(Son Güncelleme: 10.01.2020) Eğer mimarlık ve şehircilik ilgi alanınızsa, benim gibi maket düşkünü biriyseniz ya da Paris mimarisinin tarihi gelişimini ve gelecek için planlanan projeleri merak ediyorsanız, üstelik son derece estetik ve tarihi bir binanın içini ücretsiz olarak gezmek hoşunuza gidecekse bu yazıda sizlere tanıtacağım Pavillon de l’Arsenal tam size göre.

Pavillon de l’Arsenal (pavyon dö larsönal ya da pavyon dö larğsönal) 4. arrondissement‘da, Bastille Meydanı‘nın Seine Nehri tarafında, Bassin de l’Arsenal ile Saint-Louis Adası‘nın doğu ucu arasındaki bölgede bulunuyor.

blank
Pavillon de l’Arsenal

Buraya gelmenin en kolay yolu M7 metrosunun Sully-Morland istasyonunda inmek ama M1, M5, M8 metrolarından birine binip Bastille‘de indikten sonra çok az yürüyerek ulaşmak da gayet mümkün. Boulevard Morland oldukça keyifli bir yol. Dilerseniz Port de l’Arsenal tarafından, yukarıdan tekneleri seyrede seyrede yürüme seçeneğiniz de var.

Pavillon de l’Arsenal 1879’da cephanelik / mühimmat deposu olarak inşa edilmiş. Kısa süre sonra, zengin bir iş adamı olan Laurant-Louis Borniche, kişisel tablo koleksiyonunu saklamak için bu binayı satın almış… İnsanların o yıllarda bile sanat koleksiyonları için büyük depolara ihtiyaç duyduğu bir şehirden bahsediyoruz yani.

blank
Pavillon de l’Arsenal

Bir süre de bir dönemin ünlü çok katlı mağazalarından biri olan ve halen restorasyonu devam eden La Samaritaine’in deposu olarak kullanıldıktan sonra, Pavillon de l’Arsenal’in sahibi Paris Belediyesi olmuş. 1954’ten itibaren arşiv olarak kullanılan yapı 1988’den itibaren sergi ve etkinlik alanı olarak kullanılmaya başlanmış. Gerçi Trocadéro‘daki Mimarlık Müzesi – Cité de l’Architecture mimari severler için çok daha zengin bir sunuma sahip ama Pavillon de l’Arsenal günümüzdeki ve gelecekteki Paris’i anlamak için önemli bence.

Burası günümüzdeki kullanım amacıyla 1988’den beri açık ama benim keşfetmem Ağustos 2017’de mümkün oldu. Paris’te keşfedecek o kadar çok şey var ki, benim gibi işi-gücü Paris ve çevresini gezip duran birinin bile buraya denk gelmesinin bu kadar gecikmiş olmasına bakılırsa, bu şehir nasıl bir yer, artık gerisini siz düşünün…

blank
Pavillon de l’Arsenal

Pavillon de l’Arsenal’de sadece mimari ve şehircilikle ilgili şeyler yok, dönemsel sergiler ve etkinliklerle de bu mekan ilgi çekici bir yer olabiliyor. Örneğin benim gezdiğim dönemde günün belli saatlerinde açık olan tırmanma duvarı vardı. Genci yaşlısı, bir uzmanın kontrolünde, mekana yerleştirilmiş yüksekçe bir duvara tırmanıyordu.

Özellikle küçücük çocukların bile 13 metrelik tırmanma duvarının en tepelerine kadar çıkmalarını izlemek heyecan vericiydi. Ailelerin yüzlerinde endişeden çok gurur ve mutluluk dolu bakışları görmekse beni en çok mutlu eden şey oldu. Büyükler de bir o kadar keyifle tırmanıyordu duvara, çok da eğleniyorlardı…

blank
Pavillon de l’Arsenal

Dolayısıyla siz gittiğinizde başka bir sergi ya da etkinlik olabilir; bu fotoğraflarda gördüğünüzden başka bir atmosferle karşılaşabilirsiniz ama buradaki etkinlikler sürekli değiştiği için benim de düzenli olarak fotoğrafları yenilemem mümkün değil. Sonuçta 500’e yakın yazı bulunan Pariste.Net’i tek başıma çekip çeviriyorum. Eğer bir ekibim olsaydı, sırf bu etkinlikleri takip edip, duyurularını ve güncellemelerini yapması için ayrı biriyle çalışmak isterdim.

