Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Nisan 2014 Salı

Paris'te Ulaşım 7 - Orly Havaalanı ve Şehir Merkezi Transferi

Paris Orly Havaalanı
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'e gelmenin pek çok yolu varsa da bu blog'un genel takipçilerinin Türkiye'den olduğu düşünüldüğünde öncelikle tercih edilecek yöntemin "havayolu" olacağı aşikar. O yüzden bu yazıda sizlere Paris'in ikinci büyük havaalanı Orly Havalimanı ile şehir merkezi arasında transferin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Türkiye'den uçuyorsanız uçağınız ya Charles de Gaulle'e ya da Orly'ye inecektir. Aslında bir de şehrin oldukça uzağında Beauvais Havaalanı da var ama orayı sadece low cost havayolları şirketleri kullanıyor. Sizin uçağınız Orly'ye iniyorsa ne yapmanız gerekiyor; biraz bunlardan bahsedelim:

Paris Orly Havaalanı
Orly'nin iki terminali var: Orly Sud (orli süd ya da oğli süd) ve Orly Ouest (orli vest ya da oğli vest). Benim bu yazıyı hazırladığım dönemde Pegasus bütün uçuşlarını Orly üzerinden gerçekleştiriyordu, dolayısıyla eğer Pegasus ile geldiyseniz büyük olasılıkla Orly Sud'e indiniz demektir. Öncelikle hoşgeldiniz... Burası Charles de Gaulle Havalimanı'na göre biraz daha makul boyutta olduğu için yürüme mesafeleri korkunç değil. Yine de terminaller arasında ORLYVAL adı verilen otomatik raylı sistem mevcut, bu konudan biraz sonra bahsedeceğim.

Pasaport kontrolünü geçtikten sonra valizlerinizi teslim alacağınız alana geleceksiniz. Burada valiz beklerken ufak duty free'ye bakabilirsiniz ama pek tatminkar olduğunu söyleyemeyeceğim. Zaten Duty Free için ya Türkiye'ye giriş ya da çıkış yaparken alışveriş etmeli, ya Orly'nın gidiş terminaline bakmalı ya da Paris'teki en hesaplı tax free alışveriş yapabileceğiniz Benlux'e uğrayıp fiyatları karşılaştırmalısınız.

Paris Orly Havaalanı Planı

Ve sonuçta yolcu karşılama bölümüne geldiniz; keşke sizin de bir karşılayanız olsa :) Aslına bakarsanız Paris Dolmuşu ile o da mümkün... Havalaanı ile şehir merkezi arasındaki transferleriniz için en zahmetsiz, en konforlu çözüm önerim Paris Dolmuşu olacaktır. Bu hizmet gerçekten enteresan; çünkü Paris Dolmuşu Paris'e dünyanın dört bir yanından gelen çok daha geniş bir kitleye hizmet verebilecekken, %100 Türkçe hizmet vermeyi tercih eden bir özel şöförlü araç hizmeti. Rezervasyonunuzu gelmeden önce yaptırıyorsunuz, Paris'e geldiğinizde sizi havaalanı karşılama salonunda bir Türk şoför karşılıyor; ki bence bu çok hoş bir deneyim. Sonra lüks ve konforlu bir araca biniyorsunuz ve dilediğiniz adrese rahat bir şekilde, kolayca ulaşıyorsunuz.

