(Son Güncelleme: 10.01.2020) Mart 2012’de Paris’e ilk yerleştiğim zaman en tuhafıma giden şeylerden biri, Seine Nehri boyunca çok güzel sahil bölgeleri olmasına rağmen Parislilerin bu güzelliklerden yararlanmıyor oluşuydu. Artık ne kadar konuştum, ne kadar söz söyledimse bu sözlerim yetkililerin kulağına gitmiş olacak ki, zaman içinde Seine kıyısı hareketlenmeye, birbirinden güzel yerler açılıp hayat canlanmaya başladı. İşte onlardan biri olan ve Nisan 2017’de açılışı yapılan Parc Rives de Seine‘i tanıtmak istiyorum bu yazıda sizlere…
 
blank
Parc Rives de Seine
Parc Rives de Seine (park riv dö sen ya da pağk riğv dö sen) Louvre Müzesi‘nin önünden başlayıp Bastille tarafına, Port de l’Arsenal‘e kadar Seine Nehri kıyısı boyunca uzanan, eskiden sahil yoluyken trafiğe kapatılıp, Nisan 2017’de park ve rekreasyon alanı olarak yeniden düzenlenen, Paris’in ortasına hava alabileceğiniz, son derece keyifli bir parkur olarak hayatımızda önemli bir yer etti.
 
blank
Parc Rives de Seine
Eskiden Tuileries Bahçesi önündeki tünelden arabayla yerin altına iner, Louvre Müzesi‘nin hemen köşesinden bu sahil yoluna çıkardınız ve laf aramızda ben burada araba kullanmayı çok sever, çünkü kendimi İstanbul’da Çubuklu’da, Kireçburnu’nda araba kullanıyormuş gibi hissederdim 🙂 Bir dönem sadece hafta sonları bu yolu trafiğe kapamayı ve yayaların kullanıma açmayı denediler. Uygulama başarılı olup güzel sonuç verince de Paris Belediyesi bu sahil yolunu tamamen trafiğe kapadı ve Parc Rives de Seine olarak halkın hizmetine açtı.
 
blank
Parc Rives de Seine
Parc Rives de Seine’de yürüyüş yapmak için pek çok noktadan giriş yapabilirsiniz ama baştan sona gezmek adına benim en ideal rotam 1 numaralı metro hattının Louvre-Rivoli istasyonunda inip doğrudan Seine Nehri kıyısına yürümek ve Louvre Müzesi‘nin köşesinden, Ponts des Arts ile Pont Neuf köprülerinin arasındaki yoldan aşağı inerek Pont Neuf tarafına, yani sola doğru yürümek. Bu şekilde söylediğim araba tünelinin tam çıkışına yani sahil yolunun başladığı yere ulaşıyorsunuz. Dilerseniz tünelden de gelebilirsiniz ama ben o tüneli bisikletle baştan başa geçtim, çok keyifli değil, sadece enteresan; o yüzden söylediğim şekilde başlamak sanki daha güzel.
 
blank
Parc Rives de Seine
Öğleden sonraları ve özellikle hafta sonları oldukça rağbet gören, dolayısıyla kalabalık olan Parc Rives de Seine’i ben hafta içi erken saatlerde gezmeyi daha çok seviyorum. Kalabalığı mı yoksa sakinliği mi sevdiğinize göre siz de buralarda gezinme saatinizi ona göre belirleyebilirsiniz. Kimseler yokken boş yollarda yürümek, bisiklete binmek, Seine Nehri havasını içime çekmek benim daha çok hoşuma gidiyor. Kalabalıkken de elbette farklı bir enerjisi oluyor; ortalık cıvıl cıvıl, insanlar keyifle ortalıkta dolanıyorlar, spor yapıyorlar, kitap okuyorlar, hava müsaitse güneşleniyorlar, öpüşüp koklaşıyorlar, yiyorlar içiyorlar, hayatın tadını çıkıyorlar.
 
