Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Mart 2017 Cuma

Château de Maisons-Laffitte

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
(Son Güncelleme: 13.09.2017) Bu yazıda Paris çevresinde gezilmesini önerebileceğim en güzel şatolardan biri olan Château de Maisons-Laffite - Maisons Laffitte Şatosu hakkında bilgi vermek istiyorum sizlere. Bu şato hem mimari özellikleri hem de bulunduğu bölge açısından keyifle gezilebilecek bir yer. Ruhunuzu dinlendirecek, gözünüzü gönlünüzü açacak pek çok detayla gününüzü güzelleştireceğine eminim.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Paris'e yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan, RER-A ile yarım saatte ulaşabileceğiniz bu şato adını, içinde bulunduğu huzur dolu Paris banliyösü Maisons-Laffitte'ten alıyor. Paris merkezinden batı tarafına giden RER-A trenine binerken Maisons-Laffitte'ten geçip geçmediğine dikkat etmeniz önemli çünkü bu hat La Défense'ı geçince Nanterre Préfecture istasyonundan sonra çatal yapıyor, yani hat ayrılıyor. Bu nedenle Saint Germain-en-Laye yönüne giden trenlere değil, Poissy ya da Cergy yönüne giden trenlere binmeniz önemli ve tabii trenin Maisons-Laffitte'te durup durmadığına da ışıklı panolara bakarak dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde Saint Lazare Tren Garı'ndan kalkan L hattı banliyö treni ile de buraya ulaşmak mümkün. Tabii yine doğru hattı seçmek kaydıyla.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Maisons-Laffitte istasyonundan çıkınca sağda belediye binasını görüyorsunuz ve o istikamette yürüyorsunuz. Yürürken yaklaşık 200-300 metre sonra başınızı sağa çevirerek ilerlerseniz şato bu taraftan sizi selamlayacak. Hemen bu tarafa dönerek şatoya ulaşabilirsiniz. Tabii yürüyeceğiniz yol o kadar güzel ki, insan yoldan çıkıp ara sokaklara sapmamak için kendini zor tutuyor; zira Maisons-Laffitte yazımda da belirttiğim gibi burası cennet gibi bir yer.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Maisons-Laffitte Şatosu Salı günleri hariç haftanın her günü açık. 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım, 11 Kasım ve 25 Aralık tarihlerindeyse resmi tatil nedeniyle kapalı. Şato sabah 10:00-12:30 öğlenden soraysa 14:00-17:00 arası gezilebiliyor. Mayıs ortasından Eylül ortasına kadar kapanış saati 18:00'e kadar uzuyor. Giriş ücreti 8€, indirimli tarife ise 6,5€. 18 yaşından küçükler şatoyu ücretsiz geziyor. 18-25 yaş arası AB vatandaşları ve AB oturma izni olan yabancılar da müzeyi ücretsiz gezebiliyor. Bir de burası her ayın ilk Pazar günü ücretsiz gezilen müzeler arasında ama sadece Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart ayının ilk Pazar günü ücretsiz. Şatonun sadece bahçesini gezmek istiyorsanız o zaman da para ödemenize gerek kalmıyor. Güncel fiyatlara ve diğer tüm detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Ben bu şatoya defalarca gittim, kimi zaman sadece bahçesini gezdim, kimi zaman da etrafında dolaştım ama içeriyi gezmek bir türlü kısmet olmamıştı. Ne zaman niyetlenip gitsem her seferinde kapalı oluyordu :) Demek ki hep resmi tatil günlerine denk getirmeyi başarmışım ama en son Mart 2017'de burayı gezmeyi başardım ve hemen ardından sizlere bu yazıyı hazırladım. Şato şu sıralar tadilatta, o yüzden kimi yerleri kapalı olabiliyor, bazı cephelerinde de iskele kurulmuş olabilir, buna baştan hazırlıklı olmak gerek ama yine de göreceğiniz kadarı bile oldukça yeterli olacaktır. Zira çok geniş çaplı bir çalışma değil, anladığım kadarıyla küçük küçük ilerliyorlar.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Biz Maisons Laffitte Şatosu'nu sol taraftan gezmeye başladık. Burada bulunan museum shop ve bilet gişesinden geçtikten sonra ilk salona girerek şatonun maketini inceledik ve sonra da bilardo masasının olduğu bölüme geçtik. Oradan da soldaki odaya, Le Salon des Captifs'e girdik ki içeride muhteşem bir şömine bulunuyor. Bu şöminenin alınlığında da iki esir figürü var; zaten salon adını bu kabartmalardan alıyor. Bizim şatoyu gezdiğimiz dönemde burada, vaktiyle şatoda çekilmiş dizi, film ve belgesellerde kullanılan kostümlere yönelik ve bir iki gün içinde bitecek dönemsel bir sergi vardı. Bu salonda karşımıza çıkan kostümler son dönemin ünlü dizisi Versailles'da kullanılan kostümlerdi ve oldukça etkileyiciydi. Bu arada, Maisons-Laffitte Şatosu'nda çekilmiş ünlü filmlerden birkaçını şöyle sıralayalım: Love and Death (Woody Allen), Dangerous Liaisons (Stephen Frears), La Reine Margot (Patrice Chéreau)...

