(Son Güncelleme: 08.11.2023) Bu yazının konusu, küçük ama çok güzel bir sahil kasabası Honfleur. Paris’in kuzey batısında bulunan Honfleur, özellikle hafta sonu kaçamakları ya da günübirlik geziler için ideal bir konumda. Üstelik Paris’ten bunca yolu sadece burayı görmek için gelmeyeceksiniz, civarda da görülecek pek çok yer, yapılacak pek çok güzel etkinlik var; ben de size deneyimlerim ölçüsünde, tüm bildiklerimi tek tek anlatmak istiyorum. Buyurun başlıyoruz:

Honfleur Pariste.Net

Paris’e 200 kilometre mesafede, Normandiya kıyısında bulunan Honfleur (onflör ya da onflöğ), arabayla 2,5-3 saatte otobüsle 3-3,5 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz küçük ama masal gibi bir sahil kasabası. Bana kalsa “balıkçı kasabası” diye tarif etmek geliyor içimden ama tarihi limanına bakıp da sıra sıra dizilmiş özel tekneleri görünce buranın balıkçı kasabasından çok ötede bir boyuta geçmiş olduğunu siz de göreceksiniz.

Honfleur Pariste.Net

Paris’te yaşıyorsanız, Paris’e en az bir haftalık tatil için geldiyseniz ya da daha önce Paris’e birkaç kez geldiğiniz için bu kez Paris dışında gezip görecek yeni yerler arayışındaysanız, rotanızı çevirmeniz, gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden biri olan Honfleur’ü, Normandiya Gezisi listenizde mutlaka olmalı. Gezinizin ucunu bucağını nasıl sınırlayabilirsiniz bilemiyorum ama Saint Malo, Le Mont Saint MichelRouen, Deauville & Trouville ve Etretat güzergahında Honfleur de kesinlikle atlanmaması gereken bir yer. Dediğim gibi, Paris’te Bir Hafta geçirecekseniz ve hava güzelse burası da görülebilir ama Paris’te 15 Gün geçirecekseniz mutlaka görmeniz gerek bence… Doğrusunu isterseniz kışın da ayrı bir havası var ama güzel havalardaki kadar canlı olmayabilir; tercih sizin.

Honfleur Pariste.Net

En sonuncusu Mart 2020 olmak üzere bugüne kadar Honfleur’e pek çok kez gez gittim ama ilk gidişimiz Paris’e yerleşmeden bir yıl kadar önce, turist olarak Paris’e gelişlerimizden birine denk gelir. 2011 Temmuz ayıydı, Paris’e gelip oradan araba kiralayıp harika bir Normandiya Turu yapmıştık. O duraklarımızdan biri de Honfleur oldu. Hiç unutmuyorum Honfleur’e ilk olarak 14 Temmuz 2011’de gitmiştim. 14 Temmuz‘u neden unutmam, çünkü 14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı‘ydı ve o gün Honfleur ana-baba günüydü ve müthiş bir şenlik atmosferi vardı.

Honfleur Pariste.Net

Karadeniz’de kutlanan “Mayıs Yedisi” şenlikleri gibi Honfleur’ün merkezindeki tarihi limana yağlı bir kazık konmuş, gençler kazığın ucundaki bayrağı kapmaya çalışıyorlardı. Kapsan da kapmasan da denize düşüyorsun ama cidden çok eğlenceli görüntülere sahne olan bir şenlik bu. Honfleur’e böylesi bir günde giderseniz çok eğlenceli oluyor elbette ama kalabalığı da hesaba katmak gerek. Oysa ki ben buraların sakin hallerini daha keyifli buluyorum. Tercih yine sizin.

Honfleur Pariste.Net

Honfleur’e ulaşmanın en kolay yolu özel aracınızla gitmek. Ne yazık ki buraya tren yok ama otobüsle ekonomik bir şekilde ulaşma seçeneği mevcut. Otobüsle gitmek de güzeldir eminim, ben hiç otobüsle gitmedim ama kendi aracınız olunca otoban dışına çıkıp gezmesi daha zevkli oluyor. Yol üstünde pek çok güzel şey de görüyorsunuz. Uçsuz bucaksız yemyeşil tarlalar mevsimine göre çiçek çiçek oluyor. Hani şehirlerarası yollarda “Fabrikadan halka satış fayans, tabak, tencere” tabelaları olur ya biz de “Fabrikadan halka satış piyano” tabelası görmüştük bir keresinde. Zaten o zaman buraların neden estetik açıdan bu kadar güzel olduğu daha bir iyi anlaşılıyor sanki.