Havaalanından Paris'e inerken, Türkçe konuşan bir şoför eşliğinde otelinize gidiyor olmak size değişik ve bir o kadar da güven verici gelecektir; o yüzden bu seçeneğin sizler için faydalı olacağını düşünüyorum. Kırk yılın başı bir Paris'e gelmişsiniz; bence dertsiz tasasız kalacağınız yere ulaşmak için bu yöntemi seçmenizde yarar var. Ayrıca Paris civarı turlarınızda da, örneğin Disneyland'a gitmek için de bu hizmetten yararlanmanız mümkün. Paris Dolmuşu hakkında detaylı değerlendirme yazıma bu linkten, detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak içinse kendi web sitelerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Paris Orly Havaalanı
Peki Orly Havalaanı ve Paris şehir merkezi arasında diğer ulaşım seçenekleri neler? Bütçe ve zaman durumunuza göre Paris'e inmek için birkaç seçeneğiniz var: OrlyVal ile RER bağlantısına ulaşabileceğiniz gibi OrlyBus ile şehrin merkezinde daha merkezi bir noktaya gidebilirsiniz. Dilerseniz Le Bus Direct gibi shuttle servislerini tercih edebilir; dilerseniz de doğrudan taksi tutup şehre inebilirsiniz. Aslında bir de normal belediye otobüsü ve tramvay seçeneği de mevcut ama onlar yeni gelenler için o kadar karışık ve zahmetli ki o konuya ilişkin bilgileri daha sonraki yazılara saklıyorum. Şimdi teker teker seçenekler hakkında bilgi vermeye çalışayım:

ORLYVAL: Orly Havalimanı terminalleri arasında ücretsiz shuttle hizmeti veren bu demiryolu sistemi aslında küçük bir tren gibi düşünülebilir. Makinisti yok, tamamen otomatik olarak çalışıyor. Dediğim gibi, terminaller arasında OrlyVal ile ücretsiz aktarma yapabilirsiniz ancak sizi RER hattına bağlayacak olan Antony istasyonuna ulaşabilmek için özel bilet almanız gerekiyorOrlyVal tek yön bilet fiyatı 9,30€. Orly'den Antony RER istasyonuna yaklaşık 5-6 dakikada ulaşarak buradan RER-B hattı üzerinden dilediğiniz noktaya devam etmeniz mümkün. Antony 3. zone'da olduğu için bilet fiyatlamasının da buna göre olacağını hesap etmeniz gerekir. Dilerseniz en başta kombine bilet alarak da gideceğiniz yere tek biletle ulaşabilirsiniz. Paris'te ulaşım için hangi bileti seçmelisiniz konusunda detaylı bilgiyi bu linkteki yazımda bulabilirsiniz.

ORLYBUS: OrlyVal gibi sizi havaalanından bir RER bağlantısına ulaştıran bu otobüs, aslında bildiğiniz belediye otobüsü ama içerisi valizlerin yerleştirilmesi için özel tasarlanmış bölümleri nedeniyle biraz farklı duruyor. Kalabalık zamanlarında bu valiz bölmeleri asla yeterli olmuyor ve eğer büyük valiziniz varsa başınıza bela olabiliyor. Yine de hesaplı bir şekilde şehir merkezindeki bir metro - RER noktasına ulaştırması bakımından pratik bir çözüm. Tek yön bilet fiyatı 8€. Bileti havaalanının heme çıkışındaki üç numaralı perondaki gişeden ya da otobüs şoföründen alabilirsiniz. Bu bilet özel tarife olduğu için daha sonrasında aktarmalarda geçmiyor. Eğer Navigo Decouverte kartınız varsa kartınız bu otobüste geçiyor eğer yoksa ve almak istiyorsanız, yine otobüs durağındaki gişeden temin edebilirsiniz ama öncesinde Navigo Decouverte yazımı detaylı bir şekilde okuyun lütfen. OrlyBus ilk önce Orly Sud'den kalkıyor, daha sonra Orly Ouest'e uğruyor ve otobana çıkarak şehir merkezine doğru devam ediyor. Hava güzelse ve şanslıysanız yolda gelirken sol tarafınızda Eyfel Kulesi'ni görebilirsiniz :) Otobüs Cité Universitaire üzerinen Paris'e giriyor, Parc Montsouris'yi dolaşıp son durağı olan Denfert-Rochereau'ya varıyor. Denfert-Rochereau 1. zone'da yer alan bir semt. Buradan RER-B'ye aktarma yapabilir ya da 4 ve 6 numaralı metro hatlarına geçerek yolunuza devam edebilirsiniz. Ayrıca pek çok otobüs hattı da bu aktarma noktasından geçiyor. Eğer kalacağınız otel RER-B hattı üzerindeyse şanslısınız, değilse büyük ihtimalle Gare du Nord, Les Halles ya da St Michel Notre Dame istasyonlarından başka bir RER hattına ya da metroya aktarma yapmanız gerekebilir. Valiziniz çoksa bu transferin biraz uğraştırıcı olduğunu baştan kabul etmeniz gerekiyor ama olsun; tatildesiniz, her anın tadını çıkarmaya bakın. Bir de daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi metro da RER de pek temiz değil; özellikle akşam saatlerinde civardaki banliyölerde trene binen kişiler insanda biraz tedirginlik yaratsa da bugüne kadar herhangi bir terslikle karşılaştığımı söyleyemeyeceğim, siz önünüze bakın, herkes kendi işine gücüne bakıyor sonuçta. Ah bir de unutmadan, RER-B'de sık sık grevler ve rötarlar olur o yüzden transferlerinizde mutlaka emniyet payı olarak yola biraz erken çıkmaya çalışın.

