Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Temmuz 2014 Cuma

Paris Tren Garları 1 - Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Üsküdar'la Beşiktaş'ın birleşip tek bir şehir oluşturduğunu, aradaki boğazın da daha dar bir nehir olduğunu varsayın, işte Paris dediğimiz yer aslında toplamda bu büyüklükte bir yer... Ama bu şehrin içi o kadar dolu ve her bir köşesi özenle inşa edildiğinden o kadar görkemli ki, insan Paris'in çok çok daha büyük bir yer olduğu izlenimine kapılıyor. Oysa ki périphérique içi, yani gerçek Paris sadece bu kadarcık bir yer...

Ve Fransızlar bu kadarcık "küçük" bir şehre, altı tanesi yolcu bir tanesi araçlar için olmak üzere tam yedi tane tren garı inşa etmişler! En küçüğü Haydarpaşa kıvamında bu yedi tren garı, Paris'in diğer Fransa kentleri ve Avrupa ülkeleri ile ulaşımını sağladığı gibi; metro, RER, tramvayotobüs ve banliyö trenleri için de önemli kavşak ve aktarma noktası olma görevini üstleniyor.

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Bu garlar arasında size ilk gar olarak tanıtmak istediğim yer: Gare Saint-Lazare (gar sen lazar ya da gağ sen lazağ). Açılışı 1837'de, yani Sirkeci Garı'nın açılışından 53 yıl önce, Fransa Kralı I. Louis-Philippe zamanında yapılan Gare Saint-Lazare'ın adı günlük hayatta Paris Saint-Lazare olarak geçiyor.

Zamanla büyütülerek devasa bir boyut alan garın yukarıda gördüğüniz fotoğrafı sadece üçte birini gösteriyor, hatta belki de beşte biri diyebilirim. Tam 27 peronu ile Paris'in batısındaki şehirlere ve banliyölere günde 450 bin yolcu taşıyan devasa gar, Avrupa'nın ve Paris'in ikinci en işlek tren garı (birincisi Gare du Nord).

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Üstelik bu gardan ülkeler arası tren seferleri yapılmıyor ve "RER-A hattı açılmadan o bölgeye de yoğun olarak hizmet götüren bu garın yükü, RER-A açıldıktan sonra biraz daha hafiflemiş" dersem varın gerisini siz düşünün.

8. arrondissement'da, Opéra Garnier, Galeries Lafayette ve Printemps'ın arka tarafında yer alan Saint-Lazare Tren Garı Paris'e turist olarak gelip otel aradığım zamanlar bana, merkeze çok uzak bir yer gibi gelirdi ve otel bakarken bu bölgeyi hep elerdim :) Nereden bilebilirdim ki gün gelip de burası hayatımda en önemli noktalardan biri olacak...

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Hayat beni Paris'e, La Défense'ın yanıbaşında, Courbevoie'da yaşamak üzere buraya ışınlayınca birdenbire Gare Saint-Lazare da hayatımda önemli bir yere oturdu. Çünkü yaşadığım yer bu gara trenle 10-15 dakika mesafede olup, her 15 dakikada bir de tren olunca "Paris'e inmek" için bu garı çok sık kullanır oldum.

Gerçi bu tren sıklığı başta beni çok mutlu etse de zamanla konfora alışan bünye treni kaçırdığı zaman 15 dakika beklemeyi eziyet sayabilecek kadar nankör olabiliyor :) Kaldı ki hemen yanıbaşımdaki La Défense'tan Paris'e metro, RER ve tramvay ile çarçabuk ulaşmak da mümkünken...

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Bu gar sizin için Versailles Sarayı'na gitmek amacıyla anlamlı olabilir. Sonuçta buradan Versailles Rive Droite'a, bazen Saint Cloud aktarmalı bazen de direkt seferler oluyor. Ya da Normandiya tarafına trenle gitmek isterseniz de bu gardan bir trene bineceksiniz. Unutmadan söyleyeyim trene binmeden mutlaka biletinizi peron başında bulunan cihazdan geçirip "validé etmeli" yani okutmalısınız.

