(Son Güncelleme: 08.05.2023) Seine Nehri üzerinde yemekli gezi yapabileceğiniz pek çok seçenek mevcut ama ben sizlere, yemekli gezi tekneleri arasında en sevdiğim ve ilk kez Mart 2017’de çok özel bir kutlama yemeği akşamında denediğim Le Calife‘ten bahsetmek istiyorum.

Le Calife (lö kalif) vaktiyle Seine Nehri üzerinde yük taşıyan, Fransızcada péniche (peniş) olarak geçen eski mavnalardan biri. Zaman içinde gezi teknesi olarak düzenlenmiş ve benim zevkime göre yemekli gezi tekneleri arasında en güzeli, en kişilikli olanı. Bateaux Parisiens ya da Bateaux Mouches gibi yemekli geziler düzenleyen başka firmalar da var ama Le Calife sanki o kadar fabrikasyon değil, biraz daha butik bir tekne.

Le Calife Restaurant Pariste.Net

Malum, her şey şahane görünse bile Fransa’daki garsonların servis kalitesindeki sorunlar ve kültürel farklılıklar nedeniyle herhangi bir restorana gittiğimizde pek çok sıkıntıyla karşılaşabiliyoruz. Bu konuları “Paris’te Kafe ve Restoranlarda Başınıza Neler Gelecek?” yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım ama Le Calife, bu tür tatsızlıkları yaşamadığımız, son derece güzel bir servis aldığımız keyifli bir yer oldu bizim için.

Hafta sonları öğle ve akşam yemeği, hafta içi akşamlarında ise sadece akşam yemeği servisi yapan Le Calife’in hareket noktası Aşıklar Köprüsü olarak bildiğimiz Pont des Arts‘ın hemen altında. M1 ya da M7 metro hatlarının “Louvre-Rivoli” istasyonunda inerseniz Seine Nehri kıyısından Pont des Arts‘a ulaşıp buradan karşıya geçebilir, köprünün diğer yakasında hemen sol taraftaki merdivenlerden aşağı inerek köprünün altından geçerek Le Calife’in bulunduğu yere ulaşabilirsiniz.

Le Calife Restaurant Pariste.Net

Aynı şekilde M7 metrosununPont Neuf” istasyonunda inerek de, istasyon çıkışı Pont Neuf‘ten ya da biraz geride kalan Pont des Arts‘a yürüyüp o taraftan karşıya geçerek de Le Calife’e ulaşmanız mümkün. Bir tarafta Louvre Müzesi var, Le Calife’in olduğu tarafta ise Institut de France tüm görkemiyle sizi selamlıyor.

Ben burada hafta içi bir akşam yemeği yediğim için kendi deneyimim üzerinden ilerlemek istiyorum. Akşam yemeği için tekne kapılarını 19:45’te açıyor. 20:20’ye kadar giriş yapsanız iyi olur. Yaklaşık 20:45’te de hareket ediyor tekne. Gerçi biz 19:30 gibi orada olmuştuk ama şansımıza bizi içeri aldılar. Oysa bu konularda çok keskin çizgileri vardır Fransızların, bu esneklikleri hoşuma gitti 🙂

Le Calife Restaurant Pariste.Net

Son derece sıcak bir karşılamayla tekneye alındık, masamıza kadar önce karşılama görevlisi, sonra da servis görevlisi eşlik etti. İlk izlenimler çok olumluydu, yıllardır uzaktan gördüğümüz ve hep bir gün denemek istediğimiz teknede özel bir akşam yemeği için bulunuyor olmak da çok hoş bir duyguydu.

Teknenin önde ve ortada birer üst salonu, yine önde ve aşağıda da birer tane alt salonu bulunuyor. Bence en keyifli yeri ön üst salon. Bu bölümden emin değilim ama sanırım orta üst salonun üst camları yazın kaldırılıyor ve tamamen açık bir güverte oluyor. Yazın da oranın tadı bir başka oluyordur kesin ama kışın, bizim bulunduğumuz ahşap camekanlı bölümün atmosferi gayet şahaneydi. Ama alt güvertelerin tüm sıcaklığına rağmen o kadar da avantajlı olduğunu düşünmüyorum, yine de zevkler ve renkler tartışılmaz diyelim.

