(Son Güncelleme: 04.01.2020) Bu kez yemek yapmayı ve mutfakta olmayı sevenler için ilginç bir yerdeyiz. Birbirinden değişik mutfak malzemelerinin, klasik ve bir o kadar da kaliteli mutfak araç gereçlerinin, son derece ilginç bir ortamda sergilendiği, daha doğrusu satıldığı bu mağazanın adı E. Dehillerin…
Burası 1. arrondissement‘da, şehrin merkezinde, Forum des Halles‘in hemen karşı ucunda, Ticaret Borsası’nın yanında, oldukça merkezi konumda bir mağaza. Aslına bakarsanız biz de -kazara- önünden geçerken vitrindeki mutfak malzemelerini görünce şans eseri keşfettik; merak edip içeri girdik ve girer girmez de tarihte bir yolculuğa çıkıverdik.
E. Dehillerin 1820 yılında açılmış ve sanki açıldığı günden beri de hiç değişmemiş. Hâlâ o günleri yaşayan ilginç bir mağaza. Yüksek tavanlı, eskimiş ahşap dekorasyonlu ve son derece basit ürün sunumuyla, kendine özgü, otantik bir tarzı var.
blank
E. Dehillerin
Aslına bakarsanız benim gibi mutfaktan anlamayan biri için burası tam bir müze kıvamında gezilebilecek bir yer. Kaldı ki yanımda mutfak uzmanı biri olunca, onun gözlerindeki hayran bakışları yakalamak da ayrı bir keyif oluyor benim için 🙂 Hoş, ben bile mutfak işleriyle ilgilenmediğim halde burada büyülenmiş bir biçimde dolaştım; dediğim gibi alışveriş modunda değil de sanki Paris’te bir şehir müzesi geziyormuşum hissine kapıldım.
Yüksek tavana kadar tepeleme raflara dizilmiş adını sanını bilmediğim yüzlerce mutfak malzemesini burada bulmanız mümkün. Bakır kek kalıpları, dökme demir tavalar, -herhalde çifte su verilmiş- bıçaklar, satırlar, maşalar, tencereler, istiridye çatalları ve daha bir sürü tuhaf tuhaf şeyi burada bulmak mümkün.
Aynı zamanda Paris’teki restoranlara da satış yaptığını düşündüğüm bu mağazada, benim gibi düz beyaz restoran tabak çanaklarını seven biriyseniz, bu anlamda hoşunuza giden şeyler bulmanız mümkün olacaktır. Hele ki mutfak profesyoneliyseniz o zaman zaten kurtuluşunuz yok, buradan illa ki bir şeyler alıp çıkacaksınız.
blank
E. Dehillerin
Bu mağazanın bir diğer ilginç yanı da hiçbir ürünün üzerinde fiyat etiketinin bulunmaması. Ürünlere iliştirilmiş etiketlerdeki kod numaralarını not alıp, civarda asılı olan şeffaf poşetlerin içindeki dosya kağıtlarında ya da rafların üzerinde bulunan klasörlerde seçtiğiniz ürünün kod numarasını bulup fiyatlarını öğrenebiliyorsunuz.
Mutfak kültürüm olmadığı için bu tür ekipmanların fiyatlarını da çok iyi bildiğimi söyleyemeyeceğim ama merak edip birkaç ürünün fiyatını öğrendiğimde gözlerimin yuvalarından fırladığını söyleyebilirim 🙂 Yine de elime aldığım her şey o kadar kaliteli duruyordu ki insan sırf estetik olsun diye alıp mutfağına koymak isteyebiliyor.
Alışık olduğumuz cicili bicili züccaciye dükkanlarından çok, bildiğimiz nalburlara benzeyen E. Dehillerin’de çalışanların ne kadar iyi tezgahtar olduklarını test etmem mümkün olmadı; çünkü buradan bir şey almadan çıktım ama kapıdaki -kapı gibi- güvenlik görevlisinin, tüm soğuk görünüşüne rağmen son derece sıcak bir gülümsemesi vardı.
blank
E. Dehillerin
Mutfak severseniz burayı görmenizde fayda var derim ama benim gibi biriyseniz de yolunuz Châtelet ya da Forum des Halles tarafına düştüğünde, buraya geçerken uğramaktan zarar gelmeyecektir; aksine, içerinin bu tarihi ve tuhaf havasının hoşunuza gideceğini düşünüyorum.
Bu ilginç mağazaya gelmek için Louvre Müzesi‘nin en doğu tarafındaki, 1 numaralı metro hattının Louvre-Rivoli istasyonunda inip Rivoli’den dümdüz yukarı çıkmanız yeterli. E. Dehillerin, sağınızda karşınıza çıkacak olan ve üzerinde Bourse du Commerce yazan yuvarlak binanın sol tarafında saklanmış vaziyette sizi bekliyor olacak. RER‘in A, B, D hatlarıyla ya da 4 numaralı metro hattı ile geleceğiniz Châtelet – Les Halles istasyonunda inerseniz E. Dehillerin, Forum des Halles‘in tam öteki ucunda. Tabi şu sıralar bu bölgede müthiş bir inşaat çalışması var, o yüzden yolunuz çok sempatik olmayabilir.
Mağaza Pazar günleri kapalı, diğer günler açık. Enteresan olan şu: Sadece Pazartesi günleri öğle tatilinde kapalı, diğer günler 09:00-18:00 arası aralıksız açık…
Buradan çıktıktan sonra yapacak o kadar çok şey var ki. Hemen aşağınız Louvre Müzesi zaten, batıya doğru giderseniz Palais Royal‘in o güzel bahçesi var. Yine o civarda Place des Victoires hemen ötesinde Vivienne, Colbert ve Choiseul Pasajları yani birbirinden güzel pek çok yer sizi bekliyor. Size sadece Paris’i keşfetmek ve şehrin tadını çıkartmak kalıyor.
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
blank
Author

