Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Nisan 2014 Pazartesi

Paris'te Ulaşım 6 - Charles de Gaulle Havaalanı ve Şehir Merkezi Transferi

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
(Son Güncelleme: 01.04.2017) Paris'e gelmenin pek çok yolu varsa da bu blog'un genel takipçilerinin Türkiye'den olduğu düşünüldüğünde öncelikle tercih edilecek yöntemin "havayolu" olacağı aşikar. O yüzden bu yazımda sizlere Paris'te bulunan üç ana havaalanından en büyüğü olan Charles de Gaulle Havalimanı (CDG) ile şehir merkezi arasında transferin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. Bir de bu havaalanı civarında kalmanız gerekiyorsa örnek birkaç otel adı verip işinizi kolaylaştırmayı deneyebilirim.

Dilerseniz önce otelden başlayalım: Eğer Charles de Gaulle Havaalanı'nda konaklamanız gerekiyorsa Hilton, Novotel ya da Pullman'da kalabilirsiniz. Paris merkezde kalabileceğiniz otel önerileri listesi ve otel seçerken dikkat etmeniz gereken konularda detaylı bir yazı ise bu linkte mevcut.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
Türkiye'den uçuyorsanız uçağınız ya Charles de Gaulle'e ya da Orly Havaalanı'na inecektir. Aslında bir de şehrin oldukça uzağında Beauvais Havaalanı da var ama orayı sadece low cost havayolları şirketleri kullanıyor. Siz Charles de Gaulle'e indiniz; öncelikle hoşgeldiniz :) İniş terminalize göre pasaporttan geçmek ve bagajlarınızı almak için uzun koridorlardan geçmeniz, terminaller arasında ücretsiz servis yapan otomatik raylı sistem CDGVAL'e binmeniz gerekebilir. Eğer Terminal 2'nin L ya da M kapılarına yanaşmışsa uçağınız, ayrı bir raylı sistem daha var; o da ücretsiz ama çok detay gerektirmeyecek kadar basit. Merak etmeyin, karışık gibi görünse de yönlendirme tabelalarını takip  ettiğiniz sürece yolunuzu kolayca bulabilirsiniz. 

Pasaporttan sonra bagajınızı teslim alacaksınız, bu arada dilerseniz duty free'ye uğrayabilirsiniz. Aslına bakarsanız Türkiye'deki Duty Free'de alışveriş etmek ya da Paris'ten ayrılırken gidiş terminalindeki Duty Free'ye bakmak daha akıllıca. Aslında bir diğer seçenek de Paris şehir merkezindeki meşhur Tax Free mağazası Benlux'teki fiyatlara bakıp ondan sonra aradığınız parfüm ya da kozmetik ürününü almak en doğrusu olacaktır; buna göre en uygunu sizin için hangisiyse oradan alışveriş yapabilirsiniz.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
Ve sonuçta yolcu karşılama bölümüne geldiniz; keşke sizin de bir karşılayanız olsa :) Aslına bakarsanız Paris Dolmuşu ile o da mümkün... Havalaanı ile şehir merkezi arasındaki transferleriniz için en zahmetsiz, en konforlu çözüm önerim Paris Dolmuşu olacaktır. Bu hizmet gerçekten enteresan; çünkü Paris Dolmuşu Paris'e dünyanın dört bir yanından gelen çok daha geniş bir kitleye hizmet verebilecekken, %100 Türkçe hizmet vermeyi tercih eden bir özel şöförlü araç hizmeti. Rezervasyonunuzu gelmeden önce yaptırıyorsunuz, Paris'e geldiğinizde sizi havaalanı karşılama salonunda bir Türk şoför karşılıyor; ki bence bu çok hoş bir deneyim. Sonra lüks ve konforlu bir araca biniyorsunuz ve dilediğiniz adrese rahat bir şekilde, kolayca ulaşıyorsunuz.

