(Son Güncelleme: 07.05.2023) Sanatın başkenti Paris bu ünvanı durduk yere kazanmış değil. Şehrin her köşesinde karşınıza çıkıveren birbirinden güzel, birbirinden özel sanat galerileri, müzeler, sanat eğitim kurumları, tiyatrolar, operalar ve daha fazlası, yaşama değer katmak adına günlük yaşamın vazgeçilmez parçalarından biri olarak Paris’in günlük yaşamında yerini alıyor. Hal böyle olunca da, sanat deyince akla ilk gelen şehirlerden biri Paris oluyor.

Günümüzde estetik değerlerin ortaya çıkıp belli formlara kavuştuğu öncü kentlerden biri olan Paris’i daha iyi anlamak, şehri ve yaşayış biçimini daha yakından tanımak için de bu sanat galerilerini ve müzelerini gezmek büyük önem taşıyor. Çünkü bu müzeleri gezerken, sadece duvara asılı bir sanat eseriyle karşı karşıya kalmıyor, diğer tüm eserlerle birlikte o tablonun neden orada olduğunu, hangi sanat akımlarının nedeni ya da sonucu olarak orada yer aldığını ve bunun günlük yaşamı nasıl derinden etkilediğini daha iyi anlıyorsunuz. Bazen anlaşılmaz gibi görünse de en azından bunu hissedebiliyorsunuz.

Paris Modern Sanat Müzesi – Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris Pariste.Net

Bu yazıda da böylesi özel mekanlardan birinde, dünyayı etkileyen modern ve çağdaş döneme ait eserlerin sergilendiği Paris Modern Sanat Müzesi – Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris’deyiz. Paris Modern Sanat Müzesi, 16. arrondissement‘da, Trocadéro ile Place de l’Alma arasında bulunan Palais de Tokyo‘nun bünyesinde yer alan çok güzel bir müze; üstelik ücretsiz gezilebiliyor. Tabii ki dönemsel sergiler olduğu zaman bu sergiler için ekstra para ödemeniz gerekebiliyor ama müzenin kalıcı kolleksiyonu da hatırı sayılır derecede değerli ve zengin; burada 10.000’in üzerinde eser sergileniyor.

Palais de Tokyo‘nun sağ kanadındaki asıl bölümü devlete ait modern sanatlar müzesiyken sol kanadındaki bölüm Paris Belediyesi‘ne ait ve bu yazıyı, soldaki girişten itibaren karşınıza çıkacaklar konusunda fikir vermek için hazırladım.

Paris Modern Sanat Müzesi – Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris Pariste.Net

Paris Modern Sanat Müzesi’ne girişte, doğrudan üst katlardaki geçici sergilere geçebileceğiniz bölümün orada bilet gişesi ve danışma bulunuyor. Solda ise vestiyer var; müzede en az bir saat vakit geçireceğinizi tahmin ettiğimden üzerinizde kalın bir şeyler varsa vestiyere bırakmakta fayda var. Bir de müzenin gezi rotası dönem dönem değişebilir. Bu yazıyı fikir vermesi açısından okumanızı rica ediyorum. Güncel bilgiler her zaman, bu yazının sonunda yer alan resmi web sayfası linkinde…

Eğer dönemsel sergiler için ekstra para ödemek istemiyorsanız üst katlara çıkmanıza gerek olmayacak ama yine de üst katta yer alan ve ücretsiz gezilebilen Raul Doufy’nin, bu yazının kapak fotoğrafında bulunan “Fée Electricité – Elektrik Perisi” eserini mutlaka görmelisiniz. Büyük salonun duvarlarını çepeçevre saran bu çalışma gerçekten büyüleyici. Bana Orangerie‘deki 360 derecelik Monet tablolarını çağrıştırıyor.

Paris Modern Sanat Müzesi – Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris Pariste.Net

Daha sonra alt katlara indikçe önce Matisse çalışmalarının sergilendiği salona giriyorsunuz. Bu salonun duvarındaki dev Matisse tabloları da bir o kadar görülmeye değer. Bu salonda başka sanatçılara ait eserler bulunmadığı için tamamen bunlara odaklanıp daha bir dikkatle inceleme şansınız oluyor. Hele ki ortam sakinse o zaman anın tadı daha bir güzel çıkıyor.

Sonra daha da aşağı inip diğer tablo ve heykellerin olduğu salonlara ulaşıyorsunuz. Kimlerin eserleri yok ki: Pablo Picasso, Pierre Bonnard, Francis Picabia, Sonia Delaunay, Abidin Dino, Yves Alix, Marc Chagall gibi pek çok önemli sanatçıya ait birbirinden güzel eserler Paris Modern Sanat Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Paris Modern Sanat Müzesi – Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris Pariste.Net

Tabii konu modern ve çağdaş sanat olunca sanatın bir tüketim nesnesi olarak algılandığı bir dönemde “farklı” eserler yaratmak adına karşınıza “tuhaf” objeler de çıkmıyor değil. Neyse ki Paris Modern Sanat Müzesi’nde bu duyguyu fazla yaşamadım. Eserlerin pek azı “sıradan ve gereksiz” bir görüntü arzederken genelde çoğu çarpıcı ve etkileyiciydi. Özellikle Fondation Louis Vuitton‘daki kalıcı sergi eserlerinin -bence- vasatlığını gördükten sonra buradaki modern ve çağdaş dönem eserlerinin fersah fersah ileride olduğunu sıradan bir göz olarak cahilane bir biçimde ve gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Tabii modern sanat deyince bu dönemin en önemli eserlerinin sergilendiği özel müze Centre Pompidou‘yu da atlamamak gerek.

Musée de l’Art Moderne’in “museum shop”ından alışveriş etmek çok keyifli. Son derece ilginç objeler ve birbirinden değerli sanat/tasarım kitaplarını karıştırmaktan zevk alacağınıza eminim. Gerçi bu tarz kitapların benzer zenginlikteki seçkisini Canal Saint Martin‘de bulunan Artazart Designe Bookstore‘da da bulabilirsiniz. Bir de müzenin kafesinde bir yorgunluk kahvesi içmeden çıkmayın derim.

Paris Modern Sanat Müzesi – Musée de l’Art Moderne de la Ville de Paris Pariste.Net

Paris Modern Sanat Müzesi’ne toplu taşımayla gelmenin en kolay yolu, M9 metro hattının “Alma-Marceau” ya da “Iéna” istasyonlarından birinde inmek. Alma-Marceau’da inip Place de l’Alma‘dan Avenue du President Wilson’a doğru yukarıda solda, Iéna’da inerseniz de aynı yoldan aşağı inerken sağda karşınıza çıkacaktır.

Müze Pazartesi ve resmi bayram tatilleri hariç haftanın her günü açık ve ücretsiz. 

Paris Modern Sanat Müzesi sonrası Palais Tokyo‘yu da ziyaret edebilir, hemen karşısındaki Musée Galliera’ya da bir bakabilirsiniz. Place de l’Alma kadar Eyfel Kulesi‘ne doğru bir yürüyüş de gününüzü güzelleştirecektir. Ayrıca hemen yakındaki Asya Sanatları Müzesi – Musée Guimet‘yi ziyaret edebilir ya da Trocadéro‘ya çıkıp Mimarlık Müzesi – Musée de l’ArchitectureDenizcilik Müzesi – Musée de la Marine ya da İnsan Müzesi – Musée de l’Homme‘u da görebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: mam.paris.fr/

Adres: Palais Tokyo, 75116 Paris

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.