(Son Güncelleme: 01.03.2018) Disneyland konusunda o kadar çok soru geldi ki, sizler için tüm detayları öğrenmek için kalkıp Disneyland’a gittim, nasıl gidilir, nasıl girilir, nerede ne var, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sizler için her şeyi kıyı köşe inceledim… Bu yazıda Disneyland hakkında her ayrıntıyı bulacaksınız ama İnternetten Disneyland Bileti Almak – Online Disneyland Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri ayrı bir yazıda çok daha detaylı inceledim. O yazıyı da mutlaka okumanızı öneririm.

Çocukken ben de Walt Disney’in hayal dünyasında epey bir dolandım ve Amerika’daki Disneyworld’ü görmek benim için de bir hayaldi ama yaş ilerledikçe, çocukluğuma dair pek çok imgeden kopmamış olsam da “Disney’in büyülü dünyası” bana uzak düşmeye başlamıştı. Disneyland’ın sunduğu hayal alemi kaybolan çocukluğumu ya yeniden yaşatmazsa diye de korkmuyor değildim hani 🙂 Neyse ki Disneyland maceram bu korkularımı silip attı ve orada muhteşem bir gün geçirdim ve hatta daha sonra bir kere daha gittim.

Her devirde olduğu gibi günümüzde de çocuklar Disney’in bu hayal alemini görüp yaşamak konusunda hevesliler ve heveslerinde sonuna kadar haklılar. Siz de sorumluluk sahibi, çocuklarınızın mutluluğunu düşünen anne-babalar ya da aile bireylerinden biri olarak çocuğunuzu Paris’teki Disneyland’a götürme kararı aldınız. Ya da belki kendi çocukluğunuzu yeniden yaşayıp küçükkenki kahramanlarınızla yüz yüze gelmek istiyorsunuz; siz de sonuna kadar haklısınız.

Disneyland Paris

İşte bu nedenle bu yazımda çocukların rüyası, çocukluklarını yeniden yaşamak isteyen yetişkinlerin hiç sönmeyen hayali
hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlıyorum. Bilet konusuna bu yazıda kısaca değineceğim aşağıda ama dediğim gibi o konuda en detaylı yazıyı bu linkte bulabileceksiniz.


O yüzden, dilerseniz önce Paris’ten Disneyland’a ulaşım konusuna kısaca değinelim:


RER-A hattı üzerinde bir otelde kaldığınız sürece Paris’ten buraya çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Zira RER-A‘nın son durağı burası. Bu konudaki öneriler için Paris’te Nerede Kalınır? yazısına bir göz atmanızı öneririm. 

Gerçi Paris merkezden geçip, aynı yönde devam edip daha sonra başka yöne giden bir hat daha var, sakın yanlışlıkla ona binmeyin; bindiğiniz trenin son durağının “Boissy Saint LègerdeğilMarne la Vallée – Chessy – Disneyland” olduğundan emin olun. Trenin hangi duraklarda duracağına bağlı olarak Paris kent merkezinden Disneyland’a 40-60 dakikada ulaşmanız mümkün. Disneyland 5. zone’da yer aldığından biletinizi ya da ulaşım kartınızı buna göre almanız gerekiyor. Paris’te ulaşım konusunda tüm detayları bu linkte bulabilirsiniz. Ayrıca Disneyland’a RER-A ile geldikten sonra parka nasıl ulaşacağınıza dair bir video yazının sonunda sizi bekliyor… Bu detaylarla uğraşmayıp Disneyland’a keyifli bir şekilde ulaşmak istiyorsanız o zaman Paris Dolmuşu seçeneğini de incelemenizi öneririm.

Disneyland Paris

Öncelikle 1991’de Eurodisney adıyla açılan bu park, günümüzde
olarak anılıyor ve Disneyland Paris iki ana bölümden oluşuyor: DISNEYLAND PARK adındaki birinci kısım Walt Disney’in çizgi film karakterleri konseptinde, daha çok küçük yaş grubu çocukları hedefleyen bir eğlence parkı. WALT DISNEY STUDIOS adındaki ikinci park da daha çok dev roller coaster’lar gibi çılgın, baş döndürücü, kalp atışlarını tavan yaptıran heyecanlı aktivitelerin gerçekleştirildiği, daha büyük yaş grubunu ve elbette ki yetişkinleri hedefleyen bölüm.