Havaalanından Paris'e inerken, Türkçe konuşan bir şoför eşliğinde otelinize gidiyor olmak size değişik ve bir o kadar da güven verici gelecektir; o yüzden bu seçeneğin sizler için faydalı olacağını düşünüyorum. Kırk yılın başı bir Paris'e gelmişsiniz; bence dertsiz tasasız kalacağınız yere ulaşmak için bu yöntemi seçmenizde yarar var. Ayrıca Paris civarı turlarınızda da, örneğin Disneyland'a gitmek için de bu hizmetten yararlanmanız mümkün. Paris Dolmuşu hakkında detaylı değerlendirme yazıma bu linkten, detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak içinse kendi web sitelerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
Peki CDG Havalaanı ve Paris şehir merkezi arasında diğer ulaşım seçenekleri neler? Bütçe ve zaman durumunuza göre RER ile şehir merkezine inebilir; RossyBus olarak adlandırılan ve sizi Opéra bölgesine bırakacak olan shuttle servisine binebilir; Le Bus Direct gibi shuttle servislerini tercih edebilir; dilerseniz de doğrudan taksi tutup şehre inebilirsiniz.

O zaman önce RER ile şehre inmek seçeneğini biraz açalım... RER-B'nin CDG'de iki istasyonu bulunuyor: "CDG Teminal 1-3" ve "CDG Terminal 2". Her ikisinden de merkeze inmek mümkün. Aman dikkat, bir de Champs-Élysées'deki Zafer Takı'nda "Charles de Gaulle-Étoile" istasyonu var, orayla burayı karıştırmayın sakın... Yönlendirme tabelalarını takip ederek bu istasyonlardan birine ulaşmanız Paris'e inmeniz için yeterli. CDG Paris ulaşım haritasında 5. zone'da bulunuyor ve bilet fiyatlandırması da buna göre yapılıyor. RER biletinizi girişteki otomatlardan kredi kartınızla alabilirsiniz. Ulaşım kartı düşünürseniz geliş ve gidiş tarihinize bağlı olarak Navigo Découverte öneririm. Paris'te şehir içi ulaşım için hangi bileti kullanmalısınız konusunu ise detaylı bir şekilde bu yazıda anlatmıştım.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
Eğer kalacağınız otel RER-B hattı üzerindeyse şanslısınız, değilse büyük ihtimalle Gare du NordLes Halles ya da St Michel Notre Dame istasyonlarından başka bir RER hattına ya da metroya aktarma yapmanız gerekebilir. Valiziniz çoksa bu transferin biraz uğraştırıcı olduğunu baştan kabul etmeniz gerekiyor ama olsun; tatildesiniz, her anın tadını çıkarmaya bakın. Bir de daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi metro da RER de pek temiz değil; özellikle akşam saatlerinde civardaki banliyölerde trene binen kişiler insanda biraz tedirginlik yaratsa da bugüne kadar herhangi bir terslikle karşılaştığımı söyleyemeyeceğim, siz önünüze bakın, herkes kendi işine gücüne bakıyor sonuçta.

RER ile Gare du Nord, Châtelet - Les Halles, Saint Michel, Luxembourg, Denfert-Rochereau gibi istasyonlara ulaşarak şehir merkezinde aktarmalar yapabilirsiniz. Her ne olursa olsun RER ile CDG-Paris arası transfer yapmak en ekonomik çözümlerden biri. Ben bu yazıyı son güncellediğim tarih itibariyle tek yön bilet ücreti 10€. Ah bir de unutmadan, RER-B'de sık sık grevler ve rötarlar olur o yüzden transferlerinizde mutlaka emniyet payı olarak yola biraz erken çıkmaya çalışın.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG

Bir diğer seçenek eski adı Air France Cars olan ve artık Le Bus Direct olarak geçen shuttle servisi seçeneği var ama açıkçası ben onu hiç kullanmadım, çünkü hiç gerek duymadım. O konuda sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Sonuçta bu shuttle hizmeti ile Zafer Takı'nın oraya ve Porte Maillot'ya doğrudan ulaşmanız mümkün. Kalacağınız yer bu civardaysa iyi bir seçenek olabilir ama oradan aktarma yapmanız gerekecekse tercih size kalmış. Tek yön ücreti 17€'dan başlıyor... Güncel bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Paris Belediyesi'nin sağladığı RoissyBus hizmeti de özel düzenlenmiş belediye otobüsü ve doğrudan CDG-Opéra arasında transfer söz konusu. Eğer kalacağınız yer bu civardaysa ve aktarma yapmayacaksanız bu otobüs işinize yarayabilir. Yolculuk biraz uzun sürüyor; ben genelde tercih etmiyorum ama dediğim gibi seçeneklerden biri de bu. Tek yön ücreti 11,50€ ve valiziniz çok olduğu zaman zaptetmesi biraz güç oluyor. Otobüs boşsa şanslısınız, kalabalıksa biraz itiş-kakış olabiliyor.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG
Eh tabii taksi çok daha rahat bir çözüm; sonuçta biraz sıra beklemeniz gerekse de atlıyorsunuz arabaya ve dilediğiniz adrese gidiyorsunuz. Buradaki handikap dil problemi olabilir; sonuçta ingilizceleri çok başarılı değil ya da zaten sizin yabancı diliniz yeterli olmayabilir. Yine de adresi verdikten sonra sizi konaklayacağınız yere daha rahat bir şekilde ulaştıracakları kesin. Burada da yolu uzatma hileleri olmuyor değil; ne olursa olsun dikkatli olmak lazım. Bir diğer problem de bagaj başına ekstra ücret talep edilmesi diyebiliriz. Eğer yolculuklarınızda bagajınızı sınırlandırma probleminiz varsa taksiye binmenin ekstra masrafı olabiliyor. Eh tabii son olarak bir taksiye 3 kişiden fazla yolcu kabul edilmeyebiliyor; bunu da not etmek gerek. Örneğin 4 kişilik bir aileyseniz 2 taksi birden tutmanız gerekebiliyor. Paris taksileri hakkında detaylı yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde geziniz ya da tatiliniz bittiğinde Paris merkezden CDG havaalanına gitmek için yukarıda yazdığım seçeneklerden birini seçmeniz yeterli. Charles de Gaulle'de bazen müthiş bir yoğunluk olduğu için varış saatinizi uçuş saatinizden 2-3 saat önce yapmanızda yarar var. Bazen pasaport kontrolünde öyle uzun kuyruklar oluyor ki inanamazsınız...

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Planı
Ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için, bu yazıdaki tüm seçenekler için ayrı ayrı yazılar hazırlayıp yayınladım; ilgili linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz.. Havaalanı hakkında genel bilgiye ise kendi resmi web sayfası olan bu linkten ulaşmanız mümkün.

Havaalanının Parc des Expositions-Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi'ne RER ile bir durak mesafede oluğunu hatırlatmak isterim. Bir de yakınlarda bulunan Uzay ve Havacılık Müzesi görülmesi gereken yerlerden.

Paris Charles de Gaulle Havaalanı - CDG Planı
Sonuçta Paris şehir merkezi ile Charles de Gaulle havaalanı arasında transfer yapmak düşündüğünüz kadar zor değil; bütçenize, tercihlerinize uygun bir seçenek illa ki var. Siz yeter ki gelmek, Paris'i gezmek isteyin...

Ayrıca Paris'le ilgili anlık gelişmelerden ve duyurulardan haberdar olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz:

http://facebook.com/parisrehberi
http://twitter.com/paristenet
http://instagram.com/parisrehberiKATEGORİLER          ANA SAYFA

Booking.com


PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

29 yorum:

 1. Çok güzel yazmışsın tüm bilgiler için teşekkürler, mümkünse araba kiralama hakkında da fikrin varsa paylaşabilir misin ? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler evet araba kiralama konusunda da derli toplu bir yazı hazırlamam gerekiyor. Onu da "yazılması öncelikli konular listesi"ne eklesem iyi olacak. İyi bayramlar.

   Sil
 2. Ahmet bey teşekkürler öncelikle. Bizim Paris aktarmalı (10 saat) uçuşumuz var. Sizce 10 saatte şehir merkezine inip Eyfel kulesini görüp bir kahve içip dönebilir miyiz? Vize sorunumuz yok. Yeşil pasaportluyuz. Italya da.yapmıştık böyle bir şey. Zaten check in Türkiyede yapılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gonca Hanım

   Evet teorik olarak mümkün :)

   Anladığım kadarıyla Charles de Gaulle Havalimanı'na iniyorsunuz. Oradan tek biletle RER-B'ye bineceksiniz ve St Michel Notre Dame istasyonunda inip hiç dışarı çıkmadan RER-C'ye aktarma yapıp Champs de Mars La Tour Eiffel durağında ineceksiniz. Tek yön min 45 dk max 90 dk sürebilir yolculuk. gelen trenin nerelerde duracağına bağlı.
   Eğer Eiffel biletinizi de internetten şimdiden alırsanız fazla sıra da beklemezsiniz, ayrı bir girişten -nispeten- kolayca Eyfel'e çıkma şansınız olur. Burada da 1-2 saat geçirirseniz tadını çıkarabilirsiniz Paris'in.

