(Son Güncelleme: 05.01.2020) Ünlü Fransız ressam Claude Monet‘yi tanımayan ve onun birbirinden güzel tablolarını bilmeyen, sanırım yoktur. Bu yazıda Paris’teki en zengin Monet koleksiyonunu gezip görebileceğiniz çok kapsamlı bir müzeyi, Marmottan Monet Müzesi’ni tanıyacağız hep birlikte. Musée Marmotan Monet (müze marmotan mone ya da müze mağmotan mone) Paris’te, periferik içinde olmasına rağmen pek çok kişi tarafından bilinmeyen, bilenlerinse çok büyük ilgi gösterdiği, bu ilgiyi fazlasıyla hak eden çok özel bir müze.

16. arrondissement‘da, sessiz sakin, yeşillikler içinde bir köşede, hemen Boulogne Ormanı‘nın ve periferiğin yanı başında bulunan bu müzenin yerinde vaktiyle bir av köşkü bulunuyormuş ve bu köşk Valmy Dükü Christophe Edmond Kellermann’a aitmiş. 1882’de Jules Marmottan tarafından satın alınan köşk, daha sonra oğlu Paul Marmottan tarafından büyütülerek bugünkü şekline kavuşturulmuş.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

Birinci imparatorluk dönemi sanatına düşkün olan Paul Marmottan o dönem satın almaya başladığı tabloları bu evinde toplamaya başlamış ve koleksiyon zaman içinde genişlemiş. Paul Marmottan 1932’de öldüğünde bu değerli koleksiyonunu l’Académie des Beaux Arts – Güzel Sanatlar Akademisi’ne bağışlamış ve evi de 1934’te müzeye dönüştürülmüş.

Aralarında Claude Monet’nin oğlu Michel Monet‘nin de bulunduğu pek çok bağışçı sayesinde Marmottan Müzesi’ne çok önemli bağışlarda bulunulmuş ve müzenin koleksiyonu genişledikçe genişlemiş; yıllar içinde bugünkü halini almış. Günümüzde Marmottan Monet Müzesi en değerli Monet koleksiyonunu barındıran müze olarak kabul ediliyor. Bu yazıyı yazana kadar ben de Orsay Müzesi‘ndeki Empresyonistler Galerisi’ni ve Orangery Müzesi‘ni ve tabii bir de Giverny‘deki Monet’nin Evi‘ni, en önemli Monet eserlerini görebileceğimiz yerler olarak bilirdim.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

Marmottan Monet Müzesi’ne daha önce, Paris’e ilk yerleştiğim zamanlarda da gitmiştim ama o zaman aklım bir karış havada olduğu için müzeyi hakkını vererek gezmediğimi, bu yazıyı yazmak için buraya en son gidişimde anladım… Müzenin kapısından girip ilk salona ulaştığım anda bir zamanlar, en son Paul Marmottan’ın ev olarak kullandığı bu yapının ne kadar güzel olduğunu bu gidişimde anladım. 

Hemen fotoğraf çekmeye koyulacaktım ki bir görevli “burada fotoğraf çekmek yasak” dedi! Yani gördüğünüz üzere bu yazıda, müze içinde çekilmiş tüm fotoğraflar gizlice çekilmiştir 🙂 Fotoğrafları gizlice ve hızlıca çektiğim için kusurlarına bakmamanızı rica edeceğim.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

İki katlı evin içini gezerken bir yandan mimarisine, bir yandan eşyalara, bir yandan da duvardaki tablolara hayran hayran bakıyorsunuz. Önerilen gezi istikametini takip etmek için “sens de la visite” oklarını takip etmeniz yeterli. Giriş katta dönemsel sergilerin bulunduğu bölüm var.  Dönemsel sergilere ilişkin haberleri ve güncel fiyatları yazının sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

Benim gezdiğim dönemsel sergi “Sanat ve Çocuk” çok etkileyiciydi. Fransa’da krallık yapmış, kraliçe olmuş ya da devletin farklı kademelerinde önemli yerler edinmiş tarihi kişiliklerin çocukluk dönemlerini gösteren birbirinden muhteşem tabloları yanyana izlemek gerçekten etkileyici bir deneyim.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

Giriş katın arka tarafında bulunan museum shop‘a ise hemen girmemenizi, biraz beklemenizi öneriyorum. Bence giriş katını bitirdikten sonra buraya girmeden, gezinize üst kattan devam etmelisiniz. Binanın ortasında bulunan merdivenlerden yukarı çıktığınızda yine birkaç oda dolaşıp duvarlardaki tablolara bakıyorsunuz. Paul Marmottan’ın yatak odasındaki yatağa bakıp “insanlar ne garip yataklarda uyuyorlarmış” diye düşünmeden edemiyorsunuz. Bir yandan da müzeye bağışlanmış Berthe Morisot eserlerinin bulunduğu salonu ve karanlık bir atmosferde sergilenen orta çağ minyatürleri ve vitrayların bulunduğu Enlumineurs salonunu geziyorsunuz ve sonra aşağı iniyorsunuz.

