Bugüne kadar her yıl Noel döneminde Paris’te, biri Champs-Elysées, diğeri La Défense’ta olmak üzere iki büyük Noel pazarı kuruluyordu ve ben her yıl bu iki pazarı sizler için dolaşıp iki ayrı yazıda geniş geniş tanıtıyordum ama bu yıl Paris Belediyesi ilginç bir kararla Champs-Elysées’ye Noel pazarı kurulmasına izin vermedi. 2016’daki Champs-Elysées Noel Pazarı ne güzeldi, bulvarın iki yanı ışıl ışıldı ama nedense bu yıl böyle. Umarım gelecek yıl hatadan dönülür.

Dolayısıyla Paris’teki tek büyük Noel pazarı bu yıl, Avrupa’nın en büyük finans merkezi La Défense‘ta. Ama merak etmeyin, Paris’te Noel pazarı bununla sınırlı değil, başka yerde de karşınıza gayet keyifli Noel Pazarları çıkacak.

Paris Noel Pazarları 2017

O yüzden sizler için Paris’te kurulacak pazar yerlerini araştırıp bir liste hazırladım. Nerelerde, hangi tarihlerde Noel pazarı kurulacağını, adreslerini ve hangi ulaşım araçlarıyla (metroRERbanliyö trenitramvay) gidip, hangi istasyonda ineceğinizi tek tek sıraladım:

Paris’teki 2017 Noel Pazarlarının Yerleri:
Yer: La Défense
Tarih: 23 Kasım – 28 Aralık
Adres: Parvis de la Défense 92400
İstasyon: La Défense (Metro 1 – RER A – Tramway 2 – Banliyö Treni L)

Yer: Les Halles
Tarih: 27 Kasım – 31 Aralık
Adres: Fontaines des Innocents 75001
İstasyon: Les Halles (RER A, D – Metro 4)

Yer:  Eyfel Kulesi – Champs de Mars
Tarih: 21 Aralık – 8 Ocak
Adres: Champs de Mars 75007
İstasyon: Ecole Militaire (Metro 8)

Yer: Gare de l’Est
Tarih: 1 Aralık – 16 Aralık
Adres: Parvis de la Gare de l’Est 75010
İstasyon: Gare de l’Est (Metro 4, 5, 7 – RER E – Banliyö Treni H, P)

Yer: Saint Germain des Prés
Tarih: 2 Aralık – 3 Ocak
Adres: Place St Germain des Prés 75006
Ulaşım: Saint Germain des Prés (Metro 4)

Yer: Notre-Dame
Tarih: 14 Aralık – 24 Aralık
Adres: Quai Montebello, Square Viviani 75005
İstasyon: Saint Michel Notre Dame (Metro 4 – RER B, C)

Yer: Invalides
Tarih: 15 Aralık – 31 Aralık
Adres: Les Invalides 75007
İstasyon: Varenne, St François Xavier (Metro 13)

Paris Noel Pazarları 2017

Benim seçtiklerim dışında Paris’in farklı köşelerinde çok kısa süreli ilginç pazar yerleri de kurulacak Noel döneminde ama bir iki günlük yerler olduğu için onları asıl listeye dahil etmedim. Detaylı listeyi bu linkte bulabilirsiniz.

Noel pazarları genel olarak öğlen 11’den akşam 8’e kadar açık oluyor. Bazıları sekiz buçuk, dokuza kadar açık olabilir ama bence 8’den sonraya pek kalmayın. Hafta sonları ise bir-iki saat kadar daha geç kapanabilir.

Bunun dışında Paris’te Noel havasını yaşamak için özel olarak ışıklandırılmış Champs-Elysées‘de yürüyebilir, Galeries Lafayette‘in muhteşem iç dekoruna bakabilir; Lafayette yanında PrintempsLe Bon Marché ve BHV gibi çok katlı mağazaların vitrinlerini seyredebilirsiniz. 

Paris Noel Pazarları 2017

Zaten Paris’in dört bir köşesinde küçük-büyük fark etmeksizin pek çok mağaza ve dükkanın vitrinleri çok güzel oluyor Noel zamanı hiç merak etmeyin.

Biliyorsunuz 24 Aralık gecesi Noel kutlanıyor Fransa’da, ertesi gün yani 25 Aralık sabahı pek çok yerin kapalı olacağını da hesaba katın lütfen. Öğleden sonra dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başlar.

Paris Noel döneminde ışıl ışıl, rengarenk olur. Hele yeni yıla Paris’te girmek çok özel bir duygudur. Bu güzelliği sakın kaçırmayın.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.