RER-A ile Disneyland’a gelince, istasyondan çıkıp biraz ilerlediğinizde dev eğlence parkı karşınıza çıkıyor. İlk olarak güvenlik kontrolünün bulunduğu genel kapıdan geçtikten sonra Disneyland Park’a girmek için sağa, Walt Disney Studios’a gitmek içinse sola dönmeniz gerekiyor. Gelin önce Disneyland Park ile gezimize başlayalım.

Disneyland Paris

Walt Disney’in masal ve çizgi film karakterlerinin vücut bulmuş halini yeryüzünde yaşama şansına sahip olacağınız Disneyland Park aslında Eurodisney projesinin birinci aşaması. Yani ilk önce bu park inşa edilmiş… Bilet gişelerinin olduğu kapıya geldiğinizde sizi nefis mimarisiyle Hôtel Disneyland (bkz: ) karşılıyor. Buranın altında bilet gişeleri ve giriş turnikeleri bulunuyor. Elinizde bilet yoksa burada bilet alabiliyorsunuz ama hem giriş ücreti internet fiyatından çok yüksek hem de uzun süre bilet kuyruğunda vakit kaybetme riskiniz var. Bu yüzden internetten Disneyland bileti almak önemli. 

‘e ilk gidişimde, benim şansıma ortalık çok kalabalık değildi, rahatlıkla içeri girebildim. Turnikeleri geçip parka adım attığım anda ortam bir anda değişiverdi. Sanki yıllarca izlediğim çizgi filmlerin içine girivermiş gibi hissettim kendimi. 19. yüzyıl Amerikan kasabaları görünümündeki “Main Street” bölümü gerçekten hayal alemi gibiydi. Oracıkta karşıma çıkan atlı tramvaya binmeyi çok isterdim ama o sırada meydana eğlenceli kornasıyla gelen iki katlı antika görünümlü otobüse binme fikri de bir o kadar hoşuma gitti ve hemen sıraya girdim. Şansıma, üst katta, açık bölümde ve tam arkada tüm manzarayı yukarıdan seyredecek şekilde kısa bir gezinti yaptım bu sevimli otobüsle. Fonda hep ortama uygun bir müzik, hayatın fon müziği gibi eşlik ediyordu gezi boyunca.

Disneyland Paris

İki tarafında eski Amerikan kasabalarında olduğu gibi ahşap ve süslü binalarla dolu bu nefis caddenin, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarla dolu bir yol olduğunu hemen anlaşılıyor tabii. Bu da ortama bir gerçeklik duygusu veriyor; çünkü bu cadde her daim cıvıl cıvıl, her daim yaşıyor. Aynı zamanda Paris’in kendine has ortamından Amerika’da herhangi bir kasabaya ışınlanmış gibi oluyorsunuz.

Gezimin bundan sonraki bölümünde otobüsten inip masal şatosunun içinden geçerek parkın içlerine doğru ilerlemeye başladım. Parkın girişinden aldığım harita ile yerimi yönümü kavramam uzun sürmedi. İlgimi çeken aktivitelere katılmak için kendime bir rota çizmem akıllıca olacaktı.

Disneyland Paris

Benim aklımda “Indiana Jones” vardı. O tarafa doğru yürürken gördüğüm dönen çay fincanları “Mad Hatter’s Tea Cups” bana çocukken Gelişim Coğrafya Ansiklopedisi’nde gördüğüm döner fincanlı lunaparkı hatırlattı. Eğer yanımda biri olsaydı o zevki tatmak için mutlaka binerdim diye düşünmüştüm ama ikinci gidişimde yalnız olmadığım halde yine binmek kısmet olmadı 🙂 Bir de en uç sağdaki Peri Masalı Ülkesi’nde dolaşma konusunda gidip gidip geldim. Kanoya binip bir şatonun içinde suyun akış yönünde dolaşma fikri cezbediciydi ama bunun için yanımda bir küçük çocuk olsa iyi olacaktı; zira fazlasıyla çocuklar için bir aktivite gibi duruyordu 🙂