Binanın iki katını gezdikten sonra “bu müze bu kadar olmamalı, ben burada bir sürü Monet tablosu hatırlıyorum” diye kendi kendime soruyordum ki bodrum kata inen merdiveni fark ettim 🙂 Bodrum kata indiğimde ise kapıda karşılayan dev Claude Monet yazısını görünce asıl görmek istediğim yere ulaştığımı o zaman anladım.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

İçeri bir giriyorsunuz, dev bir salon ve duvarda sıra sıra dizili Monet tabloları. Hepsi birbirinden güzel elbette ama benim için en değerli olanı “Impression, Soleil Levant – İzlenim, Gün Doğumu” tablosu. Yazının başında fotoğrafını gördüğünüz tablonun resmini gizlice çekebilmek için herhalde bir on dakika kadar uğraşmışımdır 🙂 Özür dilerim bu kadar çekebildim 🙂 Bu tabloyu o kadar çok severim ki, evde bir tane reprodüksiyonu vardır.

Bodrum kattaki Monet tabloları arasında birkaç tur attıktan sonra yine “sens de la visite” oklarını takip ederek diğer merdivenlere ulaşıyorsunuz ve üst kata, yani giriş katına çıktığınızda museum shop‘a geldiğinizi fark ediyorsunuz. Buradan hediyelik hatıra eşya almamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Biz, uzun zamandır aradığımız bagaj etiketlerinin Monet tablosu şeklinde olanlarından edindik birer tane 🙂 Bu şekilde de gezimizi tamamlamış olduk.

blank
Marmottan Monet Müzesi – Musée Marmottan Monet

İnsan Marmottan Monet Müzesi’ni gezerken, böyle bir evi olup tablo koleksiyonu yaptığını, sonra o evi hem kendi soyadı, hem de en büyük koleksiyonuna sahip olduğu ressamın soyadı yan yana gelecek şekilde bir müzeye dönüştürdüğünü hayal ediyor. Ne yaparsınız, benim zenginlik hayallerim de böyle işte…

Marmottan Monet Müzesi, Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00-18:00 saatleri arasında açık. Perşembe akşamları ise 21:00’e kadar gezilebiliyor. Marmottan Monet Müzesi’ne 9 numaralı metro ile gelip La Muette istasyonunda indikten sonra Chaussée de la Muette’ten dümmmmdüz yürüyerek ulaşabilirsiniz. O yürüyüş yolu da çok zevklidir.

Geziniz sonrası yürüyüşünüze Boulogne Ormanı‘nda devam edebilir, La Muette taraflarında gezip kaybolabilir, hatta tam müzenin önündeki duraktan 32 numaralı otobüse binerek dilerseniz Trocadéro, dilerseniz Champs-Elysées, dilerseniz de Gare Saint Lazare tarafına gidebilirsiniz.

Monet seviyorsanız bu müze dışında Paris’te görmeniz gereken yerlerin Orsay Müzesi, Orangerie Müzesi ve Paris yakınlarındaki Giverny‘deki Monet’nin Evi olduğunu da hatırlatmak isterim.

Sanatla kalın…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Web Sitesi: marmottan.fr/en/
blank
Author

6 Comments

  • blank

   Bu yaz yazılacaklar listesinde yer alıyor. En geç önümüzdeki ay yayına hazır olur sanıyorum….

 1. blank

  merhaba Ahmet bey,
  Ben reprodüksiyon tablo almak istiyorum.siz de monet nin tablosunu aldığınızı söylemişsiniz,nerden aldınız pariste alabileceğimiz uygun fiyatlı yerler var mı acaba,ben yağlıboya birebir reprodüksiyon tablo almak istiyorum,caravaggio,monet,picasso gibi sanatçıların tablolarını bu şekilde yapan yerler var mıdır pariste ve eğer bilginiz varsa fiyatları nedir,ben Türkiyede arıyorum bulamıyorum en gerçeğe yakını çin yapımı ve çinden ya da amerikadan geliyor fakat biliyorsunuz gümrük vergisi olduğundan almak problem oluyor,liman dan almak falan gerekiyormuş.ben de paris gezisi sırasında bulabilirsem almak ve Türkiye ye getirmek istiyorum,galiba bazı şeylerde tax free uygulaması da varmış,tabi yurta sokabilir miyim bu kısmını da bilemiyorum.bu konuda bilginiz varsa da paylaşırsanız çok sevinirim,yani ordan aldığımız bu tip tabloyu havaalanından rahatlıkla Türkiyeye getirebiliyor muyuz.Bilgiler için çok teşekkürler,sevgiler

  • blank

   Merhaba Meltem Hanım,
   Sanırım ben yanlış ifade etmişim, bizim aldığımız tablo sadece kağıt baskı, yoksa birebir yağlı boya tablosu değil; keşke öyle bir şey alabilseydik, çok güzel olurdu gerçekten.
   Dolayısıyla bu tür tabloları nereden bulabileceğinizi, bunların Türkiye'ye nasıl götürülebileceğini de bilemiyorum ne yazık ki.
   Benim de İstanbul'da bir arkadaşımın hediye ettiği büyük bir tablo var, onu bir türlü getiremedim Paris'e.
   Belki bu yazıyı okuyan ve bu konuları bilen biri sorunuza yanıt verir diye umalım.
   Mutlu günler dilerim.

 2. blank
  sukranclsn Reply

  Çok güzel ve gezilmesi gereken müzelerdenmiş, bilmediğimiz için gezmemişiz, emeklerinize ve bilgi aktarımlarınıza tşk.ederiz

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Kesinlikle çok kıymetli bir müze. Paris’e ilk gelişte değilse bile daha sonraki gelişlerde bir fırsat yaratıp gezilmeli…
   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.