Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

8 Nisan 2014 Salı

Paris'te Ulaşım 2 - RER

Réseau Express Régional - RER
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'i turist olarak gezenler için RER başlı başına enteresan bir konu. Paris metrosunun bir parçası gibi görebileceğimiz bu ulaşım sistemi aslında banliyö treni ile metronun karışımı gibi düşünülebilir. Paris metrosu, şehir merkezi demekse, RER banliyö demek aslında. Yine de bazen şehir içinde bir uçtan bir uca RER kullanarak gitmek son derece hızlı ve akıllıca olabiliyor. O nedenle bugünkü yazımızı bu konuya ayırıyoruz, RER'in ne zaman işimize yarayacağını ve RER'i nasıl kullanacağımıza dair bilgileri, dikkat etmemiz gerekenleri bu yazıda hep birlikte öğreniyoruz.

RER kelimesinin açılımı Réseau Express Régional yani Bölgesel Ekspres Şebekesi olarak düşünülebilir ve herkesin baş harfleri kullanarak kısaca RER dediği bu sistemi Fransızlar "EĞĞÖEĞĞ" olarak telaffuz ediyorlar :) Elbette ki bizim de "eğğöeğğ" dememiz gerek ama ne yazık ki Fransızca konuşmayan herkes için bu telaffuz çok zor ve bir o kadar da komik olduğundan ben de yazımda doğrudan RER olarak bahsetmek istiyorum. Yine de bir Fransızla bu konuyu konuşurken, gülmemek için kendinizi tutup "eğğöeğğ" demekten çekinmeyin :) Güldüğüme bakmayın, bir Fransız'a RER'in yerini sormak isterseniz Türkçe olarak "rer", İngilizce olarak "ar i ar" derseniz neden bahsettiğinizi kesinlikle anlamaz, mutlaka "eğğöeğğ" demelisiniz...

Réseau Express Régional - RER
33 tanesi Paris içinde olmak üzere toplam 257 istasyondan oluşan, 76,5 kilometresi yer altından gitmek üzere toplamda 587 kilometrelik dev bir demiryolu ağı olan RER, tüm Île de France'ı Paris'e bağlayan müthiş bir ulaşım sistemi. Elbette ki bu şebekenin tamamı RER'e ait değil, bir kısmını banliyö treni şebekesi Transilien ile ortaklaşa kullanıyor.

RER'i nasıl tarif etsem? Halkalı'da başlayıp Tuzla'da biten Marmaray'ın daha altına, sadece Halkalı, Bakırköy, Sirkeci, Üsküdar, Bostancı, Kartal ve Tuzla'da istasyonları olan çok daha büyük ve hızlı bir demiryolu sistemi kurulduğunu düşünün, işte RER yaklaşık olarak böyle bir amaca hizmet ediyor. Paris'in en uzak banliyölerinden, tam aksi yöndeki diğer banliyölere doğru, merkezi kesecek şekilde inşa edilmiş RER-A, RER-B, RER-C, RER-D ve RER-E olarak isimlendirilmiş 5 ana hat ve uçlarda çatallaşan yedek hatlar ile devasa bir demiryolu ağı ile ulaşımda ciddi bir çözüm olarak hayata geçirilmiş bir sistemin ana omurgasını oluşturuyor.

Réseau Express Régional - RER Haritası
Paris'in merkezinde gezen biri için RER pek sık kullanılacak bir ulaşım aracı değil belki ama özellikle Charles de Gaulle ve Orly havaalanlarına ulaşmak için, Versailles Sarayı, Disneyland ve La Vallée Village Outlet Center gibi yerlere gitmek için RER kullanmayı iyi öğrenmemiz gerekiyor.

Paris şehir merkezi içinde, yani 1-2 zone'da bilet sistemi metro ile aynı. Bu bölgede metroda olduğu gibi 1,90€'ya seyahat edebiliyorsunuz; Metrodan RER'e RER'den metroya ücretsiz aktarma yapmak mümkün ancak üçüncü, dördüncü ve beşinci zone'lara doğru devam edecekseniz kesinlikle ineceğiniz istasyonun seçili olduğu özel tarifeli bir bilet almanız gerekiyor. RER'e hangi istasyondan bindiğiniz hangi istasyonda ineceğinize göre bilet fiyatları farklılık gösterdiğinden tek bir rakam söylemek çok güç ama 1,90€ ile 12-15€ aralığında değiştiğini bilmekte fayda var. Mesafelere göre bilet ücretlerini öğrenmek için RATP'nin bu sayfasına bakabilirsiniz.