Indiana Jones’a yürürken geçtiğim macera adasındaki dev kanyon bana Eskişehir’deki parkı hatırlattı. Yılmaz Büyükerşen’in neyi yapmaya çalıştığını o zaman daha iyi anladım; tıpkı ortadaki dev masal şatosunu gördüğümde düşündüğüm şeyleri düşündüm yeniden. Bir de büyük kurukafa mağara, yine çocukluğumdan Kızılmaske çizgi roman kitaplarını hatırlattı bana; geçmişe otuz saniyede şöyle bir gidip geldim.

Disneyland Paris

Indiana Jones ‘teki ilk denemem oldu. Kapısında fazla kuyruk olmayınca hemen girip şansımı denemek istedim. Atraksiyonların her birinin girişinde o noktadan itibaren yaklaşık kaç dakika bekleyeceğinizi gösteren bir saat bulunuyor. Ben de ona güvenip “15 dakika” beklemeyi göze alarak sıraya girdim ama ne talihsizliktir ki teknik bir arıza nedeniyle bir saat kadar sırada beklemek zorunda kaldım. İnat ettiğim için de oradan ayrılıp başka bir yere gitmedim. Neyse ki beklediğime değdi. Kısa da sürse deli gibi dönüp duran bir roller-coaster’ın içinde taklalar atmak, sağa sola savrulmak anlamsız ama çok keyifliydi 🙂 Yıllar önce yaşadığım vertigo sorunu nedeniyle biraz tırsıyordum ama onun haricinde bir korku yoktu. Zaten buradaki aletler o kadar güvenilir ki insan düşme korkusu yaşamıyor, sadece bu çocukça eğlencenin tadını çıkarmak kalıyor geriye. Hatta biraz abartıp “keşke daha büyük roller-coaster olsa” diye düşünmeden edemedim…

Sonra oradan çıkıp döne dolaşa gezinirken yanlışlıkla hayalet evi “Phantom Manor”da buldum kendimi 🙂 Sizi önce bir salona alıp bir güzel fırçalıyorlar 🙂 Sonra da aşağı indirip döner vagonlara bindirip bir çeşit korku tünelinde dolaştırıyorlar. Çocukken basit bir lunaparkta korka korka girdiğim korku tünelinde hiçbir korkutucu şey yokken birdenbire karşımıza çıkıp “bööö” diye bizi kovalayan adamdan kaçtığım günden beri korku tünellerine karşı hep mesafeli olmuşumdur 🙂 Beni korkutacak olan şey artık bu tarz basit şakalar değil ama o karanlıkta yüzüme gözüme bir şey değse elbette rahatsız olurdum; neyse ki burada öyle bir şey olmadı. Döne dolaşa karanlıklarda gezindik durduk. Hiç hesapta yokken korku tünelinden de geçmiş oldum böylece.

Disneyland Paris

Bir de aklımda, buranın tam karşısında bulunan “Big Thunder Monutain” kaldı ama orada sıra bekleyecek vaktim yoktu. Gerisin geri ana girişe yürüyüp parkın çevresini dolaşan trene bilip çevreyi bir de böyle keşfetmek istiyordum. Yine fazla sıra beklemeden trene binip parkın çevresinde dolaşmaya başladık. Bu tur gerçekten çok keyifliydi. Ara ara istasyonlarda duran trenden yolcular iniyor yolcular biniyordu. Tren görevlileri dönemin kıyafetleri ile çok şeker duruyordu. Ne yalan söyleyeyim, yol boyunca bir kızılderili saldırısı bekledim ama öyle bir şey olmadı.