   Yukarıda bir foto çekip twitter.com/paristenet ya da facebook.com/parisrehberi 'ne koyup selam ederseniz de mutlu olurum :)

   İyi tatiller şimdiden

   Sil
 3. Merhabalar, öncelikle bu şahane site için teşekkürler. Ben Barselona üzerinden Türkiye'ye geleceğim. Vizem Barselona ancak Fransa üzerinden 10 saatlik aktarmam var. Vizede sorun olur mu? Yani schengen vizem var. Havaalanında tutulmam değil mi? Son olarak bu 10 saatlik sürede Paris'in neresini kesinlikle görmem gerekir Eyfel dışında? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Açıkçası vize ve aktarma işinin teknik detaylarını bilmiyorum ama tahminimce vizeniz ve destinasyonunuz İspanya olduğu için önce Paris'te Schengen alanına, yani Fransa'ya giriş yapmanız gerekiyor, bu da 10 saat özgürsünüz demektir, bir aksilikle karşılaşacağınızı sanmıyorum ama dediğim gibi bu sadece benim fikrim, yani öyle olması gerek diye biliyorum :)

   Eğer Paris'e ilk gelişinizse önce Eyfel'e gidin, burayı ziyaret ettikten sonra karşıdaki köprüden geçip fıskiyeli havuzun sağından ya da solundan yukarı çıkıp Trocadéro Meydanı'na gidin, yola ulaşınca sağa dönün, buradan 6 numaralı metroya binip ilk durağına yani Étoile'e gidin. Burada Zafer Takı var ve aynı zamanda Champs-Élysées'nin başı. Champs-Élysées'den aşağı yürüyebildiğiniz kadar yürüyün; sıkı bir yürüyüşçüyseniz Louvre Müzesi'ne kadar harika bir güzergahı tamamlayabilirsiniz. Halâ vaktiniz kalmışsa hiç sapmadan dümdüz yürümeye devam edin. Louvre'un sağından yürürseniz Seine Nehri boyunca ilerlerseniz, solundan yürürseniz de Rue Rivoli'den devam edersiniz. Her iki tarafın da kendine özgü güzellikleri var. Yorulduğunuz noktada 1 Numaralı metroya atlayıp Chatelet-Les Halles istasyonuna gidip oradan da RER ile havaalanına doğru yola çıkabilirsiniz.

   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 4. Merhaba,
  eşimle 4 günlük bir paris gezisi planlıyoruz. Yazılarınız bizim için çok verimli oldu teşekkürler.
  2 konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  1. konu : Havaalanından almayı planladığım paris visit card alınca RER + tüm metro hattlarını kullanabiliyor muyuz? (zone 1-3 /1-5 ayrımını tam anlıyamadım)
  2. konu : konaklamayı bastille meydanına yakın bir otelde yapmayı planlıyorum sizce uygun bir bölgemidir ?

  şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sanıyorum Charles de Gaulle'e inecek uçağınız. Charles de Gaulle Havaalanı 5. zone'da yer alıyor. Paris merkezi ise 1-2 zone olarak geçiyor. Dolayısıyla eğer sadece Paris Visite kartı almak istiyorsanız 5 günlük 1-5 zone olarak almalısınız. 4 gün kalacak olsanız da 4 günlük kart olmadığı için ya 5 günlük alıp 1-5 zone içinde, yani her yere sınırsızca gidebilirsiniz ya da geliş ya da gidiş gününüzü tekli biletlerle halledip kalan 3 gün için hangi zone'larda gezecekseniz o zone'a uygun Paris Visite alabilirsiniz.
   Zone'lara örnek vermek gerekirse
   Champs-Elysees, Bastille vb hepsi merkez 1. zone
   La Défense 3. zone
   Versaille Sarayı 4. zone
   Charles de Gaulle Havaalanı ve Disneyland 5. zone
   Buna göre plan yapabilirsiniz.

   Bastille gayet hayatın içinde, canlı ve merkezi bir yerdir, konum olarak keyif alacağınızı düşünüyorum.

