(Son Güncelleme: 05.05.2023) Paris’te plaj olur mu demeyin… Paris’te yaz ayları kimi zaman sonbahar havasında kimi zaman da inanılmaz sıcak olabiliyor ve Paris Belediyesi 2002’den beri, havanın durumuna aldırmaksızın her yıl yaz aylarında Paris Plages adı altında çok hoş bir Paris Plajları etkinliği düzenliyor. Bu etkinlik kapsamında Paris’te Seine Nehri kıyısı ve Bassin de la Villette çevresi plaj atmosferine dönüşüyor; Parisliler ve turistler bu keyifli ortamın tadını çıkarıyor. Paris Plajları – Paris Plages 2023 yaz dönemi için plajların açık olacağı tarih aralığı 9 Temmuz – 21 Ağustos olarak duyuruldu.

Dilerseniz önce Paris Plajları’nı tanıttığım aşağıdaki videoyu izleyerek bu güzel etkinlik hakkında fikir edinebilirsiniz. Tabii her zaman için en güncel bilgileri yazının devamında bulabileceğinizi de unutmayın.

Paris Plages etkinliği kapsamında Bassin de la Villette‘deki bölüme özel havuzlar kuruluyor ve bu havuzlarda yüzülebiliyor. Bassin de la Villette’in Pavillon des Canaux tarafında çocuklar, yüzme severler ve sertifikalı yüzücüler için derinlikleri farklı havuzlarda, dileyenler kendilerine uygun olan havuzu seçip yüzebiliyorlar.

Seine Nehri‘nde yüzmekse şimdilik mümkün değil, Paris Belediyesi Seine Nehri’nde yüzmek için 2024 Paris Olimpiyatları‘na kadar beklememiz gerektiğini söylüyor. Doğrusunu isterseniz Bassin de la Villette‘te kurulan havuzda da yüzmek ilginç görünse de pek davetkâr olduğunu söyleyemeyeceğim; belki güneşlenmek için tercih edilebilir.

Paris Plages Paris Plajları Pariste.Net

Paris Plages – Paris Plajları’nın Seine Nehri kıyısındaki bölümü ağırlıklı olarak Parc Rives de Seine bölümünde bulunuyor. O bölge 2017’den itibaren araç trafiğine kapatıldığı için zaten oldukça keyifli bir rekreasyon alanına dönüştürüldü ve yıldan yıla da güzelleşti; Paris Plajları döneminde de canlılığına canlılık katılıyor. Yine nehir kıyısında bir diğer aktivite ise Pont des Arts ile Eyfel Kulesi arasındaki kıyı şeridinde oluyor ama dediğim gibi, plaj anlamında asıl canlılık Parc Rives de Seine bölümünde.

Bu bölüme ulaşmak için pek çok noktadan sahile iniş var ama benim en çok tercih ettiğim yöntem, M1 metrosunun “Louvre-Rivoli” istasyonunda inip, Louvre Müzesi‘nin doğu kanadından Seine Nehri‘ne ulaşmak. Bir de M7 metrosunun Pont Neuf istasyonu da benzer yere çıkıyor.

Paris Plages Paris Plajları Pariste.Net

Şezlonglar, palmiyeler, mini kafe ve restoranlar, büfeler, kitaplıklar, çocuk oyun alanları ve aktivite bölgeleri derken karşınıza şenlikli bir plaj atmosferi çıkıyor ve burada güneşlenmeseniz bile yürüyüş yaparak keyifli vakit geçireceğinizden eminim. Dolaşırken yoga yapanları, çocuk bisikletleriyle çocuklarını gezdirenleri, satranç ya da langırt oynayanları, dans edenleri, kitap okuyanları, fotoğraf sergisi gezenleri ve daha neler neler göreceksiniz ; ah tabii bir de güneşlenenler olacak haliyle 🙂 Malum, plaj ya burası…

Gerçi Paris’te hava durumu nasıl olur bilinmez ya hani, Paris Plages etkinliği boyunca bir bakarsınız yağmur yağar sırılsıklam olursunuz, bakarsınız güneş açar yanar kavrulursunuz. O yüzden her hava koşuluna hazırlıklı olarak gelmeyi göze alın lütfen ve “filanca tarihte hava nasıl olur?” diye yanıtı bilinmez sorular sormayın bence 🙂 “Paris’e Ne Zaman Gidilir?” yazımda bu konuya tüm detaylarıyla eğildim, biliyorsunuz.

