Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

21 Kasım 2016 Pazartesi

Marché de Noël de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Paris'te en sevdiğim Noel pazarı olan La Défense Noel Pazarı yazısıyla birlikteyiz bu kez. Bu Noel pazarını neden seviyorum? Her şeyden önce 10 dönümü kaplayan alanıyla Paris'teki en büyük Noel pazarı burası. Noel için özel olarak oluşturulmuş özel bir köy havasında çok sevimli bir yer. Bir de şöyle bir nedenim daha var burayı sevmek için: Evime sadece beş yüz metre mesafede :)

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
17 Kasım Perşembe günü açılan bu pazarı -doğal olarak açıldığı gün gezdim ve ilk fırsatta da izlenimlerimi, pazar hakkında bilgileri paylaşmak istedim. Hatta bir gündüz gözüyle bir de akşam karanlığı La Défense'a inerken gezdim ki gecesi mi güzel gündüzü mü, kendiniz karar verin diye. Champs-Elysées Noel Pazarı yazımda bu tür pazar yerlerinin akşam daha güzel olduğunu düşündüğümü yazmıştım ama La Défense'taki Noel pazarı sanki gündüz de gezilse akşamki kadar güzel olurmuş gibi geldi bana, siz ne dersiniz?

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
27 Aralık 2016 tarihine kadar açık olacak olan La Défense Noel Pazarı'nı görmek için toplu taşıma ile en pratik yöntem 1 numaralı metro hattının son istasyonunda yani La Défense'ta inmeniz yeterli. Aslında RER-A ile de -üstelik daha hızlı- gelebilirsiniz ama onun ücreti bu bölge için farklı, Navigo Découverte kartınız ya da Mobilis gibi herhangi bir biletiniz yoksa boşuna fazla para vermeyin; metroyla da gayet kolay bir şekilde gelinebiliyor.

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Metro ile son istasyona geldiğiniz zaman "Sortie" yani çıkış oklarını takip ederek herhangi bir yerden La Défense'ın meydanına ulaştığınız zaman bu büyük pazar yerini göreceksiniz. Noel pazarı iki bölüm halinde kurulmuşGrande Arche de la Défense'a yakın olan taraf daha büyük, diğer bölüm de hemen yan tarafta. Aslında ikisi de yanyana ama nedense araya geçiş için bir yol ayırmışlar.

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Dolayısıyla boşuboşuna güvenlikten iki kere geçmek zorunda kalıyorsunuz. Evet, girişte güvenlik kontrolü var; maalesef 13 Kasım 2015'teki terör saldırıları ardından böyle gereksiz bir önleme başvurdular, Paris'in pek çok yerinde de halen bu uygulama devam ediyor. Biraz can sıkıcı ama idare edeceğiz artık.

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Noel pazarının içine girdiğiniz anda atmosfer birdenbire değişiyor. Çevrenizi saran, Avrupa'nın en büyük finans merkezi La Défense gökdelenlerinin ortasında böyle sanki yüz yıl öncesine gidiyormuş gibi bir duygu ile çocukça bir keyifle cicili bicili, süslü püslü, ışıl ışıl ve rengarenk bir pazar yerinde dolaşıyorsunuz.

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Burada da tıpkı Champs-Elysées Noel Pazarı'nda olduğu gibi çeşit çeşit hediyelik eşya dükkanları, Fransa'nın çeşitli bölgelerinden hatta dünyanın farklı köşelerinden elişi malzemeleri, çeşit çeşit gıdalar... Zaten bu pazarların olmazsa olmazı bu yeme içme köşeleri oluyor. Çadır şeklinde kurulmuş büyük restoranlar bir yana krepçiler, wafflecılar, sosisçiler, hele hele sıcak şarap satan dükkanlar, hepsi sizin aklınızı çelmek için sıra sıra dizilmiş bekliyorlar ;)

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
Noel pazarının ortasında bir de ayrı bir mizansen köşesi oluşturmuşlar. Nasıl desem, bir çeşit sergi gibi bir yer oluşturulmuş, burada dükkanların içindeki hareketli kuklalar -çok mucizevi olmamakla birlikte oldukça sevimli bir şekilde- hareket halindeler. Anladığım kadarıyla bu bölümü Lyon'daki bir müze, Musée Mécanique Lyon üstlenmiş. Özellikle çocukların ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
La Défense Noel Pazarı'nı sakin sakin gezmek istiyorsanız öğle tatili ve akşam iş çıkışı saatlerinde gitmeyin; hafta sonları da kalabalık oluyor ama civardaki gökdelenlerde çalışanlar, özellikle öğle tatillerinde ve akşam iş çıkışı saatlerinde buraya akın ediyor. Öğle yemeği için büfelerin önünde uzun kuyruklara rastlamanız olası. Tabii kimileri için de buraların cıvıl cıvıl insan kaynıyor olması daha güzel, o zaman "gitmeyin" dediğim bu saatlerde gidin. Hatta o saatlerde mi gitseniz acaba? Kalabalık iyidir, hareket berekettir :)

Marché de Noel de La Défense - La Défense Noel Pazarı 2016
La Défense Noel Pazarı 27 Aralık 2016 tarihine kadar her gün 11:00-20:00 saatleri arasında açık. Cuma ve Cumartesi akşamları ise kapanış saati 22:00. Burayı gezmeyi bitirdikten sonra civarda yapabilecekleriniz konusunda La Défense yazısını okuyabilirsiniz. Karşınıza Grande Arche de la Défense'ı aldığınızda sol tarafta Les Quatre Temps alışveriş merkezi var, sağınızda da CNIT bulunuyor; ikisinden birine girip avm dolaşabilir, biraz ısınabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler,

Mutlu Noeller ve iyi seneler...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.