Le Bus Direct: Bir diğer seçenek eski adı Les Cars Air France olan bu shuttle servisi ama açıkçası ben onu hiç kullanmadım, çünkü hiç gerek duymadım. O konuda sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Sonuçta bu shuttle hizmeti ile Montparnasse ve Invalides üzerinden Zafer Takı'nın oraya ulaşmanız mümkün. Kalacağınız yer bu civardaysa iyi bir seçenek olabilir ama oradan aktarma yapmanız gerekecekse tercih size kalmış.  Bilet fiyatı 12€'dan başlıyor. Detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

TAKSİ: Eh tabii taksi çok daha rahat bir çözüm; sonuçta biraz sıra beklemeniz gerekse de atlıyorsunuz arabaya ve dilediğiniz adrese gidiyorsunuz. Buradaki handikap dil problemi olabilir; sonuçta ingilizceleri çok başarılı değil ya da zaten sizin yabancı diliniz yeterli olmayabilir. Yine de adresi verdikten sonra sizi konaklayacağınız yere daha rahat bir şekilde ulaştıracakları kesin. Burada da yolu uzatma hileleri olmuyor değil; ne olursa olsun dikkatli olmak lazım. Bir diğer problem de bagaj başına ekstra ücret talep edilmesi diyebiliriz. Eğer yolculuklarınızda bagajınızı sınırlandırma probleminiz varsa taksiye binmenin ekstra masrafı olabiliyor. Eh tabi son olarak bir taksiye 3 kişiden fazla yolcu kabul etmeyebiliyor; bunu da not etmek gerek. Örneğin 4 kişilik bir aileyseniz 2 taksi birden tutmanız gerekebiliyor. Paris taksileri hakkında detaylı yazıyı bu linkte okuyabilirsiniz.

Aynı şekilde geziniz ya da tatiliniz bittiğinde Paris merkezden Orly Havalimanı'na gitmek için yukarıda yazdığım seçeneklerden birini seçmeniz yeterli.

Bu arada yazının başında bahsettiğim gibi T7 tramvay hattı da havaalanına kadar geliyor ama bu hattın diğer ucu 7 numaralı metroya bağlandığı için ve epey de dolambaçlı olduğu için çok da tavsiye edemeyeceğim. Ancak o taraflarda işiniz varsa mantıklı olabilir ve elbette ki normal bilet geçerli olduğu için 1,90€'ya şehre inmek için -ne kadar uzun da sürse- en ekonomik çözüm olduğunu söylemem gerekir. Havaalanından T7 + Metro 7 ile Opéra'ya yaklaşık 1,5 - 2 saatte ulaşma olasılığınız var ama ekonomi yapmak zorunda değilseniz pek tavsiye etmiyorum.