3 Comments

 1. blank

  Bonjour Ahmet Bey:)
  Yazın 3 gün Paris'te olacağız ve yazılarınızı en baştan okumaya başladım. Umutsuzca fark ettim ki buraya değil 3 gün 3 ay bile yetmez:( Her anlamda o kadar dolu bir şehir ki! Ellerinize sağlık
  Benim sorum biraz değişik olacak:/ :p Mutfakla ilginiz yokmuş ama belki dikkatinizi çekmiştir, vanilya çubukları almak istiyorum vanilya özütü yapmak için ve ülkemizdekilere pek güvenmiyorum. Orada aktar gibi yerler var mı veya pastacılık malzemelerinin satıldığı?

  • blank

   Merhabalar,
   Ben Paris'i beş yıldır bitiremedim, siz de üç ayda bitiremezsiniz zaten o yüzden üç günde en çok ilginizi çekecek yerleri görerek bir yerden başlamış olacaksınız. Umarım çok da güzel günler geçiririsiniz.
   Dediğiniz gibi mutfak konusuna oldukça yabancıyım. Bugüne kadar pek çok aktarın önünden geçmişimdir ama hiçbiri zihnimde iz bırakmamış, siz sorunca doğrudan önerebileceğim bir yer gelmedi aklıma. Biraz turistik olacak ama Galerie Lafayette'in yeme-içme bölümü çok zengindir, aynı şekilde Le Bon Marché'nin çok zengin bir gıda departmanı var ki oralarda envai çeşit baharatlar ve aktar malzemeleri satılıyor. Dilerseniz oralara bir bakın. Siz gelene kadar eğer bir aktarın önünden geçersem ve tabii unutmazsam söz, size farklı önerilerde de bulunmaya çalışacağım 🙂
   Mutlu günler.

  • blank

   Nazik yanıtınız için çok teşekkürler. Galerie Lafayette'e uğramaı istiyordum zaten bahanem olur:P Aktarlara da denk gelirsem mutlaka girmek isterim^^
   İyi günler

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.