(Son Güncelleme: 07.11.2023) Bu yazıda bir martı kanadına takılıp, Paris’ten Fransa’nın güneyine, Akdeniz tarafına kadar uçup, bizde Fransız Rivierası olarak geçen Côte d’Azur kıyılarına konuyoruz. Paris dışında bana en çok gelen sorular arasında, NiceCannes – Monaco gezisi için önerilerimi merak edenler çoğunlukta olduğu için, bir Côte d’Azur Rehberi yazı dizisi hazırlayarak sorularınıza yanıt vermeye, ideal bir tur programı için önerilerimi paylaşmaya, NiceCannes, Monaco‘dan çok daha fazlası hakkında sizlere yol göstermeye çalışacağım. Yazının sonunda da bu bölge için hazırladığım birkaç Youtube videosu bulabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Côte d’Azur (kot dazür ya da kot dazüğ) Fransa’nın güney doğusunda, İtalya sınırına doğru olan sahil şeridinde, şahane bir gezi güzergahı sunuyor bizlere. Fransızcada Côte d’Azur, “gök mavisi kıyı” demek diyeyim, gerisini siz hayal edin 😉 Buraları gezmek her mevsim mümkün ama ben genel olarak “Nice‘e ne zaman gidilir?” diye soranlara “İzmir’e hangi mevsimde gitmeyi seviyorsanız Nice‘e de o zaman gidin” diye yanıt veriyorum. Demem o ki, buranın havası İzmir kıvamında olduğu için mevsimleri ona göre düşünebilirsiniz. Kışın da kültür turizmi adına yapacak pek çok şey var elbette ama ben Côte d’Azur’ü en çok Mayıs başından Haziran ortasına ve Ağustos sonundan Eylül ortasına kadar olan dönemde seviyorum. Tabii deniz odaklı bir tatil düşünüyorsanız Haziran ortasından Eylül ortasına kadar bir zaman dilimini tercih etmelisiniz ama o zaman da kalabalık olacaktır. Hoş, bu dönemde deniz tatili için hangi popüler yere gitseniz kalabalık olmuyor mu?

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Paris turuna Nice gezisini eklemek mantıklı mı?” diye soracak olursanız, ben bunu pek tavsiye etmiyorum, çünkü Côte d’Azur kıyıları başlı başına gezilmesi gereken bir bölge. Bence Nice‘i Paris’e hiç bulaştırmayın. Ne de olsa Türkiye’den Nice‘e direkt uçuşlar var. Yine de yurt dışına çıkma imkanınız kısıtlıysa ve bir çıktığınızda Paris’i ve Nice‘i aynı gezide görmek istiyorsanız, her iki şehir arasında uçak seçeneği elbette var ama bir de tren bakmanız yararlı olabilir.

Paris’ten Nice’e günde birkaç hızlı tren (TGV) seferi var. Trenler Paris’teki Gare de Lyon‘dan kalkıyor ve Nice‘in merkez garına yaklaşık altı saatte ulaşıyor. Ben buraya hiç trenle gitmediğim için daha fazla detay bilemiyorum. Tek bildiğim, Fransa’da hızlı trenler gayet konforludur ama biraz pahalıdır. Biletinizi önceden alırsanız son derece ekonomik bir fiyata Nice‘e ulaşabilirsiniz. Tren biletlerinizi Fransa’nın TCDD’si olan SNCF‘in resmi web sayfasından alabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Türkiye’den ya da başka bir yerden Côte d’Azur’e uçakla gelecekseniz uçağınız Nice Côte d’Azur Havalimanı‘na inecek. Buradan şehir merkezine ulaşım için L2 tramvay hattını kullanmak son derece pratik. Eskiden normal biletle şehir merkezine inmek mümkündü ama Temmuz 2023’ten itibaren havaalanından şehir merkezine tramvayla ulaşım için otomatlar sizi özel bir bilet almaya mecbur bırakıyor. Havalimanı merkeze yakın olduğu için yolculuk uzun sürmüyor ve tüm sahil şeridini boydan boya, denizin bir arka sokağından geçebiliyorsunuz. Nice’te toplu taşıma hakkında ayrıntılı bilgiyi Nice yazımda bulabilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Bugüne kadar Nice ve çevresini defalarca gezdim. Kimi zaman uçak, kimi zaman da arabayla gezdik; dediğim gibi hiç trenle gitmedik Bana göre Côte d’Azur Turu için en zevklisi, çevreyi kendi aracınızla gezmek ya da Nice’ten araba kiralamak. Böyle olunca çok daha özgür oluyorsunuz.

