(Son Güncelleme: 05.06.2024) Paris’teki 37 köprüden biri olan Passerelle Léopold Sédar Senghor (Passerelle Solférino), aynı zamanda Seine Nehri üzerindeki 4 yaya köprüsünden biri olma özelliğini taşıyor. İlk olarak 1861’de Napoléon zamanında yapılan ve adını Solférino Savaşı’ndan alan köprü, daha sonra yıkılmış, yerine 1961’de tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmış.

Bu köprü de 1992’de devre dışı kalınca yerine 1999 yılında günümüzdeki köprü yapılmış ve “Solférino” olan adı 2006’da Senegal Eski Cumhurbaşkanı “Léopold Sédar Senghor“un anısına değiştirilmiş ama açıkçası ben hiç bu isimle anıldığına tanık olmadım; herkes “Passerelle Solférino (paserel solferino ya da paseğel solfeğino)” diyor. Yine de zaman geçtikçe yeni ismi de yavaş yavaş kulağa tanıdık gelmeye başladı.

Passerelle Leopold Sedar Senghor - Passerelle Solferino Paris Pariste.Net

Tuileries Bahçesi ile Orsay Müzesi arasında son derece estetik bir şekilde tasarlanmış ve sadece yaya geçişine ayrılmış olan bu köprü çelik ve ahşap konstrüksiyon malzemeleriyle inşa edilmiş. Köprünün zemininde ve basamaklarda kullanılan ahşap, Afrika’da yetişen “tabebuia” ağacından yapılmış çok hafif ve dayanıklı bir malzeme.

106 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki köprüye, özel tasarımı sayesinde hem nehir kıyısından hem de üst yoldan iki ayrı katlı girişle ulaşılıyor ve bu iki kat orta noktada buluşuyor. Böylelikle gerçekten hem estetik bir görüntü oluşturuyor hem de bu köprüden geçmek insanın çocukça bir zevk almasına neden oluyor.

Passerelle Leopold Sedar Senghor - Passerelle Solferino Paris Pariste.Net

Elbette sadece bu köprüyü görmek için buraya gelmeyeceğiz; zaten Paris merkezinde dolaşırken Tuileries Bahçesi ve Orsay Müzesi civarındaysak, yolumuz illa ki buraya düşecek. Bir başka gün Seine Nehri kıyısı boyunca yapacağınız yürüyüşte de Passerelle Léopold Sédar Senghor – Passerelle Solférino’dan geçmememiz mümkün değil. Bence bu köprü de diğer bir yaya köprüsü olan Pont des Arts kadar ilgiyi hak ediyor…

Sonuçta Seine Nehri üzerindeki aşağı yukarı bütün köprüler birbirinden estetik ve herbirinin üzerinden manzara bir harika; özellikle de gün batımlarında.

Paris’in tadını çıkarmanız dileğiyle,

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 75001 Paris

Author

1 Comment

  1. Sürekli Tuileries Bahçesi içerisinden geçtiğimiz için bugüne dek kaçırmışız. Neyse yeni bir Paris gezisi için bir bahane daha.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.