Tam tur atıp başladığım yere geri dönmeye niyetlenmişken karşıma meşhur “Space Mountain: Mission 2” çıktı. İlk istasyonda trenden inip oraya gittim ama ne yazık ki burası kapalıydı. Evet bazen bazı atraksiyonlar kısa ya da uzun süreliğine kapalı olabiliyorlar, onları da Disneyland’ın web sitesinden kontrol etmek gerek. Disneyland’a ikinci gidişimde açıktı ama bu kez de fazla sıra vardı, vakit kaybetmek istemedim. Neyse başka sefere artık…

Disneyland Paris

Karnınız acıkmaya başlayınca yemek için yer aramaya başlayacaksınız ama buradaki restoranların çoğu inanılmaz pahalı. Bence o kadar para etmezler. O yüzden iki parkın ortasındaki Disney Village‘a gidip orada fast food yiyebilirsiniz ya da belki yanınızda getireceğiniz sandviçleri yemeyi tercih edebilirsiniz. Parayı sorun etmeyenler içinse pek çok seçenek var, hiç merak etmeyin.

Disney Village, ‘e ilk girdiğimizde, hani ilk güvenlik kontrolünün yapıldığı yerden sonra karşınıza çıkan yer aslında ve buraya giriş paralı değil. Disney Store‘un dev bir şubesinin bulunduğu Disney Village’ta aynı zamanda konsept restoranlar ve eğlence alanları mevcut. Yani Disneyland’a para ödemeden çocuğunuzu burada da eğleyebilirsiniz. Tabii aynı şey değil ama yine de aklınızda bulunsun diye söylüyorum.

Disneyland Paris

Karnımızı doyurduk, hadi gezimize devam edelim. Bu kez ‘in ikinci bölümüne yani Walt Disney Studios‘a giriyoruz. Burada atraksiyonların çoğu kapalı yapıların içinde olduğundan çoğu zaman içeride ne olup bittiğini anlayamıyorsunuz. O yüzden de film stüdyolarında hangarların arasında dolaşıyormuş hissine kapılabiliyor insan. Beni ilk cezbeden, karşımda yükselen kule, yani “Tower of Terror” oldu. Buranın methini, daha önce kızıyla Disneyland’ı gezmeye gelen sevgili Hayruş’tan duymuştum. Sırf onun hatırına burayı denemeye karar verdim ama bu kez uzunca bir sıra ile karşılaştım. Peki o zaman ne yaptım? Tabii ki çözüm basit: FASTPASS!

FastPass nedir? Şöyle açıklayayım. Şimdi girmek istediğiniz atraksiyonda uzun bir kuyruk var, eğer sistem uygunsa, hemen o atraksiyonun yanındaki otomatlara gidip elinizdeki giriş biletini makinaya okutuyorsunuz ve sistem size bir süre sonrası için rezervasyon bileti veriyor. Bu işlem tamamen ücretsiz. Zaten hangi saat dilimine rezervasyon bileti verildiği FastPass otomatlarının girişinde yazıyor. Biletinizi alıp diğer atraksiyonlara gittikten sonra saat aralığınız geldiği zaman geri dönüp özel girişten biletinizi gösterip geçerek ayrıcalıklı sıraya giriyorsunuz. Benim rezervasyonum 15:15-15:45 aralığınaydı. Arada gidip parkın diğer bölümlerini dolaştım. Hatta Crush’s Coaster’a girmeye çalıştım ama servis dışıydı. Yine de şansımı denemek için oradan da bir FastPass alıp rezervasyon saatimde Tower of Terror’e geri döndüm. Bu arada küçük bir hatırlatma; FastPass rezervasyon biletlerinizi farklı atraksiyonlar için peşpeşe alamıyorsunuz. Daha doğrusu aynı zaman dilimlerine denk gelen saatler için diğer otomatlar size rezervasyon bileti vermiyor. Zaten saat kaçtan sonra o atraksiyon için bilet alabileceğinizi sistem yazılı olarak basıyor. Sakın bunu FastPass sanıp vaktinizi boşa harcamayın. Çözümlerden biri de SINGLE RIDER. Aslında bu parka tek gelenler için düşünülmüş, çift ya da grup olarak binilecek aktivitelere tek başına girmek isteyenler ayrı bir sıraya sokuluyor ve görevlinin yönlendirmesiyle gösterilen yere oturuyor. Yani eşinizle, arkadaşınızla ya da çocuğunuzla oturamıyorsunuz. Yine de bu sistemi kötüye kullanıp ailece bu sıraya girmeye çalışanlar oluyor ve başarılı da olabiliyorlar.

