Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

7 Mayıs 2014 Çarşamba

Seine Nehri - La Seine

Seine Nehri - La Seine
(Son Güncelleme: 01.04.2017) Paris dediğimiz yer, düz bir ovanın ortasından kıvrılarak geçen bir akarsuyun çevresine kurulmuş bir kenttir aslında ve Paris'i Paris yapan coğrafi güzellikleri değil, insanoğlunun şehir inşa etmedeki başarısı ve en çok da estetik anlayışıdır aslında. Yoksa bizdeki gibi bir Boğaziçi'ne sahip olmadıkları için ellerinde bulunan bir akarsuyun çevresinde bir hayat kurmanın en güzel örneğini vermişlerdir Fransızlar. Bu haliyle bile muhteşem bir şehir kurmayı başarmışken, ellerindeki doğa parçası Boğaziçi gibi çok daha güzel olsaydı, şimdikinden çok çok daha güzel bir şehir inşa ederlerdi haliyle.

Her neyse; işte Paris'in ortasından kıvrıla kıvrıla akan nehrin adının Seine (sen) olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım. Kaynağı Source-Seine olarak kabul edilen ve Le Havre yakınlarında Manş Denizi'ne döküldüğü yere kadar yaptığı 776 kilometrelik yolculuğunda bizi ilgilendiren, Paris içindeki kısmından bahsetmek istiyorum bugün.

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri Paris'i yaklaşık olarak ortasından ikiye ayrılıyor. Genel hatlarıyla kuzey-güney doğrultusunda olduğunu söyleyebileceğimiz bu ayrımı Fransızlar, nehrin akış yönüne göre sol taraftaki bölüme Rive Gauche (riv goş ya da ğiv goş), sağ taraftaki bölüme de Rive Droite (riv droat ya da ğiv dğoat) adını veriyorlar. Harita üzerinde konumlandırma yaparken bu bilgi önemli. Örneğin Eyfel Kulesi, Saint Germain Bölgesi, Musée d'Orsay, Jardin du Luxembourg, Panthéon vb Rive Gauche'ta; Louvre Müzesi, Opéra Garnier, Champs-Élysées, Montmartre Tepesi, Sacré Coeur vb Rive Droite'ta yer alıyor.

Bir İstanbullu olarak Seine Nehri elbette ki tatsız tutsuz bir su yolu olarak düşünülebilir. Özellikle de mavi denizlere hasret bünyeler üzerinde pek hoş etki bırakmayabilir ama dediğim gibi Fransızlar, düz bir ovanın ortasından akıp giden alelade bir nehrin çevresine öyle güzel bir şehir kurmuşlar ki, elinizde bulunanla yetinir, duruma göre manzaraya aşık bile olabilirsiniz :)

Seine Nehri - La Seine
Sel taşkınların bazen çok ciddi boyutlara varabildiği için su kenarında gelişmiş bir yaşam biçimi ve alışkanlığı pek yok diyebilirim. Çünkü, örneğin İstanbul'daki gibi Boğaz kıyısında bir kafe ya da restoran ya da ne bileyim, bir park bahçe, yalı şu bu ne yazık ki bulamazsınız. Su kenarında yaşama kültürü sel tehlikeleri yüzünden gelişmediği için, daha çok, korunaklı aktivite alanları gelişmiş. Elbette ki Seine kıyısı boyunca yürüyüş parkurları, banklar, tekne kafe ve restoranlar mevcutsa da bizim alışık olduğumuz o tadı yakalamanız zordur. Ama yine de korunak duvarlarının arkasından yükselen, birbirinden muhteşem binalar, parklar ve en önemlisi de nehir üzerindeki birbirinden güzel köprüler Seine Nehri'ni daha bir yaşanası kılıyor.

Yine de su kenarında oturup bir şeyler yiyip içmek için aklıma gelen ilk üç yer olarak, Rosa Bonheur sur Seine, Bistrot Alexandre III  ve Les Nautes'u önerebilirim. Zaten şu an belediyenin Seine kıyısındaki otoyolun bir kısmının yayalaştırma projesi hayata geçiriliyor. Böylelikle, Seine kıyısının gezip dolaşmak için daha harika bir yer olacağından eminim.

Seine Nehri - La Seine
Les Nautes'un biraz ilerisinde Seine Nehri'nin Bastille çizgisine ulaştığı yerde ise sizi hoş bir sürpriz belkiyor: Port de l'Arsenal... Burası Seine Nehri'ni Saint Martin Kanalı'na bağlayan küçük bir liman, yapay bir gölet aslında. Eğer yürüyüş için hâlâ dermanınız varsa buraya kadar uzanmanızı öneririm. Eğer yoksa, başka bir güne saklayarak buraya Bastille üzerinden metro ile ulaşmak daha pratik bir çözüm.


Paris'te ufak da olsa böyle bir liman olması insanın hoşuna giidyor. Seine Nehri üzerinde dolaştığını pek görmediğim tekneler bu limanda dinleniyor, insanlar da o teknelerde ya yaşıyor ya da bazen teknelerine gelip su üzerinde olmanın tadını çıkarıyor.

Seine Nehri üzerinde küçük bir liman: Port de l'Arsenal
Paris kent merkezinde, Seine Nehri üzerinde 37 köprü bulunuyor.
Pont des Arts, Pont Alexandre III, Pont Neuf gibi birbirinden güzel ve manzarasına doyulmaz köprüleri gördüğünüzde, bunların üzerinden manzarayı seyredip atmosferin keyfine vardığınızda, bu yaşam biçiminin de gayet tadına doyulmaz bir şey olduğunu siz de göreceksiniz.