   Paris'te Ulaşım, Bilet Türleri yazılarımı okuma şansınız olursa tüm detayları ile anlatmaya çalıştım zone meselesini...

   Şimdiden iyi tatiller

   Sil
 5. Ahmet bey bilgilendirme için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 6. merhaba;

  CDG den şanzelize ye gitmek için mavi hat ile chatelet les halles den aktarma yapıp kırmızı hatta mı geçmem gerek? total de bu yolculuk nekadar sürer?
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Evet tam dediğiniz gibi yapacaksınız.
   Trenlerin hangi istanyonlarda duracağına bağlı olarak kapıdan kapıya 40-80 dk sürebilir sanıyorum

   Sil
  2. Merhaba, öncelikle site için çok teşekkür etmek istiyorum. Faydalı bilgilerle dolu :) Türkiyeden iş-gezi amaçlı Parise geleceğiz, iki günlük araç kiralamayı düşünüyoruz, budget şirketinden rezervasyon yapmayı planladık ancak önemli bikaç sorumuz var :) 1. bizim ehliyetlerimizin geçerli olduğunu okuduk ama emin olmak istiyoruz 2. sağlıkla ilgili bir durum olduğunda paristeki sağlık kurumlarına gidebiliyor muyuz , vize almadığımızdan sağlık sigortası yaptırmadık 3. araç kiralama ile ilgili önerileriniz var mı ? 4. Tracedoraya yakın avenue paul daumer üzerinde bi apartta kalacağız şehir merkezinde otopark sistemi nasıldır, zorlanır mıyız ? aracı dönüşten önce son 2 gün almayı düşünüyoruz, yakın yerlerdeki kasabaları gezip havaalanında teslim etme şeklinde bir planımız var. Tavsiyelerinizi yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

   Sil
  3. Merhaba,
   Öncelikle teşekkürler...
   Sorularınıza sırasıyla yanıt vermeye çalışayım:
   1-Bu konu muallak. Teorik olarak ehliyetiniz 6 ay boyunca geçerli ama bazı AB ülkeleri bu konuda sorun çıkarabiliyor. Fransa ehliyetim olmadan önce turist olarak TR ehliyetimle epey bir araba kiraladım ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım ama bu bundan sonra hiçbir sorun yaşanmaz anlamına gelmiyor :) AB ülkeleri bir tuhaftır, bir görevliye denk gelirsiniz "kanun böyle" diyerek sizden olmadık şeyler isteyebilirler ama bu sorunuzu büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız diye yanıtlayayım...
   2-Seyahat sigortası olmayan birinin başına Fransa'da bir hastanede ne gelir bilemiyorum, sanırım tüm tedavi masraflarını ödemeniz beklenir, o yüzden gelmeden önce seyahat sigortası yaptırmanızı öneririm. Herhangi bir sağlık problemi yaşadığınızda da "sağlık" konu başlığındaki yazıları okumanızı öneririm.
   3-Araç kiralama şirketlerinin hepsi bence aynı, o yüzden hangisinde makul fiyat buldunuzsa onu tercih edin, şu daha iyidir diyemeyeceğim. Arabayı kazasız belasız kullandığınız sürece hiçbir şirkette sorun yaşamazsınız, kazara bir kaza ya da hasar durumunda tüm araç kiralama şirketleri aynı sevimsizliktedir bence :)
   4-Şahane bir yerde konaklıyorsunuz, eh bunun bedeli olarak da otopark ücretleriniz gayet hatırı sayılır bir miktar olacaktır :) O bölgede yeterince kapalı otopark mevcut, kalacağınız yere yakın bir yerde de illa ki vardır ve tabi ki pahallı olacaktır. Sokağa araç bırakmanız neredeyse imkansız zaten 2 saatten fazla parka izin verilmiyor çoğu yerde; sadece pazar günleri sarı noktalı parkomatların olduğu yerler ücretsizdir onun dışında her yer ücretli tabi. O yüzden kapalı otopark her zaman için en sorunsuz olan yerlerdir.
   Paris içinde arabaya hiç ihtiyacınız olmayacak ama civarı gezmek istiyorsanız elbette ki arabayla çok rahat edersiniz.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 7. Birde ryanair tercih eden yolcular icin Bwavais yazilmasi faydali olacaktir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugüne kadar hiç Beauvais'den uçmadığım için orayı yazmaya sıra gelmemişti ama haklısınız, ilk fırsatta oraya da gidip gözlem yapıp biraz araştırdıktan sonra ilk fırsatta Beauvais havaalanını da yazmam gerekiyor. Hatırlattığınız için teşekkürler.