Disneyland Paris

Nihayet Tower of Terror için sıra geldi ve FastPass sayesinde yandaki sırayı by-pass edip ilk kişi olarak içeri girdim 🙂 Sonra bir otelin kazan dairesinde dolaşıyormuş hissiyle çeşitli sıralardan geçip tuhaf görünümlü “otel görevlileri”nin yönlendirmeleriyle bir asansöre binip 12. kata çıktım. Neyse ki oturuyorduk ve kemerlerimiz bağlıydı 🙂 Ondan sonrası işin eğlenceli kısmı işte. Asansör bir aşağı düşüyor bir yukarı çıkıyor, kapılar açılıyor gökyüzünü görüyorsun. Çığlık kıyamet ortalık, hiç akıl kârı değil ama çok eğlenceli 🙂 İnsan saatlerce sürsün istiyor.

Neyse ki bu badireyi de kazasız belasız atlattıktan sonra araba şovunu izlemek istedim ama saatini kaçırmıştım. Paraşüt şeklindeki kulede de beklemeye değmeyecek bir sıra vardı. Denemek istediğim birkaç alette de ya sıra vardı ya da çalışmıyordu.

Disneyland Paris

Onları başka sefere bırakıp daha önce FastPass aldığım ama kapalı olup olmadığını anlayamadığım Crush’s Coaster’a bir daha gittim ve güzel haber: Çalışıyordu… Yine FastPass sayesinde sağdaki genel kapıdan değil, soldaki özel kapıdan geçerek ayrı koridorları dolaşıp içeri girdim. Önce bir sunum yapıldı, sonra da roller-coaster’a bindim. Bu kez karanlıkta taklalar atıyor, sağa sola savruluyorduk. Bu kez bol bol sevinç nidaları attım, çünkü gerçekten çok eğlenceliydi. İşin en güzel kısmı da vertigodan eser kalmamış olmasıydı. Demek ki artık tamamen iyileşmiştim.

Disneyland’da beni en çok etkileyen bölümlerden biri de, ikinci gidişimde denediğim Ratatouille oldu. Ratatouille animasyon filmini hepiniz bilirsiniz. Benim için ilginç olansa, 3D gözlüklerle hiç üç boyutlu görmeyi başaramamış biri olarak burada ilk kez üç boyutu görmenin mutluluğunu yaşamış olmak. Gördüklerimden çok “görüyorum, görüyorum” diye seviniyor olmam hayatımda unutamayacağım anlardandır 🙂

Disneyland Paris

Bundan sonrasında biraz sakin vakit geçirmek istedim. Çünkü daha fazla yorulmaya gerek yoktu. Paris’te yaşıyordum, ilk fırsatta yine gelirdim… Etrafa biraz bakındıktan sonra “Armageddon”u denemek istedim. Birinci aşamayı geçtik, ön bilgi gösterisi yapılırken teknik bir arıza oldu ve tur yarım kaldı. Özür dileyerek bizi dışarı çıkardılar; yani oluyor böyle tuhaflıklar.

Ortalıkta avare avare dolaşırken “Studio Tram Tour” yazısı gördüm. Yine sıra yoktu, biraz oturup dinlenirim diye hemen o uzun trenimsi tırtıla bindim. Başta boş boş geziyoruz gibiydi; filmlerde kullanılan birkaç dekor malzemesini gördük ve hoşuma gitmedi ama sonra birden karşımda büyük bir film platosu buldum. İşte orada sunulan atraksiyon son derece etkileyici ve eğlenceliydi. Binerken aracın soluna oturmanızı şiddetle öneririm. Detaylarını anlatmayayım, sürpriz olursa daha çok keyif alırsınız sanıyorum.

Disneyland Paris

Bu eğlencemizden sonra artık bende pil bitti ve akşam 17:30’da yapılacağı duyurulan kortej yürüyüşü için Walt Disney Studios’tan çıkıp Disneyland Park’a geri döndüm. Meydandaki kamelyada kendime güzel bir yer bulup 10 dakika sonra başlayacak olan geçit törenini beklemeye başladım ama yürüyüş 15 dakika gecikmeli başlayınca epey bir beklemiş oldum.

