(Son Güncelleme: 01.03.2018) Paris’te, périphérique içinde sınırsızca hareket etmek için otobüs ve metro başlı başına yeterli oluyorken, Paris çevresinde dolaşmak için tramvay, daha uzaktaki banliyölere pratik bir şekilde gitmek için de RER kullanmak gerektiğinden önceki yazılarımda bahsetmiştim. Tahmin edeceğiniz gibi Paris’in ulaşım ağı bunlarla sınırlı değil ve bu yazıda sizlere, bu geniş ulaşım ağının bir diğer önemli parçası olan banliyö trenlerinden bahsetmek istiyorum.

Fransızcadaki “banlieu“den dilimize girmiş olan “banliyö” kelimesi Paris özelinde konuşacak olursak, périphérique dışında kalan tüm bölgelere verilen genel bir ad; yani kent merkezi dışındaki yerleşim alanlarına verilen genel isim olarak düşünebiliriz.

Özellikle İstanbul’da bu kelime kökeninden hareketle yaratılmış “banliyö treni” kelimesi, benzer bir niyeti taşısa da İstanbul’un Paris gibi “kent merkezi” kabul edilebilecek tek bir bölgesi olmaması nedeniyle, nerenin merkez nerenin banliyö olduğu konusu da biraz muallak. İstanbul’da yaşayan herkes için bağlı bulunduğu ya da çalıştığı ilçe merkezi bir anlamda kent merkezi oluyor ve buranın dışında kalan alanlar da banliyö gibi düşünülebilir. Örneğin ben her zaman Kadıköy’ü kent merkezi olarak algılamışımdır; Koşuyolu, Acıbadem, Bostancı gibi yerler de Kadıköy’ün banliyöleridir. Hele ki çocukken banliyö trenine binip şu an sahil yoluna dönüşen Süreyyapaşa Plajı’na gidişlerimi hiçbir zaman unutamam.

Paris’teyse, Paris-Banliyö ayırımı çok net bir şekilde çizilmiştir ve périphérique alanı dışındaki her yer, uzak olsun yakın olsun “banlieu” olarak anılır. Bu nedenle banliyöler ile kent merkezi arası ulaşım için iki önemli toplu taşıma aracı RER ve banliyö trenleridir. Gerçi Ocak 2016’dan itibaren hayata geçirilen Grand Paris projesinin ardından, zaman içinde bu ayırım da değişecek ama durun bakalım, hep birlikte göreceğiz.

Banliyo Treni

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi RER  Paris’in toplu taşıma şirketi RATP tarafından yönetilir ve bizdeki İETT gibi düşünülebilir. Banliyö trenleri ise Fransa’nın TCDD’si SNCF‘in (esensief) bir kuruluşu olan Transilien tarafından işletilir ve çoğu hatlarda RATP ve Transilien ortak çalışır; yani RER ve Banliyö Trenleri aynı rayları kullanabilir.

Zaten fiyat politikası, bilet ve ulaşım kartları açısından tüm zone’larda İstanbul’daki gibi ortak sistem kullanıldığı için sizin açınızdan bindiğiniz toplu taşıma aracının banliyö treni mi yoksa RER mi olduğu çok önemli olmayabilir ama sonuçta bunların ikisi de ayrı kuruluşlardır ve bu nedenle ayrı ayrı isimlendirilirler.

Genel anlamıyla RER Paris’i bir baştan bir başa kat ederken şehir içinden, genelde yer altından gider; Banliyö trenlerinin de ilk kalkış noktaları garlardır. Paris kent merkezinde İstanbul’daki Haydarpaşa ve Sirkeci garları ayarında toplam 7 tane büyük gar bulunduğunu düşünecek olursanız ne denli kapsamlı bir raylı sistem uygulamasının olduğunu göz önüne getirebilirsiniz…

Banliyö trenlerinin önemi daha çok Paris yakınlarındaki önemli yerlere gitmek istediğimiz zaman anlaşılır. Örneğin Versailles Sarayı‘na dilerseniz RER ile dilerseniz Banliyö treni ile ayrı ayrı güzergahlardan gidebilirsiniz. Diğer pek çok şato, müze, park bahçe ve görülecek önemli mekanlar için Paris civarında yolculuk yapmak için RER kadar banliyö trenleri de kullanılıyor. Hatta Château de Fontainebleau gibi uzak şatolara gitmek için toplu taşıma tercih edecekseniz mutlaka banliyö treni kullanmalısınız.

Banliyo Treni ve RER Haritası

Yukarıdaki haritaya baktığınız zaman ortadaki beyaz bölgenin Paris’in merkezi, yani périphérique içi olduğunu hesaba katarsanız RER ve banliyö treni hatlarının nasıl örümcek ağı gibi Paris çevresini sardığını görebilirsiniz. Dışarı doğru genişledikçe açık ve koyu yeşil olarak görünen bölgelerse “zone”ları yani bilet tarifesi değişim bölgelerini gösteriyor.

