(Son Güncelleme: 12.01.2020) Fransızlar, doğa koşullarından korunmak için olsa gerek “su kenarında keyif çatmayı, daha doğrusu yemeyi içmeyi bizler kadar çok sevmiyorlar” der dururum. Malum, nehirler taşabiliyor, bu yüzden de su kenarındaki alanlar her zaman tehlike altında.

Bunu bir yere kadar anlayabilirim ama biz mi su kenarında yeme içmeyi fazla abartıyoruz yoksa Fransızlar mı bu işi bilmiyorlar, tam anlayabilmiş değilim ama yine de gün geçtikçe onların da bu konuda gelişme kaydettiğini görmekten mutluluk duyduğumu söylemeliyim 🙂

blank
Rosa Bonheur sur Seine

Seine Nehri kıyısında henüz tam anlamıyla istediğim tarzda bir yeme içme mekanı bulmuş değilim gerçi ama farklı bir tarz olarak kimi tekne-restoranlar bu konuda “can simidi” vazifesi görebiliyor. Nehrin öbür yakasındaki Bassin de la Villette‘teki Antipode gibi keyifli bir tekne olan Rosa Bonheur sur Seine, diğerlerinin aksine daha çok bir café-bar havasında.

Buttes-Chaumont Parkı‘ndaki Rosa Bonheur‘ün işletmecisi, birkaç yıl kadar önce Pont Alexandre III‘nın Invalides tarafında demirli bu tekneyi café-bar olarak işletmeye başlamış ve Seine kıyılarına can katmış. İlk açıldığı zamanlarda buradan köprü manzarası şahaneydi ama yan tarafa demirleyen ve aynı şekilde bir restaurant-bar olarak hizmet vermeye başlayan Flow Paris açılınca o güzelim manzarası kapandı.

blank
Rosa Bonheur sur Seine

Çok keyifli bir gezinti teknesi havasındaki Rosa Bonheur geniş, düz ve dört bir tarafı manzaralı salonunda konuklarını çok keyifli bir atmosferde ağırlıyor. Benim mi beklentim fazla, yoksa bir İstanbullu olarak su kenarı yaşam kriterlerim mi yüksek bilemiyorum; burası da tam anlamıyla istediğim yer değil ama “hiç yoktan iyidir” hatta “epey iş görür” sınıfında değerlendirilebilecek bir mekan Rosa Bonheur (roza bonör ya da ğoza bonöğ).

Öyle aman aman bir menü beklemeyin ama yine de keyifle yiyebileceğiniz bir şeyler bulabilir, hiç olmazsa çok güzel bir ortamda keyifle bir şeyler içip atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde hemen yan tarafta bulunan Flow Paris ve köprünün diğer tarafındaki Bistrot Alexandre III da denenebilir.

blank
Rosa Bonheur sur Seine

Güzel havalarda teknenin terası, hatta yazın teknenin bağlı bulunduğu rıhtım komple buraya bağlı bir yer haline geliyor ve mevsim de kıvamındaysa atmosfer şahane oluyor. Gece de Rosa Bonheur sur Seine bir gece kulübü atmosferine bürünüyor.

Bense buranın sakin zamanlarını yakalamaya çalışıyorum. Bazen eş dost sohbeti için arkadaşlarla, bazen de bilgisayar başında çalışmak için tek başıma gidiyorum. Her seferinde de keyifli vakit geçirdiğimi söylemeliyim.

blank
Rosa Bonheur sur Seine

Zaten teknenin bulunduğu mekan Paris’in göbeği. İki adım öteniz Invalides, karşı kıyıda Grand Palais ve Petit Palais var; onun arkası da Champs-Élysées… Dolayısıyla bu bölgede dolaşırken mi gelir oturur burada soluklanırsınız, yoksa önce burada oturup enerji depolayıp ondan sonra mı civardaki yerleri gezersiniz, tercih tamamen size kalmış.

Rosa Bonheur’e metro ile gelmek için 8 ya da 13 numaralı hatların “Invalides” istasyonunda inmeniz yeterli. Aynı şekilde RER-C‘nin de burada bir istasyonu bulunuyor.

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Afiyet olsun.

Adres: Pont Alexandre III, 75007 Paris

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.