(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in en keyifli yönlerinden biri de elbette ki kıyıda köşede kalmış gizli hazinelerini keşfetmek. Bu hazinelerden en önemlileri arasında tabii ki Paris pasajları bulunuyor. O zamanların AVM’leri olarak inşa edilmiş pasajlar aslında, özellikle Osmanlı dönemindeki “kapalı çarşı” mantığıyla paralel olması bakımından bize epey aşina ama dilimize fransızcadan geçmiş olan “pasaj” kelimesinin kaynağında bu yerleri görmenin, insana ayrı bir keyif verdiği de inkar edilemez.

Benzer dönemlerde Kadıköy, Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu’nda inşa edilen -elbette ki daha mütevazı- pasajları görmüş ve yaşamış olanlar için Paris’teki pasajları dolaşmaksa ayrı bir zevk. Bu yazıda yine Paris’in ulu orta bir yerinde olduğu halde, başınızı çevirip bakmasanız kıyıda köşede kalacak olan pasajlarından birindeyiz: Galerie Véro-Dodat (galeri vero-doda ya da galeği veğo-doda).

Vero-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat

1826‘da neoklasik üslupta inşa edilen pasaj adını burayı yaptıran iki ortağın soyadından alıyor. Paris’te 1800’lerde başlayan, kötü havalarda alışveriş yapılacak kapalı ortamlar yaratma akımının bir parçası olarak yaptırılan bu pasajın bir girişi Rue Croix des Petits Champs, bir diğer girişi ise Rue Jean Jacques Rousseau üzerinde bulunuyor. 1. arrondissement‘daki pasaj, Louvre‘un kuzeyinde, Palais Royal‘in doğusunda, Les Halles‘in batısında, Place des Victoires‘ınsa güneyinde konumlanıyor.

Yapıldığı dönemde Palais Royal ile Les Halles arasındaki yolda bir geçit görevini gören Galerie Véro-Dodat’nın, özellikle Rue Croix des Petits Champs girişi oldukça etkileyici. İyon tarzı sütunları üzerinde bir balkonla taçlandırılan giriş kapısının üzerinde, her iki yandaki nişlerin içine yerleştirilmiş iki heykel bulunuyor.

Vero-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat

Bunların sol tarafta olanı Herkül (Hérmes/Hercules) sağ tarafta olanı ise Satyr‘i temsil ediyor. Girişte sağda Café de l’Époque‘ta ister hemen şimdi, ister geziniz bittikten sonra oturup bir keyif kahvesi içebilirsiniz.

Kapıdan içeri girdiğinizde yaşadığınız derinlik hissi kadar yerdeki siyah beyaz karoların oluşturduğu estetik oldukça büyüleyici. Özellikle mağaza vitrinlerindeki ahşap işçiliği gördüğünüzde “iyi ki gelmişiz” diyeceğinizi düşünüyorum.

Vero-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat

80 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğindeki pasajın içinde bulunan birbirinden güzel mağaza ve dükkanlar, sanat galerileri, antikacılar ve kafelerin hepsi size, diğer pasajlarda olduğu gibi bir Paris şöleni sunuyor. Vitrinlerin kendisine mi, yoksa vitrinde sergilenenlere mi bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tavanın cam bölümleri ile süslemeli kısımlarıysa ayrı bir güzellik.

Özellikle bu bölgedeki diğer pasajlar Choiseul, Colbert ve Vivienne‘i gezeceğiniz bir gün tur programınıza burayı da eklerseniz Paris pasajları hakkında yeterince fikir sahibi olacağınız gibi, çok güzel yerler görmenin keyfini de yaşamış olacaksınız.

Vero-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat

Buraya metro ile gelmek isterseniz 1 numaralı hattın “Louvre-Rivoli” istasyonunda inip kuzeybatı yönüne doğru ilerlemeniz yeterli.

Hazır bu civardayken çok yakınızdaki Choiseul, Colbert ve Vivienne pasajlarını da görmenizi, Place des Victoires‘dan geçmenizi, Palais Royal‘in bahçesinde dinlenmenizi öneririm. Louvre Müzesi ve Tuileries Bahçesi zaten yanıbaşınızda, oraları daha önceden gördüğünüzü varsayıyorum.

Vero-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat

Rue Jean-Jacques Rousseau’daki arka kapıdan çıktığınızda sola dönüp çok az yürürseniz küçük ama hoş bir meydana geliyorsunuz. Burada hava güzelse kafeler masalarını teraslara atmış sizi bekliyor olacak. Bir de tam bu noktada Agro Paris Bourse olarak geçen Paris Ticaret Borsası’nın yuvarlak ve çok güzel binasını göreceksiniz. Halen restorasyonda olan binadaki yenileme çalışması tamamlandığında muhteşem bir çağdaş sanatlar müzesi olacak. Onun arkası da Nelson Mandela Parkı ve Forum des Halles zaten.

Paris’te gezip görecek çok yer var; yeter ki siz gezmek isteyin.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Galerie Vérot-Dodat, 75001 Paris

Paris’teki Diğer Pasajlar:
– Vivienne Pasajı – Galerie Vivienne
– Colbert Pasajı – Galerie Colbert
– Choiseul Pasajı – Passage Choiseul
– Passage Jouffroy – Jouffroy Pasajı
– Panoramas Pasajı – Passage des Panoramas
– Verdeau Pasajı – Passage Verdeau
– Passage des Princes
– Passage du Grand Cerf
– Kahire Pasajı – Passage du Caire
– Cour du Commerce Saint-André
– Cour Domaye

Yazar

Yorum Yazın