Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Eylül 2017 Cuma

Aéroville

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Paris'te Türkiye'nin büyük şehirlerindeki gibi alışveriş merkezi bolluğu olmayınca, mevcutları hakkında tanıtım yazması yazmak gerekebiliyor. Hele ki Aéroville gibi havaalanı yakınında bulunan bir AVM'yi yazmamın nedeni daha bir başka:

Paris'e Charles de Gaulle Havaalanı üzerinden gelen yolcular bazen havaalanı veya havaalanı civarındaki otellerde konaklamak zorunda kalabiliyor. Böyle olunca da çevrede yapacak -neredeyse- hiçbir şey olmadığı için -eğer Paris'e inmeye vakit olmayacaksa- Aéroville (aerovil ya da aeğovil) hayat kurtarıcı olabilir. Vakti olanlar için elbette AVM'de vakit öldürmek yerine, Bir Günde Paris yazısındaki programı uygulayarak Paris'i gezmek en güzeli.

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Yine de bu konuda o kadar çok soru aldım ki, sorulara AVM'nin linkini göndererek yanıt vermektense, burası hakkında bir yazı yazarak yardımcı olmayı amaçladım. Bakalım kimlerin işine yarayacak? İnsan fazla kişi ilgilenmez sanıyor ama herkes Paris'e o kadar çok farklı amaçlarla geliyor ki, kimin için kurtarıcı bir yazı olduğunu zaman içinde göreceğiz.

Dediğim gibi Paris AVM fakiri bir şehir. Gerçi Galeries Lafayette, Printemps, Le Bon Marché, BHV gibi yerler var ama onlar aslında AVM değil, çok katlı mağazalar ve şehrin tam merkezindeler. Yine şehir merkezinde, Châtelet'de, yakın zamanda yenilenen Forum des HallesLa Défense'taki Les Quatre Temps ve CNIT gibi yerler de mevcut ama Aéroville'e gidecek olanlar Charles de Gaulle Havaalanı civarında işleri olan kişiler olacaktır; zira civarda yapacak neredeyse başka hiçbir şey yok. Belki Le Bourget'deki Hava ve Uzay Müzesi sizin için ilginç olabilir.

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Aktarma için Paris'e gelmiş olabilirsiniz, 3-5 saat vaktiniz vardır ve dışarı çıkıp bir yerler görmek istiyorsunuzdur. Paris Dolmuşu gibi bir shuttle ile hızlıca Paris'e inip geri dönmek bir seçenekken, yakın bir yerlerde alışveriş yapmak, havaalanı ortamı dışında yemek yemek isteyebilirsiniz ya da iş için Paris'e gelip, Villepinte'teki Fuar Alanı Parc des Expositions'da tüm gününüzü geçirmek zorundasınızdır, çıkışta yakın bir yerde, kapalı bir ortamda vakit geçirmek isteyebilirsiniz, işte bu gibi nedenlerle Aéroville sizin için kurtarıcı olacaktır.

Bir de Usines Centre Paris Nord2 diye bir yer daha var ama orası AVM'den çok Amerikan tarzı ayrı ayrı mağazalardan oluşan depo-mağazalar silsilesi şeklinde. Aéroville ise tek parça halinde kapalı bir alan. Tek kat üzerine, oldukça ferah bir havası var. AVM kültürünü sevmesem de böylesi izole bir bölgede oldukça işe yarıyor.

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Oturup alışveriş merkezi güzellemesi yapacak değilim. Paris'e turist olarak geldiyseniz burada işiniz olacağını sanmıyorum ama yukarıda saydığım nedenlerden ötürü böyle bir yere ihtiyacınız olacaksa o zaman buranın açık olduğu saatler ve ulaşım konusunda da bilgiler paylaşmam yararlı olacaktır. Bir kişinin bile işine yarasa kârdır...

Aéroville 25 Aralık hariç yılın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında açık. Bulunduğu bölge Charles de Gaulle Havaalanı'nın hemen yanı ve çevresi komple depolar, atölyeler ve iş merkezleriyle çevrili olduğu için fazlasıyla Amerikan çölü havası var; dolasıyla buraya havaalanından yürüyerek ulaşmanız mümkün değil.

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Neyse ki Charles de Gaulle Havaalanı ile Aéroville AVM arasında çalışan ve ring seferi yapan ücretsiz servis otobüsü mevcut. Bunun için CDG'deki RER-B Terminal 1-3 istasyonundaki Terminal 3 çıkışından çıktığınızda göreceğiniz otobüs duraklarının orada, yanılmıyorsam hemen sağdaki duraktan kalkıyor. Yine de yeri değişebilir, görevlilerden yardım isterseniz bulmanız daha kolay olur. Buradan bineceğiniz otobüs sizi Hotel Mercure Convention'a uğradıktan sonra doğrudan Aéroville'e ulaştıracaktır. Sefer saatlerini ve güzergahı bu linkten kontrol edebilirsiniz.

Aynı şekilde Aéroville ile civarda bulunan oteller arasında da ring seferi yapan ücretsiz bir servis otobüsü mevcut. Bu otobüs de Hotel Millenium, Office du Tourisme Orangerie, Pentahotel, Hyatt Regency ve Hotels Accord Paris Nord 2'ye uğruyor. Belki havaalanı civarı konaklamanız gerekiyorsa bu otelleri seçerek hayatınızı kolaylaştırmayı tercih edebilirsiniz. Bu hattın detayları ve servis saatleri için de bu linke tıklamanız yeterli.

Aéroville AVM - Roissy - Charles de Gaulle Havaalanı
Bir alışveriş merkezinde nasıl vakit geçer, neler yapılır, bunları anlatacak değilim. Yemek seçenekleri, sinema, dev market Auchan yanında Aéroville'de bulunan mağazaların listesi için bu linke bakabilir, aynı linkten alışveriş merkezi hakkında tüm detayları bulabilirsiniz. Benim Aéroville'e gidiş hikayemse daha bir tuhaf. Haziran 2017'de sevgili Cüneyt AyralCDG Havaalanı'na arabayla bıraktığım gün Paris'e dönüş yolu kilit olduğu için aklıma Aéroville geldi ve bir iki saat trafiğin açılmasını beklemek için burayı ilk kez denedim, sonra da öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim...

Hani olmaz ya olur da Aéroville'e arabayla gelirseniz ilk beş saat otopark ücretsiz...

Hadi bu da böyle bir yazı olsun. Eminim birilerinin işine yarayacaktır.

Keyifli geziler, keyifli keşifler,

İyi alışverişler...

Diğer Alışveriş Merkezleri:
- CNIT

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.