Honfleur Pariste.Net Ahmet ORE

Arabanızı tarihi liman olan Vieux Bassin‘in sağ tarafında bulunan büyük otoparka bıraktıktan sonra ilk iş bu limana gelmek olacak haliyle. Çevresinde tam bir tur attığınızda görülmesi gereken en önemli yerleri görmüş olacaksınız. Paris’te Seine Nehri‘nin cılız su zevkinin yanında Honfleur gibi bir sahil kasabasında olmak; tekneler, iyot kokusu ve martı sesleri insana o kadar iyi geliyor ki anlatamam. Liman çevresindeki kafe ve restoranlara oturup bir şeyler yiyip içmek güzel havada da sevimsiz havada da ayrı bir zevk sanki. Kafelerin içi de dışları kadar keyifli, oturup ortamın tadını çıkarmak çok güzel oluyor.

Honfleur Pariste.Net

Limanla otopark arasında da kaçırmamanız gereken dar sokaklar, kimi geçitler de mevcut, dolaşırken sakın atlamayın. Zaten küçük yer, gezmesi de keşfetmesi de son derece kolay. Limanın sağ tarafında, eski bir kilise olan müzeyi de görmek hoş olabilir. Honfleur’de bir o tarafa bir bu tarafa hayran hayran yürürken liman çevresinde kaç tur atacaksınız, ben de bilmiyorum 🙂

Honfleur Pariste.Net

Seine Nehri‘nin Manş Denizi’ne döküldüğü yerde bulunan Honfleur’de hayat daha çok eski limanın çevresinde dönüyor. Limanın sol tarafına geldiğinizde buradan sola dönmenizi öneriyorum. Tam bu noktada yol ortadan ikiye ayrılıyor. Sanki önce sağ taraftan başlasanız, biraz ilerledikten sonra ortam tenhalaşınca soldan yukarı çıkıp gerisin geri yokuş aşağı dönseniz daha iyi olacakmış gibi. Yol üstünde rengarenk dükkanlar, sanat galerileri ve daha neler neler var.

Honfleur Pariste.Net

Hep söylediğim gibi, Fransa’nın neresine giderseniz gidin, büyük şehirlerden küçük köylere kadar her yer, özellikle old town diyebileceğimiz merkezlerinde ince ince işlenmiş oluyor. Hayatın her alanına sinmiş bu sanat ve estetik duygusunu sadece maddi zenginle açıklamak olanaksız. Elbette maddi bir zenginlik de söz konusu belki ama en özelinden en sıradanına herkes belirli bir kültürle eğitildiği için, bir aşamadan sonra da eğitim kendi kendini gerçekleştirmeye evriliyor ve bunun etkileri de hayatın her aşamasında karşınıza bu güzeliklerle çıkıveriyor.

Honfleur Pariste.Net

Bu kültür düzeyine ulaştıktan sonra da o kültürü koruyup yaşatmak bir yaşam biçimi halini alıyor. Yani tüm bunlar “turist gelsin” diye yapılmıyor; o hayatın içinde harmanlanmış insanlar kendilerine bu yaşamı inşa ediyorlar, daha önceden yapılmışı koruyup kollayıp yenilikler ekliyorlar. Hal böyle olunca da insanlar güzel güzel hayatlarını yaşarken turist de kendiliğinden geliyor.

Honfleur Pariste.Net

Honfleur, bu bölgedeki pek çok cazibe merkezi gibi yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Güzel havalarda ve özellikle hafta sonları sokaklar daha kalabalık oluyor. Hal böyle olunca da Paris-Honfleur arası otoban da biraz yoğun oluyor. Üstelik Fransa’daki otobanların çok pahalı olduğundan da sık sık bahsediyorum, biliyorsunuz. Paris-Honfleur arası birkaç kez “Péage” (peyaj) yani otoyol gişelerinden geçiyorsunuz ve gidiş dönüş yaklaşık 40€ – 50€ gibi bir fiyat oluyor. Bir de Le Havre ve Etretat tarafına geçerseniz Normandiya Köprüsü‘nden geçerken tek yön 5,80€ ödeniyor. Diyorum ya Fransa’da otobanlar lüzumsuz pahalı… Etretat‘yı mutlaka görmenizi öneriyorum ama kişisel olarak Le Havre, benim Fransa’da görüp de sevemediğim üç şehirden biri. Belki çok önemli özellikleri vardır ama ikinci dünya savaşında yerle bir olduğu için 1940’ların soğuk mimarisiyle yeniden inşa edilmiş ve hiç güzel olmamış. Yine de sahili, özellikle de plajı enteresandır, bir bakmakta fayda olabilir; bilemiyorum, zevkler ve renkler meselesi…

Honfleur Pariste.Net

Normandiya sahillerini gezerken Honfleur – Etretat arası geçişte Normandiya Köprüsü‘nü -neredeyse- kullanmak zorundasınız. Çevreden dolaşmak isterseniz yol çok uzuyor. Yine de Osmangazi Köprüsü’nden daha ucuz olduğu söylenebilir 😉 Eğer Paris – Honfleur – Deauville & Trouville gezisi yapacaksanız o zaman Normandiya Köprüsü’nden geçmenize gerek olmuyor.

