(Son Güncelleme: 12.01.2018) Bu yazıda sizlere, daha önce Paris’te Ulaşım konusunda yazdığım, biletler ve ulaşım kartları başlığında kısaca bahsettiğim çok özel bir kartı, Navigo Découverte’i detaylı bir şekilde tanıtmak istiyorum. Eskiden bu kart kimileri için ekonomik, kimileri içinse pahalı bir seçenkti ama Eylül 2015 başından itibaren Paris Belediyesi‘nin İETT’si diyeceğimiz RATP’nin uygulamaya koyduğu yeni avantajlı paketi sayesinden daha çok kişi için ekonomik hale geldi. Gerçi Ağustos 2017’de yine küçük bir fiyat artışı da oldu ama bence en ekonomik ulaşım kartı yine de Navigo.

Dileyenler bu yazıda tüm detayları bulabilirler, dileyenlerse sizin için hazırladım Navigo Découverte videosunu izleyerek bu kart hakkında özet bir bilgiyi bulabilirler:

 
Navigo Découverte (navigo dekuvert ya da navigo dekuveğt), Paris’e gelen herkesin sahip olabileceği bir ulaşım kartı. Haftalık ya da Aylık olarak doldurulabilen bu kartı havaalanlarında, tren garlarında ve neredeyse tüm metro ve RER istasyonlarının girişindeki bilet gişelerinden 5€ kart ücreti ödeyerek satın almanız mümkün. Dilerseniz alırken gişedeki memurdan ücreti karşılığında haftalık ya da aylık yükleme yapmasını talep edebiliyorsunuz, dilerseniz daha sonra bilet otomatlarından yüklemeyi kendiniz yapabiliyorsunuz. Dilediğiniz zaman haftalık, dilediğiniz zaman aylık yükleme hakkınız var.
 
Biletler ve Ulaşım kartları yazımda Paris ulaşımında fiyatlandırmanın 5 zone üzerinden değerlendirildiğini yazmıştım. Navigo Découverte’te ise zone uygulaması yok ve son derece de hesaplı. O yüzden Paris’e gelecek olanların neredeyse hepsine bu karttan edinmelerini öneriyorum ama dikkat etmeniz gereken çok çok önemli bir konu var:
 
Haftalık ya da Aylık Navigo Découvert kartlarına yükleme yaptığınız zaman geçerlilik süresi 1 haftalık için 7 gün, 1 aylık için 30 gün üzerinden değil, Haftalık Navigo içinde bulunduğunuz Pazartesi’den Pazar’a, Aylık Navigo her ayın 1’inden 30’una (ya da 31’ine) kadar geçerli. Yani 15 Ekim’de Paris’e gelip 1 aylık Navigo Découverte yükletmek isterseniz 15 Kasım’a kadar değil 31 Ekim’e kadar yükleme yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde haftalık kart için herhangi bir Çarşamba günü gelip bir sonraki Çarşamba’ya kadar kart yükletmeniz mümkün değil. Evet bu çok saçma ama ne yazık ki RATP yıllardır böyle uygun görüyor…
 
O yüzden Paris’e geldiğinizde yine iyi bir matematik hesabı yapmanız gerekiyor. Bu kartı 2-3 gün ve daha fazla süre için kullanabilecek olan herkese bu kartı öneriyorum. Çünkü 1-5 zone 1 haftalık bir kart ile Charles de Gaulle HavaalanıOrly Havaalanı, DisneylandMiniature FranceVersailles Sarayı, La Défense, Provins gibi Paris çevresindeki her yere bu kart ile sınırsız ulaşım imkanı sağlamış oluyorsunuz. Zaten sırf havaalanına gidip gelmesi 20€ civarı bir ücret olduğuna göre, kimi durumlarda neredeyse bir gün için bile bu karttan edinseniz kâra geçmiş oluyorsunuz. Üstelik biletlerle uğraşıp yok o biletin geçerlilik süresi bitti, yok o aktarmadan sonra bu aktarma yapabiliyor muyuz, biletimi kaybettim gibi dertleriniz olmuyor. Bir kere bu karttan alıyorsunuz ve yükleme yaptığınız sürece yükleme yaptığınız zone’da (1-5 zone için konuşacak olursak Paris ve çevresinde her yerde) sınırsızca seyahat edebiliyorsunuz.
 

Gelelim ücretlendirmeye: Öncelikle bir kereye mahsus 5€ kart ücreti ödüyorsunuz, sonra da 1-5 zone için 1 Haftalık Navigo için 22,80€‘ya yükleme yaptırıyorsunuz. Aylık Navigo 1-5 zone içinse 75,20€ ödüyorsunuz. Zaten artık 1-2, 1-3 ve 1-4 zone seçenekleri kaldırıldı. Diğer seçeneklerse sizi neredeyse hiç ilgilendirmiyor.

Toplu taşıma aracına binerken mutlaka kartınızı makinelere okutuyorsunuz. Otobüslerin giriş kapılarında, arka kapılardan da binilebilen bazı körüklü otobüslerin de her kapısında kart okutma cihazları mevcut. Tramvaylarda da aynı durum geçerli. Kimisinde istasyon girişinde kimisindeyse tramvayın içinde kart okuma cihazları var, bunlara mutlaka her seferinde kartınızı okutmanız gerekir. Kartınızı cihaza okuttuğunuzda yeşil ışık yanıyor ve dijital bir ses duyuyorsunuz. Kartınız o zone içinde geçerli değilse kırmızı ışık yanıyor ve ikaz sesi duyuyorsunuz. Gerçi siz 1-5 zone kart alacağınız için böyle bir sıkıntınız olmayacak ama bazen doğru yükleme yapmış olsanız bile kart okumuyor ya da kabul etmiyor, o zaman tekrar deneyebilir ya da kendinizden emin bir şekilde doğrudan otobüse ya da tramvaya binebilirsiniz.

Paris Metrosu – Turnikeler
Metro ve RER istasyon girişlerindeki turnikelerin hepsinden kartınızı okutarak geçiyorsunuz, hatta pek çok istasyonda sadece Navigo kullanıcıların geçebileceği, normal biletle geçilemeyen özel turnikeler var. Yukarıdaki resimde gördüğünüz turnikelerin sağdan ilk ikisi sadece Navigo kullanıcılarına ayrılmış, diğerlerindense hem Navigo ile hem de kağıt biletle geçmeniz mümkün. Doğru kart kullandığınız halde kazara kartınız okunmazsa gişedeki görevliden yardım istiyorsunuz, o size bir turnikeyi açıp geçmenizi sağlıyor. Bir de çok kısa aralıklarla kartı cihaza okutursanız ikinci okutmanızda kartınızı kabul etmiyor. Bu durumda biraz bekleyip tekrar denemeniz gerekiyor. Kimi istasyonların çıkışlarında da kart okutmanız gerekebiliyor…
Navigo Découverte’in sevmediğim bir özelliği sadece ve sadece yetişkinler için olması, daha doğrusu Paris’i gezmeye gelen çocuklar ve öğrenciler için indirimli seçeneğinin bulunmaması. 4 yaşından büyük herkesin bilete tabi olduğunu düşünecek olursak ve 4-11 yaş aralığındaki çocukların sadece indirimli tek bilet kullanma hakları olduğunu hesaba katarsak, çocuklarınız için ya tek tek bilet alarak toplu taşıma kullanmayı tercih edeceksiniz ya da 4 yaş ve üzeri çocuklarınız için de birer tane Navigo Découverte kartı almanız gerekecek. Çocuğunuz için bilet kontrolü yapılır mı, bir görevli sizi durdurup biletsiz yolculuk yapan çocuğunuza bilet sorar mı, o konuda bir şey söylemem mümkün değil. “Bir şey olmaz” derim, sonra biriniz yakalanıp ceza yersiniz, o sorumluluğu almam mümkün değil. Ben olsam çocuklarım için de birer kart alır, dertsiz tasasız ve sınırsız toplu taşıma kullanır huzur içinde Paris’i ve çevresini gezerdim.
 
