Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Ocak 2014 Cuma

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris, hatta Fransa deyince ilk akla gelen yapı hiç kuşkusuz Eyfel Kulesi'dir. Bu ünlü kule kimileri için muhteşem bir eser kimileri içinse bir demir yığınıdır. Oysa kulenin altına kadar gelip başınızı göğe kaldırdığınızda son kararınızı o zaman vereceğinizden ve bu kararınızın ne olacağından neredeyse eminim. Gelin bu yazıda hep birlikte Eyfel Kulesi'ni yakından tanıyalım.

Evet, Eyfel Kulesi Paris'in ilk akla gelen sembolüdür ve inanın bu değeri hak ediyor. Yıllar önce Paris'e ilk gelişimden önce Eyfel Kulesi hakkında o kadar çok olumsuz eleştiri dinlemiştim ki... Kimilerine göre abartılmış bir yapıydı, aslı-başı demir bir kuleydi. Herkesin anlaştığı tek nokta bu kulenin Fransızların pazarlama başarısı olarak görmeleriydi.

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Bu duygularla Eyfel'i ilk görüşümde, aniden karşıma çıkıvermesi ile yaşadığım o ilk şoku unutamıyorum. Elbette ki herkesin gezip gördüklerinden etkilenme biçimleri değişiktir. Kimi için çok önemli olan bir ayrıntı başka biri için dikkate bile alınmayacak kadar önemsiz olabilir, bazen de genel beğeni eşiğini aşmış herhangi bir eser sizin için hiçbir şey ifade etmeyebilir.

Eyfel'i gördüğüm o ilk an, Trocadéro'da metrodan çıkıp da meydana gelip başımı sola çevirdiğim anki o ilk görüntünün bende yarattığı duyguyu unutmam mümkün değil. Hele ki yanına yaklaşıp konstrüksiyon detayı gözüme ince ince işlenmiş bir dantel gibi göründükçe, daha sonra kulenin altından geçerken hissettiğim büyüklük-küçüklük karşılaştırmaları tam anlamıyla aklımı başımdan almıştı.

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Bence Eyfel Kulesi'nin en sevimsiz yanı, yukarıya çıkmak isteyenler için, sırada geçirmek zorunda olduğunuz süre ve bu süre tamamen şansa bağlı. Bugüne kadar pek çok arkadaşımı oraya götürdüm, bazen korkunç bir kuyruk oluyor, bazense nispeten beklenilebilir ölçüde normal bir sıra ile karşılaşabiliyorsunuz. Hatta birkaç kere de neredeyse hiç kuyruk yoktu. Diyorum ya, sabah, öğlen ya da akşam fark etmiyor; hiçbir açıklaması yok, tamamen şans...

Elbette ki biletinizi Paris ziyaretinizden önce internetten almanız mümkün. Belki o zaman sıra beklememek adına daha şanslı oluyorsunuz ama bu kez de kuleye mutlaka bilet tarihinde çıkmanız gerekeceği için hava durumu ne olursa olsun o gün çıkmak zorunda kalıyorsunuz.

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi'nin 100. yılında düzenlenen Expo 1889 fuarı için, fuar kapısına konulmak üzere Fransız demir-çelik sanayisinin geldiği noktayı tüm dünyaya göstermek üzere geçici olarak dikilmiş dev bir kule. Gustave Eiffel'in tasarladığı bu kulenin yapılması o dönem için büyük tartışmalara neden olduysa da fuar bittikten sonra kulenin geçici ruhsatı kalıcı hale getirilmiş ve zaman içinde de Paris'in ve hatta tüm Fransa'nın sembolü olmuş.

Kulenin neden bu şekilde yapıldığını, daha doğrusu bu tasarımın nasıl oluştuğunu hep merak ederdim. Bir gün Rue Mouffetard'daki Le Mouffetard restoranında yemek yerken, kadehten yansıyan ışığı görünce Gustave Eiffel'in bu kuleyi bu şekilden türettiğine dair şahsıma ait bir teori geliştirdim :) Bilmiyorum, bu tamamen benim fikrim, hiç de yabana atılır değil sanki? :)

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel

Anteniyle birlikte 324 metre yüksekliğindeki bu çelik kule üç kattan oluşuyor. İlk kat yerden 57 metre, ikinci kat 115 metre, üçüncü kat ise tam 276 metre yükseklikte. Eğer Paris tatiliniz uzun sürecekse kuleye çıkmanızı şiddetle öneririm. Eğer gücünüz kuvvetiniz yerindeyse ikinci kata kadar merdivenle çıkmak çok eğlenceli. Kendinizi tamamen kulenin bir parçası gibi hissediyorsunuz.