   Sil
 8. Merhaba,

  31 Aralıkta annemle parise geleceğiz. Charles de Gaulle rezervasyon yaptığımız otelde Ecole Militaire metro istasyonunun orada. Acaba havaalanından nasıl ulaşım sağlayabiliriz. Akşam 6 da havaalanına iniş yapacağımızdan en kolay yolu bulmamız gerektiğini düşünüyoruz.

  Yardımcı olabilirseniz çok seviniriz.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zeynep Hanım,
   Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız önce RER-B ile Gare du Nord'a gitmenizi, buradan 4 numaralı metro hattına geçip Strasbourg-Saint Denis'ye gitmenizi, buradan da 8 numaralı metroya binip Ecole Militaire istasyonuna ulaşmanızı öneririm.
   Toplu taşıma karışık ve zahmetli görünüyorsa elbette ki Paris Dolmuşu'nu önereceğim ama tercih sizin tabi.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 9. Zeynep Hanım Merhaba,
  Ahmet bey kadar tecrübeli değilim tabikide ama nacizene tavsiyede bulunabilirim.
  http://www.zuti.co.uk/zuti_maps/Paris/Paris.aspx linkteki ücretsiz apple uygulamasını telefonunuza indirerek hava alanından otelinize kadar olan tüm aktarmaları pratikten (renk ve isimleri ile) takip edebilirsiniz (benim çok işime yaramıştı). Ayrıca http://maps.me/en/home meps.me ücretsiz uygulaması ilede internetsiz çalışan navigasyon programı ile de bulunduğunuz bölgelerdeki metro girişlerini, cafe restorantlara pratikten ulaşabilirsiniz. Ayrıca paris için görülmesi gereken yerler ile ilgili paris metro haritasında işaretliyerek oluşturduğum bir haritam var mail adresinizi iletirseniz pdf formatında iletebilrim. suat.msda@gmail.com benim mail adresim.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Ahmet bey
  Bu arada bizi bilgilendiren yazılarınız için size minnettarız :) Size bir kaç sorum olacak
  7-12 kasım tarihleri arasında 4.evlilik yıl dönümümüzü kutlamak için Paris'i tercih ettik bunun için booking den hotel mathis seçtik ve thy Charles de Gaulle havaalanına gelicez burdan otele en uygun ulaşım sizce nedir?
  paris dolmuşu tavsiye edermisiniz?
  ve otelimiz konum olarak her yere yürüme mesafesinde midir?
  metro kullanmayı düşünmüyoruz gerektirmediği sürece (barselona da 4 günde 120 km yürüyen bir çift düşünün)
  ve son olarakta kasım ayında hava cok soğuk olurmu gezmemizi engeller mi?

  şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Oteliniz 3 Rue de Ponthieu, 75008 Paris adresindeki otelse yeri yürüyerek şehri keşfetmek için ideal.
   Paris Dolmuşu en zahmetsiz, en konforlu ulaşım şekli olacaktır elbette. Sizi havaalanında hemen kapıda karşılarlar.
   Hava için bir şey diyemem ama soğuk olacaktır; yağmasın yeter...
   Şu an ben de Barselona'dayım, sorunuza Barselona'dan yanıt yazmaksa enteresan bir hoşluk oldu :)
   Size de şimdiden iyi tatiller

   Sil
 11. teşekkür ederim yorum için
  o zaman benden de size bir tavsiye :)
  kiosko da burger ve napmar da pizza yemeden dönmeyin pişman olursunuz özellikle margherita olanı tam bir italyan pizzası
  iyi tatiller bol bol yürüyerek gezin :)