Bir de 183 numaralı belediye otobüsü sizi RER-C'ye ulaştırabilir ve 1-4 zone bilet fiyatı üzerinden ücret ödeniyor, ayrıca 1-4 zone'u kapsayan kartlar da geçerli ama bu seçenek çok vakit kaybına neden olacağı için ancak kılı kırk yarıp aşırı bütçe hesabı yapmak zorunda olanlar için son çare olarak düşünülebilir...

Ulaşım seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için, bu yazıdaki tüm seçenekler için ayrı ayrı yazılar hazırlayıp yayınladım; ilgili linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz.. Havaalanı hakkında genel bilgiye ise kendi resmi web sayfası olan bu linkten ulaşmanız mümkün.

Paris'e iş için, özellikle Parc des Expositions-Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi'ndeki bir fuar için geliyorsanız bu havaalanının biraz ters bir konumda olduğunu hatırlatmak isterim. Tabii her halukarda Paris'te her yerden her yere ulaşmak için mutlaka bir toplu taşıma çözümü mevcut.

Sonuçta Paris şehir merkezi ile Orly Havalimanı arasında transfer yapmak düşündüğünüz kadar zor değil ve size uygun bir seçenek illa ki var. Siz yeter ki gelmek, Paris'i gezmek isteyin...

Ayrıca Paris'le ilgili anlık gelişmelerden ve duyurulardan haberdar olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz:

http://facebook.com/parisrehberi
http://twitter.com/paristenet
http://instagram.com/parisrehberi

Booking.com

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

34 yorum:

 1. Orly havalaninda paris visite alrsam ücretsiz sekilde merkeze inebilirmym yoksa tekrar bilet almam mi gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Paris Visite yazısında da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi Paris Visite aldığınızda toplu taşımaya ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmıyor, hepsine sınırsız binebiliyorsunuz

   Sil
 2. Merhaba Ahmet Bey öncelikli olarak bu titiz çalışma için teşekkürler.
  Biz Orly'ye ineceğiz. Oradan şehir merkezine gideceğiz. Aynı zamanda Disneyland seyahatimizde olacak. Dolayısıyla zone 1 dışına çok çıkacağız. 5 günlük bu seyahatimiz için iner inmez Orly'den ne tur bir bilet almamızı önerirsiniz? Sımdıden tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Ulaşım ücretlendirmesinde yapılan son değişikliklerden sonra pek çok kişiye Haftalık Navigo Découverte almalarını öneriyorum ama bunun için dikkat edilmesi gerken bazı konular var. Örneğin geliş ve gidiş tarihinizin hangi günlere denk geldiği gibi vb. Size uygun seçenek için http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html linkindeki yazıyı okumanızı öneririm. Okuduktan sonra hâlâ sorunuz olursa buralardayım :)
   Navigo kartı için çok yakında yayınlanmak üzere ayrıca bir yazı hazırlıyorum...
   Mutlu günler

   Sil
  2. Merhaba
   Çok tesekkurler. Navigo Kartımı hemen Orlyden alabilir miyim?
   makinaden haftalığı seçmem yeterli değil mi?
   Yanıma resim aldım, bunun dışında özel birşey yok değil mi?
   Tesekkurler

   Sil
  3. Son olarak Navigo Découverte'ı Disneyland, vb yerlere giderken yani Metro değil RER lerde de kullanabilirim değil mi? Alandan alıp direk OrlyBus ile kullanmak istiyorumda. Çok çok tesekkurler tum desteklerınız ıcın...