Le Calife Restaurant Pariste.Net

Masalar Fransız restoranlarının çoğunda olduğu gibi ufak ama biz artık alıştığımız için o kadar da sorun olmuyor 🙂 Akşam yemeği için farklı menü seçenekleri var. Ben antre olarak keçi peynirli salata, ana yemek olarak et, tatlı olarak da çikolatalı bir şey tercih ettim. Bir şişe de Côte du Rhône şarap söyledik. Finalde de birer kahve içince toplamda iki kişi için 188€ ödedik. İnanın değerdi… Menüye ve güncel fiyatlara yazının sonundaki resmi web sayfası linkinden ulaşabilir, rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Tekne tam 20:45’te hareket etti ve Pont des Arts‘ın altından geçerek seyrine başladı. Böyle güzel bir ortamda yemeğimizi mi yesek, etrafı mı seyretsek, bilemedik bir süre. Louvre Müzesi, Pont Neuf, Cité Adası, Hôtel de Ville, Notre Dame Katedrali, Saint Louis Adası diye yolumuza devam ederken tekne geri döner sandım ama dönmedi. Normalde gezi tekneleri buradan döner de hep. Bizim Calife yoluna devam etti ve Arap Dünyası Enstitüsü‘nden devam ederek Austerlitz Garı‘na kadar gitti ve Pont d’Austerlitz’ten geri döndü.

Le Calife Restaurant Pariste.Net Ahmet ORE

Karşı güzergâhtan başladığımız noktaya kadar aynen geri dönen tekne sonra yine yoluna devam ederek Orsay MüzesiConcorde Meydanı, III. Alexandre Köprüsü – Pont Alexandre III derken Eyfel Kulesi‘nin oraya kadar gitti. O zamana kadar efendi efendi yemeğini yiyen insanlar kendilerini kaybedip fotoğraf çekme yarışına giriştiler ve çok eğlenceli bir tablo ortaya çıktı. Oysa ne güzel kibar kibar akşam yemeğini yiyerek Seine Nehri üzerinde olmanın tadını çıkarıyordu herkes; Eyfel Kulesi herkesin aklını başından aldı; eh benim de tabii ama ben daha çok sizin için fotoğraf çekme telaşındaydım 🙂

Bir Hakeim Köprüsü‘nün altından geçip, Île aux Cygnes‘in ucuna kadar gidip Radio France’ın bulunduğu noktadan, yani tam Özgürlük Heykeli‘nin en eski replikasının oradan, adanın diğer tarafından geçerek geri dönmeye başladık. Eyfel Kulesi bu açıdan da güzel görünüyordu. Bir de sanırım vaktini saatini iyi ayarlıyorlar, saat başında Eyfel’in ışıkları yanıp sönmeye başlayınca seyrine doyum olmuyor. Tabii yaz aylarında hava gecenin 11’lerinde karardığı için siz aynı deneyimi yaşayamayabilirsiniz ama belki de sizinki ayrı bir güzellik olacaktır o zaman.

Le Calife Restaurant Pariste.Net

Yaklaşık iki saatlik bir gezintiden sonra tekne başlangıç noktasına geri dönüyor. Eh ilk başta bir saat kadar da kıyıya bağlı kalkmayı beklerken, şampanyalarımızı içerken geçirdiğimiz süreyi de hesaba katarsak toplam üç saatlik keyifli bir Paris akşamını, lezzetli yemeklerle birlikte yaşamış olduk böylece. Hem gözümüz doymuş oldu hem de karnımız, Paris’te olmanın tadını bir kere daha çıkarmış olduk.

Siz de özel bir Romantik Paris gezinizde, bir kutlamanızda ya da unutulmaz bir Paris akşamı yaşamak istediğinizde Le Calife’i deneyebilirsiniz. Okuyucularım bana çok sık “Paris’te nerede evlilik teklifi yapabilirim?” diye soruyorlar; onlara Le Calife’de güzel bir evlilik teklifi mekanı olabileceğini söylemiş olayım 😉

Paris’te sevdiğinizle unutulmaz anlar yaşamanız, hep el ele, hep yan yana bu şehrin hakkını birlikte verebilmeniz, Paris’ten güzel anılarla dönmeniz dileğiyle.

Her daim, sevgiyle…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: calife.com

Adres: 3 Quai Malaquais, 75006 Paris

Yazar

6 Yorum

  • Merhaba,
   Hiç bilemiyorum, kimisi için çerez parası kimisi içinse ciddi bir bütçe.
   Güncel fiyatları ve detayları yukarıdaki linklerden görebilir ona göre bütçenizi zorlayıp zorlamayacağına kendiniz karar verebilirsiniz. Benim bir şey demem yakışık almaz.
   Mutlu günler.

 1. Merhaba
  Ahmet beyin tavsiyesi ile 25.evlenme yıldönümünün için rezv yaptirdik hayatimizinenn güzel anlarından birini yaşadık.Çoook romantik çoook şık çoook kaliteli bir gece idi .Yemekler sahane fiyatlar değerdi. Tam 10 da eiffelde isik şöleni. Romantik ve ozel bir gece için harika bir seçim.Fix menü 68 € ve 108 € rezervasyon şart .Tesekkurler Pariste.net

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Benim için de Le Calife güzel anıları olan bir teknedir, sizin de güzel anılarınız olmasından çok mutlu oldum.
   Ben teşekkür ederim.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.