Bir başka konu, haftalık kart yüklemesinin Pazartesi’den Perşembe’ye kadar herhangi bir gün yapılabilmesi. Yani Cuma günü kart alıp Cuma-Cumartesi-Pazar için kullanmak isteseniz bile teknik olarak bu mümkün değil; bilet otomatları böyle bir opsiyon tanımıyorlar. Aynı şekilde aylık Navigo yüklemesi her yanın 1’inden 19’una kadar yapılabiliyor. 20’sinden itibaren o ay için yükleme yapmanız mümkün değil ve söylediğim gibi hangi tarihte yaparsanız yapın aylık kartınız o ayın son gününe kadar geçerli.
Örneğin 2 ya da 3 hafta Paris’te kalacaksınız ve toplu taşımayı sık sık kullanmanız gerekiyor, o zaman ne yapacaksınız? Dediğim gibi öncelikle bu konu Paris’e hangi gün geldiğinizle ilgili. Eğer Pazartesi, Salı ya da Çarşamba günü gelmişseniz işiniz kolay. Önce 1 haftalık doldurup ilk Pazar’a kadarki ulaşımınızı sağlamış oluyorsunuz. Sonraki hafta için Pazartesi sabahı yükleme yapıp bir sonraki Pazara kadar 22,80€ ödüyorsunuz. En son hafta da ne gün gideceğinize bağlı olarak o haftanın ilk Pazartesi günü ya yeni yükleme yapıyorsunuz ya da Carnet, Mobilis gibi seçeneklerle yani tek tek biletlerle idare ediyorsunuz. Bu tamamen sizin ulaşım ihtiyaçlarınıza kalmış bir şey.
 
Aylık Navigo almaksa tamamen ayın ilk günü gelenler için anlamlı olabilir. 1 ay Paris’te kalacak olup ayın ikinci ya da üçüncü haftasında Paris’e gelecek olanlara haftalık Navigo ile idare etmelerini öneriyorum. Hangi kartı almalıyım, hangi yüklemeyi yapmalıyım diye bana sormanız aslında boşuna, çünkü bu konuda “ne kadar süre Paris’te kalacağınıza, hangi tarihte gelip hangi tarihte gideceğinize, nereleri gezeceğinize, toplu taşıma kullanma ihtiyacınıza” bağlı olarak tamamen kendiniz karar vermeniz gerekiyor.
 
Navigo Découverte almadan önce, Paris’e gelirken yanınızda bir vesikalık fotoğraf getirmeyi ihmal etmeyin sakın. Boyut olarak T.C. nüfus cüzdanınızdaki resim kadar önceden keserseniz kartı aldığınızda plastik yuvanın içini kaydırarak açıp doğrudan resim bölümüne özel etiket yapışkanı ile yapıştırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir de kaleminiz olursa iyi olur, çünkü üzeri isimsiz kartlar teorik olarak ceza sebebi. Önce soyadınızı, sonra adınızı yazıp kartınızı güvenle ve huzur içinde kullanabilirsiniz. Hem böylelikle sonraki gelişlerinizde de Navigo’nuza yükleme yapıp kullanmanız da mümkün olacak, kendinizi daha bir Parisli gibi hissedeceksiniz. Bu arada, bu yazının başında yer alan örnek Navigo Découverte’in sahibi arkadaşım Ayben‘e kartını ve resmini kullanmama izin verdiği için teşekkür edeyim 🙂 Kendisi birkaç kez Paris’e ziyaretimize geldi, yazının başında resmini gördüğünüz kartı da en son gelişinde aldı. Çarşambadan cumartesiye deliler gibi gezdik ve kartın parasını sonuna kadar çıkardık…
 
Navigo Découverte tasarımları -yanılmıyorsam- 2015’de değişti, yazının başında gördüğünüz resim yeni tasarıma ait. Elinde halen eski Navigo Découverte olanlarsa endişelenmesinler, o kartlarınız (yanlış bilmiyorsam) 10 yıl geçerli, Paris’e geldiğinizde doğrudan otomatlara gidip kendiniz yükleme yapabiliyorsunuz.
 
Kartınızı kaybettiğinizde ise ne yazık ki yenisiyle değiştirmiyorlar. Değiştirilebilir olan kartlar Fransa’da oturma izni olanların alabildiği yıllık Navigo kartları ki o konu turistleri pek ilgilendirmiyor.
 
Sanırım Navigo Découverte konusu artık biraz daha açığa kavuşmuştur. Eğer deli gibi müze gezmeyecekseniz artık Paris PassParis Museum Pass ve Paris Visite Pass‘lerin pek o kadar anlamı kalmadı gibi. Bunu biraz da zaman gösterecek, belki o kartlar da yeni fiyat politikaları geliştirirler.
 
“Biletler ve Ulaşım Kartları” konusunda diğer seçenekler hakkında detaylı bilgi için bu linkteki yazıyı okumayı ihmal etmeyin lütfen.

Keyifli geziler, keyifli keşifler
 
 
 
 
 
 
Yazar

122 Yorum

 1. Bizim seyahat planımız öncesi böyle bir yazı ilaç gibi geldi. Her ne kadar kısa süreli kalacağımız için çok büyük farklar olmasa da Euro'nun kur artışından dolayı 1 euronun bile hesabını yapar duruma geldik. 🙂 Teşekkürler bilgi için Ahmet Bey.

 2. Merhaba, öncelikle bu faydalı yazınız için çok teşekkürler. Verilen 5€ depozit, dönerken havaalanında iade alınabiliyor mu?

  • Merhaba,
   Bu depozito size ait olacak kart ücreti olduğundan iade edilmiyor. 5€'ya kartı satın almış oluyorsunuz. Belki de yazıda depozito yerine kart ücreti ifadesini kullanmalıyım.
   Mutlu günler.

 3. Şebnem TÜZÜN KEZER Yanıtlayın

  Merhaba,
  Paris gezimizden yeni döndük; gerçekten de dört dörtlük geçti:) Aklımız orada kaldı doğrusu.. Öneriniz doğrultusunda aldığımız haftalık Navigomuzla Paris'in altını üstüne getirdik..Ne faydalı bir şeymiş! Her kullanışta sizi andık, teşekkürler Ahmet Bey:)
  Mutlu günler dileğiyle…

  • Merhabalar,
   Böyle güzel bir tatil geçirmenize, tatilinizi güzel geçirmenizde küçük de olsa payımın olduğunu bilmek bu haftaya daha güzel başlamamı sağladı. Nazik yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Yolunuzun yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle.
   Mutlu günler…

 4. Merhaba
  Öncelikle bu faydalı bilgiler için teşekkürler.
  Ben,eşim ve 5 yaşında kızım ile 23 ekim cuma parise gideceğiz.27 ekimde amsterdama geçip oradan dönüş yapacağız.
  zone 3 dışına charles De Gaulle havaalanından dönüş harici çıkmayacağım için 10 lu carnett almayı düşünüyorum.Siz ne dersiniz.

  • merhaba volkan bey
   sizin de dediğiniz gibi tarih aralıkları navigo almak için uygun olmadığından 10'luk carnet ile şehiriçi toplu taşıma kullanmanız daha uygun olacaktır.
   şimdiden iyi tatiller

 5. Ahmet Bey izninizle bir konuda daha yardımınızı rica edeceğim.
  Belirttiğim gibi hızlı tren ile amsterdam'ada gideceğim.
  Biletin üstünde Paris Nord yazıyor ancak haritada birde gare du nord çıkıyor.
  İkisi aynı yer midir?Haritada aynı yer gözüküyor ama emin olamadım.