Réseau Express Régional - RER
Bu konuda şöyle bir uyarı yapmak isterim. Elinizde şehir içi metro bileti olduğu halde, şehir merkezinden herhangi bir RER'e binerseniz (ki bu teknik olarak mümkün) yanlışlıkla biletin geçerli olduğu 1-2 zone dışına çıkarsanız ya ineceğiniz istasyonda turnikelerde biletiniz geçerli değil uyarısı alacaksınız ya da (daha kötüsü) yapılan bilet kontrollerinde hiç istemeden suçlu duruma düşerek ceza ödeme riskiniz var. O yüzden doğru biletle yolculuk yapmaya lütfen dikkat edin. Bu konudaki detayları Biletler ve Ulaşım Kartları yazısında bulabilirsiniz.

Biletlerinizi tüm istasyonlarda bulunan otomatlardan almanız mümkün. Kiminde nakit, kiminde kredi kartı, kiminde ikisi birden geçiyor. Metrolarda sadece girişlerde bilet okutulurken RER'de çoğu zaman çıkış turnikelerinde de bilet okutmanız gerektiğinden sakın biletinizi atmayın...

Réseau Express Régional - RER
Bir de RER, metroya göre bazen biraz daha pis olabiliyor. Gerçi yeni sisteme giren iki katlı klimalı vagonlar çok güzel olsa da ulaşımın pek de konforlu olduğunu söyleyemeyeceğim. Her şeye rağmen bunca gelişmiş bir ulaşım ağının kurulmuş olması bile başlı başına takdiri hak ediyor...

RER istasyonları, metroya göre yerin çok daha altında; o yüzden "arzın merkezi"ne epey bir yolculuk yapmak gerekebiliyor ve istasyonlar metroya göre biraz daha pis. İlk olarak 1977'de hizmete açılan 2003'lere kadar inşa edilen bu müthiş sistemin büyük bölümü sanki bir daha hiç bakım görmemiş gibi. Hele ki RER metro arası aktarmalar kavimler göçü şeklinde gerçekleşiyor ve koridorlar epey bir sevimsiz. Bu kadar kötülediğime bakmayın, neredeyse her gün bu ulaşım ağını kullanıyorum ve gayet de memnunum. Sonuçta böylesi büyük bir şebekeyi kurmuş olmak bile müthiş bir şey; bundan sonrası bakım ve temizliğe kalmış sadece; ki adamlar hâlâ hatları uzatıp geliştirmekle meşguller. Şu sıralar Grand Paris projesi kapsamında devasa bir ulaşım ağı olan Grand Paris Express'in yapımı başlangıç aşamasında.

Réseau Express Régional - RER Aktarma Tünelleri (Auber)
Paris'in şehir merkezinde en çok kullanacağınız istasyonlar Châtelet - Les Halles, Charles de Gaulle Étoile, Auber, Invalides, Champs de Mars Tour Eiffel, Saint Michel, Denfert - Rochereau ve Gare du Nord olacak sanırım. Hele ki Châtelet - Les Halles istasyonu akıllara ziyan. Hem dev bir yapı kompleksi, hem de korkunç bir yenileme çalışmasına maruz kaldığı için karmakarışık bir yer şu günlerde ama kesinlikle öne bir bağlantı noktası. Üzerinde de dev alışveriş ve yaşam merkezi Forum des Halles Bulunuyor. Yine de işaret ve yönlendirme tabelaları okuma konusunda başarılıysanız yönünüzü kaybetmeniz pek mümkün değil; kendinize güvenin derim...

RER'de gideceğiniz yönü bulmada dikkat edeceğiniz en önemli konu, istasyona gelecek olan trenin çatallarla ayrılan hatların hangisine doğru gideceğini iyi kavramak. Bunun için haritalar kadar, istasyonlarda asılı bulunan ve trenin hangi istasyonlarda duracağını gösteren ışıklı panolara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü perondaki tren, haritada gitmek istediğiniz yöne devam edecek olsa da sizin inmeyi düşündüğünüz istasyonda durmuyor olabilir; o yüzden trene binmeden önce ışıklı panolardaki bilgilere dikkat etmelisiniz. Bazen son dakika değişiklikleri olabiliyor o yüzden çok dikkatli olmanızı öneririm. Bir de özellikle RER-B grevleri ve rötarları ile meşhur ki RER-B havaalanı ulaşımında kullanmanız gereken bir hat; o yüzden havaalanı transferlerinde temkinli olmanızda yarar var.