Araba kiralamak istemeyenler için NiceCannesMonaco arasında mekik dokumak, hatta çok daha güzel yerlere, TER adı verilen bölgesel trenlerle gitmek de (tabii grev vb yoksa) son derece kolay. Biletinizi önceden almak iyi olabilir; gerçi son dakikada gidip gardan da alabiliyorsunuz ama sezonda otomatların önünde o kadar uzun kuyruklar olabiliyor ki, o an otomatta beklemek yerine SNCF‘in resmi web sayfasından online tren bileti almanızı önereceğim. Bir de yaz sezonu dışında seferlerin o kadar sık olmayacağını da hesaba katmalısınız. Tren saatlerini takip etmek için Google Haritalar uygulaması size yeter bence. Ayrıca tatil dönemlerinde satışa sunulan turistik pass seçeneklerini de SNCF’in bu sayfasından inceleyebilirsiniz.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Fransız Rivierası – Côte d’Azur’e kaç gün ayırmak gerek? Bence en az bir hafta, hatta mümkünse on gün… İmkanı olmayanlara ya da sadece Nice, Cannes ve Monaco‘yu görmek isteyenlereyse 3 gece 4 gün yetecektir sanıyorum. Ama sakın sadece Nice’i görmeye gelmeyin 🙂 Tabii hiç gelmemektense sadece Nice gezisi yapmak da güzeldir ama gelmişken en azından Cannes ve Monaco‘yu da mutlaka görün. Arabalıysanız zaten rahatsınız, arabanız yoksa da trenle hem Cannes‘a hem de Monaco‘ya ulaşmak o kadar ama o kadar kolay ki, inanamazsınız.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Peki Fransız Rivierası turu yaparken nerede konaklamalı? Bu sorunun yanıtı kişisel beklentilerinize göre değişir ama bence konaklama için yer değiştirmektense, hep Nice‘te kalmak en akıllıcası. Biz bugüne kadar Côte d’Azur’e kaç kez gittikse, her seferinde, merkez üssü olarak hep Nice‘i seçtik, hep Nice‘te konakladık. Eğer arabalıysak, otoparka gereksiz para vermemek için merkezin biraz dışında, eğer arabasızsak mutlaka Nice‘in merkezinde bir yer seçmek en ideali.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Arabalıysanız ve merkezin biraz dışında konaklayacaksanız tamamen özgürsünüz ama arabasızsanız ve toplu taşıma kullanacaksanız merkezde size önereceğim güzel bir lokasyon var: Tabii en ideali Nice‘in tam merkezinden geçen ve tren garına doğru çıkan tramvay yoluna (Avenue Jean Médecine) yakın bir yerde konaklamak gibi görünüyor ama fiyatlar size yüksek gelirse, doğu tarafındaki Vielle Ville yani tarihi merkez tarafında değil de batı tarafında, merkezle havalimanı arasında bir konumda konaklamanızı önereceğim. Konaklama için Demiryolu’nun ya da otobanın üstünü (çok ucuz bir seçenek yoksa) tercih etmeyin derim.

