(Son Güncelleme: 20.09.2019) Noel ve yeni yılın yaklaşmasıyla Paris ışıl ışıl süslenir rüya gibi bir şehre dönüşür… Paris’in pek çok yerini renklendiren en önemli etkinlikse Marchés de Noël – Noel Pazarları olur. Aslına bakarsanız bir süre öncesine kadar şehrin en büyük Noel Pazarları, Paris’in en ünlü caddesi Champs-Elysées’ye ve Avrupa’nın en büyük finans merkezi La Défense‘a kuruluyordu ama Paris Belediyesi aldığı bir kararla Champs-Elysées‘deki pazarı artık kurulmuyor ama onun yerine La Défense‘a çok daha büyük bir Noel Pazarı kuruluyor.

Verilen bilgiye göre bu yıl yine La Défense‘ta büyük bir Noel Pazarı kurulacak; Champs-Elysées‘de yine Noel Pazarı olmayacak ama büyük olasılıkla bu yıl yine Tuileries Bahçesi‘nde sizleri bekliyor olacak! Paris’te kurulacak Noel Pazarları bu ikisiyle de sınırlı değil üstelik, başka yerde de karşınıza gayet keyifli Noel Pazarları çıkacak.

Gerçi genel olarak Paris’te Noel Pazarları Kasım ortasından Ocak başına kadar açık olur diyebiliriz ama yerine göre bu tarihler değişebiliyor. O yüzden sizler için “Paris’te Noel Pazarları nerelere kurulacak?”; hepsini araştırıp bir liste hazırladım. Nerelerde, hangi tarihlerde Noel Pazarları kurulacağını, adreslerini ve hangi ulaşım araçlarıyla (metroRERbanliyö trenitramvay) gidip, hangi istasyonda ineceğinizi tek tek sıraladım.

Gördüğünüz liste 2018-2019 dönemine ait Noel Pazarlarının yerlerini göstermektedir. 2019-2020 dönemi için yer ve tarih bilgisi verilir verilmez yazıyı güncelleyip sizlerle paylaşacağım. Yine de bu listenin fikir vermesi açısından işinize yarayacağını düşünüyorum. O halde buyursunlar:

Paris Noel Pazarları 2018 Pariste.Net

Yer: La Défense

Tarih: 22 Kasım – 29 Aralık

Adres: Parvis de la Défense 92400

İstasyon: La Défense (Metro 1RER ATramvay 2Banliyö Treni L)

____________________

Yer: Tuileries Bahçesi

Tarih: 24 Kasım – 6 Ocak

Adres: 113 Rue de Rivoli, 75001 Paris

İstasyon: Tuileries (Metro 1)

____________________

Yer: Forum des Halles

Tarih: 1 Aralık – 6 Ocak

Adres: Canopée des Halles – Forum des Halles, 75001 Paris

İstasyon: Les Halles (RER A, B, DMetro 4)

____________________

Yer:  Hôtel de Ville

Tarih: 14 Aralık – 6 Ocak

Adres: Parvis de l’Hôtel de Ville,, 75004 Paris

İstasyon: Hôtel de Ville (Metro 1, 11)

____________________

Yer: Gare de l’Est

Tarih: 5 Aralık – 21 Aralık

Adres: Place du 11 novembre 1918, 75010 Paris

İstasyon: Gare de l’Est (Metro 4, 5, 7RER EBanliyö Treni H, P)

____________________

Yer: Saint Germain des Prés

Tarih: 1 Aralık – 31 Aralık

Adres: Place St Germain des Prés 75006

Ulaşım: Saint Germain des Prés (Metro 4)

____________________

Yer: Notre-Dame

Tarih: 14 Aralık – 23 Aralık

Adres: Quai Montebello, Square Viviani 75005

İstasyon: Saint Michel Notre Dame (Metro 4 – RER B, C)

____________________

Yer: Centre Pompidou – Beaubourg

Tarih: 1 Aralık – 2 Ocak

Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris

İstasyon: Rambuteau (Metro 11)

Paris Noel Pazarları 2018 Pariste.Net

2019-2020 Noel Pazarları arasında en güzelinin yine Tuileries Bahçesi‘ne kurulan pazar olacağını düşünüyorum. La Défense‘taki pazar yeri, genişçe bir alana yayılmış ve gökdelenlerin arasında son derece ilginç duruyor ama 2018’de Tuileries Bahçesi‘ne ilk kez kurulan Noel Pazarı inanın, Champs-Elysées‘de kurulan pazarları aratmıyor, hatta çok daha güzel oluyor.

Tuileries Bahçesi‘nin Rue de Rivoli tarafına bir baştan bir başa kurulan pazarın bir ucu Louvre Müzesi tarafına, diğer ucu da Jeu de Paume‘a kadar uzanıyor. İçinde sadece dükkanlar ve yeme içme mekanları yok; buz pateni, korku evi, kaydırak, zincir, çarpışan araba gibi pek çok atraksiyon ışıl ışıl bir atmosferde son derece eğlenceli bir dünya sunuyor. O yüzden benim size tavsiyem gezmeye önce Tuileries Bahçesi‘nden başlamanızdır 😉

Paris Noel Pazarları 2018 Pariste.Net

Benim seçtiklerim dışında Paris’in farklı köşelerinde çok kısa süreli, ilginç Noel Pazarları kurulacak Noel döneminde ama bir iki günlük yerler olduğu için onları asıl listeye dahil etmedim. Detaylı listeyi yazının sonundaki linkte bulabilirsiniz.

Noel Pazarları genel olarak öğlen 11’den akşam 8’e kadar açık oluyor. Bazıları sekiz buçuk, dokuza kadar açık olabilir ama bence 8’den sonraya pek kalmayın. Hafta sonları ise bir-iki saat kadar daha geç kapanabilir.

