Paris’te beni heyecanlandıran en önemli etkinliklerin neler olduğunu sorarsanız, hiç kuşkusuz bir tanesinin Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri olduğunu söylerim. Her yılın Eylül ortasında gerçekleştirilen ve kesinlikle kaçırılmaması gereken bu etkinlik kapsamında, normal zamanlarda gezip görme şansınız olmayan sayısız devlet kurumu, saray, müze ve pek çok anıtsal yapı, kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Kültürel Miras Günleri aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eş zamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve çevresindeki etkinlikler konusunda size bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, hangi yerlerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce, hatta yüzlerce seçenek arasında karar verme konusunda kafanızı önce karıştırmak, sonra da birkaç öneri ile karar vermenizi kolaylaştırmak istiyorum 🙂

Paris’te, sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık oluyor ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)

Bugüne kadar Paris’te Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) Günleri kapsamında o kadar çok yer gezdim ki hangi birini sayayım? Sayayım çünkü gezdiğim yerlerin hepsini Pariste.Net’te ayrı ayrı yazılar yazarak tanıttım. İlginizi çekenlere tıklayarak hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, ilginizi çeken yerleri Kültürel Miras Günleri gezi programınıza dahil edebilirsiniz. İşte Paris’e yerleştiğim günden itibaren her yıl Kültürel Miras Günleri kapsamında gezdiğim yerlerin listesi:

Her yıl düzenlenen Kültürel Miras Günleri kapsamında, Paris’e yerleştiğim 2012 yılından beri gezdiğim yerlere ek olarak başka vesilelerle gezdiğim aşağıdaki listedeki yerleri de önerebilirim:

Tabii ki gezebileceğiniz yerler bunlarla sınırlı değil. Bu yılki Kültürel Miras Günleri kapsamında sırf Paris’te 619 mekan olduğunu gördüm, artık nereye gidip hangi birini gezeceğiniz tamamen size kalmış 🙂 Detaylı listeyi yazının sonundaki linkten bulabilirsiniz.

Say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor.

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017) Ahmet ORE

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da Kültürel Miras Günleri kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz. İnsan bu listeye bakınca Fransa’nın kültürel miras konusunda ne kadar zengin olduğunu görüp gözleri kamaşıyor. Aynı duyguyu Pariste.Net okuyucuları da günlük hayatlarında sık sık yaşıyor zaten 🙂

Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var.

Bir de listedeki her yerin hem Cumartesi hem Pazar gezilebileceğine dair bir kesinlik yok; evet çoğu yer her iki gün de açık ama kimileri sadece Cumartesi, kimileri sadece Pazar günleri geziliyor, saatleri de farklı farklı olabiliyor. Sürprizle karşılaşmamak için, yukarıda verdiğim linki iyi incelemenizi öneriyorum. Bir de bu mekanları gezmeye giderken -güvenlik nedeniyle- yanınızda büyük çanta / valiz bulundurmamanız gerekiyor

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum.

15-16 Eylül 2018 günlerini kapsayan bir tarih aralığında Paris’te olamayacaksanız bile gezinizi, bir sonraki Patrimoine Günleri etkinliğine göre ayarlamanız da ayrı bir hoşluk olur. İnanın bana kaçırılmaz bir fırsat.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Etkinlik Resmi Web Sayfası

Author

4 Comments

 1. Sırf bu müzelere bedava girmek için bu ayda gelmem lazım. Bazen müze fiyatları birleşince epey pahalı oluyor. Gerçi kartlar var ama bu gün süper bir gün orada olsam hepsini gezerdim. Keşke bizde de olsa.! Bir gün Eylül’de gelmek üzere. Yazı çok faydalı oldu aurevoir mösyö

  • Ahmet Ore Reply

   Müzelerin bedava olduğu günler çok güzel oluyor; tek sorun, kapıda bekleyeceğiniz kuyruğun uzunluğu diyebilirim. Ve kuyruğun uzunluğu tamamen şansa bağlı. Bir de tabii o günlerde müzeler daha yoğun oluyor ama Kültürel Miras Günleri’nin özelliği, başka zaman gezilmeyen yerlerin de ziyarete açılması. O yüzden müthiş bir deneyim oluyor.
   İlk fırsatta sizin de bu deneyimi yaşayabilmeniz dileğiyle…

 2. Bu Harika bir fırsat. Sıra fazla olsa bile bazı yerleri görmek için iyi bir fırsat. Erken kalkarız artık

  • Ahmet Ore Reply

   Gerçekten çok keyifli bir deneyimdir. Biraz eziyetlidir ama sanki buna değer…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.