Paris Plages Paris Plajları Pariste.Net

Paris Plajları genel olarak Paris’te üç yere kuruluyor: Parc Rives de Seine, Bassin de la Villette ve Hôtel de Ville. Doğrusunu isterseniz en güzel bölüm Parc de Rives Seine tarafı, Hôtel de Ville önüne kurulan “beach volley” sahası genelde daha kısa süreli oluyor ve ortada su yok 🙂 Bassin de la Villette tarafında kurulan plajsa hem konum olarak hem de popülasyon olarak pek çekici değil sanki ama orada yüzülebiliyor olması büyük avantaj tabii.

Hafta içi erken saatlerde ortalık sakin ve huzur dolu olur ama özellikle akşam üzerleri ve hafta sonları oldukça kalabalık olacaktır. Artık huzur mu arıyorsunuz yoksa biraz insan görüp biraz da eğlenmek mi istiyorsunuz, gideceğiniz zaman dilimini ona göre seçebilirsiniz.

Paris Plages Paris Plajları Pariste.Net

Paris Plajları’nın Bassin de la Villette bölümüne gitmek içinse iki seçeneğiniz var: Ya M2 metrosunun Stalingrad veya Jaurès istasyonunda ya da M7 metrosunun Stalingrad, Riquet veya Crimée istasyonlarında ineceksiniz. Plaj bölümüne kısa bir yürüyüşle ulaşmanız mümkün. Dediğim gibi bu bölge Bassin de la Villette‘e rağmen biraz daha az albenili bir yer. Yine de keyif alacağınız bir şeyler bulabileceğinizi düşünüyorum.

Burada yüzebiliyor olmak kadar kano, sandal, deniz bisikleti kiralamak ya da elektrikli tekne kiralamak da hoş aktiviteler olabilir. Dilerseniz çelik halatla bir uçtan bir uca uçarak gidebilirsiniz 🙂 Bir de burada keyifli kafelerden biri olan Pavillon des Canaux var, oraya da bir uğrayıverin isterseniz.

Paris Plages Paris Plajları Pariste.Net

Gönül isterdi Türkiye’nin cennet koylarında yüzelim, Mykonos‘ta tatil yapalım, Martinique ya da Guadeloupe’ta kendimizi Karayip denizlerine bırakalım ama elimizde olan bu 🙂 Sonuçta Paris Belediyesi eldeki imkanlarla hayatı güzelleştirmek için böyle bir çözüm bulmuş; bence deniz olmayan bir şehir için gayet iş görür 😉 Üstelik tüm etkinlikler ücretsiz.

Sonuç olarak Paris Plajları’nın, Paris’in yaz aylarında farklı bir havaya bürünmesinde büyük katkısı var. Hele ki çocuğunuzla hoşça vakit geçirmek istiyorsanız, özellikle Parc Rives de Seine tarafındaki etkinlikler tam size göre. Umarım siz de Paris Plages etkinliği boyunca Paris Plajları’nı gezme şansı bulabilir, bu ilginç deneyimi yaşama fırsatı yakalayabilirisiniz. Elbette deneyimlerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşmanız da hepimizi mutlu eder.

Paris Plajları konusunda güncel bilgiler ve ayrıntılı program içinse aşağıdaki resmi web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Güzel bir yaz dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: en.parisinfo.com/paris-show-exhibition/135161/paris-plages

Yazar

2 Yorum

 1. Merhaba Ahmet Bey,
  Eski bir takipçiniz olarak öncelikle pozitif elektriğiniz için teşekkürler. Bu kadar yazı, güncelleme, insta canlı yayınlar… Takipçilerinize karşı nezaketiniz, yanıtlarınız, güzel çekimleriniz, bilginiz, tavrınız için sağolun ve hep varolun. Paris’ te iki gün gezmiştim ki ani bir plandı. Bundan sonraki Paris gezim sayenizde daha organize olacak buna eminim. Her şey gönlünüzce olsun. Emeğinize sağlık

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Zülal Hanım,
   Aramıza her geçen gün yeni okuyucular, takipçiler ve izleyiciler katılıyor ama eksilerin kıymeti benim için bir başka. Bu zorlu süreçte her zaman bana moral destek olan sizler sayesinde güç bularak yazılarıma ve çekimlerime devam edebildim. İlginiz, desteğiniz ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.