Main Street denen yerdeki bu geçit töreninde Disney karakterleri kortej halinde ilerliyorlar. Sağlı sollu dizilmiş insanlar, özellikle de çocuklar hayran hayran geçen Disney karakterlerini seyrediyorlar. Sanki bir masalın içindeymişiz gibi danslar, müzikler, şarkılar ve önümüzden geçen masal arabaları. Çocukların gözlerindeki mutluluğu görmeniz gerek cidden.

Disneyland Paris

Artık bu güzel gösteriden sonra gezimin sonuna gelmiş oldum. Bir de gece müthiş bir havai fişek gösterisi varmış ama ben iki gidişimde de o kadar kalamadım. Belki Disneyland’a iki gün ayırırsanız o zaman kalmak mümkün olabilir.

Yoğun bir kalabalıkla hep birlikte RER istasyonuna doğru yürüdük ama iki katlı upuzun tren vagonlarında kendime kolaylıkla yer bulabildim. Ondan sonrası da 40 dakika içinde Paris merkezine rahat bir şekilde dönmek oldu zaten. Eğer kalabalık bir grupsanız ya da trenlerde kalabalık ve gürültünün içinde rahatsız olmak istemiyorsanız ulaşım için Paris Dolmuşu seçeneğini de önerebilirim sizlere. Sonuçta ‘e toplu taşıma seçeneği elbette var ama rahatlık ve konfor önceliğinizse Paris Dolmuşu epey işinize yarayacaktır.

Disneyland Paris

Gelelim Disneyland Giriş Biletleri konusuna:

biletleri iki park için ayrı ayrı ya da kombine satılıyor. Aldığınız bilet o gün içinde seçtiğiniz park ya da parklara sınırsız giriş-çıkış hakkı veriyor. Giriş biletleri yüksek ya da düşük sezona, promosyon dönemlerine ve daha pek çok kritere bağlı olarak değişiyor. İnternet satış fiyatı, kapı giriş fiyatından farklılık gösterebiliyor. Bazı dönemlerde hafta içi biletleri hafta sonu biletlerinden ucuz oluyor, bazen de en yüksek sezonda hangi gün giderseniz gidin bilet fiyatları değişmiyor. O yüzden size net bir fiyat söylemem mümkün değil ama ortalama bir rakam üzerinden konuşacak olursak ve tabii ekonomik açıdan ideal olanın, bir günde iki parkı birden gezip bitirmek olduğunu hesaba katarsak; bunun için ödeyeceğiniz para 1 gün 2 park için kapı fiyatı yetişkin biletine 94€, çocuk biletine 86€ diyebiliriz ama biletinizi internetten alırsanız bu rakamlar aşağılara düşüyor, bazı promosyon dönemlerinde çok hesaplı rakamlara ulaşılabiliyorBu arada 3 yaş altı çocuklar için Disneyland ücretsiz, 3-11 yaş arası çocuk, 12 yaş ve sonrası ise yetişkin olarak geçiyor. Alacağınız biletle gün içinde parka sınırsız giriş çıkış yapmak mümkün, yani turnikelerden dışarı çıkıp sonra tekrar içeri girebiliyorsunuz. Bir diğer önemli konu da: 2, 3 ya da 4 günlük bilet alırsanız bileti ilk kullandığınız günden itibaren bir sonraki girişleriniz takip eden günler olmalı yani bugün bir park gezip iki gün sonra diğer parka girmek gibi bir şansınız olmuyor.


Disneyland biletlerinin çeşitlerini ve güncel internet fiyatlarını görmek için   linkine bakabilirsiniz. Dediğim gibi internet fiyatı ile kapı fiyatı arasında farklılıklar oluyor, o yüzden göreceğiniz rakamı buna göre değerlendirmenizi öneririm. Bir de internetten yanlış tarih aralığına bilet alırsanız ve aldığınız bilet sizin gideceğiniz gün için uygun değilse biletinizin yanma riski var. Gerçi biletinizi Disneyland’a geldiğiniz gün gişelerden de alabilirsiniz ama uzun kuyruklarda vakit kaybetme olasılığını unutmayın. Bu konudaki tüm detayları, bilet fiyatlarını, bilet türlerini Disneyland Bileti İnternetten Nasıl Alınır? Online Disneyland Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımda bulabilirsiniz.

