Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

12 Haziran 2014 Perşembe

Seine Nehri Gezinti Tekneleri 1 - Bateaux-Mouches

Bateaux Mouches ile Seine Nehri'nde Tekne Turu
(Son Güncelleme: 27.09.2017) Keşke Paris'te İstanbul'daki gibi vapurlar benzeri nehir üzerinde ulaşımı sağlayacak düzenli tekneler dolaşsaydı da hiç böyle Bateaux-Mouches benzeri gezi teknelerine mecbur kalmasaydık ama işte bu da Paris'in bir geleneği, hazır buralara kadar gelmişken kenti bir de nehirden seyredebilmek için çaresiz bu gezi teknelerine binmek zorundayız. Bakmayın böyle olumsuz konuştuğuma, elbette ki bunun da doyumsuz bir tadı var ama ben nasıl ki İstanbul'da Boğaz havası almak için gezi teknelerine binmek yerine Şehir Hatları vapurlarına binmeyi tercih ediyorsam, çayımı yudumlayarak eşsiz manzaranın tadını çıkarabiliyorsam, burada da böyle bir seçenek olsun isterdim ama yok; sitemim bu yüzden, yoksa Bateaux Mouches tekneleri ile de gayet keyifli vakit geçireceğinize eminim.

Bateaux-Mouches (bato muş) 1949'da kurulmuş ve Seine Nehri üzerinde yemekli-yemeksiz gezi turları düzenleyen bir şirket. Tıpkı Boğaz gezinti tekneleri kıvamında bir yolcu motoru ile Notre Dame ile Eyfel Kulesi arasında bir tur atıyorsunuz. Boğaz'daki tekneler derken aklınıza çıstaklı müzikler gelmesin, çok şükür ki o tarz bir uygulama yok. Sadece geçtiğiniz önemli yerleri tanıtan anonslar yapılıyor. Anons seçenekleri arasında ne yazık ki Türkçe yok ama Pariste.Net sayesinde Türkçe anonsa ihtiyacınız da olmayacak; eğer bu blog'un sıkı bir takipçisiyseniz gördüğünüz her yeri bir bakışta tanıyacağınıza inanıyorum...

Teknelerin kalkış noktası Pont de l'Alma tarafında. 9 numaralı metronun Place de l'Alma'daki "Alma-Marceau" istasyonunda inerseniz kolayca ulaşabilirsiniz. İstasyondan çıkınca nehire karşı bakarken Eyfel Kulesi sağ tarafınızda kalacak, bu yöne doğru değil, Invalides yönüne doğru yürürseniz, yani köprüden karşıya geçmeden sola doğru devam ederseniz, köprünün sol tarafındaki yoldan sağa doğru aşağı inip Bateaux-Mouches'un kalkış noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Bateaux Mouches ile Seine Nehri'nde Tekne Turu
Biletinizi alıp, turnikelerden okutup geçtikten sonra, sıradaki ilk tekneye biniyorsunuz ve tekneniz önce Notre Dame yönüne doğru hareket ediyor. Kıyı boyunca görebilecekleriniz sırasıyla Invalides, Pont Alexandre III, Grand Palais, Petit Palais, Concorde, Tuileries, Orsay Müzesi, Louvre Müzesi, Pont des Arts, Institut de France, Pont Neuf gibi birbirinden önemli yerler. Bu noktadan sonra Île de la Cité'nin sağından dolaşıp, Notre Dame'ı geçerek Île Saint Louis'nin arkasından, Institut du Monde Arabe'ın oradan dönüp, adanın diğer tarafından geri tura başlıyor ve aynı noktalardan geçip ilk kalkış noktasına geri dönüyor ama gezi burada sona ermiyor çünkü bu kez de Eyfel Kulesi'ne doğru yoluna devam edip size finalde Eyfel Kulesi'ni gösterdikten sonra tekrar geri dönüp yaklaşık 1 saatlik turunu tamamlıyor.

Gördüğünüz gibi son derece güzel bir rotayı takip ediyorsunuz. O nedenle bu gezinin sizin için çok keyifli olacağını düşünüyorum. Tabii eğer vaktiniz ve imkanınız varsa aynı firmanın öğlen ve akşam yemekleri için özel yemekli turları da olduğunu söylemem gerek. Elbette ki rakamlar epey yükseliyor ama eğer özel bir günü kutlamak istiyorsanız, bir akşamınızı böyle bir geziye ayırmanızda yarar var. Elbette ki akşam saatlerinde nehir turu daha romantik olacağı için, güneşin batacağı saati iyi ayarlamak gerek. Hele ki yaz aylarında gece 11'lerde havanın karardığını söylersem ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim, yemekli turların ayrı bir programı var. Yazın daha sık, kışınsa daha seyrek aralıklarla tekne kalkıyor. Bilet fiyatı kişi başı 13,50€. Güncel bilet fiyatı, hareket saatleri ve diğer bilgiler için Bateaux-Mouches'un resmi web sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bateaux-Mouches gezinizi tamamlayıp Place de l'Alma'ya döndüğünüzde, buradan karşı kıyıdaki Eyfel Kulesi'ne doğru yürüyebilir ya da daha iyi bir Eyfel manzarası için Trocadéro'ya doğru, Avenue du Président Wilson'dan yürüyerek çıkabilirsiniz. Eyfel Kulesi'ne doğru gitmeyecekseniz, yerinizde olsam Avenue Montaigne'den yürüyüp Champs-Elysées'ye ulaşırdım...

Seine Nehri'nde başka gezi tekneleri de var ama klasmanında ilk akla gelen bu olduğu için ve ben Paris'te bir turistken, yıllar önce ilk nehir turumu Bateaux-Mouches ile yapmıştım. Bir diğer seçenek de farklı bir konsepti olan Batobus olabilir. Yemekli gezi teknesi olarak önerimse kesinlikle Le Calife'tir.

Keyfili geziler, keyifli keşifler...
Adres: Pont de l'Alma, 75008 Paris


İlgili Yazılar:
- Batobus
- Le Calife
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.