(Son Güncelleme: 02.06.2024) Seine Nehri üzerinde, Paris’in turistik merkezinin tam ortasında bulunan iki adadan biri olan Cite Adası – Île de la Cité (il dö la site) tarihte Paris’in ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıması bakımından çok önemli bir ada. Romalılar zamanında çepeçevre surlarla korunan bu ada ve çevresinde kurulan yerleşim yerlerinde bugünkü Paris’in ilk temellerini atmış.

Günümüzde pek çok önemli anıtsal yapıyı üzerinde barındırması bakımından ayrı bir öneme sahip bu ada konum olarak kuzeyde Châtelet, güneyde Saint Michel arasında yer alıyor.

Cite Adası - Île de la Cite Pariste.Net

Dört köprüyle Rive Droite, üç köprüyle Rive Gauche, bir köprüyle de Île Saint Louis – Saint Louis Adası‘na bağlanan Cite Adası’nda, Notre Dame Katedrali, Sainte Chapelle, Conciergerie, Palais de Justice ve Hotel Dieu gibi pek çok anıtsal yapıyı bir arada bulmak mümkün. Ayrıca Paris’in ilk ve en eski meydan saati de burada bulunuyor.

Ada’ya genelde Châtelet ya da Saint Michel tarafından yürüyerek geçildiği için en batı tarafı gözden kaçabiliyor. O yüzden geziye en batıdan, Pont Neuf tarafından başlamanızı önerebilirim. Burada, özellikle merdivenlerden aşağı indiğinizde adanın ucundaki salkım söğütlerin bulunduğu Square du Vert-Galant‘ı sakın ihmal etmeyin.

Cite Adası - Île de la Cite Pariste.Net

Cite Adası gerçekten görülmeye değer eşsiz bir manzara sunuyor. Her iki tarafınızdan akan da Seine Nehri haliyle… Hele keyifli yürüyüş parkuru Parc Rives de Seine kesinlikle ihmal edilmemeli.

Ayrıca yine bu bölgede bulunan Place Dophine de küçük ama çok sevimli bir meydan. Yolun solundan kıyı boyunca ilerlerseniz Conciergerie‘nin önünden geçiyorsunuz. Buradan ulaştığınız caddeden sol tarafı Châtelet‘ye geçiyor ama sağa dönerseniz Adalet Sarayı (Palais de Justice) ve hemen yanında Sainte Chapelle var ki içeriyi mutlaka görmelisiniz. Tam karşı çaprazdaki Brasserie Les deux Palais‘de bir yorgunluk kahvesi içmeyi sakın ihmal etmeyin; oranın da iç dekorasyonu çok hoş çünkü…

Cite Adası - Île de la Cite Pariste.Net

Adalet Sarayı’nın oradan karşıya geçip Préfecture’ün yanından dolanırsanız Cité metro istasyonunu ve RER çıkışını göreceksiniz. Tam bu noktada bulunan çiçek pazarı Marché aux Fleurs‘ü mutlaka gezmenizi öneririm. Sera tarzında camekanlar şeklinde düzenlenmiş bu alan gerek çiçek çeşitliliği gerek sunum zenginliği açısından gözlere şenlik…

Buradan diğer caddeye doğru yürüdüğümüzde karşımıza aslında bir hastane olan (ve bugünlerde tasfiye edilmeye çalışılan) Hotel Dieu çıkıyor. Oradan sağa dönüp Notre Dame Katedrali‘nin olduğu meydana ulaşıyoruz. Buradan sonra dilerseniz Notre Dame‘ın solundan yürümeye devam edip diğer muhteşem ada Île Saint Louis‘ye geçebilirsiniz, dilerseniz sağdaki köprüden karşıya geçip Saint Michel‘in hareketli ve canlı sokaklarında kaybolabilirsiniz.

Cite Adası - Île de la Cite Pariste.Net

Buradaki ünlü kitapçı Shakespeare and Company‘yi atlamamanızı öneririm; tabii hemen yanındaki Shakespeare and Company Café‘yi de kaçırmıyoruz. Diğer bir seçenek de sol tarafa doğru ilerleyip Châtelet‘ye yürümek ama ben olsam Île Saint Louis – Saint Louis Adası tarafına geçerdim… Hatta geçmeden önce Paris’teki en eski, en güzel restoranlardan biri olan Au Vieux Paris yemek için hoş bir seçenek olabilir?

Cite Adası’na yürüyerek gelmek en zevklisi ama eğer uzaktaysanız ve toplu taşıma kullanmak zorundaysanız M4 metro hattının “Cité” istasyonunda inebilir ya da RER-B‘nin “Saint Michel-Notre Dame” istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz.

Bir Paris gezinizde Notre Dame Katedrali nedeniyle yolunuz illa ki Cite Adası’na düşecektir o yüzden hazır buraya gelmişken sadece katedralle yetinmemenizi, en azından bu yazıda isimlerini andığım muhteşem yerleri de görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca bütçeniz uygunsa ve bu adada bir otel bulup konaklarsanız da Paris tatiliniz unutulmaz olur.

Tabii Paris’in adaları Cite Adası – Île de la Cité ve Saint Louis Adası – Île Saint Louis ile sınırlı değil; daha Île aux CygnesÎle de la Jatte, Île de Puteaux, Île Seguin, Île Saint Germain gibi adalar da var. Belki ben hepsini yazana kadar siz kendiniz keşfedersiniz?

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Île de la Cité, 75001 Paris

Diğer Adalar:

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.