  Teşekkürler

 6. Öncelikle tüm cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
  Müsadenizle son bir yardım daha rica edeceğim.25.10 tarihinde disneyland'a gideceğiz.
  Gidiş için otobüs biletide aldık.Acaba aşağıda belirtilen durak opera binası önü müdür.Yoksa metro durağının çıkışı gibi bir yer olabilir mi?
  •OPÉRA : 8:40am – 8, place de l’Opéra
  İlginiz için tekrar teşekkür ederim

  • Merhaba Volkan Bey,
   Söylediğiniz adres tam Opera Meydanı'nda metro çıkışının karşısında. Swatch ve Camper mağazalarının önü.
   İyi eğlenceler

 7. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle bu blogda verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederiz. 21 Kasım'da Orly'e ineceğiz,otelimiz 1.zone'da. dönüşümüz de Charles De Gaulle havalimanından pariste iki gün kalıp amsterdama geçeceğiz yazılarınızdan anladığım kadarı ile Navigo kartı alamıyoruz. Bize hangi ulaşım kartını almamızı önerirsiniz?
  "Mehmet"

  • merhaba mehmet bey
   eğer dönüşünüz 22 kasım ise 10'luk carnet ile iki gününüzü geçirebilirsiniz, tabi gelişte orlybus için ve dönüşte charles de gaulle'e gitmek için ayrıca rer bileti almak kaydıyla… eğer 23'ünde dönecekseniz 3 günlük 1-5 zone paris visite bileti alarak havaalanları ulaşımı dahil tüm ulaşım giderlerinizi tek kalemde ve sınırsız olarak çözmüş olursunuz.
   teşekkürler ve iyi tatiller

 8. Yukarıda da söylendiği gibi bolca adınızı andık Ahmet Bey. Sayenizde navigo kartla 4,5 günde Paris'in altını üstüne getirdik. Kasım soğuğunda epeyce üşüsek de noctilien( gece otobüslerinden) faydalandık. O metrodan inip bu metroya bindik, önümüze gelen her otobüs durağının rotasını inceleyip küçük şehir gezisi yaptık. Kısacası çok karlı bir gezi oldu sayenizde. Ne kadar teşekkür etsek az.. Sadece değinmek istediğim bir nokta var. 25 kasım günü Paris'in yerel saatine göre 18.30 civarı Orly havaalanında indik. 3 numaralı OrlyBus Otobüs terminalinin ordaki Navigo satan gişeye geldiğimizde camlarını kapatmış görevliler içeride sayım yapıyorlardı. Çok rica ettik ama kapattık dediler.Kartı alamadık, OrlyBus'a paralı binmek zorunda kaldık.Orly'deki navigo satan gişelerin açılış ve kapanış saatlerinden bahsedebilirseniz çok iyi olur. Allahtan otobüsten indiğimiz Denfert durağındaki metro gişesinde Navigo satılıyordu da hemen edindik kartlardan.

  Bir de Pazar günü ekosistem uygulaması yüzünden OrlyBus otobüsleri çalışmıyormuş. . Pazar günleri hep mi böyledir bilemiyorum tabi. OrlyBus durağına gittiğimizde hüsrana uğramıştık dönüşte OrlyVal kullanarak dönmek zorunda kaldık ancak yine şansımız yaver gitti Metro ve OrlyVal ücretsizdi.

  Blog sitenizde bahsettiğiniz bir çok yere gitmeye çalıştık vaktimiz elverdiğince. Tekrar teşekkürler…

  Selin.

  • Merhaba Selin Hanım,
   Mesajınıza geç yanıt vermemin nedeni sorunuza yanıt bulmak için araştırma yapmak için bugünü beklemem gerektiğiydi. Şu an önümüzdeki Perşembe günkü doğum günümü kutlamak için bilmediğim (sürpriz) bir destinasyona uçmak için Orly Havaalanı'ndayım 🙂 Sizin için OrlyBus gişesine uğrayıp sordum. Her gün gece 12'ye kadar açıkmış. Sanırım şansınıza molaya denk geldiğiniz için gişe kapalıydı. O Pazar günü iklim zirvesi olduğundan OrlyBus çalışmamış olmalı yoksa haftanın her günü servis olması lâzım.
   İlginiz ve güzel yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
   Mutlu günler

 9. Merhabalar Ahmet Bey,
  Bizim yerimize de bol bol dinlenin ve tatil yapın:)

  Çok enteresan, biz tipik Türklüğümüzü yaparak camları tıkladık ve rica ettik. Israrla kapandık dediler camların arkasından. Biraz bekledik ve 10-15 dk sonra 2 bay içeriden çıktı ve arabaya yöneldiler. Hatta arabaya binmeden önce tekrar kart almak istediğimizi söyledik Paris merkezden alın dediler ve gittiler. Biz de kapandığını düşündük.

  Evet sanırım iklim zirvesi varmış. Bütün abuk durumlar bize denk gelmiş anlaşılan. Neyse ki artık navigo kartlarımızı edindik bir daha ki gidişimizde yükleme yapıp kullanabileceğiz:)

  Tekrar iyi tatiller…

  Selin.

 10. Ahmet bey merhaba,
  Eşim, ben ve 15 yaşında oğlum 31 Ocak 2016
  Pazar günü saat 17.00 gibi CDG havalimanında olacağız kısmet olursa. Dönüşümüz 04 şubat saat 17.
  Pazar günü navigo alıp hemen kullanmaya başlayabilirmiyim?
  Navigo web sitesinden anladığım kadarıyla perşembe gününden itibaren gelecek haftanın satışı yapılıyor ancak bu pazartesi sabah mı kullanıma geçiyor?
  Teşekkürler
  Gürkan

  • Merhaba Gürkan Bey,
   Navigo kartlarını istediğiniz gün 5€ karşılğında satın alabilirsiniz ama yükleme yapabileceğiniz günler: Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe.
   Yani Pazar günü geldiğinizde kartı alsanız bile yükleme yapamayacaksınız.
   Size tavsiyem, ilk gün CDG'den tek yön RER bileti alıp otele ulaşmanız (ya da taksi vb tabi). Pazar gününüz sadece otele ulaşma ve yerleşme sonrası kısa bir Paris yürüyüşüne vakit kalacaktır zaten. Pazartesi sabahı ise Navigo kartınızı alıp hemen bir haftalık yükletirseniz son gün havaalanına kadar sizi götürecek şekilde doya doya gezebilirsiniz 4 gün boyunca.
   İyi tatiller şimdiden.

 11. Ahmet Bey Merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler sayesinde geçen haftaki ikinci Paris seyahatimiz birincisinden çok daha güzel ve doyurucu geçti.Özellikle Navigo Kart çok işimize yaradı,teşekkürler.