Booking.com

Konaklama için demiryolunun üst taraflarına çıkarsanız ortam sevimsizleşebiliyor, sahil yoluna (Promenade des Anglais) yaklaştıkça da pahalanıyor 🙂 Artık ikisinin ortasında bir yerler bakmak en iyisi… Örnek olarak Hotel Carlton, Ibis Style Nice Centre ya da Hotel Brice Garden Nice merkezinde her yere yürüyerek ulaşmak açısından ideal lokasyonda diyebilirim. Bütçe sorununuz yoksa, Mercure Nice Marché aux Fleurs ve hatta Nice‘in en ünlü oteli olan Hotel Negresco‘da kalabilirsiniz. Tabii bunlar sadece fikir vermesi açısından. O oteller doluysa ya da fiyatları size uymuyorsa, harita üzerinden, yakındaki otellere bakabilirsiniz. Bir de otel rezervasyonlarınızı booking.com üzerinden yapıyorsanız, yukarıdaki banner ya da bu link üzerinden rezervasyon yaparsanız bana destek olmaya devam etmiş oluyorsunuz 😉 Teşekkürler şimdiden.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Peki ideal bir Côte d’Azur gezisi için nereye kaç gün ayırmalı? Önce görmeniz gereken yerleri söyleyeyim: Tabii ki NiceCannes ve Monaco… Onlar olmazsa olmaz ama ek olarak benim tavsiyelerim nereler? Güzel bir Fransız Rivierası gezisi yapmaya gelmişken mutlaka Villefranche sur Mer, Saint Jean Cap Ferrat, Beaulieu sur Mer, Menton, Antibes gibi diğer güzel sahil kasabaları / şehirlerine ek olarak dağlara çıkıp Saint Paul de Vence, Eze Village ve Cagens sur Mer mutlaka görülmeli hatta Grasse ve Tendre gibi yerler de vakti kalanların gezi programına eklenmeli sanki. Hızınızı alamayıp İtalya tarafına geçip Vintimille, hatta ve hatta San Remo‘ya bile gidebilirsiniz. Her biri birbirinden güzel inanın.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Côte d’Azur’e bir haftalığına gelecekseniz size aşağıdaki gibi bir program öneriyorum. Tabii vaktinize, arabalı olup olmamanıza ve kişisel tercihlerinize göre programı kırpıp revize etmek tamamen size kalmış:

 1. Gün: Nice‘te otele yerleşme ve şehri keşif turu. Otelinizin konumuna göre -büyük olasılıkla gar ile sahil arasındaki tramvay yolu ve çevresi gezilebilir. Kalan vakitte de illa ki sahilde, Promenade des Anglais‘de deniz havası alınabilir.
 2. Gün: Cannes gezisi. Sanırım günübirlik bir gezi yeterli. Vaktiniz kalırsa dönüşte Antibes‘i bile aradan çıkarabilirsiniz.
 3. Gün: Monaco gezisi. Arabayla gidiyorsanız yolda görecek bir ton yer var. Hangi birine karşı koyabilirsiniz bilemiyorum ama bence Nice‘e bir haftalığına geldiyseniz bu gününüzü Monaco‘ya ayırın. Öğleden sonra ya da akşam dönüşte Nice’in tarihi merkezi Vielle Ville / Vieux Nice gezilebilir.
 4. Gün: Muhteşem bir köy olan Saint Paul de Vence‘ta geçirilecek güzel bir gün. Aslında buraya yarım gün de yeterli. Dönüşte de Cagnes dur Mer‘in tarihi bölümüne bir uğrayın, orayı da seversiniz bence. Vaktiniz kalırsa Nice’e dönüp müze gezer, belki sokaklarda dolaşır, hava güzelse de yüzersiniz.
 5. Gün: Bir başka güzel köy olan Eze Village… Burası da şahane bir yer. Aman dikkat: Bir deniz kenarında Eze var ki onun adı Eze sur Mer, bir de dağ başında var, onun adı da Eze Village 🙂 Siz önce dağ başındaki Eze‘i görün önce. Bunun için Nice merkezinden belediye otobüsüyle ulaşım da mevcut. Detayları Eze Village yazısında bulabilirsiniz.
 6. Gün: Villefranche sur Mer, Saint Jean Cap Ferrat, Cap d’Ail ve Beaulieu sur Mer gezisi. İnanın hepsi birbirinden güzel.
 7. Vaktiniz kalırsa Menton, dağlara çıkmak isterseniz Tendre, bir ülke daha görmek için İtalya tarafına geçmek isterseniz Vintimille ve hatta San Remo gezileri bu güne bırakılabilir belki. Tabii bir de Saint Tropez var ama yolu biraz sapa. Bu bölgeyi defalarca gezmiş olmama rağmen Saint Tropez‘ye ilk kez 2020 yazında gittim, fena bir yer değil, ulaşımı kolay olsa belki yine giderdim ama o kadar yol gitmeye değer mi emin değilim. Sizin için önemliyse elbette gidebilirsiniz. Ama o tarafa gidecekseniz, hemen yakınında bulunan Port Grimaud‘ya da uğramanızı öneririm.
Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Tabii Fransız Rivierası gezinizi yazın yapacaksanız bir de yüzmeye vakit ayırmanız gerekiyor 🙂 Artık hangi gün nerede yüzersiniz bilemiyorum. Nice‘in merkezinde yüzmek, Antalya Konyaaltı‘nda yüzmek gibi, gayet olağan ve keyifli. Halk plajı da var, beach tarzı yerler de. Yukarıda saydığım tüm sahil kasabalarında ayrı ayrı plajlar var. Ben çakıl taşı seven biri olarak Nice‘in doğu tarafını daha çok beğeniyorum; eğer kumsal seviyorsanız sizi Cannes ya da Antibes tarafına doğru alalım. Trenle kolayca ulaşabileceğiniz Villefranche-sur-Mer’in de plajı özellikle aileler için çok idealdir. Yer yer bildiğimiz anlamda “beach”ler olmakla birlikte tüm plajlar ücretsizdir

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Yeme-içme konusunda önerim, tabii ki denize nazır yemeklere ağırlık vermeniz şeklinde. Nice merkezindeki beachler pahalı gelebilir ama çok güzeller. Ben daha çok Villefranche sur Mer’de denize sıfır minik restoranlarda yemekten keyif alıyorum. Mevsimine göre Beaulieu sur Mer, Eze sur Mer ve Saint Jean Cap Ferrat’da da güzel restoranlar açık olabiliyor. Onlar da oldukça keyifli. İtalya tarafına geçtiğinizdeyse fiyatlar biraz daha ucuzluyor.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Nice‘in tarihi merkezindeki dar sokaklardaki restoranlarda yemek yemenin tadı da bir başka. Küçük meydanlardaki teraslara oturup kalabalığın sakinliğinde, cıvıl cıvıl bir ortamda yemek yemek hoş oluyor. Benim sevdiğim birkaç yer elbette var ama seviyor oluşumun nedeni daha çok kişisel anılarımın olması, yani size diğer seçenekler yanında çok da farklı gelmeyecektir. O nedenle siz Nice‘te; gözünüze kestirdiğiniz bir yerde oturup afiyetle yiyin için, güzel güzel sohbetler yapın ve hayatın tadını olabildiğince çıkarmaya bakın…

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Dediğim gibi; Nice, CannesMonacoSaint Paul de Vence ve Eze Village yazıları sonrası vakit buldukça da Cagnes sur Mer, Saint Jean Cap Ferrat ve Menton gibi yerleri de bloga ekleyeceğim. Fransa’da gezdiğim her şehri yazmayı tercih etmiyorum ama Fransız Rivierası epey iyi bildiğim bir bölge olduğu için burası hakkında daha çok yazı yazmak istiyorum ki bu güzellikleri herkes görsün; Fransa’nın neresine giderseniz gidin, her biri ayrı bir cennet olan bu yerleri, imkanı olan herkes gezsin.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

