Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Mart 2014 Pazartesi

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'in en güzel, en canlı, en keyifli semtlerinden biri olan Saint Germain adını, ortasından geçen Saint Germain Bulvarı'ndan alıyor. 5 ve 6. arrondissement'larda yer alan bulvar Fransızcada Boulevard Saint-Germain (sen jermen ya da sen jeğmen) olarak geçiyor.

Fransa Ulusal Meclisi - Assemblée Nationale binasından başlayıp, Arap Dünyası Enstitüsü'ne kadar devam eden yaklaşık 3,5 kilometrelik bu uzun geniş bulvarın her köşesinde ayrı bir güzellik bulunurken aslında en hareketli kısmı Saint-Germain des Près ile Odéon arasında yer alıyor. Birbirinden ünlü mağazaları, lüks kafe ve restoranları, pek çok sanat galerisi, kitapçı ve kiliseleri ile bu bölge de Paris'in en önemli çekim merkezlerinden biri.

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain
Daha çok turistlerin rağbet ettiği Champs-Élysées'dense üst gelir grubundan fransızlar daha çok bu bölgede gündelik hayatlarını yaşamayı tercih ediyorlar. Elbette burası da turistlerin çok sık ziyaret ettiği bir bölge ama yine de alışveriş krizine girmiş turistler için Champs-Élysées, Lafayette, Printemps gibi yerler daha fazla imkan sunduğu için Saint Germain Bulvarı'nın parizyen havası daha gerçek bir tat veriyor.

1850'lerde Baron Haussmann'ın Paris'i yenileme çalışmaları kapsamında açtığı geniş bulvarlardan biri olan Saint-Germain, o günden beri popülaritesini koruyor.

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain
Bazen bir yeri size sevdiren sadece gördüklerinizin güzelliği olmuyor. Ben burayı Paris'e ikinci ya da üçüncü gelişimde keşfetmiştim. Çok sevdiğim bir arkadaşlarımdan biri olan sevgili Çiğdem, Paris'te en çok sevdiği yerin Saint Germain Bulvarı olduğunu, bir gün burada bir çatı katında yaşamayı hayal ettiğini söylediğinde, o zaman onu tam anlayamamış, çok sonra, kazara bir gün yolum buraya düştüğünde ne demek istediğini çok daha iyi anlamıştım. O yüzden burayı her ziyaret edişimde Çiğdem'i sevgiyle anarım, Saint Germain Bulvarı'nı ayrı bir severim...

St. Germain des Près metrosundan itibaren gezimize başladığımızda karşımıza çıkan genişçe meydan ve bu meydanın başındaki kilise de aynı isimle anılıyor. Öncelikle bu kiliseyi gezebilir, sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Bu noktadan nereye doğru yürürseniz yürüyün karşınıza çok güzel yerlerin çıkacağının garantisini verebilirim.

Rue de Rennes - Saint Germain'den Montparnasse'a doğru...
Örneğin, meydandaki Saint Germain des Prés Kilisesi'nin tam karşısında meşhur kafe Les Deux Magots var, onun biraz ilerisinde de Café de Flore ve hemen onun sokağından girdiğinizde biraz ileride solda, Paris'te en en en sevdiğim restoran zinciri Relais de l'Entrecôte'un bir şubesi var... Yine bu civardaki Musée Eugène Delacroix - Eugène Delacroix Müzesi mutlaka gezilmeli, hazır gezmişken hemen yanındaki mobilya ve dekorasyon mağazası Flamant da gelmişken görülmeli.

Meydana geri döndüğünüzde, kilisenin karşısındaki genişçe yola, sola doğru baktığınızda uzaktan Montparnasse binasını göreceksiniz. Onun arkası da Montparnasse Garı zaten. Bu yöne doğru Rue de Rennes üzerinden devam ederseniz son derece keyifli bir caddede dolaşacağınızı garanti ederim. Hem biraz ilerleyip Saint Sulpice istasyonuna gelince sola dönebilir az ileride karşınıza çıkacak olan muhteşem Saint Sulpice Kilisesi'ni gezebilirsiniz. Ama bu şekilde St. Germain'den uzaklaşmış olacağınız için genelde ben tam tersini yapmayı, yani bir Montparnasse gezim sonrasında o yoldan St. Germain'e doğru yürümeyi tercih ediyorum.

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain
St. Germain des Près Meydanı'ndan, bulvarın kilise yönüne, yani doğu kanadına doğru yürüyerek Odéon tarafına doğru ilerleyebilirsiniz. Mabillon'a geldiğinizde ünlü midyeci Léon sizi karşılayacak. Midye seviyorsanız burada bir mola vermenizi öneririm. Biraz ileride sağda, bir ara sokakta kapalı pazar yeri olan Marché Saint Germain'i göreceksiniz. İçerisi bildiğiniz tanzim satış mağazası gibi ama satılan yiyeceklerin, sebze ve meyvelerin sunumları o kadar güzel ki... Bir de oranın yan tarafında Odéon Tiyatrosu, hemen arkasında da Jardin du Luxembourg'a doğru bir Metre Taşı var ki onu da görmek gerek sanki. Ah bir de 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Le Bon Marché'yi de gezebilirsiniz.

Daha fazla ilerlerseniz Odéon'a geliyorsunuz ama o ayrı bir yazı konusu. O yüzden Mabillon'da Léon'un karşı köşesinden Rue de Buci'ye girerseniz, sokaklara taşmış kafeleri ve hayat dolu insanları görüp yaşam enerjisini iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Örneğin o sokakta Bar du Marché'yi ve Café de Paris'yi önerebilirim. Bir de bulvar üzerindeki kırtasiye ve resim malzemeleri cenneti Rougier & Plé, konuyla ilgilenenler için görülmeye değer.

Saint Germain Bulvarı - Boulevard Saint-Germain
Aslında bu bölge hakkında yazacak çok fazla şey var, örneğin meydandan Seine Nehri tarafına doğru yürürseniz Pont des Arts'a ulaşırsınız. Bir de Notre Dame tarafına gitmek için Saint Michel'den geçebilirsiniz.

Saint Germain Bulvarı'nın Saint Michel'i kestiği nokta da oldukça hareketlidir. Buradan yolunuza devam ederseniz sağ tarafta göreceğiniz muhteşem orta çağ müzesi Musée de Cluny'yi atlamamak gerek.  Yürüyüşün bundan sonrasında Paris'in Latin Mahallesi olan Quartier Latin olarak geçiyor.

Panthéon, Sorbon Üniversitesi, Genviève Kütüphanesi, Arènes des Lutèce ve Rue Mouffetard gibi pek çok sürpriz sizi burada bekliyor. Bulvarın bu tarafı apayrı bir yazı konusu aslında. Zamanı gelince orayı da detaylandırırız.

Saint Germain Bulvarı'nı gezmek için herhangi bir noktasından yürüyüşe başlamak elbette mümkün ama bence en doğru nokta, Les Deux Magots ve Café de Flore'un olduğu meydandır. Bunun için 4 numaralı metro hattının "Saint-Germain-des-Près" istasyonunda inmeniz yeterli ki bulvarın bu noktası da başlı başına bir yazı konusu olmayı hak ediyor; öylesine renkli, öylesine hareketli...Dilerseniz Cüneyt Ayral ile Café de Flore ve Saint Germain sokaklarında yaptığımız röportajı izleyerek de bu bölge hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ernest Hemingway'in de dediği gibi "Paris bir şenliktir", yaşayın derim...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.