(Son Güncelleme: 07.05.2023) Bundan bir süre önce Buttes-Chaumont Parkı hakkında bir yazı yazmış, daha sonra da sizlere Seine Nehri üzerindeki Rosa Bonheur Sur Seine‘den bahsetmiştim. Şimdi bu iki bilgiyi birleştirerek size Buttes-Chaumont Parkı‘nda Rosa Bonheur’ün işlettiği son derece sevimli bir kafe-restoranı tanıtmak istiyorum.

19. arrondissement‘da bir yamaç üzerine kurulu olan Buttes-Chaumont Parkı‘na Metro 7bis ile gidip de Botzaris istasyonunda indiğinizde parkın en üst noktasına ulaşmış olursunuz. İstasyondan çıkıp hemen arkadaki kapıdan parka girdiğinizde Paris’in yine yeşillikler içindeki bir köşesine de ulaşmış oluyorsunuz.

Park sizi eğiminden dolayı aşağı doğru çektiğinden hemen soldan devam ederseniz -bence- en güzel güzergâhı izlemiş olursunuz. Böylelikle sağınızda güzel ve ferah bir manzara, biraz ileride solunuzda da Rosa Bonheur’ün kafe-restoranı sizi karşılıyor olacak.

Rosa Bonheur Buttes-Chaumont Pariste.Net

Burası, kır gazinosu, av köşkü havasında son derece sevimli bir yer. Buradayken kendinizi şehir dışında bir ormanın içinde huzur dolu bir atmosferde hissediyorsunuz. Hava güzelse tabii tadı daha çok çıkıyor ama hele bir de hafta sonuysa haliyle kalabalık artıp o huzurlu ortamı biraz bozabiliyor ama yine de burası her haliyle güzel bir mekan bence.

Aslında bakarsanız son derece salaş bir yer. Dekorasyonu, masası, sandalyesi öyle aman aman güzel diyemem. Yine de av köşkü kıvamındaki binası, içinde bulunduğu park, manzarası ve atmosferi nedeniyle ben çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bu nedenle burası, bir mekanda lüks ve konfordan çok sıcaklık ve samimiyet arayan biri olarak benim beklentilerimi yeterince karşılıyor.

Mekanın geceleri de hizmet veren bir bar olduğunu kendi web sayfalarından öğrendim. Ben gündüz kuşu olduğum için sadece işin gündüz kısmıyla ilgileniyor, size bu yönünü tavsiye ediyorum. Eğer içinizden mekanın gece versiyonunu yaşayan varsa onlar da yorumlarını paylaşıp bize yardımcı olabilirler.

Rosa Bonheur Buttes-Chaumont Pariste.Net

Bu mekan adını ünlü bir Fransız kadın ressam olan Rosa Bonheur’den alıyor. İnternette araştırma yaparken sanatçının hayvan resimleri üzerine eserler verdiğini öğrendim. Gerçekten de çok güzel tabloları var. Bu tablolardan bazılarını Orsay Müzesi‘nde görebilirsiniz.

Benim size önerim, bu civarda dolaşırken buraya gelip bir yorgunluk kahvesi içmeniz ya da ufak tefek şeyler atıştırmanızdır. Mutfağının değişik tatlar denemek isteyenler için zengin seçenekler sunduğunu pek sanmıyorum. Dediğim gibi sadece mekanın ve içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz yer burası.

Burada soluklandıktan sonra Buttes-Chaumont yürüyüşünüze devam etmek için yolun solundan asma köprünün olduğu tarafa doğru ilerleyebilir, buradaki bir başka güzel mekan olan Le Pavillon Du Lac‘da da keyifli bir kahve molası verebilirsiniz. Sonra oradan aşağıya doğru dolanarak yolunuza devam eder, parkın aşağıdaki çıkışından çıktıktan sonra yine kendinizi Paris sokaklarında bulursunuz.

Rosa Bonheur’ün Paris’te dört şubesi ver. Özellikle Seine Nehri üzerindeki kafe-teknesi Rosa Bonheur sur Seine‘i de ihmal etmeyin derim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

 

Web Adresi: rosabonheur.fr/rosa-buttes

Adres: Parc des Buttes Chaumont, 75019 Paris

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.