Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

29 Eylül 2014 Pazartesi

Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi / La Défense

Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi / La Défense
(Son Güncelleme: 01.05.2017) Bugüne kadarki pek çok yazımda Paris'te alışveriş yapma mantığının, bir zamanlar İstanbul'da da olduğu gibi caddelerde, sokaklarda yani hayatın günlük akışı içinde gerçekleştiğinden söz etmiştim. Ve bu söylediğim Paris'te her zaman için geçerli ama elbette Paris'te de bizim anladığımız anlamda büyük alışveriş merkezleri mevcut ama bir farkla: Buradaki AVM'ler şehrin içinde değil dışında...

Zaten Türkiye'de, özellikle de büyük şehirlerde ömrümüz ne yazık ki ya işte ya evde ya da avm'lerde geçiyor, o zaman ne demeye Paris'e geldiğinizde böyle bir yere gidesiniz ki? Haklısınız ama sonuçta burada da AVM'lere gitmek gereken zamanlar olabiliyor. Örneğin Paris'in büyük bölümü pazar günleri alışveriş yapmak için ölü olabiliyor. Ayrıca çok soğuk ve çok yağmurlu havalarda müze, café, sinema gibi yerlerin dışında kapalı bir alanda vakit geçirmek ve bir yandan da ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu tür avm'ler işe yarayabiliyor.

Ben bu bakımdan kendimi şanslı sayıyorum. Çünkü Paris'in en kolay ulaşılabilen, en büyük AVM'lerinden biri o olan Les Quatre Temps evime yedi dakikalık yürüme mesafesinde. İşte bu nedenle bugün sizlere Les Quatre Temps'dan bahsetmek istiyorum:

Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi - La Défense
Oturup bu AVM'yi size övecek değilim; sonuçta dünyanın her yerinde bu tarz alışveriş merkezleri mantık ve tasarım olarak aşağı yukarı aynı. Bu yazıyı yazmamdaki amaç, Paris'in orta yerinde böyle bir yer bulamayacağınız için, ihtiyaç duymanız halinde size en yakın ve işinize en çok yarayacak olan bu yer hakkında bilgi vermek istedim.

Bünyesinde bulunan sayısız mağazaların listesini bu linkte bulabileceğiniz Les Quatre Temps kelime anlamı olarak "dört mevsim" anlamına geliyor ve tahmin edin bakalım nasıl okunuyor? "lê katr tan" ya da daha doğrusu "lê qatğ tan" :)

Adını söylemesi zor, ulaşması çok kolay olan bu avm'nin adı pek çok tabelada "4temps" olarak geçiyor, o yüzden yazının devamında kolaylık olsun diye ben de böyle bahsedeyim diyorum.

Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi / La Défense
Paris'in iş merkezi olarak tasarlanmış La Défense bölgesinde La Grande Arche'ın hemen sol tarafında bulunan 4temps'a, bu yazının en başında gördüğünüz resmin olduğu açıdan baktığınızda, gözününüzün alabildiği tüm yer avm bünyesinde bulunuyor. Zaten sağ taraftaki yarım daire biçimindeki yer de bir avm ve adı CNIT; her ikisi arasında alttan bir geçiş mevcut.

İçinde sayısız mağaza, restoran, café ve sinemalar bulunan 4temps'da bir Apple Store olması belki hoşunuza gidebilir. Zaten bu yazıdaki resimleri de yeni iphone 6'yı incelemek için Apple Store'a gittiğim gün çektim. Hazır yeri gelmişken -laf aramızda- iphone'un yeni çıkan bir modeli, uzun zamandır beni ilk kez bu kadar etkileyebildi :)

Neyse, biz avm'mizi gezmeye başlayalım: 4temps'ın sol başında devasa yapı market Castorama (kastoğama), sağ başında da yine devasa market Auchan (oşan) bulunuyor. Auchan'ın üst tarafında yemek katı ve onun da üzerinde büyükçe bir sinema kompleksi  bulunuyor. Buradaki sinema salonlarından birinde Opéra Garnier ve Opéra Bastille ile eşzamanlı olarak "canlı opera" izlemeniz mümkün.

Aslında yemek katı, şahsen beni tatmin edecek kadar çok seçenek sunmuyor ama yine de bu taraflardaysanız ve açsanız karnınızı doyurmak için güzel seçenekler elbette ki var. Ben size eğlenceli bir şekilde suşi yiyebileceğiniz K10 restoranını önermek istiyorum. İşin eğlencesi şunda ki, suşi tabakları sizin oturduğunuz masanın yanından geçip gidiyor, siz de beğendiğiniz tabağı kaçırmadan hoop alıp masanıza koyuyorsunuz. Çocukça bir oyun gibi bir şey bu, insanın yedikçe yiyesi geliyor.