Herhangi bir gezi programınızda, merdivenlerden aşağı inip nehir boyunca yürürseniz keyifli bir gün geçireceğinizi garanti edebilirim. Gerek karşılaşacağınız manzara, gerek nehir kıyısı boyunca oturmuş ya da uzanmış insanlara bakıp, öpüşüp koklaşan çiftleri seyredip, gitar çalıp eğlenen gençlerin yanından geçerken "iyi ki Paris'teyim" diyeceğinize inanıyorum. Elbette tek başına ya da sevgilisinin dizine uzanmış kitap okuyan kişileri görebileceğiniz gibi, bize hep söylendiği gibi "Avrupa'da arkadaşlık, samimiyet yok" palavrasının gerçek olmadığını, kalabalık genç grupların hep birlikte Seine Nehri boyunca piknik yaptığını, beraber şarkılar söyleyip hoşça vakit geçirdiğini gördüğünüzde anlayacaksınız.

Seine Nehri - La Seine
Nehir boyunca yürürken tadınızı kaçırabilecek tek şey, bazı köprü altı geçitlerinde burnunuzu rahatsız edecek idrar kokusu olabilir. Bu konunun sevimsiz olduğunu baştan söylemeliyim; siz de hazırlıklı olursanız fazla hayal kırıklığına uğramazsınız. Tabii ki bu Paris'in değil, bireysel birkaç kişinin ayıbı; o kısımları çabuk geçmeye bakın...

Paris'in ortasında, Seine Nehri'nin ikiye ayıran iki ayrı ada bulunuyor. Bunlardan biri Île de la Cité, diğeri de Île Saint-Louis. Bunlar da gezi programlarınıza dahil olması gereken iki güzel bölge; ihmal etmemenizi öneririm. Bir de en batı tarafında üzerinde Özgürlük Heykeli'nin bir replikasının da bulunduğu Île aux Cygnes var, belki onu görmek de ilginizi çekebilir?

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri bazen yeşil bazen kahverengi aksa da teknik olarak temiz olduğu söyleniyor; en azından korkmuyor. Bir Fransız arkadaşımdan öğrendiğime göre Paris'in içme suyu da Seine Nehri'nden sağlanıyormuş! Bu bilginin doğruluğunu internetten araştırmaya cesaret edemedim, çünkü Paris'e geldiğimden beri, çeşmeden su içiyorum, özellikle de soğukken tadını da çok beğeniyorum ama eğer bu su Seine Nehri'nin suyuysa içimi benim için biraz zor olabilir; o yüzden bazen gerçekleri bilmemekte fayda var :)

Yaz aylarında, çok kısa bir süre için de olsa Paris Belediyesi tarafından Paris Plages - Paris Plajları kapsamında nehir kıyısına yapay plajlar yapılıyor. İşte o zaman ortam tam bir şenliğe dönüşüyor. Gerçi nehirde yüzecek bir ortam yok ama garibim Parisliler heveslerini alsın diye tonlarca kum Seine kıyısındaki platformlara dökülüp plaj ortamı oluşturuluyor. İşte o zaman buradaki atmosfer gerçekten cıvıl cıvıl ve yaşam dolu oluyor. Ne yazık ki yaz mevsimi kısa sürdüğü için bu plajların da ömrü kısa oluyor; yine de hiç yoktan iyidir.

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri'nin keyfini çıkarmak için bir başka seçenek de nehir tekneleri ile yemekli ya da yemeksiz turlara katılmak olabilir. Örneğin meşhur Bateaux-Mouches tekneleri ile böyle bir gezinti yapabilirsiniz ya da Batobus'ün düzenlediği ring seferleri ile dilediğiniz iskeleden binip dilediğiniz iskelede inebileceğiniz bir gezi seçeneği de var ama bence en keyifli seçenek yemekli gezi teknesi Le Calife olacaktır.


Seine Nehri üzerinde konaklayabileceğiniz tek tekne-otel ise Hotel Off Paris Seine

Paris'e geldiğinizde yolunuz illa ki Seine Nehri'ne düşecektir. Gerek yürüyerek kıyısından, bir köprü ile üstünden ya da metro ile hem altından hem üstünden geçerek mutlaka Seine Nehri ile bir ilişki kuracak, Paris'te olmanın tadını bir de bu şekliyle yaşayacaksınız. Dilerseniz ve vaktiniz varsa Seine üzerindeki bir yüzme havuzu olan Piscine Joséphine Baker'da yüzebilirsiniz bile.

Keyifli geziler keyifli keşifler...


KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

 1. Paris'ten döneli bir kaç gün oldu ve Paris'in büyüsü hala benliğimde. Bu büyünün beni hiç bırakmamasını istiyorum. Bu büyüyü hep taze tutabilmem için yazılarınızın önemi büyük. Satırlarınızın büyülü şehir Paris'ten yazılıyor olması, bunu bilmem/hissetmem tarifi mümkün olmayan bir mutluluk duymamı sağlıyor. O yüzden her sabah sitenizi kontrol edip, günlük yazınızı merakla bekliyorum ve okurken sanki ben Paris oluyorum.
  Siz her gün yazın ki, ruhumdaki Paris büyüsü hiç ama hiç eksilmesin, hep taze kalsın.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk üç ay her gün yazdım ama üç ay sonra hafta sonları kendime tatil ilan etmeye karar verek yazılarımı sadece hafta içi yayınlamaya karar verdim :) Güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım Paris rüyası buradayken de oradayken de bir şekilde mutlaka yaşar hep. Sevgiler.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.