(Son Güncelleme: 05.05.2023) Avrupa’da her yıl Mayıs ayının bir gecesi Avrupa Müzeler Gecesi – La Nuit Européenne des Musées olarak kutlanıyor. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 11’e, 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da yine ücretsiz etkinlikler, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yıl için açıklanan tarih 13 Mayıs 2023 Cumartesi.

Aşağıdaki listede,  Paris ve çevresinde, Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında açık olan ve ücretsiz gezilebilen müzelerden daha önce blogda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018
Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018
Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2018

Tabii Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında Paris ve çevresinde ücretsiz gezebileceğiniz müzeler bunlarla sınırlı değil. Detaylı listeyi aşağıdaki resmi web sayfası linkinden inceleyebilirsiniz ama laf aramızda, sayfada aradığınızı bulmak biraz güç 😉 O yüzden bir de bu linke bakmanızı öneririm.

Tabii bazı müzelerin önünde uzun kuyruklar olabilir ama pek rağbet edilmeyen yerlerde şansınızı denerseniz çok kolay giriş yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de, pek çok müzede kuyruk olsa bile, hepsi ayrı ayrı gezmeye değer, inanın. Ne de olsa Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başka… Ah bir de aralarında rezervasyon gereken müzeler olabilir ama o müzelerin listesi de sürekli değiştiği için ben de takip edemiyorum. Artık işin o kısmını araştırıp siz bulacaksınız…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: nuitdesmusees.culture.gouv.fr

Yazar

2 Yorum

  1. Bence de gece müze gezmek müthiş bir fikir, böylece gündüz Paris’in sokaklarına kafelerine ve Paris çevresinde gezmeye daha fazla vakit ayrılabilir, zaten çoğu müzelerin içi çağın mimarisi ve ihtişamından dolayı loş olduğundan gündüz vaktinde de ışıklandırma sayesinde gezilebiliyor, böylece hem maddi hem zamandan tasarruf olur :)))

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.