(Son Güncelleme: 03.06.2023) Paris Belediyesi havalimanı ile şehir merkezi transferlerinde sunulan seçeneklere ek olarak her iki havalimanı için ayrı hat oluşturmuş ve bunlar farklı bir fiyat tarifesi ve özel bir güzergahta yolcu taşıyorlar. Bu hatlardan biri OrlyBus diğeriyse RoissyBus olarak adlandırılmış. Charles de Gaulle Havalimanı‘na ulaşımı sağlayan RoissyBus ayrı bir yazının konusu olsun; biz bu yazımızda Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezi arasında özel tarifeli yolcu taşıyan OrlyBus’ü tanıyalım hep birlikte.

OrlyBus (orlibüs ya da oğlibüs) Orly Havalimanı ile Paris şehir merkezindeki önemli kavşak noktalarından biri olan Denfert-Rochereau arasında servis veren özel tarifeli bir belediye otobüsü hizmeti. Bu otobüsle şehrin en önemli hatlarından biri olan RER-B‘ye ulaşabileceğiniz için, otelinizin konumuna göre tercih edilmesi gereken bir seçenek olabilir.

Eğer otobüslerde sürünmekten hoşlanmayan biriyseniz zaten büyük olasılıkla taksi ya da uber müşterisisinizdir ama eğer vaktiniz varsa ve ekonomik olarak da daha dengeli hareket etmek istiyorsanız OrlyVal ya da OrlyBus’ü tercih etmenizi öneririm. Hangisinin sizin için en uygunu olduğunu tahmin edebilmem mümkün değil, çünkü bu tamamen bütçe, zaman ve tercihlerinize göre değişir.

OrlyBus Orly Bus Pariste.Net

Biliyorsunuz Orly Havalimanı‘nda Orly 1, Orly 2, Orly 3 ve Orly 4 olmak üzere dört terminal var. Orly 1-2-3’ün eski adı Orly Sud, Orly 4’ün eski adı Orly Ouest olarak geçiyor. Eskiden Paris’e gelmiş olanların kafası karışmasın 😉 Dolayısıyla Paris’e gelmeden önce uçağınızın hangi terminale ineceğini öğrenmeniz gerekiyor. Uçaktan inip pasaporttan geçip valizlerinizi aldıktan sonra karşılama salonuna ulaştığınızda, eğer Orly 4 terminaline indiyseniz “47d” kapısından dışarı çıkıp 5 numaralı perona gitmeniz, eğer Orly 1-2-3 terminallerine inersiniz “18a” kapısından çıkıp tam karşıdaki 5 numaralı perona gitmeniz gerekiyor.

Ancak şöyle bir durum var: Navigo kartı alıp OrlyBus’e öyle binmek istiyorsanız, Orly 4’teyseniz mesele yok ama uçağınız Orly 1, Orly 2 ya da Orly 3’e inmişse Navigo kartı alabilmek için Orly 4’teki ilk kalkış noktasına ulaşmanız gerekiyor. Çünkü sadece oradaki durakta Navigo satış gişesi var. Bunun için Orly 1-2-3’ten Orly 4’e OrlyVal ile ulaşmanız gerekiyor. Orly 4 terminalindeki Navigo satış gişesine nasıl ulaşacağınızı bu linkteki videodan izleyebilirsiniz. Normalde Pegasus halen Orly4’e indiği için Navigo almak isteyenler açısından bir sorun yok… Gerçi şu sıralar Orly’deki yenileme çalışmaları nedeniyle Pegasus Charles de Gaulle Havalimanı’na iniyor. Bunu gelmeden teyit etmeyi unutmayın lütfen.

OrlyBus Orly Bus Pariste.Net

OrlyBus’ün tek yön bilet fiyatı 11,20€. Navigo kartı olanlar içinse ücretsiz. Navigo Easy kartıyla OrlyBus bilet fiyatı 10,05€ oluyor. Navigo kartı hakkında bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz. Güncel fiyatları yazının sonundaki RATP’nin resmi web sayfası linkinden öğrenebilirsiniz.