   Sil
  4. Tekrar merhaba,
   Linkteki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi kartınızı havaalanlarından, garlardan ve pek çok istasyondan alıp hemen kullanabilirsiniz. Tek unutmamanız gereken kartın Pazartesi-Pazar aralığında geçerli olduğu. Cuma-Cumartesi ve Pazar günleri kart yüklemesi yapamazsınız. Kartınız 1-5 zone içinde yani OrlyVal hariç her yerde sınırsız geçerli. Navigo Decouverte hakkında bu karta özel ayrı ve detaylı bir yazı hazırlıyorum. 1 hafta 10 gün içinde yayınlanacak.
   Mutlu günler

   Sil
 3. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle Paris’e ilk defa gelecek olan biri için yazdığınız şeylerin önemi çok büyük, ellerinize sağlık. Tesadüfen araştırma yaparken keşfettiğim bu siteyi tüm Paris’e gidecek olan arkadaşlarıma önereceğime eminim 
  Ulaşımla ilgili tüm yazılarınızı okudum, ancak hala karar veremediğim bir durum var. Biz İstanbuldan Orly Havalimanına geleceğiz. Opera bölgesindeki “Hotel Saint Petersbourg Opera” otelinde kalacağız. Charle de Gaulle havalimanından opera meydanına direk gelen otobüsler olmasına rağmen Orly havalimanında böyle bir şansımız yok sanırım. İki kişi olarak 4 geceliğine geleceğimiz düşünüldüğünde vakit bizim için önemli. İnternette, metrolarda yürüyen merdiven ve asansör olmadığını valizlerin elde taşındığını okuyunca biraz bu alternatiften korktum-ki orlybus ile aktarmalı olarak gidileceği de düşünüldüğünde biraz eziyet gibi geldi. Size sorum Taksi ile tahmini havalimanı opera meydanı ne kadar tutar veya direk Paris Dolmuşunu mu kullansak? Önerileriniz nedir
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler.
   Evet sizin de dediğiniz gibi Orly'den Opera'ya toplu taşıma ile direkt ulaşılamıyor. Önce Orly Bus'e binip Denfert Rochereau'ya ulaşacaksınız, oradan RER B'ye binip Chatelet Les Halles'den aktarma yaparak Auber'e gelince ineceksiniz. Oteliniz Auber RER istasyonuna yakın. Bu yolculuk kişi başı 9€ civarı tutar sanıyorum. Tabi yükünüz varsa ve toplu taşımada valizlerle sürünmek istemiyorsanız Paris Dolmuşu'nu her zaman öneririm ama ekonomi yapmanız gerekiyorsa toplu taşıma seçeneği de her zaman mümkün. Yanlış bilmiyorsam Taksi ve Paris Dolmuşu aynı civarda tutacaktır. Sonuçta Paris'e geliş amacınıza, bütçenize, ekonomik tercihlerinize ve önceliklerinize göre kendiniz karar vermeniz gerekiyor.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 4. merhaba Ahmet bey

  makaleniz harika olmuş. bende ilk defa fransa ya gidecek biri olarak öğrenmek istediğim birşey var yardımıc olursanız sevinirim. Ben strasbourg a gidecem ancak uçuşum aktarmalı ve şü şekilde istanbul - Charles De Gaulle orly - strasbourg şeklinde ben Charles De Gaulle havaalanından orly havaalanına en kolay nasıl gidebilirim. şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar
  Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
  CDG'den Orly'ye gitmek için önce RER B'ye bineceksiniz. Dilerseniz Denfert Rochereau istasyonunda inip OrlyBus'e, dilerseniz Antony'de inip OrlyVal'e aktarma yapabilirsiniz. Her iki seçenek de sizi Orly'ye ulaştıracaktır. OrlyVal daha OrlyBus'e göre daha dertsizdir ancak biraz daha pahallıdır. Tercih sizin.
  Şimdiden iyi yolculuklar.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Ahmet Bey,
  Ben de eşimle beraber bu pazar (20.03.2016) Paris'e geleceğim. Aylardır en çok ziyaret ettiğimiz sitelerden biri sizinkisi oldu :) Bu kadar yararlı ve bol içeriğe sahip bir blog ortaya çıkardığınız ve hala aktif olarak içerik girmeye devam ettiğiniz için teşekkür ediyorum öncelikle. Öyle ki, sitenin Fransızca seçeneği olsa Parislilere bile faydası olacak bir blogunuz var :)
  Dediğim gibi aylardır araştırıyorum ve Orly Havalimanı'ndan kolay ve ucuz bir şekilde merkeze gitmenin bir yolunu buldum sanırım. Bir yanlışım varsa lütfen düzeltin ki orada sıkıntı yaşamayalım :)
  Öncelikle Orly'den T7 tramvayına binip son durak olan Villejuif-Louis Aragon durağında iniyoruz. Oradan M7 metro hattına aktarma yapıyoruz. Benim kalacağım otel Chaussee d'Antin (La Fayette) istasyonuna yakın olduğu için orada ineceğim. Bu hattı kullanacak olanlar şuradan istasyonlara bakabilirler: http://www.ratp.fr/informer/pdf/orienter/f_plan.php?nompdf=m7