  Saygılarımızla,
  Özgür Kaptan |

 12. Navigo gibi bir nimetle(!) bizi tanıştırdığınız için çok ama çok teşekkürler Ahmet Bey…:) Pazartesi günü başlayan Cumartesi günü biten 6 günlük gezimin kahramanlarından bir tanesi bu kart. CDG Havalimanından iner inmez soluğu Rer istasyonunda aldım. Çalışan bir gişe ve ne istediğinden emin olmayan Uzakdoğu'lu arkadaşlar sebebiyle tam bir saat bekledikten sonra kavuştuğum bu kart sadece Otele gidiş-dönüş 20€'luk bedeli karşılayarak baştan kendisini amorti ediyor. Bilet alma, kaçırma derdi yok. Ulaşım'da yüksek lisans yapmış bendenizi istasyon istasyon, hat hat gezdirerek hem süreyi verimli kullanmamı hem daha çok yer görmemi, hem de hareket esnekliği kazanmamı sağladı. Metro, Rer, Otobüs, gece otobüsü, tramvay, finiküler, her yerde geçerli! Mümkün olsa Paris'e gelen turistler anıtını dikmeli… Tekrar çok çok teşekkürler Ahmet Bey…:)

 13. Ahmet Bey selamlar, ben de eşim ve kızımla birlikte 18 mayıs çarşamba akşamı saat 21:25 de CDG havalimanında olacağım. Navigo kartı bu saatten sonra alabileceğimi düşünüyorum üstteki yazışmalardan ama teyit edebilirseniz çok sevinirim. Bu yararlı siteniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Bildiğim kadarıyla CDG'nin RER girişindeki gişe geceyarısına kadar açık olmalı. Tabi herhangi bir bakım çalışması/grev vb yoksa… Kartınızı o gişeden alabilirsiniz. İyi tatiller…

 14. Merhaba, sayenizde bu kartı alarak bir hafta boyunca çok rahat seyahat ettim. Faydalı paylaşımınız için çok teşekkürler.

 15. Selamlar,

  Doğru anladığımdan emin olmak için yazıyorum. Çarşamba günü aldığımız haftalık kart, pazar gecesi kullanım dışı kalıyor değil mi? Sadece pazartesi günü alınan haftalık kart gerçekten 1 hafta kullanılabiliyor yani 🙂

  • Selamlar,
   Evet garip ama aynen öyle. Çünkü haftalık kartlar her zaman 1 hafta geçerli değil. Pazartesi de yükleseniz Perşembe de yükleseniz takip eden Pazar gecesi süresi bitiyor, Pazartesi bir daha yüklemeniz gerekiyor…

 16. Ahmet Bey tekrar merhaba
  Şu Navigo kart var ya ne kadar rahat ettik paris ulaşımımızda anlatamam. Yalnız Orly deki Turist İnformationların kartın nerede satıldığına dair bilgileri yok yükleme makinelerini gösteriyorlar.orly bus durağındaki gişe kapalıydı.Sorduğumuz hiç kimse nereden alındığını bilemedi,neyse sonunda gişedeki görevli tuvaletten geldi de kartlarımızı alabildik. Bu kartla ilk birkaç saatlik acemiliğimizi atlattık.Sonra da bütün Paris bizim oldu,bir de Paris Metro konusunda Cep Telefonu uygulaması var şahane bir uygulama Parise gidecek olanlar kesinlikle telefonlarına indirmeli.Üstelik internete de ihtiyaç yok off-line çalışıyor.Bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yazıyorsunuz anında rota. Önerileriniz için çok teşekkürler

  • Merhaba Kadri Bey,
   Dediğiniz gibi haftalık Navigo büyük kolaylık. Yukarıda sıraladığım durumlar hariç herkese öneriyorum.
   Orly'den gelecek olanlar için sadece OrlyBus durağında satılıyor. Gişe kapalıysa 5-10 dk beklemek gerekebiliyor.
   Yorumunuz için teşekkürler.
   Mutlu günler…

 17. Ahmet bey selamlar ve kıymetli zamanınızı ayırıp bu kadar detaylı bilgilendirme yaptığınız içinde çok teşekkürler.
  Anladığımı düşünüyorum ama yinede teyit etmek için sorayım. Bu navigo kart için 5+21,50 haftalık yükleme yapmamız CDG-Paris gidiş dönüş artı sınırsız şehir içi ulaşımı karşılıyormu. Eğer öyle ise 1 günlük gezimiz için bile ekonomik olacak.

  • Merhaba, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   Evet, Pazartesi-Pazar tarih aralığı içinde ve Pazartesi-Perşembe günleri dolum yapmış olmak kaydıyla söylediğiniz rakama 1-5 zone'da sınırsız toplu taşıma kullanabiliyorsunuz.
   İyi tatiller

 18. Selamlar. Ahmet bey kardeşim. Çok zarifsiniz. Çok faydalı bilgiler. Bendeniz de 28 perşembe akşamı CDG havalimanına iniş yapacağım. ilk işim Navigo Decouverte almak olacak. Ulaşım, her seyahatin, keyifli geçebilmesi için kilit. Bütçe planlamasından tutun, araç kaçırma vs, tüm endişeler, bizler için önemli konuyu Navigo Decouverte ile sayenizde tanıştık. Sevgilerimi saygılarımı sunuyorum mustafa akman

  • Merhaba, inanın bana yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra Navigo ile ilgili başka hiçbir ek bilgiyi okumanıza gerek yok. Belki tek yapmanız gereken Navigo'nun güncel fiyatları kontrol etmekte fayda olabilir ama zaten elimden geldiğince düzenli olarak o fiyatların da güncelliğini kontrol ediyorum. Zaten ben yıllık Navigo kullandığım için bu konu sürekli takibimde, hiç merak etmeyin.

   Navigo kartları yine yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi Pazartesi'den Perşembe'ye alınıp doldurulabiliyor, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ancak bir sonraki haftanın dolumu yapılıyor.

   Mutlu günler dilerim.

 19. Merhaba Ahmet Bey,

  Asagida Paris seyahat bulunmaktadir bu plana gore sizce hangi ulasim kartini almaliyim?

  1.gun Cdg-gare du nord
  2.gun Ve 3. Gun lens(bileti aldim:)))
  Son iki gun ..porte mailot tan vincenses(kalacagim yer vincenses olacak) ve planim vincensestan bu son iki gunde champs elysee , eifel gibi yerleri gezmek olacak ardindan son gun vincenses tan cdg ye donus…biraz karisik gelebilir kusura bakmayin benim kafamda karisik:)))..cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Arif Bey,
   Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi Navigo kartı kullanımı için en önemli kriterlerden biri haftanın hangi günü Paris'e geleceğiniz ve hangi günü döneceğiniz. Ben iki gün ve üzeri Paris'te geçirecek olanlara Navigo kartını öneriyorum. Eğer tarih aralıkları size uymuyorsa da tabii ki en ideal çözüm şehir içi ulaşımda 10'luk carnet almak olacaktır.
   İyi tatiller dilerim.

 20. Ahmet Bey merhaba,

  23 Temmuz c.tesi günü eşim ve oğlumla (17 yaşında) CDG havaalanına 14:00 civarı varıp, 27 Temmuz çarşamba günü 10:00 civarı Orly'den ayrılacağız. En ekonomik ulaşım kartı hangisi olur? Pariste 1-5 zone arası rahatça gezmek (Versailles dahil) ve havaalanı-şehir ulaşımlarını da dahil olmasını düşünürsek..Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler..

  • Merhaba,
   Aslına bakarsanız bu konuda bir şey söylemem güç, bu tamamen ne gün nereye gideceğinizle ilgili bir durum ve yürümeyi ne kadar sevdiğinizle…
   Yine de genel olarak tavsiyem, ilk gün tek RER biletiyle otelinize yerleşmeniz, sonra 10'luk carnet alıp pazar akşamına kadar bununla Paris içinde dolaşmanız. Pazartesi sabah Navigo kartı alıp gezinize devam etmeniz, salı gününü Versailles'a ayırmanız (pazartesi kapalı), çarşamba da aynı kart sayesinde havaalanına kolayca ulaşmanız şeklinde olacaktır.
   İyi tatiller dilerim.