Otobüs biletini duraktaki gişeden ya da otomattan almanız mümkün; kredi kartı geçiyor. Gişe kapalıysa ve otomat çalışmıyorsa içeride başka otomatlar da var; hatta otobüs şöföründen de bilet satın alabiliyorsunuz… Orly 4 terminalindeki gişenin açık olup olmadığı her zaman soru olarak bana geliyor. “Gişe kapalıymış” diye o kadar çok soru aldım ki Orly’ye nereden baksanız en az 5-6 kere sırf gişe kapanmış mı diye gidip kontrol etmişimdir. Hayır gişe kapalı değil! Sadece gişe görevlisinin yerinde olmaması söz konusu olabiliyor. Onda da yapabileceğim bir şey yok ne yazık ki. Şans…

GÜNCEL EK BİLGİ: Yeni bir uygulamayla OrlyBus otobüs biletinizi otobüsteki okuma makinasına okutarak mevcut temassız kredi kartınızla alabileceğiniz bilgisini Mart 2023’te öğrendim. Linkte verilen bilgiye göre kredi kartınızı otobüsteki okutma cihazınıza bir kez okutmanız yeterli. Ekranda “voyage validé” uyarısını aldıysanız ödeme başarıyla gerçekleşmiş oluyor; bilet kontrolüne denk gelirseniz de kredi kartınızı gösteriyorsunuz. Bu işlemi en fazla dört kişiye kadar yani dört kez tekrarlayabiliyorsunuz. Ancak bu uygulamayı hiç deneyimlemedim. O yüzden aranızda bunu deneyecek kişiler yorum olarak bizlerle paylaşırsa Türk kredi kartlarında bu sistemin çalışıp çalışmadığını öğrenmiş oluruz. Bu konudaki resmi duyuru linkte bu şekilde verilmiş..

Otobüse istediğiniz kapıdan binebiliyorsunuz; otobüs yolcu alıyorsa ve sizin beklediğiniz kapı kapalıysa düğmeye basıp kapıyı açmanız mümkün. Aldığınız bileti otobüse bindiğinizde mutlaka içerideki cihaza okutmalısınız. Bu bilet sadece Denfert-Rochereau‘ya kadar gitmenizi sağlıyor, yani buradan sonra yapacağınız aktarmalar için geçerli değil; o aktarmalar için normal ulaşım bileti almanız gerekiyor.

Eğer Navigo kartınız veya Paris Visite biletiniz varsa OrlyBus için ayrıca para ödemenize gerek kalmıyor. Ne yazıki ki günlük ulaşım bileti Mobilis OrlyBus’te geçerli değil. Bu konudaki detaylı bilgileri Biletler ve Ulaşım Kartları yazısında bulabilirsiniz. Dediğim gibi Navigo kartınızı Orly4’teki durağın oradaki gişeden alıyorsunuz. Gişe Hafta içi 07:00-12:30 ile 13:10-18:30, hafta sonları ve tatil günlerinde ise 07:25-12:30 ile 13:10-18:30 arası açık. Buna rağmen normal zamanda da bazen kapalı olabiliyor; herhangi bir uyarı yoksa biraz bekleyebilirsiniz; yetkili bir yere kadar gitmiş olabilir; kısa süre içinde dönebilir. Dönmezse de beklediğiniz için bana kızmayın lütfen 😉

Normalde bu otobüslerde valiz yerleştirmek için özel yerler bulunuyor. Genelde yeterli olmasa da yine de valizlerinizi bu özel bölmelere yerleştirmeyi başarabilirseniz yolculuğunuz biraz daha keyifli geçiyor. Çoğu zaman da valiz elinizde kalıyor ve içerilerde bir yerlere sıkışmak zorunda kalabiliyorsunuz. O yüzden OrlyBus’ü fazla bagajınız yoksa tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Otobüs ilk olarak Orly 4’ten (eski Orly Sud) kalktıktan sonra Orly 1-2-3’e terminalinin (eski Orly Ouest) ortak durağına uğruyor, sonra da otobana girip hiç durmadan périphérique içine kadar devam ediyor. Gerçi en son binişimde Orly 1-2-3’ten kalkıp sonra Orly4’e geldi ama tam anlayamadım.

