Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Şubat 2014 Pazar

Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Olan Müzeler

Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Olan Müzeler
(Son Güncelleme: 03.11.2017) Paris birbirinden güzel yüzlerce müze ile dolu muhteşem bir şehir. Bu müzelerin hepsini birden görmek zaten çok zor ama görmek istediklerinizin listesini yaptığınızda da oldukça yüklü bir bütçe ile karşılaşıyorsunuz.

Gerçi Museum Pass gibi seçenekler de mevcutsa da bunun da pek ucuz bir çözüm olmadığını söyleyebiliriz ama size şöyle güzel bir haber vermek isterim: Paris'te her ayın ilk Pazar günü pek çok önemli müze ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açıyor...

Aşağıda listesini bulabileceğiniz müzelerin pek çoğunda tüm kalıcı sergiler yanında bazı geçici sergiler de ücretsiz gezilebiliyor. Gittiğiniz bir müzede kalıcı sergi yanında geçici serginin bulunduğu salona girmek istediğinizde girişteki görevlinin elinize bilet tutuşturmasına şaşırmayın, çünkü o biletin üstünde "gratuit" yani "ücretsiz" yazıyor. Tahmin edeceğiniz gibi o gün sergiyi kaç kişinin gezdiğinin istatistiğini tutmaya çalışıyorlar. Aynı şeyi bazı müzelerin kalıcı sergileri için de yapıyorlar; özetle içiniz rahat olsun, müze görevlisinin elinize tutuşturacağı ücretsiz bileti alın ve keyifle gezinize başlayın.

Yanlız şöyle bir konu var: Her şeyi karmaşıklaştırmayı seven fransızlar bu konuda da bir güzellik yapmış, bazı müzeleri tüm yıl boyunca her ayın ilk pazar günü, bazı müzeleri de farklı farklı zaman dilimleri içinde her ayın ilk pazar günü ücretsiz gezilebilecek şekilde sınıflandırmış.

O nedenle ben de size, müze gezmek üzere evden çıkmadan önce, belli başlı müzelerden hangilerinin, hangi zaman dilimlerinde ücretsiz olduğuna dair bir sınıflandırma yapmak istedim:

Paris ve çevresinde yıl boyunca her ayın ilk pazar günü ücretsiz olan müzeler:
- Avcılık ve Doğa Müzesi - Musée de la Chasse et de la Nature
Göç Tarihi Müzesi - Musée de l'Histoire de l'Immigration
- Musée National Eugène Delacroix
- Écouen Şatosu ve Rönesans Müzesi - Château d'Écouen (Écouen'da)

Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz olan olan müzeler:
Louvre Müzesi - Musée du Louvre
Rodin Müzesi - Musée Rodin

Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz olan müzeler:
- Versailles Sarayı - Château de Versailles (Versailles'da)
Maison d'Auguste Rodin (Meudon'da)
Pierrefonds Şatosu - Château de Pierrefonds (Pierrefonds'da)

Detaylı ve güncel listeyi ise bu linkte bulabilirsiniz.

Her Ayın İlk Pazar Günü Ücretsiz Olan Müzeler
İşte, hepsi birbirinden muhteşem bu müze ve şatoları, eğer ziyaretiniz o ayın ilk pazar gününe denk geliyorsa ücretsiz gezebilme şansına sahipsiniz. İki kişi gezdiğinizi varsayarsak, teorik olarak, ortalama 200 euro'luk bir bütçe kazanmış oluyorsunuz :)

İşin şakası bir yana amacım, gezi programınızı yaparken gezip görmeyi düşündüğünüz yerlerin seçiminde bu kriteri de göz önüne almanız.

Hem aksine, belki de müzenin ücretsiz olduğu gün sizin için bir dezavantajdır? Çünkü gideceğiniz müze o gün normalin çok üstünde bir ziyaretçi akınına uğradığı için uzun kuyruklarda beklemenin canınızı sıkacağını düşünebilirsiniz. Aslına bakarsanız müzelerin ücretsiz olduğu gün bilet kuyruğu derdi olmadığı için, o uzun görünen kuyruklar yağ gibi akıp geçiyor. Bence tek sorun, normalin üzerinde bir ziyaretçi olduğu için eserleri sakin kafayla doya doya seyredememek olabilir.