Ama Navigo kartınız varsa, her nedense bunu okutmak için makineler bulunmuyor, doğrudan trene binebilirsiniz. Ama örneğin Giverny'deki Claude Monet'nin Evi'ne gitmek istiyorsanız orası başka bir region'da olduğu için kartınız geçmiyor; gişeden ya da otomatlardan Vernon yönüne bilet almalısınız.


Rouen, Deauville & Trouville, Amiens gibi birbirinden güzel yerlere gitmek için de yine buradan şehirler arası trenlere binmeniz gerekiyor. Buralara gitmek için online tren biletlerinizi Fransa'nın TCDD'si olan SNCF'in bu linkinden alabilirsiniz.

Biletinizi önceden alırsanız çok daha hesaplı oluyor, gara gelip gişeden ya da otomatlardan bilet almak istediğinizde fiyatların artması kadar bilet bulamama riskiniz de var elbette. Biraz şans işi diyelim...

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Genelde -nedense- Avrupa'da tren garlarının çevresi pek tekin olmaz ama bence Saint Lazare'ın civarı son derece güvenli bir yer. Yersiz yurtsuz, ne idüğü belirsiz insanlar bu gar önünde de oluyor ama bugüne kadar herhangi olumsuz bir vaka ile karşılaşmadım.

Hele ki yakın zamanda tamamlanan restorasyon ve çevre düzenlemesinden sonra ortamın görüntüsü iyice düzeldi. Eğer otel arayışındaysanız ve bu civarda bir otele rastlarsanız konum olarak tercih edilebilir bir noktada olduğunu söyleyebilirim.

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Garın tren ulaşımı olduğu kadar metro ve RER ulaşımında da önemli bir konumu olduğunu söylemeliyim. Buradan metronun 3, 9, 12, 13 ve 14 numaralı hatlarına binebileceğiniz gibi RER-E'nin de ilk istasyonu bu garın altında bulunuyor. Ayrıca 300-400 metre mesafedeki RER-A "Auber" istasyonu da hemen ulaşılabilir kolay bir konumda.

Bir de garın hemen önünden ya da karşısından kalkan otobüslerle yakınından geçen pek çok otobüs hattını da hesaba katacak olursak garın lokasyonu epey avantajlı görünüyor.

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Ayrıca Gare Saint-Lazare'ın ana giriş bölümünde epey tatminkar bir alışveriş merkezi mevcut. Burada butik, mağaza, market, kafe ve restoranlardan oluşan 80 adet dükkan bulunuyor.

Sırf garın içinde iki tane Starbucks var, garın hemen dışında iki tane daha. Bir de Paris'te açılan ilk Burger King şubesi de bu gar binasında bulunuyor. Paris'teki tüm garlarda olduğu gibi bu garda da ücretsiz wi-fi internet hizmeti sunuluyor.

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Saint Lazare'ın AVM olarak kabul edebileceğimiz, giriş bölümünde bulunan üç katlı kısmında en sevdiğim şeylerden biri de, burada bulunan ve halkın kullanımına açık olan piyanonunun başına oturan yolcuların çaldığı parçalara denk gelmek. Böylesi bir atmosferde müzik size "işte Paris'teyim" dedirtiyor.

Garı karşınıza aldığınızda sağlı sollu iki tane meydan bulunuyor. Bunlardan soldaki "Cour du Rome" sağdaki ise "Cour du Havre". Bu iki küçük meydanın ortasında da Hilton Opéra Paris'in muhteşem binası tüm haşmetiyle manzarayı tamamlıyor.

Gare Saint Lazare (Paris Saint-Lazare)
Cour du Havre'ın karşısından FNAC tarafındaki yola girdiğinizde Printemps ve Galeries Lafayette üzerinden Opéra Garnier'ye ulaşıyorsunuz. Garın sağ arka tarafındaki çıkıştan çıkarsanız da çok hoş, minik, parizyen bir meydana çıkıyorsunuz ki ben burayı da çok seviyorum.

Bakarsınız Gare Saint-Lazare'da ya da civarında bir sokakta karşılaşıveririz bir gün?

O halde "görüşmek üzere" diyelim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Gare Saint Lazare, 75008 Paris

Paris'teki Diğer Ana Tren Garları:
- Gare de Bercy

İlgili Yazılar:
- Opéra Garnier
- Galeries Lafayette
- PrintempsTÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.