OrlyBus’un şehir içi ilk durağı T3 tramvay hattıyla kesiştiği yerde Montsouris-Issoire’da. Daha sonra iki durakta daha durup son durağı olan Denfert-Rochereau‘ya varmış oluyorsunuz.

Şansınıza yeni otobüse denk gelmişseniz otobüste ücretsiz Wi-Fi hizmeti de var.

OrlyBus Orly Bus Pariste.Net

Buradan sonra dilerseniz RER-B‘ye, dilerseniz M4 dilerseniz de M6 numaralı metro hatlarına geçebilirsiniz. Metroyla devam edecekseniz normal bilet ya da carnet’deki biletlerden biriyle yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. RER‘e binecekseniz, yine 1-2 zone’da yani şehir merkezinde kalacaksanız tıpkı metrodaki gibi normal bilet ya da carnet ile, 3-5 zone arasında bir yere gidecekseniz de ilgili zone’a göre özel bilet almanız gerekiyor. Tabii Paris Visite ya da Navigo kartlarınız varsa ve gideceğiniz zone’u kapsayan bir ücret ödemişseniz ayrıca bilet almanıza gerek olmuyor.

Biraz karışık görünse de dikkatli okuyunca yeterince açık olduğunu düşünüyorum, o yüzden endişe etmeyin. En basit haliyle havalimanından binerken önce OrlyBus’e bir para ödüyorsunuz, sonra Denfert-Rochereau‘ya geldiğinizde gideceğiniz yere göre ayrı bir bilet alıyorsunuz; büyük olasılıkla da devam edeceğiniz nokta şehir içinde bir yer olacağı için metroya da binseniz, RER‘e ya da belediye otobüsüne de binseniz şehir içi normal bilet ya da carnet bileti kullanarak yolculuğunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aynı şekilde Paris şehir merkezinden Orly Havalimanı‘na gitmek için OrlyBus’ü tercih edecekseniz önce Denfert-Rochereau‘ya gelmeniz gerekiyor. Buradan bilet alıp (ya da mevcut kartınızla) otobüse binip kartınızı/biletinizi okutup yola çıkıyorsunuz. Otobüs üç durakta durduktan sonra périphérique dışına çıkıyor ve havalimanına kadar otoban boyunca bir daha durmuyor. Sonra ilk olarak Orly 1-2-3 terminalinde duruyor. Son duraksa Orly 4… Kazara yanlış terminalde inerseniz de panik yapmayın; hemen yakında bulunan OrlyVal‘e binip ücretsiz olarak diğer terminale geçebilirsiniz; sadece yolun bundan sonrası için yönlendirme tabelalarına dikkat edin, başka hata yapmayın 😉

Siz yeter ki Paris’e gelmek isteyin; havalimanı ile şehir merkezi arası ulaşımın binbir seçeneği mevcut.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: ratp.fr/titres-et-tarifs/billet-aeroport

Yazar

26 Yorum

 1. Ahmet Bey, yine çok yararlı bir ulaşım yazısı yazmışsınız. Özellikle ilk kez gidenler için bu ulaşım yazılarınız çok yol gösterici oluyor.Teşekkürler…
  gonca

 2. Ahmet bey çok yararlı olmuş gerçekten transavia ile orly havalimanına geleceğiz ve salı günü indiğimizde navigo kart almak mantıklı geldi yazınızla içim daha rahat bi şekilde geleceğim, benim için sorun tur şirketi dönüş biletini beauvais havaalanından alınmış oraya nasıl en kolay ve ekonomik ulaşabiliriz,şimdiden teşekkürler..