Réseau Express Régional - RER
RER-A ve RER-B Paris Belediyesi'nin doğrudan yönettiği ve bizdeki İETT'nin muadili olan RATP'ye bağlıyken, RER-C, RER-D ve RER-E bizdeki TCDD'nin muadili olan SNCF'e bağlı. Zaten trenler arasındaki farkı hemen hissediyorsunuz, RATP trenlerinin eli yüzü daha düzgün her zaman ama yine de bazen oldukça eski trenlere denk gelebiliyorsunuz. Bazen de çok hoş dekore edilmiş olanlara. Yukarıda gördüğünüz resim Versay Sarayı'na giden bir RER-C treninden örneğin...

Eğer Paris gezinizde RER'i yoğun olarak kullanacaksanız ulaşım pahalıya mal olabilir o yüzden günlük bilet Mobilis ya da haftalık kart Navigo Découverte almanızı tavsiye derim.

Benim gibi, İstanbul'da yaşarken, cumartesi sabahları Kadıköy'deki evinden arabaya atlayıp Rumelihisarı'na kahvaltı etmeye giden, öğleden sonra kahvesini Pendik Marina'da almaktan üşenmeyen biri için Paris Metrosu ve RER müthiş bir kolaylık. Parisliler yarım saatten uzak mesafelere uzak diyor, bense bir İstanbullu olarak bir saatlik mesafelere yakın diyorum. Bu hayata nasıl baktığınızla ilgili biraz da. O yüzden siz de üşenmeyin, Paris'in müthiş ulaşım ağını kullanarak görmek istediğiniz her yere kolayca ulaşın.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

33 yorum:

 1. Ahmet Bey merhaba,

  Paris CHDG Havalanından Gare du Nord'a RER-B ile ulaşım konusunda nette biraz araştırma yaptım. Fakat bir konuda kafam karıştı.
  Uçağımız CHDG havalanı Terminal 1'e iniyor. RER-B'ye binebilmemiz için Terminal 3'e mi geçmemiz gerekiyor yoksa Terminal 1'den de RER-B'ye binebilir miyiz?

  teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CDG havalimanında iki tane RER istasonu var, bir tanesi terminal 2 için diğeri terminal 1-3 için yani siz terminal 1-3 istasyonu oklarını takip edip oradan bineceksiniz. kazara yolunuzu şaşırıp terminal 2'ye geçerseniz endişe etmeyin ne de olsa orada da RER istasyonu var.
   İyi tatiller

   Sil
  2. Çok teşekkürler Ahmet Bey.

   Terminal 1'den herhangi bir shuttle'a gerek olmadan direkt okları takip ederek RER-B istasyonuna ulaşabiliriz diye anlıyorum.

   İyi akşamlar.

   Sil
  3. merhaba
   çok uzun zamandır terminal 1'den uçmadım sizi yanıltmak istemem çünkü uçağın hangi kapıya yanaştığına göre durum değişebilir. RER oklarını takip edin yol sizi CDGVAL ücretsiz trenine çıkarırsa ona binin o sizi RER'e ulaştıracaktır hiç endişeniz olmasın yönlendirmeler çok başarılı.

   Sil
 2. İyi günler
  Dönüşhakkında bilgi verebilir misiniz ? Uçak 7.35'te benim geceden orada olmam gerekebilir. Metro ve trenler kaca kadar çalışıyor.
  Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   sorunuza net bir yanıt verebilmem için hangi tarihte, hangi havaalanına gideceğinizi ve otelinizin de hangi istasyona yakın olduğunu bilmem gerekiyor. çünkü her hattın ilk ve son tren saati hat numarasına ve istasyona göre değişiyor ve tabi tatil günü olup olmadığına göre de...
   teorik olarak gece 01:00 ile sabah 06:00 arası servis yok diyebiliriz ama dediğim gibi bu değişken bir durum. belki de size "gece otobüsleri"ni önermem gerekecek. o yüzden tarih, havaalanı ve otel lokasyonu bilgisini alabilirsem daha kolay yardımcı olabilirim.
   teşekkürler

   Sil
 3. disenyland'tan paris merkez'e, (eyfel)' nasıl gideriz ve nasıl dönebiliriz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. RER-A'ya binip Étoile'de inmeniz, oradan 6 numaralı metroya geçip Trocadero ya da Bir-Hakeim durağında inmeniz yeterli. Tek biletle ulaşabilirsiniz.