Üçüncü kata, yani en üst kata ise ikinci kattan asansörle çıkmak zorundasınız. Bilet alırken sadece ikinci kata kadar çıkmayı seçebilir ya da ikinci ve üçüncü katlar için kombine bilet alabilirsiniz. Sadece ikinci kat bileti aldıktan sonra yukarı çıkınca, fikir değiştirip üçüncü kata da çıkmak isterseniz merak etmeyin, ikinci katta ayrı bir bilet gişesi daha var.

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Birinci katta, yani 57 metre yükseklikteki en ilginç bölüm cam zemin. Bu cam zemin üzerinde yürüyüp yükseklik korkunuzu test edebiliyorsunuz :) Gerçi ben bu testi birkaç yıl önce Toronto'daki CN Tower'ın tepesinde, üç yüz küsür metrede yapmıştım, o da çok enteresan bir deneyimdi. Yine bu katta tanıtıcı bilgi panoları yanında üç duvarı kaplayan ve çevreyi tanıtan görsel bir sunumun olduğu salon, hediyelik eşya dükkanı, büfe ve Restaurant 58 Tour Eiffel adında bir restoran da bulunuyor.

İkinci katta yine hediyelik eşya dükkanı, büfe ve Restaurant Le Jule Verne adında hoş bir restoran var. Asansörle çıkılan ve yerden 276 metre yükseklikte bulunan üçüncü katta ise Gustave Eiffel'in bürosu, oryantasyon panosu, zirve maketi yanında Le Bar à Champaigne adında bir şampanya barı bulunuyor. Bu kattan manzara çok daha etkileyici... Gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı... Hatta keşke imkanınız olsa, bir gündüz bir de gece görebilseniz bu manzarayı. Olmazsa bir sonraki gelişinize... Değil mi ya? Hep yapacak bir şeyler kalsın ki bir sonraki gelişiniz için bir nedeniniz olsun...

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel

Tepeden Paris'e baktığınızda 360 derece uçsuz bucaksız bir şehir manzarası görüyorsunuz. Henüz yeni gelmişseniz neyin nerede olduğunu anlamanız zor ama geleli birkaç gün olduysa ve Eyfel'e ondan sonra çıktıysanız bu kez "aa şu Louvre Müzesi değil mi, aa şu tepelik Montmartre olmalı, evet evet şurası Panthéon" gibi tespitlerde bulunmanız mümkün :) Arka tarafta görülen sevimsiz kahverengimsi siyahımsı gökdelense ne yazık ki Montparnasse...

Bir de uzakta, Paris'in kuzey doğu tarafında gökdelenlerden oluşan bir bölge göreceksiniz. Orası da Paris'in çağdaş yüzü La Défense. Paris'te en sevdiğim yapılardan biri olan Grande Arche de la Défense da orada bulunuyor.

Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Eyfel Kulesi'ne toplu taşıma ile gidecekseniz, genellikle metro haritalarında 6 numaralı hatta "Bir Hakeim" durağında gösteriliyor; hem burada inerseniz, köşede "Pizza Iolanda" diye bir restoran var; burada epey bir personel türkçe konuşuyor; hoşunuza gidebilir; bir diğer seçenek RER-C'nin "Champs de Mars" durağı olabilir ama ben daima 6 numaralı metro hattının Trocadéro durağında inip yukardaki meydana ulaşarak, doyasıya Eyfel manzarasıyla karşılaşmayı tercih ediyorum hep. Kimbilir belki de o ilk günkü heyecanı defalarca yaşamanın zevkidir benimkisi.

Eyfel'den çıkınca dilerseniz Seine Nehri boyunca bir yürüyüş yapabilirsiniz, dilerseniz şehrin bulvarlarında, ara sokaklarında kaybolabilirsiniz. Size tavsiyem çıkışta bir de hemen yakınınızda bulunan Quai Branly Müzesi'ni görmenizdir. Bir de az ötenizdeki Pont de Bir-Hakeim ve Île aux Cygnes görülmeye değer yerlerden.