 3. Ahmet Bey Merhabalar,

  Bütün siteyi dikkatle inceliyorum. Haftaya Cumartesi günü Pegasus ile Orly'e geliyoruz oradan Gare de L'est tarfındaki otelimize gideceğiz. Sanırım OrlyBus ile Denfert-Rochereau 'e gidip oradan 4 Nolu Metro ile Porte de Clignancourt Yönüne gideceğiz.

  Benim merak ettiğim Zone 1-3 için geçerli olan Paris Vİsite Card ile OrlyBus'a binebilir miyiz ? (cts ücretsiz gibi birşeyden bahsetmişsiniz.) tam olarak anlayamadım.

  • Merhaba, evet otelinize ulaşmak için seçtiğiniz güzergah doğru. Ama Orly 4. zone'da olduğu için ne yazık ki 1-3 Paris visite geçmiyor, mecburen 1-5 almanız gerekiyor. Herhangi bir gün ücretsiz olma durumu da yok ne yazık ki. İyi tatiller

  • Yukarıdaki yazıda da belirtildiği gibi "Eğer, en az 1-4 zone geçerli bir Navigo kartınız ya da Paris Visite biletiniz varsa OrlyBus için ayrıca para ödemenize gerek kalmıyor." yani 1-4 zone navigo gerekiyor ama yeni düzenleme ile Navigo kartlarında zone uygulaması kalktığı için 1-5 zone navigo almanız gerekiyor. Detaylar için Navigo Decouverte yazısını okuyabilirsiniz.

 4. sitenizi ve yazılarınızı gerçekten çok bilgilendirici buldum sizi böyle güzel bir iş yaptığınız için kutluyorum. bir sorum olacak 7 şubat günü orly hava alanına ineceğiz. otelimiz tour eiffelin yakınlarında. hava alanından ulaşım için orlybus ile denfert rochereau ya gelip buradan metro 6 hattı ile tour eiffele ulaşabiliriz değil mi?

  • Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Evet Denfert-Rochereau'dan 6'ya binerek Eyfel tarafına gitmeniz mümkün ama otelinizin yerine göre belki bir aktarma daha yapmanız gerekebilir. Eğer harita üzerinde baktığınızda otelinize en yakın istasyon 6 numaralı hat üzerindeyse aynen dediğiniz gibi yapacaksınız.
   Şimdiden keyifli Paris günleri dilerim.

 5. cok güzel paylaşım yapmışsınız teşekkürler. Sormak istedigim bişey var orly havaalanına inicez dediginiz gibi orlybus ile Denfert-Rochereau da inicez ordan gare du nord'un dibinde olan otelimiz için hangi metroya binmemiz gerekiyor tam olarak bilginiz varmı?

  • Merhaba Furkan Bey,
   OrlyBus ile Denfert Rochereau'ya gelip buradan RER-B'ye binerek Gare du Nord'a doğrudan ulaşmanız mümkün.
   Mutlu günler.

  • rer-b treni için alıcağımız bilet normal metro bileti mi olucak? birde hiç bir aktarma yapmadan red-b ile direk gare du nord da inicez sanırım. bu arada youtube da abone oldum ve paylaşımlarınızın hepsini izliyorum, çok faydalı hepsi çok teşekkürler

  • Denfert-Rochereau ve Gare du Nord 1. zone'da olduğu için RER-B için alacağınız bilet de (şu an için 1,90€ olan) normal metro bileti olacak.
   Mutlu günler.

 6. Ahmet bey merhaba,yazınız gerçekten çok işime yaradı .Öncelikle çok teşekkür ederim.Orly Sud terminelinden hangi kapıdan çıkarsak navigo kart satış gişesinin oraya çıkmış oluruz ,birde hangi perondan orlybus a binmemiz gerekiyor … bilgi verebilirseniz çok sevinirm .
  Saygı&sevgiler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Şenay Hanım,
   Uçağınız Orly Sud’e iniyorsa L kapısından çıkıp 5 numaralı perona yürüyorsunuz. Orly Ouest’e inip Navigo almak için Orly Sud’e geldiyseniz -sanıyorum- C kapısından çıkmanız yeterli olacaktır.
   Mutlu günler.

