Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

7 Mayıs 2014 Çarşamba

Seine Nehri - La Seine

Seine Nehri - La Seine
((Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris dediğimiz yer, düz bir ovanın ortasından kıvrılarak geçen bir akarsuyun çevresine kurulmuş bir kenttir aslında ve Paris'i Paris yapan coğrafi güzellikleri değil, insanoğlunun şehir inşa etmedeki başarısı ve en çok da estetik anlayışıdır aslında. Yoksa bizdeki gibi bir Boğaziçi'ne sahip olmadıkları için ellerinde bulunan bir akarsuyun çevresinde bir hayat kurmanın en güzel örneğini vermişlerdir Fransızlar. Bu haliyle bile muhteşem bir şehir kurmayı başarmışken, ellerindeki doğa parçası Boğaziçi gibi çok daha güzel olsaydı, şimdikinden çok çok daha güzel bir şehir inşa ederlerdi haliyle.

Her neyse; işte Paris'in ortasından kıvrıla kıvrıla akan nehrin adının Seine (sen) olduğunu hepimiz biliyoruzdur sanırım. Kaynağı Source-Seine olarak kabul edilen ve Le Havre tarafında Manş Denizi'ne döküldüğü yere kadar yaptığı 776 kilometrelik yolculuğunda bizi ilgilendiren, Paris içindeki kısmından bahsetmek istiyorum bu yazıda sizlere.

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri Paris'i yaklaşık olarak ortasından ikiye ayırıyor. Genel hatlarıyla kuzey-güney doğrultusunda olduğunu söyleyebileceğimiz bu ayrımı Fransızlar, nehrin akış yönüne göre sol taraftaki bölüme Rive Gauche (riv goş ya da ğiv goş), sağ taraftaki bölüme de Rive Droite (riv droat ya da ğiv dğoat) adını veriyorlar. Harita üzerinde konumlandırma yaparken bu bilgi önemli. Örneğin Eyfel Kulesi, Saint Germain Bölgesi, Musée d'Orsay, Jardin du Luxembourg, Panthéon vb Rive Gauche'ta; Louvre Müzesi, Opéra Garnier, Champs-Élysées, Montmartre Tepesi, Sacré Coeur vb Rive Droite'ta yer alıyor.

Bir İstanbullu olarak Seine Nehri elbette ki tatsız tutsuz bir su yolu olarak düşünülebilir. Özellikle de mavi denizlere hasret bünyeler üzerinde pek hoş etki bırakmayabilir ama dediğim gibi Fransızlar, düz bir ovanın ortasından akıp giden alelade bir nehrin çevresine öyle güzel bir şehir kurmuşlar ki, elinizde bulunanla yetinir, duruma göre manzaraya aşık bile olabilirsiniz :)

Seine Nehri - La Seine
Sel taşkınların bazen çok ciddi boyutlara varabildiği için su kenarında gelişmiş bir yaşam biçimi ve alışkanlığı pek yok diyebilirim. Çünkü, örneğin İstanbul'daki gibi Boğaz kıyısında bir kafe ya da restoran ya da ne bileyim, bir park bahçe, yalı şu bu ne yazık ki bulamazsınız. Su kenarında yaşama kültürü sel tehlikeleri yüzünden gelişmediği için, daha çok, korunaklı aktivite alanları gelişmiş. Elbette ki Seine kıyısı boyunca yürüyüş parkurları, banklar, tekne kafe ve restoranlar mevcutsa da bizim alışık olduğumuz o tadı yakalamanız zordur. Ama yine de korunak duvarlarının arkasından yükselen, birbirinden muhteşem binalar, parklar ve en önemlisi de nehir üzerindeki birbirinden güzel köprüler Seine Nehri'ni daha bir yaşanası kılıyor.

Yine de su kenarında oturup bir şeyler yiyip içmek için aklıma gelen ilk üç yer olarak, Rosa Bonheur sur Seine, Bistrot Alexandre III ve Les Nautes'u önerebilirim. Nisan 2017'de hayata geçirilen Parc Rives de Seine projesiyle Seine Nehri kıyıları çok daha keyifli bir hal aldı, oraları da görmeniz gerek sanki... Diğer kıyıda da Pont Royal ile Pont des Invalides arasındaki bölge de yaya ve piknik alanı oluyor ve güzel havalarda burası çok şenlikli bir havaya bürünüyor.

Seine Nehri - La Seine
Les Nautes'un biraz ilerisinde Seine Nehri'nin Bastille çizgisine ulaştığı yerde ise sizi hoş bir sürpriz belkiyor: Port de l'Arsenal... Burası Seine Nehri'ni Saint Martin Kanalı'na bağlayan küçük bir liman, yapay bir gölet aslında. Eğer yürüyüş için hâlâ dermanınız varsa buraya kadar uzanmanızı öneririm. Eğer yoksa, başka bir güne saklayarak buraya Bastille üzerinden metro ile ulaşmak daha pratik bir çözüm. Hemen yakında da Pavillon de l'Arsenal adında bir başka güzel sergi ve etkinlik alanı var; üstelik ücretsiz.