blank
Parc Rives de Seine
Parc Rives de Seine’de yürümek kadar bisikletle gezmek de oldukça keyifli. Günlük bisiklet kiralamak için yer de var ama ben onun yerine kiralık bisiklet Vélib‘i öneriyorum. Şimdilik bu parkur üzerinde iki istasyonları var ve bence yeterli. Sabah erken saatlerde, ortalık boşken burada bisikletle turlamanın keyfi bir başka. Hatta dilerseniz burada bisikletle gezerken Facebook üzerinden yaptığım bir canlı yayının bant kaydını bu linkten izleyebilirsiniz. Evet, Paris sokaklarında Facebook, Twitter, Instagram hesaplarım üzerinden sık sık canlı yayın yapmaya çalışıyorum. Bazen bu yayınlar bir saat sürüyor, canlı yayında Paris sokaklarını dolaşırken sizlerle sohbet edip sorularınızı da yanıtlıyorum. Yakında Youtube kanalım Pariste.Net Tv üzerinden de canlı yayınlara başlayacağım, dilerseniz siz de eşlik edebilirsiniz.
 
blank
Parc Rives de Seine
Parc Rives de Seine yürüyüş yolu üzerinde özellikle çocuklar için eğlenceli aktiviteler var. Daha çok çocukların motor beceri gelişimleri için oluşturulmuş alanlarda kütük üzerinde yürüyüş, halkalara tırmanma gibi çok ilginç aktivite alanları oluşturulmuş. Pek çok Türk annesinin “aman çocuğuma bir şey olur” diye endişe edeceğinden eminim ama Fransız anneleri çocuklarını bu “tehlikeli” oyun alanlarında bir başına bırakıp hayata tutunmaları, çocukların kendilerini geliştirebilmeleri için fırsat tanıyorlar. Yine de siz bilirsiniz tabii…
 
blank
Parc Rives de Seine
İrili ufaklı birkaç oyun alanında çocuğunuz oynarken, bir yandan da kişisel gelişimi için faydalı şeyler yaparken parkur üzerindeki musluklardan su içmeniz de mümkün. Bu su Seine Nehri‘nin suyu ama elbette doğrudan nehirden alınıp musluğa öyle gelmiyor. Bazı işlemlerden geçiyor ve biz evlerimizde de bu suyu içiyoruz. Evet ben Paris’e yerleştiğimden bu yana hiç şişelenmiş su alıp içmedim evimde. Özellikle soğukken, Seine Nehri‘nin musluktan akan suyu çok güzel içiliyor. Çocukluğumun İstanbul’unda musluktan su içtiğimiz o güzel günleri yad ediyorum.
 
blank
Parc Rives de Seine
Parc Rives de Seine yürüyüş parkuru başında ortalık fazla cadde gibi görünse de biraz ilerledikçe ortam yeşillenmeye başlıyor. Birkaç köprü geçtikten sonra Seine Nehri kıyısında piknik alanları oluşmaya başlıyor. Buradaki ağaç gölgeleri insana iyi geliyor. Bir tarafınızda Cité Adası ve Notre Dame Katedrali, bir tarafınızda Saint Louis Adası, sanki tatile çıkmış gibi hissediyorsunuz. Sahi, turistseniz zaten tatildesiniz. Bir tek yukarıdan, caddeden gelen trafik gürültüsü biraz sevimsiz, onun dışında her şey şahane
 
blank
Parc Rives de Seine
Artık piknik yapanlar mı dersiniz, sere serpe güneşlenenler mi dersiniz, kitap okuyanlar mı, sohbet edenler mi, burada her telden her renkten insanı bir arada görebiliyorsunuz. Kazara hamakta yer bulursanız da sallanmaktan çekinmeyin… Yeme içme konusunda parkurun baş taraflarında küçük büfe tarzı yerler var, öyle aman aman lezzetler beklemeyin, daha çok atıştırmalık şeyler ama nehir kıyısında bir şeyler atıştırıp bir şeyler içmek gerçekten keyifli oluyor.
 
blank
Parc Rives de Seine
Fiyatlar öyle fazla pahalı değil. 1 euro’ya kahve içmek gerçekten güzel oluyor, tek sorun plastik kupada veriyor oluşları; eh artık o kadar kusur kadı kızında da olur. Biz hayatın tadını çıkarmak için buradayız, ufak tefek şeyleri dert etmiyoruz 🙂 Sahi burada insan hiçbir şeyi dert etmiyor, başka bir diyarda başka bir hayali yaşıyor. Biliyoruz ki dünya aslında eşitliksiz, adaletsiz, pek çok kötülükle dolu oldukça siyah-beyaz bir yer, ona rengini elimizden geldiğince kendimiz veriyor, hayatımızı gücümüz yettiğince güzelleştirmeye çalışıyoruz. Bunu Paris’te yapmaya kalktığınızda işiniz biraz daha kolay oluyor…
 
