Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

13 Ocak 2014 Pazartesi

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'in orta yerindeki 25 hektarlık bu muhteşem park elbette ki Paris'in görülesi en güzel yerlerinden biri. Batısında Concorde Meydanı  güneyinde Seine Nehri ve Orsay Müzesi, doğusunda Louvre Müzesi bulunan Tuileries Bahçesi'nin kuzey kısmındaki yapıların hemen arkasında Place Vendôme bulunuyor.

Concorde Meydanı’ndan büyük dönme dolap Roue de Paris'nin arkasından bu parka giriş yaptığınızda, şehrin ortasında karşılaştığınız cennet insanda hayranlık duygusu uyandırıyor. Şansınıza, fazla kalabalık değilse, yaşayacağınız huzur, sizi bambaşka bir dünyaya götürecektir büyük olasılıkla.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Gezi listenize ilk eklemeniz gereken şey, ana girişin sağında bulunan Orangerie ve solunda bulunan Jeu de Paume. Bu iki müze başlı başına birer yazı konusu olduğu için onları ayrı konu başlıklarında yazdım.

Parka girdiğinizde karşınıza çıkacak büyük havuzun çevresindeki yeşil sandalyelere oturup manzarayı seyreden, kitap okuyan, dinlenen, sohbet eden insanları görünce otomatikman aynı şeyi yapmayı isteyeceksiniz.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Normal sandalyeler değil de geriye doğru eğimli olanları seçerseniz çok daha iyi dinlenebilir, anın tadını çok daha iyi çıkarabilirsiniz. Onca kalabalığa rağmen genelde sizi rahatsız edecek bir ses duymayacağınızı tahmin ediyorum.

Şansınıza hava güzelse mavi gökyüzü, bulutlar, yeşillik, suyun şırıltısı ve ağaçların gerisinde görünen Paris’in muhteşem mimarisi kusursuz bir ambiyansı yaşamanız için ideal.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Ağaçlarla çevrili yürüyüş parkurunda Louvre Müzesi yönüne doğru yürümeye başladığınızda sağlı sollu kafelerle karşılaşacaksınız. Vaktiniz varsa orada da oturup soluklanmak, bir şeyler atıştırıp kahve içmek inanın keyfinize keyif katacak.

Gerek peyzaj, gerekse parktaki heykellerin güzelliği, her şey kusursuz bir güzellik sunuyor parkı gezenlere.


Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Burası Louvre Sarayı'nın bahçesi gibi algılansa da aslında 1564'te Catherine de Medici tarafından yaptırılan Tuileries Sarayı'nın eski bahçesi. 1667'de halkın kullanımına açılan park, Tuileries Sarayı'nın 1871'deki Paris Komünü sırasında yakılıp yıkılması sonucu günümüzde Louvre’a ait bir bahçeymiş görüntüsü veriyor.

Louvre Sarayı’na doğru ilerledikçe ağaçlık bölgenin dışına çıkıyor, ikinci bir havuzla karşılaşıyorsunuz. Orada da yeşil sandalyeler var ama niyeyse orada oturmak ilk havuzun orada oturmak kadar keyif vermiyor. O kısımda oturacaksanız, ikinci havuza gelmeden sağ tarafta, ağaçların arasında bulunan kafenin olduğu yerde dinlenmenizi ve Paris'i dinlemenizi öneririm.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Louvre’a yaklaştıkça labirent çalılıklar çocukken izlediğimiz filmleri çağrıştırıyor ama burası Paris dışında gördüğüm labirent parklar kadar keyifli değil; sadece görmüş olmak insanın hoşuna gidiyor.

Yazın ve Noel zamanlarında kurulan lunapark da çocuklar ve hatta büyükler için keyifli vakit geçirmek için ekstra imkanlar sunuyor. Ayrıca çocukların her zaman yararlanabileceği çocuk bahçeleri, atlıkarınca gibi seçenekler de hayatı güzelleştirmek adına size sunulan olanaklar arasında.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Yürüyüş parkurunun en sonunda karşınıza çıkacak olan bir başka zafer takı “Arc de Triomphe du Carrousel’i geçtikten sonra artık parkı bitirmiş ve Louvre Müzesi sınırlarına girmiş oluyorsunuz. Bu noktadan sonrası başlı başına başka bir yazı konusu.

Hemen sağlı sollu inen merdivenleri takip ederseniz de işinizi görebilecek ölçekte bir alışveriş merkezi olan Carrousel du Louvre'a ulaşırsınız; üstelik de Louvre Sarayı'nın tam altında... Sol taraftan yürümeye devam ederseniz Palais Royal tarafına ulaşırsınız. Yol üstünde yine solda Paris'in en hesaplı parfüm ve kozmetik alışverişi yapabileceğiniz Tax Free mağazası Benlux'ü görmeniz mümkün.

Tuileries Bahçesi - Jardin des Tuileries
Parkın genel anlamda dört girişi olduğunu söyleyebiliriz: Birincisi Concorde Meydanı’ndan, ikincisi Tuileries Metrosu girişi ve üçüncüsü de Louvre tarafından. Dördüncü giriş ise Seine Nehri kıyısında, parkı Orsay Müzesi ile birbirine bağlayan Passarelle Solférino tarafında.

Park içinde iki adet paralı tuvalet bulunuyor; birincisi Concorde girişinde bir diğeri de Tuileries Metrosu girişinde.

Ulaşım için her ne kadar 1 numaralı metro hattı üzerindeki Tuileries durağı önerilse de ben 1, 2 ve 8 numaralı hatları ile ulaşabileceğiniz Concorde durağını kullanmanızı öneriyorum.

Dilerseniz bir de, Tuileries Bahçesi'ni de tanıttığım şu videoyu izleyin:

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

 1. Teşekkürler.
  Blog ve YouTube kanalınızı yeni keşfettim. İzlemeye doyamadım. Bu kadar mı başarılı hazırlanır. Linkler, anlatımlar özetlemeler ve videolar çok profesyonel. Kutlarım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.