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Daha sonra tekrar bilardo salonuna döndük ve oradan ana giriş bölümüne geçtik. Burası da oldukça etkileyici bir salon. Oradan doğrudan ilerde sağ taraftaki yemek odasına geçtik. Beni odada en çok etkileyen masanın üzerinde bulunan tavla oldu :) Yemek odasından çıkıp merdivenlerin bulunduğu alana gelince yukarı çıkmak yerine aşağı inmeyi tercih ettik ve bodrum katta güzel bir sürprizle kaşılaştık: Burada bir makine var ve dilerseniz buradaki kostümlerden size uygun olanı giyip önünde fotoğraf çektiriyorsunuz, makine de size altın varaklı çerçerçeve efektli fotoğrafı basıp veriyor :) Çok gırgır bir şeydi. Hem fotoğraf çekip bastırdım hem de kendi fotoğraf makinemle fotoğraf çektirdim bol bol :) Dilerseniz siz de kostümleri giyip makineye para vermeden kendiniz fotoğraf çektirebilirsiniz. Hayat böylece çok eğlenceli oluverir birdenbire...

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Merdivenden inince sol tarafa dönerseniz mutfak bölümüne geliyorsunuz. Eh tabii böylesi büyük şatoların mutfakları da büyük ve görkemli oluyor. Duvarlardaki bakır kap kacakları ne zaman görsem aklıma ünlü mutfak malzemeleri satıcısı E. Dehilerin geliyor... Mutfaktan çıkıp geri döndüğünüzde, diğer uçtaki salon da banyo. Fransızların eskiden temizliklerine önem vermediğine dair çok söylenti duymuşuzdur, okumuşuzdur. Belki büyük ölçüde de doğrudur ama bu şatodaki banyo oldukça büyüktü, hatta sol köşede niş gibi bir yerde küçük havuz gibi bir yıkanma bölmesi bile mevcuttu. Belki de bu şatonun sahipleri temizliklerine daha çok önem veren Fransızlardı, ne dersiniz?

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Maisons Laffitte Şatosu'nun yapımına, 1640'ta başlanmış ve inşaat 1670'e kadar devam etmiş. İlk yapıldığında adı Château de Malmaisons'muş hatta pek çok kaynakta hâlâ öyle geçer. Şatonun sahibi Maisons Markizi René Longueil, mimarıysa François Mansart. Demek ki bu şato bir imparatorluk şatosu değil, Vaux le Vicomte Şatosu gibi özel mülk olarak yapılmış. Tabii Markiz kralın yakın çevresinden. Şatoyu yaptırırken de "kralı konuk edebilecek düzeyde bir şato yaptırmak" gibi bir kaygısı var ;) Şatonun inşaat detayları uzun yıllar sürmüş ama şatonun açılışı 1651'de Le Roi Soleil - Güneş Kral denilen XIV. Louis ve annesi Anne d'Autriche şerefine düzenlenen muhteşem bir kutlamayla yapılmış. Bu şatoda XIV. Louis, annesi Anne d'Autriche'le ve daha sonra eşi Marie-Thérèse d'Autrichle'le de konaklamış. Ardından, kraliyet ailesinden pek çok isim bu şatoda konaklamış. Sadece kraliyet ailesi değil Voltaire gibi ünlü isimler de şatonun misafirleri arasında bulunuyor.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Bodrum kattan, giriş katına geri dönüp de oradan bir üst kata çıktığınızda ise yatak odalarının bulunduğu bölüme çıkıyorsunuz. Tabii odaların tamamı ziyarete açık değil. Üst kata ilk çıktığınızda karşınıza şatonun arka bahçesi çıkıyor. Ufukta La Défense'ı görmek çok enteresan bir duygu. Diğer şatolar gibi uçsuz bucaksız bir bahçe değil. Sanırım ilk yapıldığında arazi çok daha büyükmüş ama zaman içinde şato el değiştire değiştire bahçesi küçülmüş, şatonun son sahiplerinden banker Jacques Laffitte araziyi imara açmış ve sanırım Maisons-Laffitte banliyösü bu şekilde oluşmuş. Yine de görünen kısmıyla bile şatonun bahçesi keyifli ve güzel havalarda bu bahçede yürüyüş yapmak insana iyi geliyor.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Üst katta önce sağa dönmenizi ve bu taraftaki suiti görmenizi öneriyorum. Burası şatonun eski sahiplerinden Mareşal Lannes'a ait. Dediğim gibi şato pek çok kez el değiştirmiş ve en son 1905'te devlet tarafından satın alınarak yıkılmaktan kurtulmuş, yoksa büyük olasılıkla günümüze ulaşamayacakmış. Hemen ardınan büyük bir restorasyondan geçirilip 1912'de ziyarete açılan şato 1914'te anıtsal yapı ilan edilmiş ve o tarihten itibaren tam koruma altına alınmış.

