(Son Güncelleme: 06.06.2024) Bu yazıda size bahsetmek istediğim Bistro Alexandre III sadece yazın güzel havalarda değil, hava soğukken de gidilebilecek, Seine Nehri kıyısında daha doğrusu üzerinde, harika bir manzaraya sahip keyifli bir mekan.

Bistro Alexandre III (bistro aleksandr trua ya da bistğo alekandğ tğua) Paris’teki en şık köprülerden Pont Alexandre III – Üçüncü Alexandre Köprüsü‘nün hemen yanında yer alıyor ve adını da bu köprüden alıyor zaten.

Bistrot Alexandre III Pariste.Net

Bistrot Alexandre III eski bir péniche (peniş) yani Türkçesiyle mavna ve bu mavnanın restoran bara dönüştürülmesiyle oluşturulmuş çok hoş bir mekan. İçinde olmak da dışında olmak da ayrı ayrı keyifli.

Bir de güzel havalarda kara tarafına masalar kuruluyor, orası da güzel ama ben yer olduğu sürece teknede, suyun üzerinde olmayı tercih ederim; ne kadar suyla iç içe olursak kârdır.

Bistrot Alexandre III Pariste.Net

Yalan yok, bu taraflarda ve Seine Nehri üzerinde bir şeyler yiyip içmek istediğimde genelde köprünün diğer tarafındaki Rosa Bonheur sur Seine‘e  daha çok gitmişimdir. Orası bana daha bir genç işi, daha bir samimi gelir ama gün oldu burayı da denedik elbette. Sevgili Özge‘nin Paris’e ziyaretimize geldiği o inanılmaz sıcak 2015 Temmuz’unda Rosa Bonheur sur Seine‘de yer mi yoktu kapalı mıydı hatırlamıyorum, onun isteğiyle burada oturmuştuk ilk. III. Alexandre Köprüsü‘nü bir de bu taraftan izlemek ayrı bir keyif olmuştu benim için. Güzel güzel de sohbet etmiştik. Sonrasında fırsat buldukça gitmeye devam ettim.

Hep diyorum ya bir mekanı sevmek için sadece mekanı, orada yiyip içtiklerinizi sevmek yetmiyor; oraya güzel insanlarla gitmeniz, güzel anılar yaşamış olmanız gerekiyor ki başkalarına sıradan gözüken mekanlar sizin için güzel olabilsin. Hele ki böyle güzel bir yere giderseniz de o zaman çok çok daha güzel oluyor her şey. Ben de buraya daha sonra başka başka arkadaşlarımla pek çok kez gittim, güzel anılara yenilerini ekledim. Siz de gidip keyifle vakit geçirirsiniz dilerim.

Bistrot Alexandre III Pariste.Net

Bistrot Alexandre III hem restoran hem de bar olarak hizmet veriyor. Her gün öğlenden gece yarısına kadar arası açık. Yemek servisi 12:00-15:00 ve 19:00-23:00 saatleri arasında gibi düşünebilirsiniz. Diğer zamanlarda café-bar servisi açık oluyor.

Doğrusunu isterseniz ben burada hiç yemek yemedim, hep sıcak ya da soğuk bir şeyler içmek için gittim, her seferinde de çok keyif aldım ama öyle uzun boylu yemekler için uygun bir yer midir, bilemedim. Belki siz deneyip deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız.

Bistrot Alexandre III Pariste.Net Ahmet ORE

Dediğim gibi bu civarda benim önceliğim her zaman için Rosa Bonheur sur Seine‘dir ama Bistrot Alexandre III da tercih edilebilir güzel mekanlardan biri. Buraya toplu taşıma ile gelmek için M8 ya da M13 metro hatlarının Invalides istasyonunda inmeniz yeterli. Aynı şekilde RER-C‘nin de burada bir istasyonu bulunuyor. Sırtınızı Askeri Müze – Invalides‘e verip Pont Alexandre III‘yı karşınıza aldığınızda soldaki merdivenlerden indiğinizde Bistrot Alexandre III’yı göreceksiniz.

Burada oturduktan sonra Seine Nehri kıyısında güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz gibi Askeri Müze ve Napolyon’un Mezarı – Invalides‘i gezebilir, karşı kıyıdaki birbirinden güzel iki müze Grand Palais ve Petit Palais‘yi dolaştıktan sonra Champs Elysées gezisiyle gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: bistrotalexandre3.fr

Adres: Pont Alexandre III, 75007 Paris

Diğer Tekne-Restoranlar:

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.