blank
Parc Rives de Seine
Bu güzellikleri yaşarken istiyorum ki herkes gelip yapabilsin, İstanbul’daki eşim-dostum yanımda olsun, hep birlikte paylaşalım bu güzel anları. Oturalım şu sandalyelere sıra sıra ya da toplaşalım bir masa başında hep birlikte sohbet edip keyifle vakit geçirelim. Bir başımayken de sorun yok, kendimi hiç yalnız hissetmiyorum Paris’te. Benim derdim sadece bu güzelliklerden daha çok kişinin yararlanması; yoksa gayet iyiyim gün içinde yalnızken böyle…
 
blank
Parc Rives de Seine
İlerilere doğru gittikçe eski mavnalardan kafe restoranlara dönüştürülmüş péniche‘ler karşınıza çıkıyor. Gerçi Paris’te en sevdiğim iki péniche‘ten biri Antipode diğeri de Rosa Bonheur sur Seine‘dir ama dilerseniz buradaki péniche‘lerin üzerinde, dilerseniz de karadaki teraslarında, ağaç gölgesinde güzel yemekler yiyip güzel şeyler içme şansınız var. Hava da güzelse, ağaç gölgesi eser hem, mis gibi…
 
blank
Parc Rives de Seine
Biraz daha ilerleyince piknik masaları çıkıyor karşınıza. Bilemiyorum hafta sonları ya da akşamları burada yer bulmak mümkün olur mu; ben çok kalabalık ortamlarda piknik yapmayı zaten çok sevmiyorum. Eğer hafta içi gündüz vakti giderseniz burada kahvaltı yapmak keyifli olabilir diye düşünüyorum. Biraz ileride de çok sevdiğim Les Nautes var zaten, oranın önü de çoğu zaman renkli ve hareketli.
 
blank
Parc Rives de Seine
Les Nautes‘un önünde de oturacak yerler var, çoğu zaman da şenlikli bir şeyler oluyor. Ben huzur insanı olduğum için daha sakin sepenek hayatlar yaşamayı tercih ediyorum, Les Nautes‘u da sakinken daha çok seviyorum. Yine de herkesin zevki-beğenisi ayrı, belki de siz bu şenliği seviyorsunuzdur, o zaman dilerim sizin yürüyüş zamanınızda eğlenceli bir anına denk gelirsiniz.
 
blank
Parc Rives de Seine
Ondan sonra yol sağa doğru kıvrılıyor, yine ağaçlıklı yeşil bir alandan geçiyorsunuz. Pont de Sully‘ye doğru ilerleyip, köprünün altından geçtikten sonra yol sola doğru kıvrılırken hemen sağdaki boşluktan sağ tarafa, Seine Nehri kıyısına inip öyle devam etmenizi öneririm çünkü eğer normal yoldan yürümeye devam ederseniz karşınıza bir tünel çıkıyor ve tünelin içi çok keyifli değil, zaten biraz ileride yokuş yukarı çıkıp ana caddeye kavuşuyorsunuz, parkur bitmiş oluyor. Bu civarda, hemen yukarıda Pavillon de l’Arsenal adında Paris mimarisi ve şehircilik akımıyla ilgili çok özel bir sergi ve etkinlik alanı var, üstelik ücretsiz.
blank
Parc Rives de Seine
Yukarı çıkmadan sağdan düz devam ederseniz, dediğim yerden yani yukarıdaki fotoğrafını gördüğünüz köprü, Pont de Sully‘yi geçtikten sonra ayağının dibinden hemen sağdaki yola inerseniz burada farklı bir atmosfer var. Bu taraf Seine Nehri kıyısında en çok güneşlenen insan gördüğüm yer diyebilirim 🙂 Gerçi duş imkanı olmayan bir yerde mayoyla güneşlenmek bana haşlanmak gibi gelir ama Paris’te yaşayan insanların buna ihtiyacı var.
 
blank
Parc Rives de Seine
Gerçi Paris Plages – Paris Plajları döneminde Parc Rives de Seine parkuru komple güneşlenme alanına dönüşüyor ya neyse. Sahi Paris Plages – Paris Plajları dönemine denk gelirseniz burası çok çok daha canlı bir hale bürünüyor. Öylesi dönemlerde ben sadece turistik amaçla bir iki kere içinden geçmeyi tercih ediyorum, yoksa dediğim gibi o kadar kalabalık benim pek hoşuma gitmiyor.
 