Eyfel Kulesi - La Tour Eiffel
Eyfel ve çevresi konaklama için son derece nezih bir bölge olmakla birlikte Paris'in cıvıltılı hayatına yürüme mesafesinde değil ama yine de duygusal anlamı bakımından otel ararken gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz yakın çevreyi. Otel seçerken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bu linkteki yazıyı okumanızda yarar var. Eyfel Kulesi hakkında detaylı bilgi, güncel bilet fiyatları ya da internetten bilet almak için resmi sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer geldiğiniz gün çok sıra varsa üzülmeyin, sizin yerinizde olsam böyle bir durumda Eyfel'e çıkmak yerine Montparnasse Binası'na gidip o gökdelenin en üst katına çıkar, Paris'i ve Eyfel'i oradan izlerdim. Hatta Zafer Takı'nın üstü, dev dönme dolap Roue de Paris ya da Notre Dame Kilisesi'nin kulelerine çıkmak da benzer bir tat verebilir. Eğer hava güzelse bir başka keyifli seçenek de Ballon de Paris olacaktır.

Ayrıca Nisan başından Kasım başına kadar olan dönemde, aralarında Eyfel Kulesi'nin de bulunduğu, Fransa'nın pek çok tarihi binası ve anıtsal yapısının maketlerinin de bulunduğu beş hektarlık dev park France Miniature'e de zaman ayırmanızı öneririm.

Paris'in tadını çıkarmanın ve Paris'te mutlu olmanın bir yolu illa ki var...

Bir de Eyfel Kulesi'ni de tanıttığım şu videoyu izleyin isterseniz:

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Adres: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

15 yorum:

 1. Ahmet Bey merhaba. Öncelikle blog için ellerinize sağlık, çok keyifli bir çalışma olmuş. Umarım bir çoğunu gezme fırsatı bulabilirim. Bir sorum olacak Eyfel ile ilgili.
  Eyfel için dediğiniz gibi internet üzerinden bilet almaya çalışıyorum. Ancak seçtiğim tarihlerde dolu veriyor. Bu Eyfel'e giriş yapamayacağımız anlamına mı geliyor, yoksa internet üzerinden satış kapasitesi mi dolu? Güzel haberlerinizi bekliyorum.

  Sevgiler,

  Pelin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Pelin Hanım,
   Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
   Eyfel için internet rezervasyonunun dolu olması halinde ziyaret için geldiğiniz gün normal bilet sırasına girerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz, içiniz rahat olsun. Çok ekstrem bir durum olmadıkça normal biletli ziyaretçilerin girişinde sorun olmuyor. Umarım uzun bir kuyruğa denk gelmezsiniz. Eyfel'e çıkmak elbette ki çok anlamlı ve hoş bir aktivite ama kazara çıkma şansınız olmazsa Montparnasse'a çıkıp oradan Eyfel'i seyretmenizi öneririm. Hem daha kolay hem de daha konforlu :)
   Umarım Eyfel'e de çıkabileceğiniz çok güzel günler geçirirsiniz Paris'te.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Ahmet Bey, hızlı geri dönüşünüz ve içime serin sular serptiğiniz için çok teşekkür ederim.
   Önerileriniz için de ayrıca teşekkürler. Umarım dediğiniz gibi uzun bir kuyruğa denk gelmeyiz :) Yeni keşiflerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

   Sevgiler,

   Pelin

   Sil
 2. merhaba , öncelikle sizi insagramda takip etmeye başladım :) daha sonra çocukluk hayalim olan Parise çok kısa olsada bir tatil planı hazırladım. Sizin paylaşımlarınızı takip ederek şimdiden bir sonraki gelişlerimde yapılacaklar listesi hazırlamaya başladım bile, çok teşekkür ederim ilham verdiğiniz için . Size sormak istediğim şu kısacık Paris gezimde akşama doğru çimlerde oturup manzarayla büyüleneceğim en iyi yer neresi olabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar,
   öncelikle güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   "paris ve manzara" diye sorunca durdum birden. manzara deyince benim aklıma yüksek bir yere çıkıp ayaklarının altında uzanan şehri seyretmek geliyor ama paris'te böyle bir şey yok ya da yüksek bir tepelikten seyrettiğimiz paris manzarası öyle büyülenecek bir manzara değil. bir tek eyfel, montparnasse ya da notre dame'ın kuleleri gibi yüksek binaların tepesinden manzara güzel diyebiliriz. bu durumda paris'te çimenlere uzanıp güzel manzara izlemek deyince ilk akla gelen tabi eyfel'in arkasındaki champ de mars çimenliği oluyor :) belki buttes de chaumont parkı'ndan da paris'i izlemek keyifli olabilir ama büyüleyici bir manzara değil açıkçası. lüksemburg bahçesi'ndeki çimenlere uzanıp lüksemburg sarayı'nı izlemek büyüleyici midir bilemedim, gerçekten yanıt vermesi zor bir soru bu :)

   Sil
 3. yorumunuz için çok teşekkür ederim , daha yeni okuma fırsatı buldum :) dediğiniz yerleri deneyeceğim umarım aradığım büyüleyici manzarayı bulurum :)
  Blogu her yenilediğinizde görmem gerekenler listemi kabartıyorsunuz, şimdiden ikinci ve üçüncü gelişimi planladım bile , bu kadar güzel paylaşımlar için teşekkürler, takibinizdeyim :)
  (Not: instagramda reposta layik fotoğraflar çekmeye çalışacağım :) )

  YanıtlaSil
 4. Ahmet Bey Merhaba,
  Ben internetten 2. kat için bilet aldım, acaba hava güzel se 2. katta iken 3. kat için bilet alabiliyormuyum?

