Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’da Mayıs ayının bir gecesi Avrupa Müzeler Gecesi – La Nuit Européenne des Musées olarak kutlanıyor. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 11’e, 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da yine ücretsiz etkinlikler, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Müzeler Gecesi 20 Mayıs 2017 Cumartesi akşamı gerçekleşecek etkinliklerle kutlanıyor. İşte bu nedenle bu yazımda 20 Mayıs Cumartesi akşamı Paris’te, gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı ve ücretsiz gezilebileceği konusunda bilgi vermek istedim. Kaçıranlar ise bir sonraki yıl Paris planı yaparken Mayıs sonunda böyle bir etkinlik olduğunu bir köşeye not ediversinler.
 
2013’teki müzeler gecesinde Centre Pompideu ve Louvre Müzesi‘ni gezmiş, gecenin kör karanlıklarında o sanat eserleri arasında olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla beraber olmanın yarattığı ruh halini iliklerime kadar hissetmiştim. 

2014’teki müzeler gecesinde Louvre‘a ek olarak Musée des Arts Décoratifs‘i ve Grands Palais‘yi akşamın bir vakti gezme şansım oldu.2015’teki etkinlikte Palais Tokyo‘yu gece vakti gezme şansını yakalamıştım.2016’da ise Musée de la Marine – Denizcilik Müzesi‘ni, Musée de l’Homme – İnsan Müzesi‘ni ve hızımı alamayıp Musée Guimet – Asya Sanatları Müzesi‘ni gezmeyi başarmıştım.

2017 etkinliğinde ise hangi müzeleri gezeceğime henüz karar vermedim; hayat bizi nereye götürürse artık… Her nereye gidersem gideyim, büyük keyif alacağımdan eminim…

Avrupa Müzeler Gecesi 2017

Aşağıdaki listede, 20 Mayıs 2017 akşamı Paris’te, Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce bloğumda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

PARİS ŞEHİR MERKEZİ:
– Musée du Louvre – Louvre Müzesi
Geri kalanların detaylı listesini, açık olduğu saatleri ve etkinlik bilgilerini görmek içinse bu linkten pdf dosyasını indirip inceleyebilirsiniz.

Tüm bu müzeler 20 Mayıs 2017 Cumartesi akşamı, müzeden müzeye değişmekle birlikte, kimisi 17:00’den başlayarak, kimisi ise 19:00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak ve bu müzeler gece yarısına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.
 
Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başkadır.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Author

6 Comments

 1. Merhaba gercekten cok guzel bir blog,mayis ayi paris seyahatimiz icin faydalaniyorum sizden.2018 icin muze gecesi hangi gun olacak bilginiz varsa paylasmanizi bekliyoruz

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Nurcan Hanım, çok teşekkürler.
   Genelde tarih yaklaşık bir ay öncesinden duyurulur belki ama program bir-iki hafta önce yayınlanıyor. Ben de o zaman 2018’deki Müzeler Gecesi yazısını yayınlayabilirim sanıyorum.
   Mutlu günler dilerim.

 2. Ahmet bey merhaba blogunuzu severek takip ediyorum büyük bir emek var gerçekten elinize sağlık . 2018 müzeler gecesi için tarih belli oldu mu?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,
   Avrupa Müzeler Gecesi 2018 etkinliği bu yıl 19 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek.
   Bu konuda detaylı bir yazıyı ve ücretsiz gezilebilecek müzeler listesini Mayıs başındaki ilk yazıda yayınlamayı planlıyorum.
   Hatırlattığınız için çok teşekkürler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.