Paris'te ufak da olsa böyle bir liman olması insanın hoşuna gidiyor. Seine Nehri üzerinde dolaştığını pek görmediğim tekneler bu limanda dinleniyor, insanlar da o teknelerde ya yaşıyor ya da bazen teknelerine gelip su üzerinde olmanın tadını çıkarıyor.

Seine Nehri üzerinde küçük bir liman: Port de l'Arsenal
Paris kent merkezinde, Seine Nehri üzerinde 37 köprü bulunuyor.
Pont des Arts, Pont Alexandre III, Pont Neuf gibi birbirinden güzel ve manzarasına doyulmaz köprüleri gördüğünüzde, bunların üzerinden manzarayı seyredip atmosferin keyfine vardığınızda, bu yaşam biçiminin de gayet tadına doyulmaz bir şey olduğunu siz de göreceksiniz.

Herhangi bir gezi programınızda, merdivenlerden aşağı inip nehir boyunca yürürseniz keyifli bir gün geçireceğinizi garanti edebilirim. Gerek karşılaşacağınız manzara, gerek nehir kıyısı boyunca oturmuş ya da uzanmış insanlara bakıp, öpüşüp koklaşan çiftleri seyredip, gitar çalıp eğlenen gençlerin yanından geçerken "iyi ki Paris'teyim" diyeceğinize inanıyorum. Elbette tek başına ya da sevgilisinin dizine uzanmış kitap okuyan kişileri görebileceğiniz gibi, bize hep söylendiği gibi "Avrupa'da arkadaşlık, samimiyet yok" palavrasının gerçek olmadığını, kalabalık genç grupların hep birlikte Seine Nehri boyunca piknik yaptığını, beraber şarkılar söyleyip hoşça vakit geçirdiğini gördüğünüzde anlayacaksınız.

Seine Nehri - La Seine
Nehir boyunca yürürken tadınızı kaçırabilecek tek şey, bazı köprü altı geçitlerinde burnunuzu rahatsız edecek idrar kokusu olabilir. Bu konunun sevimsiz olduğunu baştan söylemeliyim; siz de hazırlıklı olursanız fazla hayal kırıklığına uğramazsınız. Tabii ki bu Paris'in değil, bireysel birkaç kişinin ayıbı; o kısımları çabuk geçmeye bakın...

Paris'in turistik merkezinin ortasında, Seine Nehri'ni ikiye ayıran iki ayrı ada bulunuyor. Bunlardan biri Île de la Cité, diğeri de Île Saint-Louis. Bunlar da gezi programlarınıza dahil olması gereken iki güzel bölge; ihmal etmemenizi öneririm. Bir de en batı tarafında üzerinde Özgürlük Heykeli'nin bir replikasının da bulunduğu Île aux Cygnes var, belki onu görmek de ilginizi çekebilir? Hatta Avrupa'nın en büyük finans merkezi Paris La Défense tarafındaki iki ada, Île de la Jatte ve Île de Puteaux da Seine Nehri üzerindeki en güzel adalardan diyebilirim; onları da görseniz ne güzel olur.

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri bazen yeşil bazen kahverengi aksa da teknik olarak temiz olduğu söyleniyor; en azından korkmuyor. Bir Fransız arkadaşımdan öğrendiğime göre Paris'in içme suyu da Seine Nehri'nden sağlanıyormuş! Bu bilginin doğruluğunu internetten araştırmaya cesaret edemedim, çünkü Paris'e geldiğimden beri, çeşmeden su içiyorum, özellikle de soğukken tadını da çok beğeniyorum ama eğer bu su Seine Nehri'nin suyuysa içimi benim için biraz zor olabilir; o yüzden bazen gerçekleri bilmemekte fayda var :)

Yaz aylarında, çok kısa bir süre için de olsa Paris Belediyesi tarafından Paris Plages - Paris Plajları kapsamında nehir kıyısına yapay plajlar yapılıyor. İşte o zaman ortam tam bir şenliğe dönüşüyor. Gerçi nehirde yüzecek bir ortam yok ama garibim Parisliler heveslerini alsın diye tonlarca kum Seine kıyısındaki platformlara dökülüp plaj ortamı oluşturuluyor. İşte o zaman buradaki atmosfer gerçekten cıvıl cıvıl ve yaşam dolu oluyor. Ne yazık ki yaz mevsimi kısa sürdüğü için bu plajların da ömrü kısa oluyor; yine de hiç yoktan iyidir.

