(Son Güncelleme: 01.04.2019) Montmartre Tepesi‘ne her gidişimde binmeyi Montmartre Fünikülerinden daha çok sevdiğim bir taşıt varsa o da Montmartrobus‘tür. Tabii şehirde turist olduğunuz zaman Montmartre Tepesi‘ne yürüyerek ya da fünikülerle çıkmak da hoş seçenekler arasında ama ben yokuş tırmanmayı çok sevmeyen biri olarak en uygun parkuru bu şekilde belirledim. O yüzden bu yazımda sizlere Montmartrobus’ten bahsetmek istiyorum.

Montmartrobus (monmartrobüs ya da monmağtğobüs) adından da anlayacağınız gibi Montmartre ve Fransızcadaki otobüs anlamına gelen “bus” kelimesinin dahice(!) birleştirilmesinden oluşmuş bir kelime. Fransızlar bayılıyorlar belediye otobüsü hatlarına böyle isimler vermeye. Yoksa bildiğiniz normal bir belediye otobüsü bu, normal biletle biniliyor, her şey normal yani. Ama haklı olarak, oldukça turistik bir güzergahı olduğu için böyle ayrıcalıklı bir isimlendirmeyle bilinirliğini arttırmayı seçmişler.

Montmartobus’ün bizi ilgilendiren ilk durağı Pigalle‘deki metro istasyonunun hemen çıkışındaki meydanda, yolun ortasında solda bulunuyor. Haftanın her günü sabah 07:50 ile gece 00:50 arasında sefer düzenlenen bu hatta Montmartre sokaklarını minik bir otobüsle gezinmenin, döne-dolaşa hoplaya-zıplaya başınızın dönmesinin eğlencesini yaşayabiliyorsunuz. Montmartre sokakları pek öyle tek bir çizgi şeklinde olmadığı için otobüs sürekli olarak bir aşağı bir yukarı, bir sağa bir sola dönüp duruyor ve bu gezi boyunca birbirinden güzel, birbirinden ilginç sokaklardan geçiyorsunuz.

Montmartrobus Pariste.Net

Pigalle‘den kalkıp 18. Arrondissement Belediyesi’ne giden Montmartrobus, bu güzergahta önce yokuşu tırmanıp Abbesses tarafına çıkıyor, sonra dönüp dolaşıp Moulin de la Galette’in oradan Place du Tertre‘in yani Ressamlar Meydanı diye bilinen yerin hemen yakınına ulaşıyor. Zaten otobüsün şoförü burada, Place du Tertre – Norvins durağında yani, “Monmağğğğğtğğğğğ” diye anons yapınca neredeyse herkes iniyor… Güzel bir gezi olması için, haliyle bu durakta inmekte fayda var. Bu konudaki detayları zaten Montmartre Tepesi yazımda etraflıca anlatmaya çalışmıştım.

Otobüs bu noktadan sonra Le Clos Montmartre – Montmartre Üzüm Bağları‘nın olduğu yokuştan aşağı iniyor ve döne dolaşa 18. Arrondissement Belediyesi’ne kadar devam ediyor. Orası son durağı zaten. Aynı otobüsle geri dönmek isterseniz de bu kez ters istikametten ama tamamen bambaşka bir güzergahta ilerliyorsunuz. Montmartrobus bu yönde giderken Sacré-Coeur Bazilikası‘nın alt tarafından, Square Louise-Michel‘in üst kısmından, Montmartre Füniküleri ile kesişip, Place du Tertre‘in üst köşesinden geçip, aşağı doğru yoluna devam ediyor ve yolculuğunuz yine Pigalle‘de son buluyor.