Bunun dışında Paris’te Noel havasını yaşamak için, Kasım ortasından Ocak başına kadar özel olarak ışıklandırılan Champs-Elysées‘de yürüyebilir, Galeries Lafayette‘in muhteşem iç dekoruna bakabilir; PrintempsLe Bon Marché ve BHV gibi çok katlı mağazaların vitrinlerini de seyredebilirsiniz.

Paris Noel Pazarları - Marches de Noel 2018 Pariste.Net

Zaten Paris’in dört bir köşesinde küçük-büyük fark etmeksizin pek çok mağaza ve dükkanın vitrinleri çok güzel oluyor Noel zamanı, hiç merak etmeyin. Her yıl Kasım sonundan Ocak başına kadar da bu ışık şenliği, Noel ve yılbaşı atmosferi doyasıya yaşanır…

O yüzden Noel’i Pariste yaşamak, yeni yıla Paris’te girmek çok özel bir duygudur. Bu güzelliği sakın kaçırmayın derim. Fikir vermesi açısından La Défense Noel Pazarı’ında yaptığım aşağıdaki çekimi izleyebilirsiniz:

Biliyorsunuz 24 Aralık gecesi Noel kutlanıyor Fransa’da, ertesi gün yani 25 Aralık sabahı pek çok yerin kapalı olacağını da hesaba katın lütfen. Öğleden sonra dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başlar. O güne pek müze programı yapmasanız iyi olur.

Noel coşkusunu ve Yeni Yıl heyecanını Paris’te yaşamanız, Noel Pazarları gezerek bu ışıltılı dünyaya katılmanız ve hayatın tadını doyasıya çıkarmanız dileğiyle. Güzel bir Noel şarkısıyla yazımızı bitirelim:

Her şey gönlünüzce olsun…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: Marchés de Noel 2018

Author

7 Comments

 1. Aslı yalçın Reply

  Merhabalar, sizin önereceğiniz en güzel noel pazarı hangisidir peki?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba, şu an için sadece La Défense’taki noel pazarı açık olduğu için diğerleri açılmadan bir şey diyemem. Tuileries’deki noel pazarından ümitliyim ama ilk kez oraya kurulacağı için görmeden bir şey dememek gerek. Oranın bugün açılacağı duyuruldu, gidip ilk fırsatta bakacağım. Paris’teki en büyük noel pazarı La Défense’takidir ve evime yakın olduğu için orayı daha çok severim.

   • Ahmet Ore Reply

    Tekrar Merhaba,
    Dün Tuileries Bahçesi’ndeki Noel Pazarını gördükten sonra çok beğendim ve hemen yazıyı ve fotoğrafları güncelledim. Dolayısıyla herkese önce Tuileries Bahçesi’ndeki pazarı gezmelerini öneriyorum. Özellikle akşam üzeri gidip havanın kararmasıyla ışık cümbüşünün başlamasına tanıklık etmek çok hoş.

 2. Ahmet bey cok tesekkur ederiz.sizden bu konuyla ilgili olmasa da bisey sormak isdiyorum eyfelden bi arac kullanmadan gezerek gidebileceyimiz en yakin yerleri yazabilirmisiniz lutfen.videolarinizi surekli izliyorum ama yazinca daha kolay geliyor gezmek sanki.onceden tesekkurler

 3. Ahmet Bey,

  Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim. Paris’e seyahat edecekler için gerçekten bir başvuru kaynağından daha fazlasını üretiyorsunuz.

  3-7 Aralık’ta Paris’e seyahat edeceğim. Bu yazınızda belirttiğiniz gibi Noel pazarı geçen yıl belediyenin aldığı kararla  Champs-Elysées’de yapılmayacak. Bu karar bu yılda devam ediyor. Bu kararın alınmasında sizin de bildiğiniz gibi akaryakıta yapılan zammı protesto gösterileri etkili olmuş olacağını düşünüyorum. Seyahat edeceğim tarihler arasında da gösterilerin devam edeceği düşüncesi açıkçası beni huzursuz ediyor. Özellikle bugün  Champs-Elysées’de gördüğüm fotoğraflarda resmen her yer yakılıp yıkılmıştı.  Gösterilerin günlük hayata etkisi hissedilir düzeyde midir? Ne durumda acaba?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla.

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Oktay Bey,
   Champs-Elysées’de Noel Pazarı kurulmama nedeni -tahminime göre- güvenlik gerekçesi ama bunun akaryakıt protestolarıyla ilgisi olduğunu sanmıyorum, çünkü ortada böyle bir sorun yokken geçen yıl da kurulmamıştı. Sanırım toplum güvenliği konusuyla ilgili genel bir durum var.
   Geçtiğimiz hafta başlayan “Gilets Jaunes – Sarı Yelekler” eylemleriyse, “haklı bir talebin şiddete dönüşmesi” şeklinde biraz üzücü oldu, evet ama eylemlerin gerçekleşmesinin ertesi günü ortalık duruldu. İki gün önce, Cumartesi günkü eylemlerin ardından dün Champs Elysées’den geçtiğimde, hasara uğramış birkaç yer gördüm ama her yer temizlenmişti. Bu eylemler daha sürer mi, etkisi ne kadar olur bilemiyorum ama sürse de hafta sonları gerçekleşecek gibime geliyor; kendi adıma herhangi bir huzursuzluk ya da tedirginlik yaşamıyorum. Fransa’da bu tür hak arama talepleri çok sık olur ve eminim bu konuda uzlaşmaya varılacaktır.
   Sorunsuz bir tatil geçirmenizi diliyorum.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.