(Son Güncelleme: 12.01.2018) Pasajlar cenneti Paris’in görülmeye değer pasajlarından biri olan Jouffroy Pasajı, fransızcadaki adıyla Passage Jouffroy (pasaj jufrua ya da pasaj jufğua diye okunuyor ama biz pasaj jufroy da diyebiliriz) 9. arrondissement’da Grands Boulevards‘da, Musée Grevin‘in yanında, Panoramas Pasajı‘nın tam karşısında bulunuyor.

Fransızcadan Türkçeye geçen “pasaj” kelimesi, bildiğiniz gibi, iki cadde ya da sokağı birbirine bağlayan geçit anlamına geliyor ve tabi ki bu geçitte sıra sıra dizili dükkanlar ve mağazalar yer alıyor. Elbette Türkler “kapalı çarşı” mantığıyla çok sayıda alışveriş merkezi inşa etmişler ama sanırım sokaklar arasındaki geçitleri bu şekilde kullanmak Fransızların yaygınlaştırdığı bir şehircilik anlayışı olsa gerek.

Jouffroy Pasajı – Passage Jouffroy

Panoramas Pasajı‘nın bir uzantısı olarak 1845’te inşa edilen Jouffroy, 4 metre genişliğinde ve yaklaşık 140 metre uzunluğunda, üzeri camekanlı, oldukça ilgi çekici bir mekan. Pasajın girişinde sağda Musée Grevin ile Café Grevin var ve sol tarafta yine hoş bir kafe olan Zéphyr bulunuyor. Pasajdan içeri girdiğinizde sağlı sollu dükkanlara baka baka ilerliyorsunuz.

Sağ tarafınızda Musée Grevin‘in korkunç (ama nedense komik) bir balmumu heykeli perdenin arasından size bakıyor 🙂 Müzenin girişinin buradan değil, ana caddeden olduğunu da hatırlatalım. Solunuzda ise 2017 başında açılan Marks & Spencer Food bulunuyor. Laf aramızda burası özellikle mutfaklı stüdyo kiralayıp yemeğini evde yiyecekler için bir cennet.

Biraz daha ilerlediğinizde vitrininde sıra sıra tatlıların sizi içeri davet ettiği sevimli ve minik bir pastaneyi göreceksiniz. Kendinize hakim olun, ya da olmayın, tatildesiniz, içeri geçip oturun, kendinize bir tatlı ısmarlayıp ağzınızı tatlandırın derim… Ya da dilerseniz ünlü kurabiyeci La Cure Gourmande‘ın şubelerinden biri bu pasajda bulunuyor, oradan da kendinize ağzınızı tatlandıracak bir şeyler alabilirsiniz.

Jouffroy Pasajı – Passage Jouffroy

Az ileride solda, tam köşede maket ve oyuncak satan çok enteresan bir dükkan bulunuyor. Burada maket hobi evleri ve minik ev aksesuarlarının bulunuyor. İçeri girip dolaşmak kadar vitrinine bakıp öylece hayallere dalmak da keyifli. Özellikle Tenten (Tintin) meraklısıysanız bu ve bunun gibi pek çok bibloyu bu mağazada bulmanız mümkün. Bu küçük bibloların fiyatlarını görünce, Ağustos 2016’da Hamburg’ta gezdiğim dev minyatür müzesi Miniatur Wunderland‘ın maliyetini düşünemiyorum.

Jouffroy Pasajı’ndaki bu biblo maket mağazasının hemen çaprazında Hôtel Chopin’i göreceksiniz. Aslında burada konaklamak da keyifli olurdu ama otel hakkında bilgim olmadığı için tavsiye edip etmemem gerektiği konusunda bir şey söyleyemeyeceğim. En azından lokasyonu şahane.

Tam bu noktada pasaj sola kıvrılıyor, merdivenlerden inip sağa döndüğünüzde pasajın biraz daha devam ettiğini görüyorsunuz. Sanat galerileri, kitapçılar ve daha neler neler. Yani yolunuz Grands Boulevards tarafına düştüğünde bu pasaj da mutlaka gezilip görülecek yerler listesinde yer almalı…

Jouffroy Pasajı – Passage Jouffroy

Pasajı bitirdiğinizde, geri dönebileceğiniz gibi, arka kapıdan çıkıp sağa kıvrılıp dışarıdan dolaşarak metro istasyonunun oraya dönebilirsiniz. Ama ben sizin yerinizde olsam, arka kapının tam karşısında yer alan Verdeau Pasajı‘na da bir girip çıkardım.

Özetle, bu civarda konaklıyorsanız, yolunuz Grands Boulevards tarafına düşmüşse ya da Paris’in klişelerini tamamladığınız için detay gezmeye başlamışsanız Jouffroy Pasajı gezip görülmesi gereken bir yer sizin için. Keyif alacağınıza inanıyorum. Pasajın tam karşısındaki Panoramas‘ı da gezmeniz gerektiğini hatırlatmama bile gerek yok sanırım.

Bu pasajı görmek için 8 ya da 9 numaralı metro hatlarının “Grands Boulevards” istasyonunda inmeniz yeterli.


Jouffroy Pasajı’nın da tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Yazar

Yorum Yazın