Seine Nehri - La Seine
Seine Nehri'nin keyfini çıkarmak için bir başka seçenek de nehir tekneleri ile yemekli ya da yemeksiz turlara katılmak olabilir. Örneğin meşhur Bateaux-Mouches tekneleri ile böyle bir gezinti yapabilirsiniz ya da Batobus'ün düzenlediği ring seferleri ile dilediğiniz iskeleden binip dilediğiniz iskelede inebileceğiniz bir gezi seçeneği de var ama bence en keyifli seçenek yemekli gezi teknesi Le Calife olacaktır.


Seine Nehri üzerinde konaklayabileceğiniz tek tekne-otel ise Hotel Off Paris Seine

Paris'e geldiğinizde yolunuz illa ki Seine Nehri'ne düşecektir. Gerek yürüyerek kıyısından, bir köprü ile üstünden ya da metro ile hem altından hem üstünden geçerek mutlaka Seine Nehri ile bir ilişki kuracak, Paris'te olmanın tadını bir de bu şekliyle yaşayacaksınız. Dilerseniz ve vaktiniz varsa Seine üzerindeki bir yüzme havuzu olan Piscine Joséphine Baker'da yüzebilirsiniz bile.

Keyifli geziler keyifli keşifler...


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

14 yorum:

 1. Paris'ten döneli bir kaç gün oldu ve Paris'in büyüsü hala benliğimde. Bu büyünün beni hiç bırakmamasını istiyorum. Bu büyüyü hep taze tutabilmem için yazılarınızın önemi büyük. Satırlarınızın büyülü şehir Paris'ten yazılıyor olması, bunu bilmem/hissetmem tarifi mümkün olmayan bir mutluluk duymamı sağlıyor. O yüzden her sabah sitenizi kontrol edip, günlük yazınızı merakla bekliyorum ve okurken sanki ben Paris oluyorum.
  Siz her gün yazın ki, ruhumdaki Paris büyüsü hiç ama hiç eksilmesin, hep taze kalsın.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk üç ay her gün yazdım ama üç ay sonra hafta sonları kendime tatil ilan etmeye karar verek yazılarımı sadece hafta içi yayınlamaya karar verdim :) Güzel sözleriniz için çok teşekkür ediyorum. Umarım Paris rüyası buradayken de oradayken de bir şekilde mutlaka yaşar hep. Sevgiler.

   Sil
 2. Temmuzda gidecez Fransa'ya , guzel bi yazi olmus sagolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz sağolun... Şimdiden iyi tatiller o halde...

   Sil
 3. Ben pariste yaşıyorum kopek bloklarına basmamak için gözüm hep yollarda. O kadar turist agirliyorlar, Eiffel un dibinde fareler cirit atıyor. Bence başka bi ülkeyi ziyarete gidin derim. Hücre anlatıldığı gibi değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep söylediğim gibi: Herkesin Paris'i farklı. Benim de Paris hayatım beşinci yılını geçti ve söylediğiiniz sorunlar yaşantımda hiç yer etmiyor. Paris'in görülmeye değer bir şehir olmadığını düşünme nedenlerinizi anlayabiliyorum ama bugüne kadar Paris'te gezilip görülecek yerlerle ilgili 460'tan fazla yazı yazdım; hayatı tüm renkleriyle yaşamayı seven gezginler eminim bu yazılar arasında kendileri için görülmeye değer birkaç yer bulacaklardır.
   Huzurlu günler dilerim.

   Sil
  2. İstanbul'dan gidince çok fazla yadırgamadım bazı sorunları bence asıl sorun metrolarda ki idrar kokusu ama artıları çok fazla 2 kez geldim ve hep yürüyerek gezdim.
   İlk fırsatta yine gelmek tüm köprülerini yürüyerek gezmek istiyorum.
   Elinize sağlık.

   Sil
  3. Çok teşekkürler Seval Hanım, ilk fırsatta yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle. Mutlu günler dilerim.

   Sil
 4. Çeşme suyu konusunda ciddi misiniz ishal olmadınız mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Suyu doğrudan şebekeye verselerdi belki ama haliyle Seine Nehri'nin suyu temizlenip arındırılarak halkın kullanımına sunuluyor, içiniz rahat olsun.

   Sil
 5. Öncelikle hazırladığınız site için teşekkür ederiz.Ağustos ayında yapacağımız Paris gezisi için tüm planlarımızı sizin sayenizde yaptık.Sizden ricamız şehir merkezindeki glutensiz ürün bulabileceğimiz cafe ve restaurantlar hakkında bilgi verirseniz çok memnun oluruz.Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Maalesef gluten konusu hiç bildiğim ve aşina olduğum bir konu değil. Şehrin birkaç yerinde glutensiz ürün satan market gördüm ama kafe ve restoran olarak hiç dikkat etmedim. Sizin geleceğiniz tarihe kadar bir şeylere rastlarsam paylaşmaya çalışırım.
   glutenfreeinparis com diye bir site var, belki o işinizi görebilir.
   Mutlu günler.

   Sil
  2. çok teşekkürler 7-14 Ağustos arası orada olacağız .O tarihe kadar bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.Teşekkürler

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.