 21. Ahmet Bey Merhaba,
  Geçen ay Paris'e gittiğimde Orly'de Navigo kart alınacak büroyu bir türlü bulamadım. En az 10 görevliye sordum çoğu bilmiyordu, bazıları da terminalin güney tarafına gitmem gerektiğini söylüyordu. Gelecek ay yine kalabalık bir aile grubuyla gideceğim için bu sefer sizden yardım istemek zorunda kaldım. Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Şu ana kadar Pegasus ve Vueling ile aynı yere iniş yaptım, çıkışın hemen önünde de orlybus durağı vardı. Görevlilerin dediğine göre kart satışı sadece güneyde yapılıyormuş, öyleyse ben kuzeydeydim(?). Büro acaba nerededir, hatırlıyorsanız tarif etmeniz mümkün olur mu?

  Ayrıca diğer okurlar için not, geçen ay Denfert-Rochereau'daki bürodan Navigo kart satın almaya çalışırken stajyer pozisyonundaki bir görevli yardım etmek için yanaştı. Navigo kart istediğimi söyleyince, öyle bir kart olmadığını ısrarla iddia etti ve beni bilet otomatından günlük bilet almam için resmen zorladı. Bilet almaktan son anda vazgeçtim, şansımı tekrar denemek için sıraya girdim. Camın arkasında, masa başında oturan görevliye danıştım ve "Evet buradan Navigo kart alabilirsiniz" cevabıyla karşılaştım. Yani söylenenlere inanmayın, Navigo karttan vazgeçmeyin. 🙂

  • Merhaba Ecem Hanım,

   Orly yazısında detaylı bir şekilde belirtmeye çalıştığım gibi orada iki ayrı terminal var: Orly Sud (Güney) ve Orly Ouest (Batı) terminalleri.
   Ben bugüne kadar Orly'de hep Sud terminalinden uçtum, oradaki OrlyBus durağında Navigo Découverte kartı satılıyor. Tabii nadiren de olsa ellerinde kalmamış olabiliyor. Ouest terminalinde kart satılıyor mudur bilmiyorum, hiç denemedim ama dediğim gibi OrlyBus'ün ilk kalktığı duraktaki gişeden kartı alabilirsiniz.

   Ve dediğiniz gibi, RATP gişe görevlileri bazen turistlerin Navigo Découverte kartından yararlanmasını engelleyebiliyorlar oysa ki böyle bir hakları yok, bu kart yerli-yabancı herkes için geçerli. Israrla isteyiniz 🙂

   Mutlu günler.

 22. Merhaba Ahmet bey oncelikle bayraminizi kutlarum. Malum tatil ve bizde Paris gezisi planladik. Pazar aksami saat 7pm gibi CDG ye iniyoruz. Orda rahat rahat Navigo card almak istiyorum. Es ve cocuklarla sehir icinde bulmak zor olur. Hava alaninda nerde bulabilecegim ? ve onumuzdeki haftayi hemen yukletebilecekmiyim ?. Sizin tavsiyenizle pazar otele gidiste tek RAR almayi planliyorum. Ilginize ve emeginize cok tesekkurler.

  • Merhaba Uğur Bey
   Sizin de bayramınız şimdiden kutlu olsun.
   Navigo kart CDG havaalanı RER girişindeki information'da bulunuyor ama Pazar akşamı yükleme yapamazsınız. Görevli konuyu bilmediğinizi düşünüp ısrarla sizi uyaracaktır 🙂 Akşam oradan 5'er euro vererek kartlarınızı alın, Pazartesi sabah da herhangi bir metro istasyonu otomatından kartınızı doldurun. Gişedeki görevlilerden de yükleme yaptırabilirsiniz.
   Paris'te keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

  • Merhaba,

   Bu mükemmel bilgileriniz için çok teşekkürler, bir hafta Paris'teydim ve sayenizde hem çok az para harcadım, hemde ulaşımdan sorunsuz faydalandım,

   Sonsuz teşekküler

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Paris'te keyifle vakit geçirdiğinizi ve bunda -küçük de olsa- payımımın olduğunu duymak çok mutlu etti beni.
   Bu nedenle yorumunuz çok değerli.
   Teşekkür ederim.

 23. merhabalar,

  çok güzel yazı olmuş tek tek okuyorum elinize sağlık sormak istediğim bir soru var acaba bu kartlar Direct 1 vs yazan otobüslerde de geçerlimi teşekkürler

  • Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Havaalanı transferi için seçeneklerden biri olan, eskiden Les Cars Air France olarak geçen ve artık adı Le Bus Direct olarak servis yapan bu otobüsler Paris Belediyesi'nin bir hizmeti olmadığı için ulaşım kartları geçerli değil.
   Mutlu günler.

 24. Merhabalar,

  4 kişilik bir ekip ile fuar katılımı yapacağız 18-26 Ocak 2017 tarihleri arasında. Girişimiz Charles de Gaulle Havalimanından 18 Ocak Çarşamba olacak. İndiğimizde Navigo kart edinebilir miyiz oradan? Merkezde bir otelde kalıp havaalanı yanındaki bir fuar alanına her gün gidip gelmemiz gerekecek. Ulaşım için ve hatta konaklama için önerileriniz nelerdir?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Evet havaalanındaki RER istasyonundan Navigo kartı edinmeniz mümkün, ilk hafta Pazar gecesine kadar kullanabileceksiniz, sonra Pazartesi yeniden doldurmanız gerekecek. Herhangi bir istasyondan kredi kartıyla doldurmanız mümkün.
   Ulaşım için ağırlıklı olarak RER-B'yi kullanacaksınız. Dolayısıyla bu hat üzerinde otel bakarsanız rahat edersiniz. Gare du Nord civarındaki oteller olabileceği gibi bütçeniz müsaitse Châtelet Les Halles istasyonuna yakın otel bakarsanız hem fuar alanına kolayca ulaşırsınız hem de gezmek için şehrin her yanına gitmek kolay olur. "Paris'te Nerede Kalınır?" yazımdan bu bölgedeki otellerden örnekleri sıralamıştım, faydası olur sanıyorum.
   Mutlu günler dilerim.

 25. Merhaba Ahmet Bey 31 ocak salı gününden 2 şubat perşembe gününe kadar Paris'te bulunucaz navigo decouv almamız uygunmu sizce? Teşekkürler:)

  • Merhaba İdil Hanım,
   Paris'e uçakla gelenler için, şehir merkezine toplu taşıma ile inilecekse, hangi havaalanı olduğuna bağlı olmakla birlikte sırf gidiş-dönüş 20€ civarında tutuyor. O yüzden 3 günlük gezilerde (hatta bazen 2 günlük gezilerde bile) ben Navigo kartını öneriyorum.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 26. Ahmet bey merhaba. Navigoyu pazar akşamı alıp pazartesi kendim dolduracağım. İstasyonlardaki makinalardan illaki kredi kartım ile mi doldurmalıyım? Kredi kartı yerine nakit para ile de doldurabilir miyim? Bir de tüm rer ya da metro istasyonlarındaki kart dolum cihazlarından navigo kartı doldurabilir miyim yoksa navigo dolum cihazları farklı mı? Yardımınız için şimdiden sağ olun.

  • Merhaba,
   Sadece Navigo doldurmaya ayırılmış otomatlar olduğu gibi, hem bilet verip hem Navigo doldurulabilen otomatlar da var. Tüm makinelerde kredi kartı / kağıt para / bozuk para seçeneklerinin bir kısmı ya da tamamı olan seçenekler mevcut ve bunun bir standardı yok. Yani kimi makinelerde bir kısmı var, kimi makinelerde de hepsi. O zaman sizin kağıt para kabul eden makine bulmanız gerekiyor. Genel olarak tüm istasyonlarda bu otomatlar vardır ama her istasyonun her girişinde olmayabiliyor, başka bir girişten girdiğinizde karşınıza çıkabiliyor. Yine de tüm önemli metro istasyonlarında illa ki otomat vardır. En kötü ihtimal turnikelerin yanında bulunan gişelerdeki görevlilerden de nakit para karşılığında ödeme yapmalarını talep edebilirsiniz.
   Mutlu günler.