Haziran 2014'ten itibaren Başkanlık Sarayı Palais de l'Élysée'nin bahçesi de her ayın ilk pazar günü kapılarını ziyaretçilere açmaya başladı. Ayrıca 7. arrondissement'daki Başbakanlık Sarayı bahçesi de bu kapsamda gezilebiliyor.

Eğer Paris'te bulunduğunuz tarih herhangi bir ayın ilk Pazar gününe denk geliyorsa o zaman bu fırsattan yararlanma şansınız var demektir. Yine de belirtmek isterim ki bazen ayın ilk pazar günü olmasına rağmen resmi tatil gününe denk geldiği için ziyaret etmek istediğiniz müze kapalı olabilir. Bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

Ayrıca Pazar günleri Paris'te neler yapılabileceğine dair öneriler için bu yazıyı da okumanızda yarar var. Hatta Mayıs 2016 itibariyle Her Ayın İlk Pazar Günü Champs-Elysées Bulvarı Sadece Yayaların. Bu etkinlik kapsamında dünyanın en ünlü bulvarında arabaların olmadığı bir ortamda yürüyüp dolaşmak ilginç olabilir.

İyi pazarlar...


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

14 yorum:

 1. Merhaba,
  Paris'te müzeleri ziyaret emek isteyen Fransızlara mı yoksa herkese mi ücretsiz?
  Selamlar,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fransızlara demekle Fransız vatandaşlarına mı diye düzeltme yapmak isterim.

   Sil
  2. Herkese ücretsiz... Keyifli geziler...

   Sil
  3. Fransızlara demekle Fransız vatandaşlarına mı diye düzeltme yapmak isterim.

   Sil
  4. Harika, çok teşekkürler

   Sil
  5. Harika, çok teşekkürler

   Sil
 2. Merhaba,
  Aralığın ilk pazar günü pariste olacağım ve Versailles dan yana tercihimi kullanmayı düşünüyorum. Bir soru: oraya aracımla gideceğim. Otopark problem değil yazınızda verdiğiniz linki incelediğimde. Ücretsiz park gibi bir nimet var mıdır acaba oralarda?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Açıkçası bugüne kadar Versailles'a hiç arabayla gitmedim, daha doğrusu gittim de park etmeden dolaşmak için geçerken uğradım çoğu kez. Normalde Paris'te pazar günleri pek çok sokakta ücretsiz park imkanı vardır ama Versailles'da var mı emin olamadım. İnternetten gördüğüm kadarıyla Versailles'da Pazar günleri free olan bir otopark var. Google Maps'te "Parking de Sceaux Versailles" diye ararsanız yerini görebilirsiniz.
   İyi tatiller

   Sil
 3. Şimdi baktım mapsten yazdığınız yere. Koordinatlarını da aldım. :) Teşekkürler...
  İş amaçlı gelip te haftasonunu değerlendiren gruptan olacağım ben. İlk pazar a denk gelmesi de güzel tesadüf olacak umuyorum. Sitenizi de bu bilgi açlığı esnasında keşfettiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler. beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız çok mutlu olurum :)
   iyi tatiller şimdiden...

   Sil
 4. Şubatın ilk haftası fuar gezisi amaçlı Paris'te olacağım. Hala aynı kural geçerli ise süper bir haber. Çok görmek istediğim Louvre ve Notre Dame kilisesini ziyaret etme fırsatı bulacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 7 Şubat 2016 Pazar günü de yukarıdaki müzeleri ücretsiz gezebileceksiniz.
   Şimdiden iyi tatiller

   Sil
  2. Ahmet Bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Sayenizde Orsay Müzesi ve Centre Pompidou gezmiş oldum. Bu arada Berthillon'a sizin tavsiyeniz ile gittim. Yazılarınızın arasına Çayların efendileri Kusmi Tea, Mariage Freres, Makaronun ustası Pierre Herme'yi ekleyebilirsiniz..

   Sil
  3. Merhabalar, güzel yerler görmenize vesile oldumsa ne mutlu bana. Bugüne kadar Paris ve çevresi hakkında 450'den fazla yazı yazdım, yazılmayı bekleyen bir 150 yazı daha var en az ve söylediğiniz yerler o listede hiç merak etmeyin. Hepsini tek tek yazmaya çalışacağım. Öneriniz için çok teşekkürler ve mutlu günler.

   Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.