Disneyland Paris

Bilet fiyatları yüksek gibi görünse de içeride dilediğiniz atraksiyona dilediğiniz sayıda binebildiğinizi düşünecek olursanız sanki biraz makulmüş gibi duruyor. Yoksa her biri için 10-15 euro ödeyecek olsaydınız (ki buna değerdi) inanın içeriden çok daha pahalıya çıkardınız.

Tabii bir de Disneyland’ın kendi otellerinin sunduğu konaklama+Disneyland paket teklifleri var. Bunları görmek için bu sayfadaki banner’lara tıklayıp incelemeniz yeterli. Eğer Paris’e sadece Disneyland için gelmişseniz ve bütçeniz elveriyorsa elbette ki  Disneyland’daki otellerde kalmanız akıllıca olacaktır. Disneyland civarında kalıyorsanız ve Disneyland’da geçen yorucu bir günün ardından Paris’e inmeye haliniz kalmamışsa bir durak ötedeki Val d’Europe‘ta vakit geçirebilirsiniz. Üstelik meşhur outlet merkezi Vallée Village da orada bulunuyor. Ama önce Paris’i gezip 1-2 gün de Disneyland’ta vakit geçirmeyi düşünüyorsanız da o zaman, yazının başlarında belirtmeye çalıştığım gibi RER-A hattı üzerinde bir otel seçerseniz hayatınız kolaylaşacaktır.Disneyland’tan hediyelik eşya almak elbette ki güzel bir anı olacaktır ama aldıklarınızı şehir merkezine taşımaya üşeniyorsanız o zaman size Champs-Élysées‘deki Disney Store‘dan alışveriş yapmanızı önerebilirim.

Sanırım şu an için Disneyland hakında söyleyebileceklerim bunlar. Siz de kendi deneyimlerinizi, yaşadığınız olumlu ve olumsuz olayları, başkalarının işine yarayacak ipuçlarını yorum kısmında paylaşırsanız herkesin hayatı kolaylaşacaktır.

 ‘te hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle… Her çocuğun bu güzelliği yaşamaya hakkı var.

Keyifli geziler, iyi eğlenceler.

Adres: 77777 Marne-la-Valléeİlgili Yazılar:


Yazar

104 Yorum

 1. Sevgili ahmet bey,iyiki varsınız ve bunları yazmışsınız.Verdiğiniz bilgiler çok işimize yarayacak (umarım).Sorum şu disneyland civar bir otelde kalacağız ve akşamları Paris merkeze inmek istiyoruz,3 ü çocuk 7 kişiyiz.Sizce RER A mı Paris dolmuşu mu daha uygun ve daha iyi olur.Birde RER A bileti gidiş dönüş ne kadardır dönüşü Paris merkezden alsakta olurmu vb…. Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar sevgiler.
  Not:Türkiyeden istediğiniz birşey varsa getirelimde yazdıklarınızın bir nebze telafi edelim. Fatih Alpay

  • Merhaba Fatih Bey,

   Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Otelinizin RER istasyonuna mesafesine bağlı olarak Paris'e trenle inmeniz sizin için pratik olabilir. RATP'nin sayfasından baktım, gidiş dönüş 1 yetişkin 15€, 1 indirimli 7,5€. Yani sizin Paris'e inip dönmeniz toplamda 82,5€ yapıyor. Link için:
   http://www.ratp.fr/tarifs/fr/ratp/resultat?depart=Ch%C3%A2telet+Les+Halles&arrivee=Marne-la-Vall%C3%A9e+Chessy-Parc+Disney&depart_id=715&arrivee_id=775

   Paris Dolmuşu'nun Disneyland tarifesini bilmiyorum. Kendileri ile iletişime geçebilirseniz fiyat ve detaylar konusunda sizi aydınlatacaklardır.

