Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

27 Mart 2014 Perşembe

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
(Son Güncelleme: 20.09.2017) Paris'in en keyifli yönlerinden biri de elbette ki kıyıda köşede kalmış gizli hazinelerini keşfetmek. Bu hazinelerden en önemlileri arasında tabii ki Paris pasajları bulunuyor. O zamanların AVM'leri olarak inşa edilmiş pasajlar aslında, özellikle Osmanlı dönemindeki "kapalıçarşı" mantığı ile paralel olması bakımından bize epey aşina ama dilimize fransızcadan geçmiş olan "pasaj" kelimesinin kaynağında bu yerleri görmenin, insana ayrı bir keyif verdiği de inkar edilemez.

Benzer dönemlerde Kadıköy, Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu'nda inşa edilen -elbette ki daha mütevazı- pasajları görmüş ve yaşamış olanlar için Paris'teki pasajları dolaşmaksa ayrı bir zevk. Bu yazıda yine Paris'in ulu orta bir yerinde olduğu halde, başınızı çevirip bakmasanız kıyıda köşede kalacak olan pasajlarından birindeyiz: Galerie Véro-Dodat (galeri vero-doda ya da galeği veğo-doda).

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
1826'da neoklasik üslupta inşa edilen pasaj adını burayı yaptıran iki ortağın soyadından alıyor. Paris'te 1800'lerde başlayan, kötü havalarda alışveriş yapılacak kapalı ortamlar yaratma akımının bir parçası olarak yaptırılan bu pasajın bir girişi Rue Croix des Petits Champs, bir diğer girişi ise Rue Jean Jacques Rousseau üzerinde bulunuyor. 1. arrondissement'daki pasaj, Louvre'un kuzeyinde, Palais Royal'in doğusunda, Les Halles'in batısında, Place des Victoires'ınsa güneyinde konumlanıyor.

Yapıldığı dönemde Palais Royal ile Les Halles arasındaki yolda bir geçit görevini gören Galerie Véro-Dodat'nın, özellikle Rue Croix des Petits Champs girişi oldukça etkileyici. İyon tarzı sütunları üzerinde bir balkonla taçlandırılan giriş kapısının üzerinde, her iki yandaki nişlerin içine yerleştirilmiş iki heykel bulunuyor.

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
Bunların sol tarafta olanı Herkül (Hérmes/Hercules) sağ tarafta olanı ise Satyr'i temsil ediyor. Girişte sağda Café de l'Époque'ta ister hemen şimdi, ister geziniz bittikten sonra oturup bir keyif kahvesi içebilirsiniz.

Kapıdan içeri girdiğinizde yaşadığınız derinlik hissi kadar yerdeki siyah beyaz karoların oluşturduğu estetik oldukça büyüleyici. Özellikle mağaza vitrinlerindeki ahşap işçiliği gördüğünüzde "iyi ki gelmişiz" diyeceğinizi düşünüyorum.

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
80 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğindeki pasajın içinde bulunan birbirinden güzel mağaza ve dükkanlar, sanat galerileri, antikacılar ve kafelerin hepsi size, diğer pasajlarda olduğu gibi bir Paris şöleni sunuyor. Vitrinlerin kendisine mi, yoksa vitrinde sergilenenlere mi bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Tavanın cam bölümleri ile süslemeli kısımlarıysa ayrı bir güzellik.

Özellikle bu bölgedeki diğer pasajlar Choiseul, Colbert ve Vivienne'i gezeceğiniz bir gün tur programınıza burayı da eklerseniz Paris pasajları hakkında yeterince fikir sahibi olacağınız gibi, çok güzel yerler görmenin keyfini de yaşamış olacaksınız.

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
Buraya metro ile gelmek isterseniz 1 numaralı hattın "Louvre-Rivoli" istasyonunda inip kuzeybatı yönüne doğru ilerlemeniz yeterli.

Hazır bu civardayken çok yakınızdaki Choiseul, Colbert ve Vivienne pasajlarını da görmenizi, Place des Victoires'dan geçmenizi, Palais Royal'in bahçesinde dinlenmenizi öneririm. Louvre Müzesi ve Tuileries Bahçesi zaten yanıbaşınızda, oraları daha önceden gördüğünüzü varsayıyorum.

Véro-Dodat Pasajı - Galerie Véro-Dodat
Rue Jean-Jacques Rousseau'daki arka kapıdan çıktığınızda sola dönüp çok az yürürseniz küçük ama hoş bir meydana geliyorsunuz. Burada hava güzelse kafeler masalarını teraslara atmış sizi bekliyor olacak. Bir de tam bu noktada Agro Paris Bourse olarak geçen Paris Ticaret Borsası'nın yuvarlak ve çok güzel binasını göreceksiniz. Halen restorasyonda olan binadaki yenileme çalışması tamamlandığında muhteşem bir çağdaş sanatlar müzesi olacak. Onun arkası da Nelson Mandela Parkı ve Forum des Halles zaten.

Paris'te gezip görecek çok yer var; yeter ki siz gezmek isteyin.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.