 7. Ahmet bey merhaba.. Salı günü Pegasus ile Orly (West) terminaline ineceğiz inşallah. Geçen sene Orly sud e inmiş ve navigo almıştık. Bu sene quest e ineceğiz ve navigo kart alma ihtiyacımız var. Quest ten sud a yürümek mümkün mü yoksa orly val ile mi geçmeliyiz. Orlyval sadece iki terminal arasında mı çalışıyor, yoksa daha başka yerlere de ulaşıyor mu? Teşekkürler iyi günler…

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Ender Bey,
   Her iki terminal arasında yürüme imkanı yok maalesef.
   OrlVal hem Sud ile Ouest terminalleri arasında çalışır hem de RER’e aktarması vardır. O yüzden bindiğinizde yöne dikkat etmelisiniz.
   Bu konudaki detayları OrlyVal yazısında bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-13-orlyval/
   Mutlu günler.

 8. Tek tek okudum ve not aldım.Gerçekten çok emek verilerek hazırlanmış.Ahmet bey bunca emekleriniz için size çok çok teşekkür ediyorum.
  Selam ve sevgilerimle .

 9. Ahmet bey merhabalar son video süper olmuş akılda soru kalmadı teşekkürler
  Ben kısmetse Haziran ayında Paris’i gezeceğim benden önce Mayıs’ta arkadaşım parise gezi düzenleyecek benim için Navigo kart alabilir mi ?
  Ben alınan Navigo kartı orly 4 gişesine gitmeden orly 1 terminalinde bulunan makinaları kullanarak yükleme yapabilirmiyim ?
  Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyor saygılar sunuyorum

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Ayşegül Hanım,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Navigo kart şu an için istediğiniz kadar alınabiliyor. Yani arkadaşınız boş Navigo’yu 5€ karşılığında sizin için alabilir, siz de isminizi yazıp fotoğrafınızı yapıştırdıktan sonra Paris’e geldiğinizde herhangi bir otomattan dolum yapabilirsiniz. Tabii dolum yapabileceğiniz günler sadece Pazartesi, Salı, Çarşamba ya da Perşembe günleri… Tüm detayları Navigo yazısında bulabilirsiniz: https://www.pariste.net/pariste-ulasim-18-en-ekonomik-ulasim-karti-navigo-decouverte/

 10. Merhaba Ahmet bey,

  Denfert-Rochereau durağından Gare du Nord ‘a ulaşmam yaklaşık ne kadar sürer acaba ?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Trafikte herhangi bir sorun olmadığı takdirde RER-B ile iki istasyon arası 15 dakika civarı sürer. RER’e inmesi, gardan çıkması toplam 20-25 dk diyebiliriz sanırım.

 11. Merhaba Ahmet bey,
  3 Haziran 2019 Pazartesi günü Orly havalimanında 1.peron da indik ve video da tarif ettiğiniz gibi 4.perona gidip Navigo Decouvert kartı aldık 🙂 Herşey Video da anlattığınız gibi kolaylıkla oldu. Navigo Decouvert kartımız olduğu için çok rahat METRO vb kullanarak tüm şehri gezdik. Keşke her şehirde sizin gibi biri olsa. Çoook ama çook teşekkürler.
  Sevgiler

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Mehtap Hanım,
   Bir haftadır bilgisayardan uzak bir ortamdaydım, o yüzden değerli yorumunuza bugün teşekkür etme imkanı bulabildim.
   Paris gezinizde Pariste.Net yazılarının ve videolarının yol gösterici olmasına çok sevindim.
   Nice güzel geziler dilerim.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.