Montmartre Tepesi‘ne ilk çıkışınızsa ve Montmartrobus kullanmayı tercih ettiyseniz, elbette ki Pigalle‘den binip Place du Tertre‘te inmenizi, dönüşte de eğlence olsun diye fünikülerle ya da merdivenlerden yürüyerek aşağı inmenizi öneririm. Daha sonraki gelişlerinizdeyse sırf tur yapmak için tüm güzergâhı Montmartrobus’le gezebilirsiniz. Gidiş-geliş bir parkur tamamladığınızda Montmartre‘ın en güzel köşelerinin pek çoğunu otobüsle de olsa görme şansınız oluyor. Özellikle yorgun olduğunuzda, hava soğuk ya da yağmurluysa ya da çocukça bir sevinç yaşamak istiyorsanız bu otobüsü tercih etmeniz hoş olabilir.

Montmartrobus Pariste.Net

Genelde minik elektrikli otobüsler kullanılıyor bu hatta ama bazen biraz daha büyükçe olan dizel motorlu araçlara da denk gelebiliyorsunuz. Bana Roma sokaklarında dolaştığım minik elektrikli otobüsleri hatırlatıyor o Montmartrobus’ler…

Tabii bir de Moda tramvayını hatırlıyorum durakta her Montmartrobus bekleyişimde. Çünkü bu otobüsü bir turistler, bir de Montmartre‘ın yaşlı sakinleri kullanıyor. Kendimi bir gün yaşlandığımda Montmartre‘ta otururken hayal ediyorum, o günler geldiğimde yine bu otobüsle yukarıdaki evime çıktığımı, artık her gün gide-gele şoförle de kanka olduğumu 🙂 Yok yok, hiç işim olmaz bayırlık yerlerle, ben düzlüklerin adamıyım, canım çektiğinde Monmartorbus’üme biner paşa paşa gezmek için yukarı çıkarım…

Montmartrobus turistik olunca tabii minik otobüsün içindeki atmosfer de farklı oluyor. Sanki bayram otobüsü gibi, Montmartre sakini yaşlı teyze ve amcaların feri kaçmış gözleri hariç, her turistin gözünde çocuksu bir sevinç görebiliyorsunuz.

Montmartrobus Pariste.Net

Montmartrobus’ün düzenlenmiş bir sefer tarifesi olsa da Montmartre sokakları çok dolambaçlı ve tıkanmaya çok müsait olduğu için şoförlerin bu tarifeye uyması biraz güç. İlan edilen sefer aralığı 12 ilâ 15 dakika olarak verilmiş. Bazen çok daha uzun bekleyebiliyorsunuz bazen de otobüsler peşpeşe geliveriyor; yani bunun garantisini vermek güç.

Dediğim gibi otobüste normal bilet geçerli. Ayrıca Navigo Découverte kartlarınızı, Paris Visite‘inizi ya da diğer avantajlı biletlerinizi kullanabilirsiniz. Paris ulaşımında kullanılan bilet ve kart çeşitleri hakkında detaylı için bu linkteki yazıyı okumanızı öneririm.

Montmartre Tepesi‘ne çıkmak için en iyi yöntem şudur” demekten hep kaçındım; o yüzden kısaca sizlere “en sevdiğim yöntem” olan Montmartrobus’ten bahsetmeye çalıştım. Yoksa yokuş tırmanmayı sevenlerdenseniz elbetteki bir şehri keşfetmenin en güzel yolu sokaklarında yürüye yürüye, geze kaybola dolaşmaktır.

Keyfli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Author

11 Comments

 1. Merhaba yazınız için teşekkürler. Montmartre tepesi yazınızda soru soran da bendim 🙂 yine bir sorunum var cevap verirseniz çok müteşekkir olacağım gitmeden önce son günlerimiz.. biz chatelet les halles civarında kalacağız. buradan Anvers ya da Pigalle durağına en kolay nasıl gidebiliriz acaba? Bize en yakın metro 4 numara gibi görünüyor ama o bu duraklardan geçmiyor. arc de triomphe'un oraya geçip 2 no'lu metroyla mı gitsek bu şekilde de çok mu uzatmış oluyoruz? ne önerirsiniz? çok teşekkür ediyorum.