 27. Ahmet Bey merhabalar,
  Paris seyahatimiz öncesi yazılarınızı büyük bir zevkle okuduk 🙂 Ancak size bir konuda danışmak istiyoruz. Pariste pazar günü öğleyin varıp çarşamba/perşembe akşamüstü geri geleceğiz. Zamanımız kısıtlı da olsa rahat olmak amacıyla navigo kartı almayı düşündük. Size sorum şu, navigo kart alınca batobuslerde de indirim olduğunu yazmıştınız. Pazar günü navigo kart alıp (aktif değilken bile), hemen o gün batobuste indirim alabilir miyiz ? Yani sadece karta sahip olmak yeterli midir ? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhabalar,
   Bu blog'un bu kadar zengin içerikli olmasının bir nedeni de okuyucuların yazdıkları yorumlar ve sordukları sorular. Öyle sorular geliyor ki benim de oturup araştırmam gerekiyor. Tıpkı şu an olduğu gibi 🙂 Zira çalışmadığım yerden gelmiş soru 🙂 Bana kartın doldurulmuş olması gerekiyor gibi geliyor ama yanıtı net bilmiyorum; ben bu konuyu bu hafta sonu bir araştırayım, önümüzdeki haftaya kadar size bir geri dönüş yapmaya çalışayım. Güzel soru vesselam 🙂 Sevgiler…

  • Gişeden soracaktım ama doğrusunu isterseniz bu aralar yolum hiç Batobus tarafına düşmedi. Bu hafta sonu itibariyle de on günlüğüne Paris dışında olacağım o yüzden sizin için internetten bir daha araştırma yaptım: Prensip olarak kart dolu olmalı ama teorik olarak sanki boş da olsa kartı göstermek yeterliymiş gibi görünüyor ama gişedeki görevli kartınızın geçerliliğini kontrol etmek isterse zor durumda kalabilirsiniz. Yine de bir deneyin isterseniz, bir terslik olursa turist olduğunuz için size daha anlayışlı davranılacaktır. En kötü ihtimalle normal bilet alırsınız 🙂

 28. Ahmet Bey harikasınız. Sizi ilgiyle takip ediyorum. Ailecek 2017 Ağustos ayında ikinci kez Paris'e gelmeyi planlıyoruz. Salı gelip Pazartesi dönüyoruz, Bu kez bu kart işimize çok yarayacak gibi duruyor. Paris Disneyland arası ulaşımda da kullanılıyor sanırım.

  • Merhabalar, çok teşekkür ederim.
   Son Pazartesi günü hariç bu kartı geldiğiniz andan itibaren 1-5 zone her yerde ki buna Disneyland da dahil, gönül rahatlığıyla kullanabileceksiniz. Bir tek OrlyVal'de geçmiyor ama o da size lazım olmayacaktır diye tahmin ediyorum.
   Bu arada Navigo Découvert kartıyla ilgili bir video da çektim. En kısa sürede yayına hazılayıp yükleyeceğim ve burada yazılanlara ek olarak orada da detaylı bilgiler bulabileceksiniz…
   Mutlu günler dilerim.

 29. Ahmet bey merhaba
  Eşimle 4 mart cumartesi günü sabah cdg havaalanina inip pazar öğleden sonra geri döneceğim. Hafta sonu olduğu için novigo kart alamıyoruz anladigim kadarıyla. Zone1 ve havaalanı arası kullanabileceğimiz 2 günlük gezi için hangi bileti almaliyim? Şimdiden teşekkür ederiz

 30. Ahmet bey merhaba 1 haftalık navigo aldığımız zaman toplu taşıma araçlarına 1 hafta sınırsız mı binebiliyoruz?

  • Merhaba, evet tüm toplu taşıma araçlarına sınırsız binebiliyorsunuz (OrlyVal hariç). Ve yazıda belirttiğim gibi bu kart 7 gün değil Pazartesiden Pazara kadar kullanılabiliyor.

 31. ahmet bey yazılarınızı okudum ancak zahmet olmazsa pazartesi günü paris'e geleceğiz ..4 kişi , 4 gün kalacağız ..otelimiz merkezde 43 rue des ecoles 05 gezilecek yerleri de göz önüne alırsak her birimiz navigo kart alsak daha mı uygun olur ne dersiniz

  • Havaalanı ulaşımında toplu taşıma kullanacaksanız, o zaman Paris'e iki gün içinbile gelseniz Navigo kartı öneriyorum. Dört gün için gelecekseniz de sizin için en kârlısı elbette Navigo olacaktır. Parasını kat kat çıkaracaksınız. İyi tatiller dilerim.

 32. Ahmet bey merhaba,

  Detaylı bilgilendirmeler için çok teşekkürler yazılarınız oldukça faydalı. Biz 20 Nisan varış 23 Nisan dönüş olarak Paris seyahatimiz var. Orly havalimanından gidiş-dönüş uçuşlarımız ve Versailles Saray'ını da ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Navigo decouvert kartı satın almayı düşünüyordum fakat yukarıda ayın 20sinden itibaren o ay için dolum yapılamamaktadır yazmışsınız. Eğer navigo olmuyorsa bize hangi ulaşım kartını önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler

 33. Merhaba Fatih Bey,
  İlginiz ve güzel yorumunuz için ben de teşekkür ederim.
  Haftalık Navigo kartlarda aynı hangi günü olduğuna dair bir kısıtlama yok, o kısıtlama aylık Navigo alacaklar için. Haftalık Navigo'nun kısıtlaması Pazartesi, Salı, Çarşamba ya da Perşembe günü doldurulabilmesinde, Cuma, Cumartesi, Pazar doldurulamıyor oluşunda. Nedense böyle bir saçmalık yapmışlar 🙂 Siz 20'si Perşembe günü geliyorsunuz, kartınızı doldurmanız ve 23 Nisan Pazar günü dönüşünüze kadar rahat rahat kullanmanız mümkün olacak, hiç merak etmeyin.
  Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 34. Ahmet Bey,
  değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Çok tekrar bir soru olacak ama kesin emin olmak için sormak istiyorum affınıza sığınarak. cumartesi geldiğimde pazartesi gününden itibaren kullanmak için haftalık navigo dolumu yapsam olur mu? bir sorun çıkar mı? Pazartesi günü uğraşmasam diyorum.
  Sevgiler.

  • Merhabalar
   Cumartesi geldiğinizde kartı satın alabilirsiniz ama Pazartesi günü için Cumartesiden yükleme yapmanız mümkün değil, mutlaka Pazartesi sabahını beklemelisiniz. Çok saçma bir kural ama maalesef böyle.
   Mutlu günler

  • Merhaba Aylin Hanım,
   Banliyö trenleri de Metro ve RER gibi ücretlendiriliyor. Yani hangi taşıta bindiğinizden çok hangi zone'lar arasında yolculuk yapacağınız önemli. Tüm toplu taşıma araçlarında kullanılan biletler ve kartlar banliyö trenlerinde de önemli. 1. zone dışına çıkacaksanız veya diğer zone'lar arasında yolculuk yapmak istiyorsanız özel bilet almanız gerekiyor ya da geçerli bir toplu taşıma kartına ya da günlük bilete sahip olmalısınız.
   Banliyö trenleriyle ilgili detaylı bir yazı blog'ta mevcut. Bkz: http://www.pariste.net/2014/05/pariste-ulasm-11-banliyo-treni.html
   Mutlu günler.

