nice‘te konakladık. Eğer arabalıysak, otoparka gereksiz para vermemek için merkezin biraz dışında, eğer arabasızsak mutlaka Nice‘in merkezinde bir yer seçmek en ideali.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Arabalıysanız ve merkezin biraz dışında konaklayacaksanız tamamen özgürsünüz ama arabasızsanız ve toplu taşıma kullanacaksanız merkezde size önereceğim güzel bir lokasyon var: Tabii en ideali Nice‘in tam merkezinden geçen ve tren garına doğru çıkan tramvay yoluna (Avenue Jean Médecine) yakın bir yerde konaklamak gibi görünüyor ama fiyatlar size yüksek gelirse, doğu tarafındaki Vielle Ville yani tarihi merkez tarafında değil de batı tarafında, demiryoluyla sahil yolu arasında bir lokasyonda konaklamanızı önereceğim.

Konaklama için demiryoluna çok yaklaşırsanız ortam sevimsizleşebiliyor, sahil yoluna (Promenade des Anglais) yaklaştıkça da pahalanıyor 🙂 Artık ikisinin ortasında bir yerler bakın derim, çok da batıya kaymadan… Örnek olarak Hotel Carlton, Ibis Style Nice Centre ya da Hotel Brice Garden Nice merkezinde her yere yürüyerek ulaşmak açısından ideal lokasyonda diyebilirim. Bütçe sorununuz yoksa, Mercure Nice Marché aux Fleurs ve hatta Nice‘in en ünlü oteli olan Hotel Negresco‘da kalabilirsiniz. Tabii bunlar sadece fikir vermesi açısından. O oteller doluysa ya da fiyatları size uymuyorsa, harita üzerinden, yakındaki otellere bakabilirsiniz. Bir de otel rezervasyonlarınızı booking.com üzerinden yapıyorsanız, yukarıdaki banner ya da bu link üzerinden rezervasyon yaparsanız bana destek olmaya devam etmiş oluyorsunuz 😉 Teşekkürler şimdiden.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Nice içi toplu ulaşım içinse kısaca şunları söyleyeyim: Kısa süreli kalacaksanız tek biletle ya da günlük biletle idare edebilirsiniz ama bence 7 günlük pass almak en akıllıcası. En son Mayıs 2018’deki Côte d’Azur gezimizde fiyatı 15€’ydu. Bu kartla Monaco‘ya bile otobüsle gidebiliyorsunuz, daha ne olsun 😉 Özellikle Paris’teki Navigo Découverte kartıyla kıyaslanınca bize çok ucuz gelmişti, o yüzden hiç hesap kitap etmeden almıştık; size de tavsiye ederim; tramvay duraklarındaki otomatlardan alabiliyorsunuz. Ne var ki bu pass havaalanı ulaşımında geçmiyor… Diğer detayları ve güncel fiyatları bu linkten bulabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Peki ideal bir Côte d’Azur gezisi için nereye kaç gün ayırmalı? Önce görmeniz gereken yerleri söyleyeyim: Tabii ki NiceCannes ve Monaco… Onlar olmazsa olmaz ama ek olarak benim tavsiyelerim nereler? Côte d’Azur’ü gezmeye gelmişken mutlaka Villefranche sur Mer, Saint Jean Cap Ferrat, Beaulieu sur Mer, Menton, Antibes gibi diğer güzel sahil kasabaları / şehirlerine ek olarak dağlara çıkıp Saint Paul de Vence ve Eze mutlaka görülmeli hatta Grasse ve Tendre gibi yerler de vakti kalanların gezi programına eklenmeli sanki. Hızınızı alamayıp İtalya tarafına geçip Vintimille, hatta ve hatta San Remo‘ya bile gidebilirsiniz. Her biri birbirinden güzel inanın.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Côte d’Azur’e bir haftalığına gelecekseniz size aşağıdaki gibi bir program öneriyorum. Tabii vaktinize, arabalı olup olmamanıza ve kişisel tercihlerinize göre programı kırpıp revize etmek tamamen size kalmış:

 1. Gün: Nice‘te otele yerleşme ve şehri keşif turu. Otelinizin konumuna göre -büyük olasılıkla gar ile sahil arasındaki tramvay yolu ve çevresi gezilebilir. Kalan vakitte de illa ki sahilde, Promenade des Anglais‘de deniz havası alınabilir.
 2. Gün: Cannes gezisi. Tabii ki günübirlik bir gezi yeterli. Vaktiniz kalırsa dönüşte Antibes‘i bile aradan çıkarabilirsiniz.
 3. Gün: Monaco gezisi. Arabayla gidiyorsanız yolda görecek bir ton yer var. Hangi birine karşı koyabilirsiniz bilemiyorum ama bence Nice‘e bir haftalığına geldiyseniz bu gününüzü Monaco‘ya ayırın. Öğleden sonra ya da akşam dönüşte Nice’in tarihi merkezi Vielle Ville gezilebilir.
 4. Gün: Muhteşem bir köy olan Saint Paul de Vence‘ta geçirilecek güzel bir gün. Aslında buraya yarım gün de yeterli. O yüzden öncesinde ya da sonrasında Nice‘te vakit geçirebilirsiniz. Belki müze gezer, belki sokaklarda dolaşır, hava güzelse de yüzebilirsiniz.
 5. Gün: Bir başka güzel köy olan Eze Village… Burası da şahane bir yer. Aman dikkat: Bir deniz kenarında Eze var ki onun adı Eze sur Mer, bir de dağ başında var, onun adı da Eze Village 🙂 Siz önce dağ başındaki Eze‘i görün önce. Bunun için Nice merkezinden belediye otobüsüyle ulaşım da mevcut. Detayları Eze Village yazısında bulabilirsiniz.
 6. Gün: Villefranche sur Mer, Saint Jean Cap Ferrat, Cap d’Ail ve Beaulieu sur Mer gezisi. İnanın hepsi birbirinden güzel.
 7. Vaktiniz kalırsa Menton, dağlara çıkmak isterseniz Tendre, bir ülke daha görmek isterseniz Vintimille ve hatta San Remo gezileri bu güne bırakılabilir belki. Tabii bir de Saint Tropez var ama bu bölgeye bu kadar gitmiş olmama rağmen hiç Saint Tropez‘ye gitmedim. Arabalı olsak bile hep üşendim 🙂 Yolu biraz sapa geldi bana, o kadar da heves etmedim. Siz belki gitmek istersiniz.
Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Tabii Côte d’Azur’e yazın gidiyorsanız bir de yüzmeye vakit ayırmanız gerekiyor 🙂 Artık hangi gün nerede yüzersiniz bilemiyorum. Nice‘in merkezinde yüzmek, Antalya merkezinde yüzmek gibi, gayet olağan ve keyifli. Halk plajı da var, beach tarzı yerler de. Yukarıda saydığım tüm sahil kasabalarında ayrı ayrı plajlar var. Ben çakıl taşı seven biri olarak Nice‘in doğu tarafını daha çok beğeniyorum; eğer kumsal seviyorsanız sizi batı tarafına doğru alalım. Tabii her yer için değil ama genel olarak böyle.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Yeme-içme konusunda önerim, tabii ki denize nazır yemeklere ağırlık vermeniz şeklinde. Hele ki benim gibi, Paris gibi denize hasret bir yerde yaşıyorsanız haliyle, engin maviliğe doğru dalgaların sesini dinleyerek yemek yemek büyük keyif oluyor. Nice merkezindeki beachler pahalı gelebilir ama çok güzeller. Ben daha çok Villefranche sur Mer’de denize sıfır minik restoranlarda yemekten keyif alıyorum. Mevsimine göre Beaulieu sur Mer, Eze sur Mer ve Saint Jean Cap Ferrat’da da güzel restoranlar açık olabiliyor. Onlar da oldukça keyifli.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Deniz takıntınız yoksa Nice‘in tarihi merkezindeki dar sokaklardaki restoranlarda yemek yemenin tadı da bir başka. Küçük meydanlardaki teraslara oturup kalabalığın sakinliğinde, cıvıl cıvıl bir ortamda yemek yemek hoş oluyor. Ayrıca yine Nice merkezinde size önereceğim şahane bir Rum Meyhanesi var: Mama Restaurant… Sahibi eski İstanbullu bir Rum, şefi son derece düzgün bir Türk. Giderseniz Cenap Bey’e selamımı söyleyin 😉 Bunun dışında elbette pek çok seçenek var Nice‘te; gözünüze kestirdiğinizde oturun, hayatın tadını çıkarın.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Dediğim gibi; Nice, CannesMonacoSaint Paul de Vence ve Eze Village yazıları sonrası vakit buldukça da Saint Jean Cap Ferrat ve Menton gibi yerleri de bloga ekleyeceğim. Tabii bu arada Paris’ten de çok uzaklaşmamam gerek ama istiyorum ki bu güzellikleri herkes görsün; Fransa’nın neresine giderseniz gidin, her biri ayrı bir cennet olan bu yerleri, imkanı olan herkes gezsin.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