Honfleur Pariste.Net

Honfleur gezimize devam edecek olursak, çarşı içinde dolaşırken üst sokağa ulaştığımızda aşağı doğru inerken sağ tarafta Fransız ressam Eugène Boudin Müzesi var. Zaten Honfleur’ün empresyonizm akımında önemli bir yeri var. Claude Monet‘nin de Honfleur üzerine yapmış olduğu önemli tablolar bulunuyor. Bu diyarlar insanı ressam yapmaz da ne yapar ki zaten?

Honfleur Pariste.Net

Eski limana doğru tatlı bir meyilden aşağı doğru yürürken merkeze yaklaştığınızda sağa doğru dönerseniz sizi yine şahane bir sürpriz bekliyor. Bu tariflerime çok takılmayın, diyorum ya Honfleur küçük bir yer. Merkezinde gezerken kafanıza göre yan sokaklara dalarak siz de şansa kadere kendi keşfinizi yapacaksınız ne de olsa. Ben sadece Honfleur’de şunlar şunlar var, sakın kaçırmayın diye sıralıyorum, yoksa istediğiniz sokaktan içeri dalın gitsin…

Honfleur Pariste.Net

O sokağa döndüğünüzde az ileride sol tarafta karşınıza çıkacak olan Sainte Catherine Kilisesi mimarisiyle sizi etkileyecektir sanıyorum. 15. yüzyıl yapımı bu kilise dışarıdan biraz iddiasız görünebilir ama içine girdiğinizde daha da etkileneceğinizden eminim çünkü tamamen ahşap… Normandiya‘da bu tür kiliselere ve pazar yerlerine bolca rastlayacaksınız, hazırlıklı olun…

Honfleur Pariste.Net

Kiliseyi de gezdikten sonra dilerseniz eski limana dönebilir, isterseniz ara sokaklarda dolaşmaya, yeni keşifler yapmaya devam edebilirsiniz. Özellikle eski limanın tam ortasından içeriye doğru devam eden cadde de çarşı-pazar anlamında oldukça güzel. Hele şehrin çıkışına/girişine doğru çok daha keyifli bir hal alıyor. Zaten Paris’ten gelirken kasabaya bu taraftan girerseniz çok hoş bir yoldan kasabaya giriş yapmış oluyorsunuz.

Honfleur Pariste.Net

Gezdiğim yerleri bir yerlere benzetmeyi sevmem, benzetilmesinden de pek hoşlanmam ama burası bana Rumelifeneri‘ni çağrıştırıyor. Bu çağrışımla ne demek istiyorum? İstanbul’da Rumelifeneri, Boğaz’ın girişinde, muhteşem doğa yapısıyla şahane bir balıkçı kasabası olabilecekken mimarisine, tarihi ve doğal dokusuna zerre kadar özen gösterilmemiş, tepeleme ve estetik yoksunu betonarme apartmanlarıyla nasıl da sıradanlaştırılmış. Oysa ben çocukken, hatırlıyorum, teyzemleri ziyarete gittiğim Rumelifeneri’nde, Honfleur’deki evlere benzer evler vardı; hani şu Karadeniz’in tipik mimari örneklerinden. Kalmadı hiçbiri, bırakmadılar; öyle beton beton diktiler binaları peş peşe. Ne diyelim, hayat…

Honfleur Pariste.Net

Honfleur, Paris’ten günübirlik gelinip gidilebilecek bir yer olduğu gibi Normandiya tatilinizde de güzel bir konaklama durağı olabilir. Eğer Honfleur’de konaklamak istiyorsanız kendinize bu linkten otel bakabilirsiniz. Eğer otel rezervasyonlarınızı benim gibi booking.com üzerinden yapmayı tercih edenlerdenseniz, aşağıdaki banner’a ya da bu blogdaki diğer linklere tıklayarak yapacağınız rezervasyonlarla, çalışmalarıma devam edebilmem için bana destek olacağınızı biliyorsunuz 😉