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, yorumunuz için çok teşekkürler. T7'den yazıda bahsetmeye çalışmıştım. Çok uzun ve dolambaçlı bir hattır epey de uzun sürer ama merkeze inmenin dediğiniz gibi en ekonomik yöntemidir.
   Tekrar teşekkürler...

   Sil
 7. merhaba ahmet bey çalışmalarınız için size çok teşekkür ediyorum :) cumartesi gunu saat 4 buçuk gibi orly havaalanında olacagız kalacağımız yer gare du nord ve özellikle gare de lest e çok yakın transfer konusunda en çok tavsiye edebileceğniz yol nedir 2 gece kalacağız pazartesi sabahı gare du nord dan brüksele trenle geçeceğiz şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Öncelikle ilginiz için teşekkürler.
   Eğer toplu taşıma kullanmak istiyorsanız önce Orly'den OrlyBus'e binerek Denfert-Rochereau'ya gelmeniz gerekiyor. Buradan da RER-B'ye binerek doğrudan Gare du Nord'a ulaşabilirsiniz.
   Mutlu günler.

   Sil
 8. Merhaba, benim otelim tarif yazmış. Orly den ADP shuttle ile RER C'ye diyor ilk adımda. Bu shuttle anlattıklarınızdan hangisi oluyor? Ona göre kart veya bilet almam gerekiyor sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Anladığım kadarıyla sizin oteliniz Paris'in güneyinde ya da güney doğusunda olduğu için oteliniz ADP shuttle ile RER-C'nin Pont de Rungis istasyonuna ulaşmanızı önermiş. Orly Sud'e geldiğnizde F çıkışından çıkıp bu shuttle'ın kalktığı yere ulaşabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bilet fiyatı 2,5€ ve otobüs şöföründen temin edebilirsiniz. İyi tatiller.

   Sil
 9. Merhabalar öncelikle yararlı paylaşımlar için teşekkür ediyorum :)
  Ben ocak ayında 2 günlüğüne Pariste olacağım(Orly Havalimanı)
  Havaalanından orlybus ile şehre geçmek istiyorum.Sizce nerede inmem gerekiyor, louvre müzesi champs elysees ya da eyfel yakınlarında yani tam merkezi bi yerde inmek istiyorum. Ve bu aralar için zone 1i mi kullanmam gerekir? ve hangi bilet çeşidini önerirsiniz? Bir de ertesi gün akşam 11 gibi porte maillotdan amsterdam otobüsüm kalkacak.Mesafeler haritadan yakın gözüküyor ama siz ne önerirsiniz acaba? Teşekkürler şimdiden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle mesajınız ve yorumunuz için teşekkürler.
   Orly'ye inecekseniz OrlyBus'e binerek Denfert-Rochereau'da ineceksiniz, bundan sonra nereye gideceğinizse tamamen otelinizin nerede olduğuna bağlı. Eğer buradan Eyfel'e gitmek istiyorsanız 6 numaralı metro hattının Etoile yönüne binip Bir-Hakeim istasyonunda inmeniz yeterli ama Eyfel şehir merkezi değildir. Dolayısıyla sorunuza yanıt vermem çok güç.
   Önemli pek çok turistik alan 1. zone'da yer alır.
   Bence OrlyBus yazısını bir okuyun, ardından Biletler ve Ulaşım kartları yazısına da bir bakın.
   OrlyBus için ayrı bilet alacaksınız, sonrasında 10'luk carnet bileti işinizi görür gibi. Tüm bu söylediğim konuların detayları blog'ta ayrı ayrı mevcut.
   Mesafeler son derece yakın ve ulaşılabilirdir, hiç endişeniz olmasın.
   İyi tatiller şimdiden.