  • merhaba
   şu an disneyland'dayım ve şarjım çok az o yüzden kısaca yanıt vereyim
   4.hat + 2.hat yapmak en mantıklısı
   Barbes Rochechouart'dan aktarma çok kolaydır
   iyi günler

 2. Merhaba Ahmet bey,
  Montmartre için keyifli bir seçenek de Moulin Rouge'un karşısından hareket ederek Edith Piaf'ın muhteşem sesi eşliğinde gezdire gezdire tepeye kadar ulaşan Petit Train de Montmartre olabilir.Fazlaca turistik ama son derece keyifli bir gezi olmuştu bizim için. Selamlar
  Gonca

  • Merhaba Gonca Hanım
   Evet evet haklısınız, bir de o seçenek var. Turistik olması kaçınılmaz ama illa kötü bir şey demek değil tabi. Onu da yazmalıyım ilk fırsatta. Hatırlattığınız için teşekkürler.

 3. Merhaba Ahmet Bey,
  Montmarte bir Pazar günü için mantıklı mı veya Arc de Triomphe ile Jardin des Tuileries arasındaki bir gezinti Pazar günleri her yer kapalı olacağı için manasız mı olur?

  • Merhaba,
   Montmartre hafta sonları haliyle kalabalık oluyor, bu kötü bir şey ama bir yandan da canlı ve cıvıl cıvıl oluyor bu da iyi bir şey 🙂 Montmartre yazımda belirttiğim alternatif rotalarsa meydana göre daha sakin ve zevkli, ona göre yukarıyı şöyle bir görüp Montmartre eteklerinde sakin sepenek dolaşmak da mümkün.
   Arc de Triomphe'tan Tuileries'ye pazar günü yürürseniz Champs-Élysées'deki mağazaların çoğunun açık olduğunu göreceksiniz yani o açıdan da bir sıkıntı yok, içiniz rahat olsun.
   İyi tatiller

 4. Merhaba Ahmet bey, öncelikle yazılarınız gerçekten Paris'te bulunduğumuz sürede çok faydalı oldu. Son durağımız yarın Montmartre olacak. Hem Amelie nin kafesini hem moulin rouge u hem de ressamlar tepesini gezmeyi planlıyoruz. En uygun rotayı belirlemeye çalışıyoruz, küçük bir öneri güzel olabilir 🙂 ve montmartrobus un ve füniküler in ücret tarifesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkürler :))

  • Merhaba Berfin Hanım,
   Böyle kısa sürede yanıt vermem gereken sorulara her zaman zamanında yetişmem kolay olmuyor, kusuruma bakmayın lütfen; umarım geç kalmamışımdır.
   Gezinize Blanche'tan başlayıp Moulin Rouge'u görerek gezinize başlayabilirsiniz, hemen sağdaki dik sokaktan yukarı çıkarsanız da ileride solda Amelie'nin kafesi karşınıza çıkacak. Ondan sonra da yukarı doğru yürüyüp sokaklarda kaybolmanız yeterli 🙂 Aslında Montmartre'ı gezmek için en ideal rota Montmartre Tepesi yazımda mevcut. Bkz: http://www.pariste.net/montmartre-tepesi-butte-montmartre/
   Montmartrobus ve fünikülerde de tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan normal bilet kullanılıyor, ayrı bir tarifesi yok yani.
   İyi gezmeler.

  • Yazınızı bu yorumu attıktan kısa bir süre sonra gördüm ve çok yardımcı oldu. Paris gezimizi siteniz sayesinde çok daha verimli geçirdik. Ellerinize sağlık. Yeniden yolumuz düşerse yine yazılarınızdan yardım alacağız 🙂 teşekkürler

 5. Besta Çelebi Reply

  Merhaba Ahmet bey.
  Paris’te 4 – 8 Şubatta olacağım, sizin ile irtibata hala geçinebilinir me. Türistlerin yorumları ilgimi çök çekti. Ben de peşinen teşekkür etmek istedim.

  Besta

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Bana her zaman iletişim sayfamdaki e-mail adresimden ulaşmanız mümkün.
   http://www.pariste.net/iletisim/
   Bunun dışında, yoğun çalışma tempom nedeniyle, Paris’i gezmeye gelenlerle görüşme şansım ne yazık ki mümkün olmuyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.