   Sil
 4. Merhabalar. CDG havaalanından Eiffel kulesine gitmek istiyorum. En kolay nasıl gidebilirim ve yolculuk ne kadar sürer? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Önce CDG'den RER-B'ye binmeniz gerekiyor, St Michel-Notre Dame istasyonunda ineceksiniz, ardından RER-C'ye geçip Champ de Mars-Tour Eiffel istasyonunda ineceksiniz. Trenler farklı saatlerde farklı istasyonlara uğradığı için yolculuk süresi sabit değil ama tahminen 40dk-70dk arası sürebilir diye düşünüyorum.

   Sil
 5. Merhaba Ahmet Bey,
  Charle de Gaulle metro istasyonundan Disleyland'a en kolay nasıl gideriz. RER A bilet fiyatları ne kadardır? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serdar Bey
   Charles de Gaulle-Etoile istasyonunu kastediyorsanız direkt RER-A ile gidebiliyorsunuz (7,60€),
   Charles de Gaulle havaalanını kastediyorsanız önce RER-B'ye binip Chatelet Les Halles'de inilecek, oradan RER-A'ya geçilip Disneyland'da inilecek (17,05€).

   Sil
 6. Merhabalar
  Ayın 26 sında paris beavuvais havaalanından ispanyaya uçağım var ben Lille de yaşıyorum acaba Lilleden Beavuvais'e en kolay ve ucuz nasıl ulaşabilirim?
  lilleden CDG havaalanına direk 9e ya otobus buldum peki CDG havaalanından Beauvais'e nasıl gidebilirm yardımcı olursanız cok sevinirim
  iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   En ucuz yoldan gitmek için şehre belediye otobüsüyle inmenizi öneririm. Havaalanından 351 numaralı otobüse binerseniz bu otobüs sizi Nation'a götürür. Buradan da 1 numaralı metroya binerek Porte Maillot'ya ulaşırsınız. Şehir merkezinden Beauvais'ye toplu taşımayla gitmenin -benim bildiğim- tek yolu Porte Maillot'dan kalkan özel servisler... Aslında bir de şansınızı blablacar.com adresine girip Lille'den ya da CDG'den Beauvais'ye giden bir araç bularak da deneyebilirsiniz.

   Sil
 7. * Lille'den paris CDG ye 9€ ya ulaşabiliyorum

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar
  Benim 26 şubatta CDG aktarmalı Torontoya uçuşum var öncelikle istanbul'dan Paris'e (Atlas jet) ve sonrasında Torontoya (Air France) . Atlas jet inişi terminal 3 e yapacak .Fakat Air France uçağının kalkış yeri terminal 2E ve bu iki uçak arasındaki iniş ve kalkış süreleri arasındaki zaman farkı sadece bir saat. Paris e varış 12:40 kalkış ise 13.45. Atatürk havaalanında çalışan arkadaşlar o sürede diğer ucusa yetişmemin ımkansız oldugunu soyledirler(Yaklaşık 55 dakıka surdugu soylenıyor)(eger boyle ıse bu firmalar nasıl bilet satımı gerceklesıtıyorlar bu kadar kısa surelı aralıkta). Fakat bileti temin ettığım internet fırması ıle gorustugumde ıse zaman konusunda sıkıntı olmayacagını dile getirdiler.Fakat benim aklım tamamiyle karıstı. Sizden bana yardımcı olmanızı istediğim konu Ortalama terminal 3 ile terminal 2E arasındaki sürenin ne kadar oldugudur.bU ilk yurtdısı deneyımım olacagı için havaalınında tedırgınlıgım üst safhada olacak her ne kadar yönlendirmeler basarılı olduğu soylense bile.Simdiden Teşekkür ederim.
  İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar
   Çok uzun zamandır aktarmalı uçuş yapmadığım için sizi yanlış yönlendirmek istemem ama BİLDİĞİM KADARIYLA her iki terminal arasında 50dk var gibi görünüyorsa da siz iki farklı firmayla uçuyorsunuz, bu da Paris'te bagajınızı alıp Kanada uçuşunuz için tekrar check-in yapmanız ve bagaj vermeniz anlamına gelir diye tahmin ediyorum ki bu kadar sürede bu imkansız. Hadi bagaj vermeyeceksiniz diyelim, ilk uçak 15 dk bile rötar yapsa diğer uçuşa yetişemezsiniz. Gerçi bence şu haliyle bile yetişemezsiniz; hadi kıtalararası uçuş olmasa neyse de, bence büyük risk almışsınız. Biletinizi değiştirme şansınız varsa değiştirmenizi öneririm. Tabii yine de başka yerlerden de teyid alsanız iyi olur.
   Umarım sorunsuz halledebilirsiniz.
   İyi günler