   Sil
 10. Merhabalar Ahmet Bey,öncelikle sitenizin çok faydalı olduğunu söylemek istiyorum.Kendime olan güvenim arttı sayenizde:) ilk defa geleceğim için tereddütlerim vardı Paris' le ilgili. Ben şunu sormak istiyorum; belki de anlatmışsınızdır bir başlıkta ama ben göremedim.Navigo kartı aldığımız zaman Orlybus için geçerli ama ORLYVAL için geçerli değil dimi.ORLYVAL için ayrı tek yön bilet alıp,ondan indikten sonra RER veya Metroya binerken Navigomuzu kullabiliyoruz? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semra Hanım,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Navigo konusu çok detaylı olduğu için onu ayrı bir yazı başlığı olarak yayınlamıştım. Yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   Tam da dediğiniz gibi Navigo OrlyBus'te geçerli ama OrlyVal'de geçmiyor. OrlyVal kullanmak istiyorsanız tek yön bilet alıp Anthony RER istasyonundan Navigo kartınızla devam edebiliyorsunuz.
   Mutlu günler

   Sil
 11. Ahmet Bey öncelikle emeğinize sağlık. Çok faydalı bir blog. Herkes Orly'den şehir merkezine gitmek hakkında yazmış ama biz Alsace Turu yapıp en son Strazburg üzerinden Paris'e geleceğiz dolayısı ile dönüşümüz uçak ile olacak. Orly'den. Şehirden Orly'ye giderken de Denfert-Rochereau istasyonuna gidersek oradan 'OrlyBus' kullanabiliyor muyuz? T7-M7 süre olarak ne kadar fark ettirir? Sizce uçuştan kaç saat önce Denfert-Rochereau'da ya da M7 durağında olmalıyız? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Denfert-Rochereau'dan OrlyBus'le Orly havaalanına kolayca ulaşabiliyorsunuz. Tek risk, trafiğin durumu. O yüzden kesin bir saat söylemem mümkün değil ama uçuşunuzdan en az iki saat önce havaalanında olmanız gerektiğine göre en az 45-60 dk öncesinde de Denfert-Rochereau'da olmanızı öneririm.
   T7+M7 seçeneği her zaman var ama ben kişisel olarak hiç tercih etmiyorum, bana bitmek bilmiyor gibi geliyor. Bu ikisinin toplamı 80-90 dk civarı sürer sanıyorum.
   Mutlu günler.

   Sil
 12. ahmet bey çok faydalı bilgiler için müteşekkiriz sağolun. bir sorum olacaktı size; Charles de Gaulle havaalanından venedik'e saat 9:00 da uçağım var. monmart tepesinde bir otelde kalacam. acaba uçağa yetişebilirmiyim metro ile gitsem.malum birkaç saat önceden havalimanında olmak için saat 6:00 da çıkmam lazım o saatte metrolar çalışıyormu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Selim Bey, öncelikle çok teşekkürler. Gare du Nord'dan Charles de Gaulle Havaalanına RER-B o saatte çalışıyor ama gara ulaşmak için gece otobüsüne binmeniz gerekecek o saatte ya da taksiyle de gara gidebilirsiniz. Oteliniz bu konuda yardımcı olacaktır.
   İyi yolculuklar