French Riviera – Fransız Rivierası olarak geçen bu sahil şeridinde, oldukça batıda kalan Marsilya da bana çok sorulur. O konuda kısaca şunları söylemek istiyorum: Bugüne kadar Fransa’nın neredeyse tamamını gezdim. Fransa’da nereyi gezersem gezeyim hayran kalan biri olarak, benim için Marsilya, gezdiğimde beni hayal kırıklığına uğratan üç şehirden biridir (diğerleri Le Havre ve Brest). Şehir olarak -belki- güzel diyebiliriz Marsilya için ama popülasyon olarak kendinizi Kuzey Afrika’da bir yerlerdeymiş gibi hissediyorsunuz. O yüzden ben Marsilya’yı pek sevdiğimi söyleyemem. Gerçi 2020 yazında yaptığım ikinci gezide biraz daha ısındım ama belki siz daha çok seversiniz bana soran olursa, Fransa’da gezip görecek onca güzel yer varken Marsilya’yı bu gezi programınıza dahil etmeye gerek var mı, emin değilim. Marsilya programınız varsa, o tarafta Toulon, Aix en Provence ve Cassis‘i de mutlaka görmenizi öneririm.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Bence Marsilya yerine Nice ve çevresine daha çok vakit ayırın, dağlara çıkın, Tendre’ı, Grasse‘ı görün, İtalya tarafına geçin, Vintimille‘yi, San Remo’yu görün. Yol üstünde aralardaki yerlerde molalar verin, nefes alın, nefes verin, hayatın tadını çıkarın. Tabii bir de lavanta tarlaları meselesi var ama itiraf etmem gerekirse, bugüne kadar hiç lavanta tarlası gezmedim, o yüzden bu konuda bilgi sahibi değilim.

Tur Programı Önerileri VII - Côte d'Azur Rehberi Pariste.Net

Ah bu arada, Temmuz 2023 itibariyle Nice’e yerleştiğim için artık Fransız Rivierası – Côte d’Azur yazılarımın içeriği zaman içinde daha da zenginleşebilir. Artık buralardan bol bol paylaşım ve Youtube ve Instagram Canlı yayını yapabileceğim. Anlık gelişmeleri ve sürpriz canlı yayınları kaçırmamak için Pariste.Net Tv Youtube kanalımı ve @parisrehberi Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın; bir de kişisel hesabım @ahmet.ore‘yi de takip edebilirsiniz 😉

Buraları çok seveceğinizden eminim ama kazara bir de  bu bölgeden ev almak ya da emlak yatırımı yapmak isterseniz haberim olsun; sizi Türkçe danışmanlık hizmeti alabileceğiniz doğru kişilere ulaştırabilirim. Bana yazmanız yeterli  😉

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Aşağıdaki seride Fransız Rivierası’nda çektiğim birkaç videoyu bulacaksınız.

İlk olarak Nice’te, I Love Nice yazısının oradan başladığımız Promenade des Anglais yürüyüşünü izleyebilirsiniz:

İkinci videomuz Place Massena‘dan başlayan Vieux Nice – Tarihi Nice turu:

Üçüncü videomuzda Fransız Rivierası’nın Azur mavisi denizinden, Nice Tren Garı‘na doğru yürüyoruz:

Fransa’nın en ünlü kıyı kasabalarından Saint Tropez‘de kısa bir gezintiyle turumuzu tamamlıyoruz:

Keyifli seyirler, keyifli keşifler

Mutlu güzel günler dilerim.