RER isimlendirilmesi A, B, C, D, E olarak isimlendirilmiş 5 hat, banliyö trenleri H, J, K, L, N, P, R, U olmak üzere 8 hat olarak sınıflandırılmış ve her hat türlü türlü çatallarla pek çok farklı noktaya ulaşıyor.

Bir banliyö trenine binerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tıpkı RER‘deki gibi önce o trenin hangi yöne gittiğini tespit etmek, sonra da sizin inmek istediğiniz istasyonda durup durmadığını anlamak. Bunun için garlarda ve istasyonlardaki bilgilendirme panolarını takip edebilirsiniz.

Bilet fiyatlandırması RER ve metro ile aynı olduğu için yine “zone” mantığı ile yapılıyor. Büyük olasılıkla gideceğiniz mesafe 3-5 zone arasında olacağı için de mutlaka özel bilet almanız gerekiyor ve bu biletleri garlardaki otomatlardan ya da gişelerden alabilirsiniz. Bazen turnikelerde bilet okutup geçebileceğiniz gibi bazen de garların belirli bölümlerinde bulunan, çok eski bilet okutma cihazlarına biletinizi sokarak okutmanız gerekebiliyor. Bu eski cihazların kimisi biletinize çentik atıyor kimisi de tarih saat damgası basabiliyor.

Bunun haricinde herhangi bir Navigo‘nuz varsa da turnikelerden zaten kartınızı okutarak geçiyorsunuz; turnikesiz bazı istasyonlarda da cihazlara kartınızı okutabiliyorsunuz ama örneğin Gare Saint Lazare‘da böyle bir okutma cihazı yok, Navigo‘nuzla doğrudan trene binebiliyorsunuz. Giverny‘deki Claude Monet’nin Evi gibi yerlere gitmek istiyorsanız banliyö trenleri işinizi görmüyor, normal SNCF trenlerine binmeniz gerekiyor ve onun için de gişeden ya da otomatlardan ayrı bilet almalısınız ama örneğin muhteşem orta çağ kasabası Provins‘a banliyö treniyle kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Trenlerde sık sık kontrol yapıldığı için geçerli bir biletiniz olmadan trenlere binmemenizi öneririm.

Bugüne kadar güvenlik açısından herhangi bir trende problem yaşamadım ama kimi Parisliler geceleri banliyö trenlerini güvenli bulmadıklarını söylüyorlar.

Banliyo Treni – Gare Saint Lazare

Paris’e ilk geldiğim zamanlardan beri en sevdiğim şeylerden biri herhangi bir RER ya da banliyö trenine atlayıp Paris’i bir uçtan diğer uca, katetmek, yepyeni yerler görmek, bazen uçsuz bucaksız tarlalardan geçip yine birbirinden güzel banliyölere ulaşmak. En sevdiğim şeylerden biri de bu yolculuklar sırasında kitap okumak. Gerçi son dönemde bunları yapmak için eskisi kadar vaktim olmuyor ama yine de bu gezileri çok sevdiğimi söylemek isterim. Fırsat buldukça önüme çıkan ilk trene atlar bir yerlere giderim…

Paris’teki banliyö trenlerinin görünüşü bana Amerika’daki Amtrak trenlerini hatırlatsa da görüntü olarak biraz eski kaldığını kabul etmem gerekir. Hele ki bazı hatlarda cidden Nuh Nebi’den kalma vagonlara denk düşebiliyorsunuz. Yine de, yakın zamanda bazı hatlarda yepyeni vagonlar devreye sokulmaya başlandı ve eminim kısa sürede tüm hatlardaki vagonlar yenilenecek ama büyük olasılıkla şu an için Paris’te karşılaşacağınız görüntü, sayfanın başında resmini gördüğünüz trenler gibi olacaktır. Ama olsun, ben yine de bu halleriyle de banliyö trenlerini çok seviyorum. Sonuçta Paris’te müthiş bir ulaşım özgürlüğü sağlıyorlar.

Banliyö treni yazısı ile birlikte “Paris’te Ulaşım” konu başlığının en önemli maddelerini tamamlamış oluyoruz. Bundan sonra rahatlıkla Paris civarında gezilecek ve görülecek yerler hakkında paylaşımda bulunurken ilgili ulaşım aracından bahsedebilirim, sizler de bu yazılardan ilgili linklere tıklayarak gitmek istediğiniz yere nasıl ulaşabileceğinize dair en pratik bilgileri bulabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 
 
 
Yazar

Yorum Yazın