Yine yemek katındaki Starbucks çoğu zaman kalabalık olsa da uzun soluklu oturup dinlenmek için ideal. Gerçi Starbucks Capucines (Opéra) kadar havalı bir yer değil ama epey havadar diyebilrim :) Eğer ki hava güzelse terasta oturup Grande Arche'a bakıp benim gibi hayallere dalabilirsiniz.

Les Quatre Temps Alışveriş Merkezi / La Défense
Dediğim gibi sonuçta burası bir alışveriş merkezi ve bir çeşit tüketim mabedi. Elbette  abartılacak bir yanı yok ama örneğin, buraya en son gidişimde bu resimleri çekmek için dolaşırken Match'in fotoğraf sergisi ile karşılaşmak çok hoşuma gitti. Bir de yemek katındaki piyano bazen döne döne kendi kendine çalıyor bazen de birisi oturup konser veriyor. Öyle olunca avm'nin elektrik yükü biraz olsun hafifliyor sanki.

Ayrıca koridorların ortasında sık sık karşınıza çıkan çikolatacılara, pastacılara, şekerlemecilere kendinizi kaptırmamak için zor duruyorsunuz.

Evimin hemen dibinde olmasına rağmen Paris'te yapacak pek çok şey olduğu için buraya sık uğradığımı söyleyemem ama yine de acil ihtiyaç halinde Paris'te böyle bir AVM'ye yakın olmanın da bütün nimetlerinden yararlandığımı itiraf etmeliyim.

Eskiden sanki Paris'te indirimler sadece indirim zamanlarıda olurdu da şimdi daha bir sık indirime giriyor mağazalar gibi gelmeye başladı bana. O yüzden şansınıza burada da farklı mağazalarda farklı indirimler yakalamanız mümkün. Daha lüks markaların sürekli indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız da Paris'in meşhur outlet center'ı La Vallée Village'a gidebilirsiniz. Gerçi orası biraz uzak ama tercih sizin tabi. Tabi ben olsam Galerie Lafayette'ten, Printemps'dan ya da Bon Marché'den alışveriş yapmayı tercih ederdim. Hatta hatta sokaklarda küçük ve sevimli dükkanlardan, birbirinden güzel minik butiklerden alışveriş yapardım ki Paris'te yaşadığımı anlayayım. Ama sonuçta Paris'te her zevke göre bir seçenek var; bana düşen de her ihtiyaca göre elimden geldiğince bildiklerimi paylaşmak.

4temps'a gelmek çok kolay. 1 numaralı metro hattına binip son durak "La Défense"ta iniyorsunuz ve "Les Quatre Temps" girişinden girip kendinizi bu alışveriş dünyasının içinde buluyorsunuz. Kazara yukarı meydana çıkarsanız da Grande Arche'ı karşınıza aldığınza sol taraftaki herhangi bir kapıdan avm'nin herhangi bir yerine ulaşabilirsiniz.

Buraya RER ile gelmek isterseniz RER-A, banliyö treni ile gelmek Saint Lazare'dan gelmek isterseniz Ligne L, tramvay ile gelmek isterseniz de T2 ile kolayca ulaşmanız mümkün. Sonuçta La Défense müthiş bir bağlantı noktasında. Örneğin Champs-Elysées'den La Défense'a metro ile 10, RER ile 5 dakika ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Châtelet - Les Halles'den buraya metro ile 20 dakikada ulaşırken, RER ile sadece 10 dakikada gelebiliyorsunuz. Hayat bu kadar kolay...

Kaldı ki Paris'teki en hesaplı parfüm ve kozmetik ürünlerini bulabileceğiniz, bunun yanında çanta, gözlük, aksesuar gibi ürünlerde uygun fiyat yakalayabileceğiniz, üstelik şehrin tam kalbinde olan Benlux'e de bir uğramanızı öneririm.

Demem o ki, Les Quatre Temps aklınızda bulunsun, ihtiyaç halinde atlar gelirsiniz. Gerçi bir de şehir merkezinde, Louvre Müzesi'nin altında Carrousel du Louvre adında  -küçük de olsa- bir alışveriş merkezi var diyebiliriz ama tabi Les Quatre Temps'la kıyas kabul etmez... Aslında bakarsanız Nisan 2016'da Châtelet'deki Forum des Halles'in renovasyon çalışmasının büyük ölçüde tamamlanıp yeniden açılması ile Paris şehir merkezi çok daha büyük bir alışveriş merkezine de kavuşmuş oldu. Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilmiyorum ama bazen lâzım olabiliyor...

Sadece AVM gezmek için değil, klasik ve tarihi bir şehrin yanına çağdaş bir kent nasıl yaratılır diye görmek için bile yolunuzu La Défense'a düşürmekte fayda var.  Zaten buraya geldiğinizde Grande Arche'ı da görme şansınız olacak. Bakarsınız meydanda karşılaşırız da?
Adres: Les Quatre Temps, La Défense

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 450'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

REKLAM ve SPONSORLUK

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.