Şimdilik bu mümkün olmadığına göre benden sadece tanıtması; Pavillon de l’Arsenal’deki güncel sergi ya da etkinlikleri resmi web sayfasından takip etmenizi rica edeceğim. Pavillon de l’Arsenal Pazartesi hariç haftanın her günü açık. 1 Ocak’ta da kapalı olduğunu not edelim lütfen. Salıdan Cumartesiye 11:00-19:00, Pazar günleri ise 11:30-19:00 arası gezilebiliyor. Dediğim gibi güncel bilgileri yukarıdaki linkten kontrol etmekte yarar var.

blank
Pavillon de l’Arsenal

Pavillon de l’Arsenal’in 800 metrekarelik giriş katında kalıcı sergi olarak Paris’in 13. yüzyıldan günümüze kadarki gelişimi ve gelecekte bu gelişimin nasıl devam edeceğine dair bir kronolojik sunum bulunuyor. Bir de yerde, ekranların birleştirilmesinden oluşturulmuş 37 metrekarelik büyük bir pano var. Google haritası şeklinde düzenlenmiş bu görüntülü panoda Paris’in 2020 panoraması hakkında fikrinizin oluşması amaçlanıyor.

Paris’in ikinci kez Grand Paris olarak nasıl evrileceğini, birinci katı gezerken çok daha iyi anlıyorsunuz. Örneğin yukarıdaki makette, en arkada Forum des Halles‘in, ortada düzenlemesi devam eden Nelson Mandela Parkı’nın ve en önde, günümüzde modern sanat müzesi olarak restore edilmekte olan eski Ticaret Borsası’nın maketinin bulunduğu çalışmada, Forum des Halles ve çevresinin nasıl form değiştirdiğini, çevresiyle ilişkisini daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz.

blank
Pavillon de l’Arsenal

İkinci kat genelde dönemsel sergilerin olduğu bölüm olarak kullanılıyor. Bizim gezdiğimiz dönemde Japon mimarların Paris’e etkisi üzerine bir sergi vardı. Beni en çok Palais de Congres‘nin bulunduğu Porte Maillot‘nun halen geçirmekte olduğu transformasyon sonrasında nasıl olacağını gösteren maketler oldu. Fransızların périphérique üzerine yeşilliklere bürünmüş çağdaş bir yapı inşa edecek olmalarını hayranlıkla inceledim.

En üst katta ise Paris ve çevresinde, özellikle Grand Paris projesi kapsamında yapılacak mimari eserlerin proje detayları bulunuyor. Nihayet Fransızların sızlanmalarımı dikkate aldıklarını, Seine Nehri kıyısında hayatın daha güzel akacağı çok güzel projeler olduğunu görmek de beni ayrıca mutlu etti.

blank
Pavillon de l’Arsenal

Buranın, yolunuz Bastille‘e ya da Saint Louis Adası‘na düştüğünde geçerken şöyle bir bakmanız gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Hemen yan tarafta da -henüz gitmediğim- Garde Républicaine var ki burası da Cumhuriyet Muhafızları – Muhafız Alayı‘nın bulunduğu bina; rezervasyon yaptırdıktan sonra özel rehber eşliğinde gezilebiliyor ama dediğim gibi ben henüz gitmedim; gidince orayı da yazarım, hiç merak etmeyin.

Pavillon de l’Arsenal’in Seine Nehri kıyısının bir tarafı sıra sıra dizilmiş tekneleri görebileceğiniz Port de l’Arsenal, diğer tarafı da harika bir nehir kıyısı yürüyüşü yapabileceğiniz Parc Rives de Seine. Hem o tarafta benim çok sevdiğim Les Nautes da var. Artık ne tarafa gideceğiniz size kalmış. Ben sadece “ne tarafa giderseniz gidin güzel şeyler göreceksiniz” diyebilirim 🙂

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

Adres: 21 Boulevard Morland, 75004 Paris

İlgili Yazılar:
Bastille Meydanı – Place de la Bastille
Port de l’Arsenal – Bassin de l’Arsenal
Saint Louis Adası – Île Saint-Louis
Parc Rives de Seine
Mimarlık Müzesi – Cité de l’Architecture

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.