  • ahmet beyyyy, geçen sene aldığımız navigo kartlara bu sene de yükleme yapıp kullanmamız mümkün oluyor mu? yoksa yeniden mi bastırmamız gerekiyor acaba? Teşekkürler…

  • Şebnem Hanımmmm, elinizde bulunan navigoları geldiğinizde gişelerden ya da bilet otomatlarından yükleterek kullanmanız mümkün, içiniz rahat olsun 😉 Sevgiler, selamlar…

 35. Merhaba Ahmet Bey, tarifiniz o kadar net ve anlaşılır ki sizi ayakta alkışlıyorum. Bugün (30 Mayıs) orly sud pasaport kontrol noktasından sonra k kapısı, navigo satış gişesi ve orlybus a kadar her yeri elimle koymuş gibi buldum. Emeginize sağlık, teşekkürler.

 36. Ahmet Bey,
  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Önümüzdeki hafta ptesi günü Paris'e 5 günlüğüne gideceğim. Değişik bir soru soruyor olabilirim ama şu an kafamı bu soru kurcaladı :).
  Gişe görevlileri İngilizce biliyor mu? Bilmiyorsa 1 haftalık Navigo Kart almak istiyorum, derken görevli ile nasıl anlaşabilirim…

  • Merhabalar, eğer Navigo kartınızı havaalanından alırsanız büyük ihtimalle İngilizce bilen bir görevliyle karşılaşacaksınız. İngilizce bilmiyor bile olsalar "Navigo 1 week please" derseniz o kadarını anlarlar, hiç merak etmeyin… İyi tatiller şimdiden ve iyi yolculuklar…

 37. merhaba ahmet bey
  övgülerin en güzeli size olsun.iyiki varsınız vallahi.
  5 temmuz çarşamba parise aile seyahati için gelicez. ulaşımda ilk tercihimiz abikide navigo kart fakat ratp sitesinde navigo kartı satın almak için belgeler ve şartlar arasında parisde ikametgah belgesi yazıyor sanki.( bknz. https://www.ratp.fr/en/questions/4621/?taxo=4621&faqid=1446 )
  bir diğer konu 2 çocuk ve 2 yetişkin için içinde disneyland da içeren bu seyahat için navigo kart en mantıklı tercih olduğunu düşünüyorum. disneyland ve cdg havaalanı biletlerinin çocuk ve yetişkin en güncel ücretleri ne kadar? olduguda önemli tabi.navigo tercihi için yardımınızı bekliyorum

  • Navigo Kart yazımda da detaylı olarak belirtmeye çalıştığım gibi (bkz: http://www.pariste.net/2015/09/pariste-ulasm-18-en-ekonomik-ulasm-kart.html) haftalık Navigo Découverte için herhangi bir belge gerekmiyor. Sadece bir fotoğraf yeterli. Detaylar zaten yazıda mevcut.
   Eğer havaalanı ulaşımı ve Disneyland ulaşımı için bilet düşünüyorsanız Navigo kartı zaten parasını hayli hayli çıkaracaktır. Sırf havaalanına gitmesi gelmesi 20 euro civarı tutuyor zaten kişi başı.
   Mutlu günler.

 38. Ahmet bey değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Yazınızı baştan sona okudum. Hatta benim size yönelteceğim soruya benzer sorular sorulmuş onları da okudum. Cuma, cumartesi ve pazar tu kaka günler onu anladım 🙂 ancak cuma sabah ineceğim cdg'ye haftalık kartımı cuma aldım diyelim ama yükleme pazartesinden önce olmuyor anladığım kadarıyla peki bu 3 günü kağıt biletle mi geçirmem lazım? cuma varış-çarşamba dönüşüm var. Kolay gelsin. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, evet dediğiniz gibi Pazartesi'ye kadar kağıt biletle idare etmeniz gerekiyor ama hangi bileti seçeceğiniz tamamen size bağlı. Yani nereleri gezeceksiniz, ne kadar yürüyeceksiniz, bunlar büyük etken; hatta Paris'te kaçta olacağınız bile önemli. Büyük ihtimal ilk gün tek biletle Paris'e inip otelinize yerleşmeniz en iyisi olacak. Belki sonrasında 10'luk karne almanız iyi olabilir, tüm hafta sonunu böyle geçirebilirsiniz. Ya da Cumartesi ve Pazar günleri için ayrı ayrı Mobilis alabilirsiniz 1-2 zone… Belki de ilk gün geldiğinizde 3 günlük 1-5 zone Paris Visite bileti alırsınız ve üç gün boyunca sınırsız gezersiniz. Dediğim gibi bu tamamen sizin programınıza bağlı. Pazartesi'den sonra ise işiniz kolay, Navigo kartı çok rahat etmenizi sağlayacaktır.
   Mutlu günler.

 39. acaba navigo kartla cdg havalimanından şehir merkezine ulaşabilir miyiz ve cdg havalimanında bu kartı satan ve yükleme yapan gişe var mıdır?
  şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, CDG havaalanı'nda uçağınızın hangi terminale ineceğine bağlı olarak navigo kartınızı Terminal 1-3 ya da Terminal 2'de bulunan RER girişlerindeki RATP gişelerinden temin etmeniz mümkün. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi bu kart havaalanı ulaşımlarında da kullanılabiliyor. Bir tek OrlyVal'de geçmiyor ki o Orly Havaalanı için söz konusu, siz CDG'den geleceğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   İyi tatiller şimdiden.

 40. Ahmet bey, navigo kartla ilgili yorumumu daha önce yazmıştım, ama yorumlarda bir arkadaşımız sizi ayakta alkışlamak lazım yazmış, tamamen katılıyorum. tüm blog için zaten söylenecek söz yok, ama bu kartı kullanan bir aile olarak bende ayakta alkışlıyorum.

 41. Merhaba Ahmet Bey,
  Hazırladığınız site sayesinde geçen hafta Paris'te dolu dolu beş gün geçirdik. Okuduğum en güzel şehir rehberi, elinize sağlık.
  Özellikle Navigo Decouverte kartı bir "maymuncuk" gibi tüm ulaşım araçlarının kapılarını açtı.
  Teşekkürler

 42. Merhaba Ahmet Bey.Daha önce mail atmıştım.Sanırım ulaşmadı .Arkadaşımla 23 Eylül- 01 Ekim 2017 tarihleri arasında Paris te olacağız.İniş ve kalkış havaalanı CDG.Gare dün Nord karşısında kalacağız,Cumartesi ve pazar için hangi ulaşım kartını tavsiye edersiniz.Pazartesi bir haftalık Navigo Decouverte alacağız.