   Sil
 9. Merhaba, evry den parise ne kadara ulaşırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bunun için RATP'nin sayfasında http://www.ratp.fr/tarifs/?theme=ratp linkinten gideceğiniz mesafeye göre bilet fiyatı gösteriliyor. Sizin için baktım ama şu an link çalışmıyor, o yüzden ezbere bilmem mümkün değil ama Evry 5. zone'da yer aldığı için, trene bineceğiniz ilk durağa göre değişmekle birlikte tahminimce 10€ dolayında bir rakam olması gerekir.
   İyi günler.

   Sil
  2. kamil yalçın16 Mayıs 2016 06:49

   Ahmet Bey Merhaba,
   Öncelikle güzel anlatım ve Türkçe'niz için çok teşekkür ederim.Çok güzel bir blog hazırlamışsınız.Merak ettiğim konu ,CDG' de yine sizin yazılarınızdan öğrendiğim ,Navigo decouverte kartı ile ilgilidir. RER istasyon girişlerindeki otomat veya gişelerinden alabileceğimizi ifade etmişsiniz.Bu gişeler akşamları saat kaça kadar açıktır.Çünkü sanırım akşam 22.00 sularında orada olabileceğiz.Çok teşekkür ederim.
   Kamil Yalçın

   Sil
  3. Merhaba Kamil Bey,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   CDG'deki RER istasyonu gişelerinin kaça kadar açık olduğundan tam emin değilim açıkçası. İnternetten yaptığım araştırmaya göre akşam 22:00'ye kadar açık gibi görünüyor ama gidip hiç test etmedim. Sanırım geldiğinizde ilk ulaşım için Navigo yerine normal RER bileti almanız gerekecek. Yine de geldiğinizde gişeyi açık bulursanız ve bizi bilgilendirirseniz sevinirim. Yolum o taraflara düştüğünde bizzat sorup saat bilgilerini güncellemeye çalışacağım. İyi yolculuklar ve iyi tatiller dilerim.

   Sil
  4. KAMİL YALÇIN23 Mayıs 2016 07:58

   Ahmet Bey Merhaba,
   Öncelikle Dört Günlük Paris gezimizde Sizi sık sık takdirle andık.Eşimin '' bunları nereden biliyorsun,Benden gizli buralara daha önce gelmediğinden emin misin'' sorusuna cevabım siz oldunuz.Öncelikle CDG 'de bahsettiğiniz gibi yönlendirme levhaları oldukça başarılı,elimizle koymuş gibi RER istasyonunda gişeleri bulduk,Bir haftalık 'navigo decouverte' kartlarımızı kişi başı 26,5 € ya aldık,yazılarınızdan öğrendiğimiz üzere yanımızda götürdüğümüz makası kullanarak fotoğrafları yapıştırdık ve 5 gün boyunca başka hiçbir ödeme yapmadan havaalanı-otel ,iki kez Disneyland, ve en az otuz kırk kez Metro'yu kullanarak gezimizi tamamladık,Bu arada CDG deki RER gişesi'nin kapanış saatini sorduğumuzda görevli bayan 'Midnight' olarak cevapladı bundan da gece 24.00 anlamını çıkardım.Yine sizin bilgileriniz ışığında Pigale'den kalkan Monmartrobus ile Monmart'a,Gare du Nord'dan kalkan 42 no'lu otobüsle Şehir Turumuzu yaptık.Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

   Sil
  5. Ne kadar mutlu oldum... Hem güzel bir gezi yapmış olmanızdan hem de bunda benim küçük de olsa bir payım olduğunu öğrendiğim için. Duygu ve deneyimlerinizi paylaşmanız çok anlamlı benim için. Çok ama çok teşekkür ederim...