blank
Parc Rives de Seine
Söylediğim o güneşlenme alanını da geçtiğiniz zaman Port de l’Arsenal‘in girişine ulaşmış oluyorsunuz ki bence orası da görülmeye değer bir yer ama dilerseniz gerisin geri dönebilir ve Parc Rives de Seine’i ters istikamette bir kere daha yürüyebilirsiniz, çünkü bakış açınız değişince manzaranız da komple değişecek ve sanki yeni bir yerde geziyormuş gibi olacaksınız. Yol üstünde Notre Dame Katedrali, Hôtel de Ville, Conciergerie, Louvre Müzesi gibi Paris’in en önemli yapıları sizi selamlıyor olacak.
 
blank
Parc Rives de Seine
Gerçi bir de diğer yakada Pont de l’Alma ile Pont Royal arasında da böylesi bir parkur var ama orası henüz tam oturmadı sanki. Gerçi Parc Rives de Seine de zaman içinde daha da gelişecektir; belki de tüm La Seine kıyısında bu tür yerlerin ortak adı olacak Parc Rives de Seine ama şimdilik sadece bu bölge bu isimle lanse edildi…
 
Umarım güzel bir havada siz de Parc Rives de Seine boyunca böylesi bir yürüyüş yapar ve benim kadar keyif alırsınız. 
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
 
 
 
 

Paris Şehir Merkezindeki Diğer Önemli Parklar:
– Jardín du Trocadéro
– Champ de Mars
blank
Author

7 Comments

 1. blank

  Harika bir yazi olmus. Yarin, Ankara'dan bir arkadasim ziyaretimize gelecek. 2,5 yasindaki oglumla beraber Tuilerie'den bunalmistik, biz de o zaman altina ineriz : ) Yalniz nehrin kenarinda tamamen korkuluk olmamasi azicik tetikte olmama sebep olacak ama olsun : ) acaba bir ip mi baglasam ogluma (turk anasi tabi ne olacak)

  • blank

   Çok çok teşekkürler, umarım keyifli vakit geçirirsiniz. Çocuğunuzu da, kendinizi de salın gitsin 😉
   Selamlar sevgiler…

 2. blank

  çok klasik olacak ama navigo kart hakkındaki bilgileriniz gerçekten çok işimize yaradı,sorunsuz seyahat ettik.yalnız herkesin de belirttiği gibi metrolar oldukça kirli sebebi de sanırım denetleyen hiçbir personelin çalışmaması metrolarda.onun dışında özellikle monet müzesinin bulunduğu bölgeyi ve ordaki parkı çok huzurlu buldum.genel olarak pariste apartmanların mimarisindeki estetik,balkonlarının süslü demirlerden yapılı oluşu gibi ayrıntılar çok hoştu.eyfel kulesine çıktığımız gün ne yazık ki hava yağmurlu olduğu için çok net manzarayı seyredemedik sanırım tek olumsuzluk buydu.bir de yine hava şartlarından ve zaman yetersizliğinden seine nehri gezisi yapamadık.ama özellikle disneyland i çok beğendik belki de çocuğumuzla gittiğimizden tercih etmiştik ama kesinlikle hangi yaşta olursanız olun mutlaka o masalsı havayı solumak için gidin derim.size naçizane tavsiyem disneyland için daha fazla yazı yayınlarsanız faydalanan çok olacaktır tahmin ediyorum.tekrar teşekkür ediyorum faydalı bilgileriniz için.

  • blank

   Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim Meltem Hanım.
   Yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle, nice güzel gezileriniz olsun.
   Mutlu günler.

 3. blank
  Özgür Coşar Reply

  2014 yılında, nehrin karşı kıyısında bir sahil yolunu yaya yoluna çevirmişler ve sizin yazıda belirttiğiniz bölgenin de yaya yoluna çevrilmesinin düşünüldüğünü söylemişlerdi. Demek yapılmış. Yayalar ve bisikletler için güzel haber. O yolu kullanmaya alışmış otomobil sürücüleri alışmakta zorlanmıştır muhtemelen, ki bu onların sorunu .
  Çok özenli fotoğraflar, çok özenli dil.
  Tebrikler

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Bu yürüyüş yolu Paris’e gerçekten nefes aldırdı ama buranın yeniden otomobillere açılması için hukuki süreç devam ediyor; öyle de bir enteresanlık var. Ben de buradan arabayla geçmeyi çok severdim ama yürüyerek geçmek elbette ki daha güzel. Belediye, buranın yaya yolu olarak kalması için mücadeleyi sürdürüyor. Bakalım neler olacak…
   Çok teşekkürler…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.