  • Merhaba Erhan Bey,
   Uzunca bir tatil için Paris dışındayım ve internete girmeye çok vakit bulsmıyorum, kusuruma bakmayın.
   Cumartesi tek yön RER biletiyle otelinize ulaşıp sonra 10'luk 1-2 zone karne alarak Pazar akşamına kadar idare edebilirsiniz. Pazartesi de dediğiniz gibi Navigo işinizi görecektir.
   Mutlu günler

 43. merhaba Ahmet Bey,

  yazınız gerçekten çok ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş,teşekkür ederiz,çok faydalanıyoruz,size bi sorum olacaktı;
  biz pazar günü amsterdamdan hızlı trenle gare du nord a gelicez.bu istasyondan pazar günü navigo kartı alıp pazartesi herhangi bir metro istasyonundan otomatlardan kendimiz haftalık olarak yükleme yapıp pazartesiden geçerli olacak şekilde 1 haftalık kullanım yapabiliyor muyuz,gerçi biz cuma günü Türkiye'ye havaalanından dönüş yapıcaz ama sizin de dediğiniz gibi fazla düşünüp hesap yapmadan her vasıtayı hemen hemen kullanabilmek özellikle de bu fiyata çok avantajlı olacaktır diye düşünüyorum.navigo kartta öğrenci indirimi olmadığından bahsetmişsiniz ama çocuk indirimi olup olmadığını merak ettim,oğlumuz 6 yaşında ama sanırım aynı fiyat üzerinden alıyoruz,gerçi olmasa da olur çünkü zaten oldukça avantajlı bir kart anladığım kadarıyla.Bir de fotoğraf kimlik boyutlarında demişsiniz bizim T.C kimlik lerindeki boyutlarda mı olacak,ölçüsünü daha detaylı söyleyebilir misiniz,tekrar teşekkür ediyorum tüm bilgiler için

  • Merhaba Yunus Bey,
   Evet kartı dilediğiniz gün satın alıp Pazartesi'den itibaren yükleme yapabiliyorsunuz.
   Haftalık Navigo için tek fiyat var; herhangi bir çocuk/öğrenci indirimi bulunmuyor
   ama dediğiniz gibi her halükarda kârlı.
   TC kimlikteki fotoğrafınız boyutunda kesmeniz yeterli; tabii eski kimliklerden bahsediyorum, bir de ehliyet boyutunda yeni TC kimlikleri çıkmış, onları hiç görmedim.
   İyi tatiller dilerim.

 44. merhaba, navigo kart açık ara avantajlı gorunuyor, hicbir soruya gerek kalmayacak sekilde detayli anlatmissiniz. ilk defa bu kadar kapsamli ve herkesi ilgilendirecek sekilde bilgilendiren bir gezi blogu goruyorum, tesekkurler!

  • Çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi Navigo kart kesinlikle en avantajlısı ama yine yukarıdaki yazıda belirttiğim gibi bu kart Pazartesi, Salı, Çarşamba ya da Perşembe günü gelenler için uygun, hafta sonu gezisine başlayacaklar için kullanılamıyor. O yüzden diğer seçenekleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.
   Mutlu günler.

 45. Merhaba Ahmet bey,
  Perşembe Akşam 22.00 da uçağımız CDG'e iniyor.Pazar günü dönüş yapacağız.Navigo kart alabilme şansımız varmı sizce 🙂

  • Merhabalar,
   Aslında Navigo kart size çok güzel uyuyor ama umarım uçaktan indikten sonra en geç 23:00 gibi RER-B girişinde olabilirsiniz. O zaman kart alıp yükleme/yükletme şansınız var. RATP ofisinin kaça kadar açık olduğunu tam bilemiyorum ama 23:00 sonrası riskli, en iyi ihtimalle 23:30'a kadar alabilirsiniz diyelim. Bol şans 🙂

 46. Çok teşekkürler.Aslında benim ve eşimin bir önceki seyahatimizden kalan navigo kartlar mevcut sadece yükleme yapacağız.İlk defa gelen arkadaşlarımız için yeni kart çıkartacaktık.Umarım yetişebiliriz 🙂 Bu vesileyle bir önceki gezimizde bize rehberlik edip, gezimize bambaşka bir tat kattığınız için de teşekkür ederiz 🙂

 47. Ahmet bey merhabalar; Bu kart için Pazartesiden Perşembeye yükleme yapılabileceğini belirtmişsiniz. Perşembe gününü de kapsıyor mu acaba?Ben Perşembe günü Pariste olacağım. Bu durumda kart alabiliyor muyum? Şimdiden çok teşekkürler.

 48. Merhaba Ahmet Bey,
  paris'te 5 gün boyunca orly ve disneyland dahil tüm ulaşım ihtiyaçlarımı karşılayan kartı tanıttığınız iç teşekkurler.

 49. Merhaba Ahmet Bey ben Erhan KAYIŞ.Paris gezimizi tamamladık, CDG uçak giriş kapısındayız.Sitenizi okuyarak planladığım Paris gezisi çok güzel geçti.Navigo kartıda sonuna kadar kullandık.Herşey planladığımız gibi gitti ve geziden ve önerilerinizden çok memnun kaldım.Herşey için teşekkür eder takipçiniz olmaya devam edeceğim ve inşallah tekrar Paris,e geleceğim.

 50. Biz Cuma Paris'te olduk. Üç gün boyunca carnet ile idare ettik. Disneyland gezimiz p.tesi olacağı için Pazar akşamı kartlarımız aldık. Kartlarımızı alırken gişe görevlisi bayan gişeyi kapatıp bizimle otomata kadar gelip 4 adet kartı da tek tek almamızı sağladı. Daha sonra her ne kadar Ahmet Öre tarafından bilgilendirildiğimizi anlatsak da sabah yükleme yapmamız gerektiğini, ve nasıl olduğunu uzun uzun anlattı:) Kendisini bir kez daha sevgiyle anıyoruz. İki gün Disneyland ve hava alanı dönüş yolculuklarını düşündüğümüzde bile ulaşım masraflarımızı yarıdan fazla oranda düşürdü. Ahmet Öre'ye teşekkür, okuyucularına tavsiye ederiz.

  • Yazdıklarınızdan çok etkilendim Haluk Bey. Genelde RATP görevlilerinin yaklaşımı iyidir ama bu kadar yardımsever olduklarına hiç tanıklık etmemiştim, çok sevindim. Teşekkür ederim.

  • Bu olay Pasteur istasyonunda gerçekleşti. Aynı istasyonda navigo kartlarımızdan biri çalışmayınca gişe görevlisi yine gişeyi kapatıp turnikelere gelip kendisi denedi, olmayınca gişe içerisindeki makinalarda bir takım işlemler sonucu kartımızı işler hale getirdi. Yine aynı istasyonda carnet alırken parayı alan makine biletleri vermedi. Bu kez gişe görevlisi elimizdeki alındı belgesi ile bir çok telefon görüşmesi yaparak sorunumuzu çözerek bize biletlerimizi verdi. Bu kadar terslik yaşamak ne kadar kötü şanssa böyle yardımsever Fransızlarla (ki yeryüzünde çok az sayıda oldukları söylenir) karşılaşmak da o kadar talihli bir durum oldu bizim için. Bu arada konusu geçmiş iken otelimizin olduğu bu bölge gerçekten çok hoş, güvenilir, temiz bir bölge. Toplu ulaşım için de uygun. Tavsiye olunur.

 51. Merhabalar Ahmet Bey.
  25-29- ekim 2017 tarihleri arasında parise gelme fırsatımız oldu.
  Harika Siteniz(pariste.net) sayesin hiç zorlanmadan doya doya gezdik.
  özellikle navigo kart süper bir şey.
  her şey için çok teşekkür ederiz.

  • Merhabalar Turgut Bey,
   Paris'te güzel bir tatil geçirmenize çok sevindim, bunda benim de katkım olduysa ne mutlu bana. Çok çok teşekkür ederim.
   Nice güzel gezileriniz olması ve yolunuzun bir gün yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle.
   Mutlu günler.

  • (turgut).Çok teşekkürler emeğinize sağlık. Bir önerim var site yorumları hakkında.
   yorumlar güncelde yani ilk yapılandan son yapıla doğru olsa nasıl olur? Ben okurken tarihleri yeni olanlara daha çok ağırlık verdim.

  • Haklısınız ama tüm yorumların sıraya bağlı olarak kronolojik bir hikayesi var ve ben bu konuda eskiden yeniye doğru ilk yazılma sırasıyla alıştım. Aslında sizin dediğiniz de mantıklı; ben bunu bir düşüneyim 🙂
   Teşekkürler.

Yorum Yazın