French Riviera – Fransız Rivierası olarak geçen bu sahil şeridinde, oldukça batıda kalan Marsilya da bana çok sorulur. O konuda kısaca şunları söylemek istiyorum: Bugüne kadar Fransa’nın neredeyse tamamını gezdim. Fransa’da nereyi gezersem gezeyim hayran kalan biri olarak, benim için Marsilya, gezdiğimde beni hayal kırıklığına uğratan üç şehirden biridir (diğerleri Le Havre ve Brest). Şehir olarak -belki- güzel diyebiliriz Marsilya için ama popülasyon olarak kendinizi Kuzey Afrika’da bir yerlerdeymiş gibi hissediyorsunuz. O yüzden ben Marsilya’yı pek sevemedim. Bilmiyorum, belki siz seversiniz ama bana soran olursa, Fransa’da gezip görecek onca güzel yer varken Marsilya’yı bu gezi programınıza dahil etmeyin derim. Marsilya programınız varsa, o tarafta Aix en Provence ve Cassis‘i de mutlaka görmenizi öneririm.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Bence Marsilya yerine Nice ve çevresine daha çok vakit ayırın, dağlara çıkın, Tendre’ı, Grasse’ı görün, İtalya tarafına geçin, Vintimille’i, San Remo’yu görün. Yol üstünde aralardaki yerlerde molalar verin, nefes alın, nefes verin, hayatın tadını çıkarın. Tabii bir de lavanta tarlaları meselesi var ama itiraf etmem gerekirse, bugüne kadar hiç lavanta tarlası gezmedim, o yüzden bu konuda bilgi sahibi değilim. Zaten benim öncelikli hayalim, gezdiğim yerlerde bir punduna getirip, yol üstünde bir gelincik tarlası görmek ve gelincik tarlasında deliler gibi koşmak 😀

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Tabii ben bu kadar detayı, bölgeyi kendi başınıza özgürce gezebilmeniz için yazıyorum ama turla gezmenin de ayrı bir tadı olabilir. Rehberle gezmek isterseniz de Benim Paris’im kitabının yazarı Cüneyt Ayral Côte d’Azur konusunda da uzmandır; dilerseniz kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Bir de tatiliniz boyunca kullanabileceğiniz, Fransa’da sınırsız internet imkanı sunan, modem kiralama hizmeti Travel Wifi yazıma da bakmanızı öneririm. Zira Travel Wifi‘ın modem teslim alma noktalarından, birisi garda birisi şehir merkezinde olmak üzere ikisi Nice‘te bulunuyor. Yurt dışında internet özgürlüğü için bence denenebilir.

Hadi bakalım, bu da böyle bir yazı olsun. Umarım Côte d’Azur konusu kafanızda daha net şekillenmiştir. Dediğim gibi, zaman içinde bu yazı konusu derinleşecek, yeni yazılarla zenginleşecek. Sizden gelen sorulara göre de bu yazı düzenli olarak güncellenmeye devam edecek. Diğer tur programı önerilerim de zaten aşağıdaki linklerde…