  Tşk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   En son çıktığımda 2. katta 3. kat için gişe vardı, internette de 2. katta gişe var diyor. Şu an kulede olup "evet evet var" demeyi daha çok isterdim ama sorunuza "bildiğim kadarıyla var" diye yanıt vereyim en iyisi...
   İyi tatiller

   Sil
  2. Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Yani hem yazılarınız hemde, bu kadar sabırla herkese tek tek cevap vermeniz inanın takdire şayan. Para ile satın alınamayacak kalitede bir yardımınız dokunuyor insanlara. İyki varsınız.

   Kocaman sevgiler.

   Sil
 5. Merhabalar Ahmet Bey, Ağustos ayında Paris gezim var ve bikaç gündür sürekli blogunuzdayım. Öncellikle sizi tebrik ediyorum. Merak ettiğim birşey var, Eyfel Kulesi için online bilet aldığımız zaman sıra konusunda şanslı olabilirsiniz demenizin sebebi bilet sırasına girmiyoruz ama asansör sırası bekliyoruz bu şekilde mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben sizin sorunuza yanıt verdim sanıyorumdum, sanırım bir sorun olmuş, geç yanıt için çok özür dilerim. Umarım çok geç kalmamışımdır.
   Online bilet aldığınız zaman randevu saatiniz oluyor ve o saatte gittiğiniz için size ayrılmış kapıdan giriyorsunuz ve sıra beklemiyorsunuz.
   İyi tatiller dilerim

   Sil
 6. Bülent ÇALIŞKAN17 Ağustos 2016 02:31

  Ahmet bey mrb. 9 eylülde parise gideceğim. Planım 9 eylül cuma 10:50 uçagım. 13:30 paris (paris saati ile) CDG den 2 saatte iniş, bavul, yol bulma derken 15:30 -16:00 gibi eyfele 1200 metre mesafedeki otele ulaşırım inşallah. Sıkıntı şu ki netten 14 eylüle kadar bilet yok. Sizce cuma eyfeli dolaşıp kuyruk bekleyip çıkmak mı yoksa yürüyerek çıkmak mı? Yürümeye de ücret veriyormuyuz? İlk kat (360 merdiven) yeterli mi? Ne kadar sürede çıkılır ortalama (Yaş 38)? Sıra bekleyip bilet almak şansa bağlı diye yürümeyi düşündüm. Louvre müzesine bileti 10 eylül sabah 9'a alsam parisi 1 günde bitirebilirim (turistik amaçlı) sanırım. Pazar saat 14:30 da uçak CDG'den.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Aslına bakarsanız sorunuzu tam anlayamadım, çünkü asansörle de çıksanız yürüyerek de çıksanız -eğer online alınmış biletiniz yoksa- her halükarda sıra bekliyorsunuz. Bu sıranın uzunluğu ise tamamen şansa kalmış bir şey, herhangi bir tahminde bulunmak güç. Eyfel'e merdivenle de çıksanız asansörle de çıksanız ücretlidir.
   Ben kişisel olarak merdivenle çıkmayı da çok etkileyici bulurum. Tahminim 10 dakika kadar bir sürede 1. kata ulaşırsınız.
   Louvre'u bitirmek diye bir şey ise yok maalesef. Gezmeyi isteyeceğiniz bölümleri seçip ona göre gezmeniz gerekiyor. Bir tam günü Louvre'da geçirmek fikir olarak çok hoş ama bana çok yorucu olurmuş gibi geliyor, tabii kişiden kişiye değişir, bir şey diyemem.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 7. Ahmet bey merhaba ben yürüyerek 2. kata cıkmak ıstıyorum ancak bunun biletini online sitede göremedim. acaba orada mı almam gerekıyor? onlıne satılmıyor mu bılgınız var mı?

  Saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugüne kadar buna hiç dikkat etmemiş olmam enteresan, sayenizde internetten araştırdım, teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi internette sadece asansörlü bilet seçeneği var, merdivenle çıkmak isterseniz online bilet seçeneği yok ne yazık ki.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.