Sevgiyle…

Booking.com
Yazar

10 Yorum

 1. Beklenen yazı geldi, çok mutluyum. Paris gezisi , sayenizde o kadar güzel geçti ki, sizden bilgi almadan hiçbir yere gitmek istemiyorum. Ağustos ayındaki tatilde Nice’e 5 gece , Marsilya’ya 2 gece ayırmıştım. Yazınızı okuyunca keşke direkt Nice’e uçsaydık diye düşündüm. Ancak biz Marsilya’daki 1 günümüzü Aix de Provence’de geçirmeyi planladık. Sizce bu iyi bir tercih olmuş mu? Bölgeyle ilgili diğer yazılarınızı da sabırsızlıkla bekleyeceğim. Elinize emeğinize sağlık. Teşekkürler…

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Marsilya’da yeni açılan çok güzel bir çağdaş sanatlar müzesi var, ben gittiğimde daha açılmamıştı. Orayı gezebilirsiniz. Aix en Provence çok güzel bir yerdir. Bir de o civarda Cassis’i programa alabilirsiniz.
   İyi tatiller şimdiden.

 2. ahmet bey merhaba haftalık 15 euro olan kartin hangi segmentten baktınız acaba? ben 40euro goruyorum:(

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Şeyda Hanım,
   Tramvaya bineceğimiz ilk gün, duraktaki makinede 1 haftalık seçenek olarak 15€ olarak tek fiyat vardı, o şekilde aldık ve bir hafta boyunca kullandık.

 3. Biz eşimle balayı için Cotedazur turu yapmayı tercih ettik ve istanbuldan nice’e uçtuk. Ahmet beyin önerileri çok çok kolaylaştırdı ve güzelleştirdiği gezimizi. Havalanından şehre gitmek için hangi otobüse bineceğimizden tutun nerelerde gezilir ne yapılıra kadar çok faydalandık Pariste.netten. Nice’ten tren ile günübirlik cannes, ve Monaco’ya Gidip geldik. Trenler çok rahat ve garlar hep merkezi konumda.
  Biz kasım ayında gittik hava çok güzeldi, turist sezonu olmadığından her yer sakinde rahat rahat gezdik.

  Ahmet beye tekrar çok teşekkür ediyorum, hepinize sen tavsiye ederim cote d’azur turunu.
  İyi gezmeler.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Kış mevsiminde Côte d’Azur’ün nasıl olduğuna dair izlenimleriniz çok önemli. O nedenle yorumunuz için ben teşekkür ederim Taha Bey.
   Mutlu günler.

   • Emin Kurnaz Adana Yanıtlayın

    20 martta tur ile Cote D’Aazur gezeceğiz.Yorum ve bilgi için teşekkür.Adananın sıcağına alıştığımız için acaba serin olur mu? Bir de yzaın daha güzel olur ama martta da aşırı kalabalık olmaz.D i mi?

    • Ahmet Ore Yanıtlayın

     Merhaba Emin Bey,
     Gerçi ben bu bölgeye hep yazın gittim ama bence Côte d’Azur’e kışın gitmek Antalya’yı kışın gezmek gibi olur. Hava elbette ki yumuşaktır ama ortam yaz gibi cıvıl cıvıl değildir. Aksine sakin ve huzurlu olacağı için daha güzel bir ortam da olabilir diye düşünüyorum. Mart sonuna doğruysa havalar daha güzel olur diye umut ediyorum. Umarım güzel bir gezi olur. Bol şans dilerim.

 4. Merhaba,
  bilgiler icin cok tesekkürler.
  7 günlük pass icin mevcut olan link maalesef acilmiyor. Güncelleyebilir misiniz?
  Bu pass Zou Hebdo olarak gecen pass mi? Bu karti alinca Cote d´Azur bölgesinde 7 gün boyunca ekstra bir ücret ödemeden otobüs, tren kullanabiliyor muyum? (Havaalani haric)
  Tesekkürler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Canan Hanım,
   Çalışmayan link uyarınız için çok teşekkür ederim, hemen güncelledim.
   Bu yazıda bahsettiğim haftalık kart Côte d’Azur bölgesindeki tüm belediye otobüslerinde ve tramvaylarda geçerli olan bir kart; trenlerde ve dediğiniz gibi havaalanı ulaşımında geçmiyor.
   Mutlu günler

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.