Benden yazması, sizden gezmesi…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

blank
Author

10 Comments

 1. blank
  Zerrin Erenbay Reply

  Beklenen yazı geldi, çok mutluyum. Paris gezisi , sayenizde o kadar güzel geçti ki, sizden bilgi almadan hiçbir yere gitmek istemiyorum. Ağustos ayındaki tatilde Nice’e 5 gece , Marsilya’ya 2 gece ayırmıştım. Yazınızı okuyunca keşke direkt Nice’e uçsaydık diye düşündüm. Ancak biz Marsilya’daki 1 günümüzü Aix de Provence’de geçirmeyi planladık. Sizce bu iyi bir tercih olmuş mu? Bölgeyle ilgili diğer yazılarınızı da sabırsızlıkla bekleyeceğim. Elinize emeğinize sağlık. Teşekkürler…

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Marsilya’da yeni açılan çok güzel bir çağdaş sanatlar müzesi var, ben gittiğimde daha açılmamıştı. Orayı gezebilirsiniz. Aix en Provence çok güzel bir yerdir. Bir de o civarda Cassis’i programa alabilirsiniz.
   İyi tatiller şimdiden.

 2. blank
  şeyda baltutan Reply

  ahmet bey merhaba haftalık 15 euro olan kartin hangi segmentten baktınız acaba? ben 40euro goruyorum:(

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Şeyda Hanım,
   Tramvaya bineceğimiz ilk gün, duraktaki makinede 1 haftalık seçenek olarak 15€ olarak tek fiyat vardı, o şekilde aldık ve bir hafta boyunca kullandık.

 3. blank
  Taha Yasin Reply

  Biz eşimle balayı için Cotedazur turu yapmayı tercih ettik ve istanbuldan nice’e uçtuk. Ahmet beyin önerileri çok çok kolaylaştırdı ve güzelleştirdiği gezimizi. Havalanından şehre gitmek için hangi otobüse bineceğimizden tutun nerelerde gezilir ne yapılıra kadar çok faydalandık Pariste.netten. Nice’ten tren ile günübirlik cannes, ve Monaco’ya Gidip geldik. Trenler çok rahat ve garlar hep merkezi konumda.
  Biz kasım ayında gittik hava çok güzeldi, turist sezonu olmadığından her yer sakinde rahat rahat gezdik.

  Ahmet beye tekrar çok teşekkür ediyorum, hepinize sen tavsiye ederim cote d’azur turunu.
  İyi gezmeler.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Kış mevsiminde Côte d’Azur’ün nasıl olduğuna dair izlenimleriniz çok önemli. O nedenle yorumunuz için ben teşekkür ederim Taha Bey.
   Mutlu günler.

   • blank
    Emin Kurnaz Adana Reply

    20 martta tur ile Cote D’Aazur gezeceğiz.Yorum ve bilgi için teşekkür.Adananın sıcağına alıştığımız için acaba serin olur mu? Bir de yzaın daha güzel olur ama martta da aşırı kalabalık olmaz.D i mi?

    • blank
     Ahmet Ore Reply

     Merhaba Emin Bey,
     Gerçi ben bu bölgeye hep yazın gittim ama bence Côte d’Azur’e kışın gitmek Antalya’yı kışın gezmek gibi olur. Hava elbette ki yumuşaktır ama ortam yaz gibi cıvıl cıvıl değildir. Aksine sakin ve huzurlu olacağı için daha güzel bir ortam da olabilir diye düşünüyorum. Mart sonuna doğruysa havalar daha güzel olur diye umut ediyorum. Umarım güzel bir gezi olur. Bol şans dilerim.

 4. blank

  Merhaba,
  bilgiler icin cok tesekkürler.
  7 günlük pass icin mevcut olan link maalesef acilmiyor. Güncelleyebilir misiniz?
  Bu pass Zou Hebdo olarak gecen pass mi? Bu karti alinca Cote d´Azur bölgesinde 7 gün boyunca ekstra bir ücret ödemeden otobüs, tren kullanabiliyor muyum? (Havaalani haric)
  Tesekkürler

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Canan Hanım,
   Çalışmayan link uyarınız için çok teşekkür ederim, hemen güncelledim.
   Bu yazıda bahsettiğim haftalık kart Côte d’Azur bölgesindeki tüm belediye otobüslerinde ve tramvaylarda geçerli olan bir kart; trenlerde ve dediğiniz gibi havaalanı ulaşımında geçmiyor.
   Mutlu günler

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.