Booking.com

İlla kasabanın merkezinde kalmak zorunda değilsiniz (arabalı olduğunuzu var sayıyorum) Honfleur-Deauville & Trouville ya da Honfleur – Etretat arasında bir yerlerde konaklamak da gayet güzel olabilir. Hatta biz bir keresinde Pont-Eveque diye bir yerde konaklamıştık, hem Honfleur’e hem de Deauville & Trouville‘e gitmek çok kolay olmuştu; yine de siz bilirsiniz. Hatta Pont-Evêque benim Fransa’da bir gece yarısı ilk alkol muayenesinden geçtiğim yerdir 🙂 Gecenin karanlığında araba kullanırken karşıma iki jandarma çıkmış, arabayı durdurmuş, ağzıma alkol ölçüm cihazını vermiş, bir şey söylemeden üfletip yoluma devam ettirmişti 🙂 Gece gece şaşkınlıkla ne kadar güldüğümü hiç unutmuyorum…

Honfleur Pariste.Net

Gördüğünüz gibi Paris’in içi kadar dışı da zengin; Paris çevresinde görecek o kadar çok şey var ki, hangi birine gideceğinizi şaşırıp bana kızmanız bile mümkün 🙂 Vallahi benden gezmesi, gezdikten sonra da yazması, artık nereleri gezmeye vaktiniz olacak, tamamen zevkinize kalmış. Şayet Normandiya Bölgesi’ni baştan aşağı gezmek istiyorsanız, o zaman tüm detayları Normandiya Rehberi yazımda bulabilirsiniz. Honfleur’de görülebilecek diğer yerler ve yapılabilecek aktiviteler için aşağıdaki resmi web sayfası linkine bakabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: ot-honfleur.fr

Adres: Honfleur, 14600 Normandiya

Yazar

10 Yorum

 1. Ahmet bey öncelikle böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkürler sayenizde gitmeden bilgi sahibi olduk ilk indiğimiz andan itibaren neler yapmamız gerekiyor şehir kartı ulaşım hepsi mevcut. Ben eşim ve 2 yaşındaki kızımla nisan ayı başlarında 7 gün paris de olacağız, Kızımız küçük olduğu için şehir merkezi dışında ilk başta çok dışarı çıkmayacağımızı düşündük ancak yazılarınızı okudukça paris merkezden uzaklaşma isteği duyduk. Benim size sorum günü birlik paris dışında nerelere gidilebilir birde manş denizini görmek istiyoruz günü birlik en yakın yer bizim için nere olur honfleur otobüs ile günü birlik sabah gidiş akşam dönüş bizim için uygun olabilir yada sizin önerebileceğiniz manş denizine en yakın bölge neresidir şimdiden çok teşekkür ederiz.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Mustafa Bey,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Eğer Paris yakınlarında Normandiya kıyılarında bir yer görmek istiyorsanız size ilk önerim Deauville & Trouville olacaktır. Hem Paris’ten trenle ulaşması çok kolay, hem de gittiğinizde görecek çok fazla şey var. Günübirlik de gidilebilir, bir gece konaklamak da güzel olabilir.
   Deauville yazımın linkini biliyorsunuz zaten ama yine de yazayım: https://www.pariste.net/deauville-trouville/
   Mutlu günler.

 2. Ne kadar güzel buralar, insanın içi açılıyor, deniz yeşil doğa ve karekteristik az katlı yapılar sevimli dükkanlar, iyiki gezmiş ve bloğunuzda paylaşmışsınız, Normandiya taraflarını çok sevdim :)))

 3. Ahmet Bey,

  Maastricht’ten araba ile honfleur tarafına gelmek isterken buldum yazınızı çok güzel bilgiler var teşekkür ederim. Anlatımınız ve ince esprileriniz yazılarınızı çok daha zevkli hale getiriyor. Siz gezmeye ve yazmaya, biz sizi okumaya ve gezmeye devam umarım…

 4. MALESef araba gibi bir olanağım yok. Trende yok. Otobüs saatleri nedense bir türlü tuhaf. Buraya gelmenin bir yolu olmalı 🙁 neden tren yok acaba.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Biraz sapa bir yerde kalıyor, o yüzden toplu taşıma sorunlu. Belki blablacar denenebilir. Bir de Deauville garından 20 numaralı otobüsle gitmek de mümkün…

 5. Bizim kalabalık Güney sahilleridense kuzeyin sakinliğini tercih ederim. Denizin değişik bir etkisi var burada. Yazınız çok yararlı oldu bu şehire mutlaka gideceğim belki birazda kalırım.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   En son dün, Şubat 2019 başında gittim. Yine güzeldi, hep güzel…
   Çok teşekkürler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.