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Üst katta merdivenin sol tarafına doğru yürüdüğünüzde ise kral suitine ulaşıyorsunuz. Karşınıza önce bir balo salonu çıkıyor, onun arkasında da kralın yatak odası var. Kralın yatak odası elbette ki etkileyici ama yan tarafta bulunan aynalı, yuvarlak kubbeli küçük oda Le Cabinet aux Mirors'ı atlamamanızı öneriyorum. Hayır ben atladım da o yüzden söylüyorum :) Siz giderseniz benim yerime de gezin, benimkisi bir dahaki sefere artık...

Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Şato gezisini bitirdikten sonra dilerseniz içeriyi bir kez daha gezebilirsiniz, sonrasında da aşağı inip bahçede bir tur atabilirsiniz. Bu şatonun Versailles Şatosu'nun öncülü olduğu söyleniyor. Bu bakımdan Vaux le Vicomte Şatosu gibi önemli sanıyorum. Doğrusunu isterseniz Vaux le Vicomte kadar havalı değil ama dışarıdan bakıldığında küçük görünmesine rağmen oldukça büyük bir şato. İçeriyi gezmesi tahminen bir saat sürer diye tahmin ediyorum. Bahçede ne kadar vakit geçireceğinizse tamamen size kalmış.


Château de Maisons-Laffitte - Maisons Laffitte Şatosu
Şatonun bahçesini de bitirdikten sonra yapılması gereken şey bu muhteşem Paris banliyösü Maisons Laffitte'i keşfetmek olacaktır. Sokaklarda atlarıyla dolaşan insanlara rastlayacağınız Maisons Laffitte cennetten bir köşe gibi. Özellikle güzel bir havada tadına doyum olmuyor.

Şatoları seviyorsanız da Paris ve çevresindeki şatoları sıraladığım aşağıdaki listeye bir göz atmanızda fayda var. Özellikle Paris'te Bir Hafta geçirecekseniz Maisons-Laffitte Şatosu'nu listeye alabilirsiniz ama Paris'te 15 Gün geçirecekseniz de mutlaka görmeniz gerekiyor diyeyim...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Château de Maison Laffitte, 2 Avenue Carnot, 78600 Maisons-Laffitte

Paris Çevresi'ndeki Diğer Şatolar:
Versailles Sarayı - Château de Versailles
Vincennes Şatosu - Château de Vincennes
Saint Germain Şatosu - Ulusal Arkeoloji Müzesi
Fontainebleau Şatosu - Château de Fontainebleau
Chantilly Şatosu - Château de Chantilly
Pierrefonds Şatosu - Château de Pierrefonds
Compiègne Şatosu - Château de Compiègne
Vaux le Vicomte Şatosu - Château de Vaux-le-Vicomte
La Roche Guyon Şatosu - Château de la Roche-Guyon
Monte Kristo Şatosu - Château de Monte-Cristo
Malmaison Şatosu - Château de Malmaison

İlgili Yazılar:
Maisons Laffitte

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.