   Sil
 10. Merhabalar, Ben Paris aktarmalı bir uçuş aldım. 10 saat aktarma süresinde eyfel kulesini görmek istiyorum. CDG inişle ve kalkışlı uçuşum. RERB de hangi istasyonda inip yoluma nasıl devam etmeliyim? Ve dönüşü nasıl yapmalıyım? Aktarma sürem eyfelde ne kadar zaman geçirmem için yeterli olur? Şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   CDG'den Eyfel'e gitmek için RER-B'den Saint Michel Notre Dame istasyonunda inip buradan aktarma yapıp RER-C'ye binmeniz ve Champ de Mars Tour Eiffel durağında inmeniz yeterli. Eyfel'e çıkacaksanız, orada geçireceğiniz süre tamamen kuyruğun uzunluğuna bağlı. Çıkmayacaksanız ve başka şeyler yapmak istiyorsanız da Bir Günde Paris yazımı okumanızı öneririm: http://www.pariste.net/2016/04/tur-program-onerileri-iv-bir-gunde-paris.html 10 saatlik aktarma süreniz bu linkteki yazıdaki önerilerin pek çoğunu yapmanız için yeterli. Yeter ki aktarma uçağınıza (bagaj vermeyecekseniz) 2-2,5 saat kala herhangi bir RER-B istasyonuna yakın yerlerde olun...
   İyi geziler şimdiden.

   Sil
  2. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler...

   Sil
 11. Merhaba Ahmet Bey,

  "Önemli Not: 23 Temmuz - 21 Ağustos tarihleri arasında bakım çalışmaları nedeniyle RER-A, La Défense - Nation arasında çalışmayacaktır." yazmışsınız. Bu durum Charles de Gaulle Étoile'den Disneyland'a gidişi etkiliyor mu? Etkiliyorsa Disneyland'a nasıl ulaşabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Disneyland yazısında açıklamışsınız yeni gördüm.

   "Önemli Not: RER-A genel bakım nedeniyle 23 Temmuz - 21 Ağustos 2016 tarihleri arasında La Défense ile Nation arasında çalışmayacağı için Disneyland geziniz bu tarih aralığına denk geliyorsa ve Disneyland'a Paris merkezinden RER-A ile gitmek istiyorsanız önce Nation'a ulaşmanız ve yolculuğunuza buradan başlamanız gerekiyor. Çünkü RER-A'nın La Défense, Charles de Gaulle Etoile, Auber, Châtelet - Les Halles ve Gare de Lyon istasyonları bu dönemde kapalı olacak."

   Sil
  2. Merhaba Koray Bey,
   Evet, bu dönemde Disneyland'a gidecek olanların bulunduğu yerden önce Nation'a ulaşmaları gerekiyor, RER-A hattı üzerinde olanlar bu noktaya kadar Metro 1'i kullanabilirler.
   Mutlu günler, ve şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 12. Merhaba Ahmet Bey,

  Henüz gelmedik bayram tatilinde orada olacağız ama sizden aldığım bilgilerle eminim sorunsuz bir tatil geçireceğiz. Sormak istediğim bizim otelimiz Tam RER-B ve RER-C istasyonlarının bulunduğu Saint Michel Notre Dame'ın yanında. Disneyland'e RER-A ile gidildiğini söylemiştiniz. RER-A 'ya geçişi nasıl sağlayacağız?Bir de yanımızda küçük çocuğumuz olduğu için sizce zorlu bir yolculuk mu olur ? Ona göre farklı alternatifleri deneyeceğiz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle ilginiz ve değerli yorumunuz için çok teşekkürler.
   Saint Michel'den RER-B'ye binip bir durak sonra Chatelet les Halles'de inerek buradan (hiç turnikelerden çıkmadan) RER-A'nın Disneyland yönüne giden trenlere aktarma yapmanız yeterli olacak. Bu istasyonlarda yürüyen merdiven ve engelli asansörleri mevcut ama biraz dolambaçlıdır tabii. Yine de sorunsuz bir şekilde aktarma yapıp kolaylıkla Disneyland'a ulaşabileceğinize inanıyorum. Bunun için 1-5 zone herhangi bir bilet ya da ulaşım kartınız olması yeterli.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 13. Merhabalar. Fransa'da okuma olasılığım var ama şu an sadece merakımdan soracağım umarım yanıtlarsınız. Amiens şehrinden Paris'e nasıl gidebilirim? Bana anlatabilirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, aslına bakarsanız Amiens ile ilgili olarak ayrı bir yazı hazırladım, o yazıda hem şehir hakkında hem de Paris Amiens ulaşımı konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bkz: http://www.pariste.net/2017/04/amiens.html
   Mutlu günler.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.