   Sil
 13. Ahmet bey . Geçen hafta Orly için hem paris dolmuşu hem taksi kullandım. Paris dolmuşunun gidiş dönüş 80 euro olduğunu sanıp rezarvasyon yaptım ama tek yön 80 euro ödeyince dönüş yolculuğunu maubert -mutualite istasyonunun önündeki taksi durağından yaptık. 3 kişi 3 tane büyük valiz ile 30 euro ödedik. Taksici hata yaptı diye düşünüyoruz ama ödediğimiz rakam gerçekten bu. Fazla valizi olanlar için taksi en ekonomik, çabuk ve konforlu bir seyahat. 50 euromuz cebimizde kaldı.Sevgiler BENAN

  YanıtlaSil
 14. Merhaba Ahmet Bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler harika bir bilgi paylaşımı olmuş. Size sormak istediğim bir diğer ulaşım seçeneği olarak air france bus servis seçeneği. Orly sud da ineceğim ve bu servisi kullanmak şuan için en rahatı gibi gözüküyor. Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Air France servisi günümüzde Le Bus Direct olarak geçiyor ve yukarıdaki yazıda bu konuda detayları vermeye çalışmıştım: Bu shuttle hizmeti ile Montparnasse ve Invalides üzerinden Zafer Takı'nın oraya ulaşmanız mümkün. Bilet fiyatı 12€'dan başlıyor. Detaylı ve güncel bilgiye yukarıdaki yazıdaki linkten ulaşmanız mümkün. Mutlu günler.

   Sil
 15. Sizinki gercekten Turklere dev bir hizmet! Ben bugun geliyorum, sayenizde her detayi planladim ve kendimi simdiden cok guvende hissettim. Ne diyim iyiki varsiniz, iyiki bunlari yazmissiniz!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, umarım Paris günleriniz çok güzel geçer. Şimdiden iyi tatiller dilerim...

   Sil
 16. merhaba yazilariniz sayesinde pariste cok rahat 6 gun gecirdik. 6. metro hatti uzerinde bir otelde konakliyoruz. yarin 17 de orlyden istanbula donecegiz. metrodan belediye otobusunun 1.5 saat sur3cegi bilgisini vermissiniz. orlyi hic gormedigim icin de biraz endiseliyim. en pratik bu mudur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Paris'te güzel bir tatil geçirmiş olmanıza çok sevindim.
   Çok genel olarak otel kapısından havaalanı kapısına kadar toplam ulaşım süresi için (yaklaşık) 1,5 saat diye düşünmeniz gerek. Yoksa OrlyBus (yaklaşık) 30-40 dk sürebiliyor tabii trafiğe bağlı olarak bu süre değişebiliyor.
   "En pratik" diye tek bir yöntem söylemem mümkün değil, çünkü aslında en pratik olan belki de RER+OrlyVal seçeneği ama onda da Navigo kartı geçerli değil. Eğer Navigo'nuzla gitmek istiyorsanız evet en pratik seçenek RER+OrlyBus gibi görünüyor.
   İyi yolculuklar dilerim.

   Sil
 17. Merhabalar müthiş bi yazı sanki fransız gibiyim valla bi sorum olacak goulle inecek uçağım ordan 33 roe brongnierta geçmem gerekecek dil yok nasıl gidicem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İdris Bey,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Otelinizin adresi doğru değil ne yazık ki, o nedenle Google Maps'ten bulamıyorum. Bana iletişim sayfasındaki e-mail adresime mail atarak adresi gönderirseniz bakmaya çalışabilirim. Ancak 9-17 Aralık tarihleri arasında internet erişimim olmayacak, çünkü tatilde olacağım.
   Ayrıca teknik altyapı çalışmaları nedeniyle Pariste.Net'te yorum yazma özelliği 2018 başına kadar devre dışı olacak, o yüzden benimle iletişime geçmenin tek yolu e-posta göndermek...
   Mutlu günler dilerim.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.