  YanıtlaSil
 12. Merhabalar, Ben Paris aktarmalı bir uçuş aldım. 10 saat aktarma süresinde eyfel kulesini gitmek istiyorum. CDG inişle ve kalkışlı uçuşum için eyfele ulaşımım nasıl olmalı? RERB bindikten sonra hangi istasyonda inip yoluma nasıl devam etmeliyim? Eyfelde ne kadar zaman geçirebilirim? Ve dönüş için nasıl bi yol tercih etmeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   CDG'den Eyfel'e gitmek için RER-B'den Saint Michel Notre Dame istasyonunda inip buradan aktarma yapıp RER-C'ye binmeniz ve Champ de Mars Tour Eiffel durağında inmeniz yeterli. Eyfel'e çıkacaksanız, orada geçireceğiniz süre tamamen kuyruğun uzunluğuna bağlı. Çıkmayacaksanız ve başka şeyler yapmak istiyorsanız da Bir Günde Paris yazımı okumanızı öneririm: http://www.pariste.net/2016/04/tur-program-onerileri-iv-bir-gunde-paris.html 10 saatlik aktarma süreniz bu linkteki yazıdaki önerilerin pek çoğunu yapmanız için yeterli. Yeter ki aktarma uçağınıza (bagaj vermeyecekseniz) 2-2,5 saat kala herhangi bir RER-B istasyonuna yakın yerlerde olun...
   İyi geziler şimdiden.

   Sil
 13. iyi akşamlar, rer ile havalimanına gideceğim. Hangi terminale gitmem gerekiyor (thy).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sanırım CDG havaalanından söz ediyorsunuz. Gerçi bilet bilgisinde vardır ama büyük olasılıkla terminal 1 olması gerek.

   Sil
 14. Merhaba yazdıklarınız 3 günlük gezimizde çoookkkk işimize yaradı.Gerçekten çok teşekkür ederim.Paris Dolmuşunu çok sevdik akşam geç saatlerde havaalanından çıktığımızda bizi bekleyen birilerinin oluşu gerçekten bizi çok rahatlattı.Gezimiz çok keyifli ve çok eğlenceli geçti, fakat metroda başımıza gelen bir olayı paylaşmak istiyorum.Louvre müzesinin içinden metroya binmek istedik.Bilet gişesi yoktu ve makinenin önü çok kalabalıktı.Bizde çok yorgunduk.Makinenin önündeki kuyruğa girdik.Yanımıza bir adam geldi ve bilete ihtiyacımız olup olmadığını sordu.Bizde adam bize yardım edecek diye sevindik ve adamın bize sattığı biletleri aldık.Metroya bindik inipte tam metro durağından çıkarken görevliler bizi durdurdu ve bilet kontrolü yaptılar.Meğer adamın bize sattığı biletler çocuk biletiymiş, bizi dolandırmış ve biz bunu anlattığımız halde suçlu duruma düştük ve 70 euro ceza ödedik.Gezimizden bize kalan çok nahoş bir hatıra oldu.Umarım bunu okuyanlarında akıllarında kalır da bizim düştüğümüz duruma düşmezler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle değerli yorumunuz ve güzel paylaşımını için teşekkür ediyorum. Paris gezinizin güzel geçmesine çok sevindim. Tabii yaşadığınız bu tatsız durum hariç. Yine de bu bilgiyi bizimle paylaşmanız önemli; bu konuda uyarıyı hemen "Biletler ve Ulaşım Kartları" yazısına ekleyeceğim ki başkaları da benzer bir olay gelmesin.
   Tekrar teşekkürler...

   Sil
 15. Merhaba Ahmet Bey öncelikle bilgilerinizle bizi aydınlattığiniz için dize çok teşekkür ederiz benim size bir sorum olacak 2 gün yıllık iznim m var Eyfel Kulesi ni ziyaret etmek istiyorum bahsettiğiniz otobüs ve metroların fiyati ni öğrenebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle ilginiz ve değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Açıkçası Paris'te ulaşım ve biletler konusu tek bir satırda özetlenecek kadar kısa değil. Bu konuda 20'den fazla ayrı yazı yazdım. Sizin ihtiyacınız olan bilet türü hangi gün geleceğinize, hangi havaalanına ineceğinize, hangi otelde kalacağınıza, yürümeyi mi toplu taşımayı mı kullanmayı tercih edeceğinize ve daha pek çok kritere göre değişiyor.
   Dolayısıyla tüm bilet ve ulaşım kartlarının çeşitlerinin, fiyatlarının bulunduğu "Biletler ve Ulaşım Kartları" yazısına bir göz atmanızı öneririm:
   http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html
   Teşekkürler.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.