   Her ne olursa olsun, bütçe yapmak zorunda değilseniz türk şoförün kullandığı bir shuttle'da hep birlikte konforlu bir şekilde Paris'e inip dönmeniz elbette ki en güzeli ama gerek olduğunda RER ile de şehre gidip gelmede zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.

   Son olarak, nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim, sormanız bile büyük incelik. Siz buraya gelip Paris'te hayalinizdeki gibi bir tatil geçirin beni en mutlu edecek şey odur.

   Şimdiden iyi tatiller

   Ahmet

 2. Ahmet Bey,

  sayenizde çok yakında yapacağım Paris seyahati hakında çok detay öğrendim. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum. Ben 10 yaşında kızımla geliyorum Paris'e. Haliyle Disneyland kaçınılmaz bizim için. An itibariyle bir Disney profesörü olduğumu söylememe gerek yok herhalde. Bilmeyenler için 1 Haziran – 13 Eylül arasında Frozen Summer Fun etkinliği var. Çok ilgi çekeceğini sanıyorum. Bir de extra ücret ve rezervasyon ile Disney karakterleri ile öğlen ve akşam yemekleri yiyebiliyorsunuz. 🙂

  • Çok teşekkürler, önce güzel yorumunuz ve sonra da bu değerli bilgileri bizimle paylaştığınız için. Mickey Mouse'la yemek yeme fikri çok hoşuma gitti 🙂
   İyi tatiller şimdiden.

  • Haklısınız, orayı da yazmam gerekiyor, henüz gitmek için sıra gelmedi; gider gitmez orayı da yazacağım, hatırlattığınız için teşekkürler.

 3. Temmuz Ayında 2 çocuk ve eşimle 10 gün Paris'te olacağız,kalacağımız evi airbnb sitesi aracılığıyla tuttuk,tur,acenta vs istemedik kendimize göre bağımsız bir program yaptık(tabi ki bloğunuz sayesinde herşey çok net oldu)ona göre gezeceğiz,2 günlük disneyland biletlerimizi aldık bile.nasıl bilmiyorum ama iyi ki bu siteyi keşfettim,yazılarımız çok faydalı ve Detaylı,paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.sevgiler

  • Merhaba Gülfidan Hanım,
   Güzel yorumunuz için çok çok teşekkür ederim. Umarım Paris'te çok güzel günler geçirir unutulmaz bir tatil yaşarsınız.
   Mutlu günler…

 4. .Ahmet bey merhaba, ben bileti disneyland.fr sitesinden yaşadığım yer fransa gibi alıp otel adresi verdim. O şekilde daha indirimli oluyor. Ancak girişte bunun kontrolünü yapıyorlar mı? Biletimin çıktısını aldım ancak üzerinde verdiğim adres yazmıyor. Anlaşılacak birşey midir, sıkıntı olurmu sizce? Nasıl bir kontrol yapılıyor içeriye girerken?

  • Merhaba girişte yoğun turnike kontrollerinde sadece barkodu okutup geçmenizi sağlıyorlar, bu anlamda herhangi bir kontrol yapıldığını görmedim. Çocuk bileti alıp girmeye kalkmadığınız sürece bir sorun olmaz sanıyorum 🙂
   İyi eğlenceler…

 5. Ahmet bey merhaba. Balayimiz icin paristeyiz. Blogunuz inanilmaz yardimci oldu bizim icin.
  Bugun icin planimizda disneyland var fakat donus icin aksam 21 gibi RER A kullanmali miyiz ne dersiniz? Guvenli midir?

  • Merhaba
   Öncelikle hoşgeldiniz ve mutluluklar dilerim.
   RER'ler arasında en güvenli hissettiğim RER-A'dır, geç vakitte trende değerli eşyalarınızı (pahallı fotoğraf makinesi, cep telefonu vb) tekin olmayan insanlar varken göz önüne çıkarmadıkça bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
   İyi tatiller

 6. Ahmet bey merhaba,
  Daha öncede çok sorular sordum ama napalım samimiyetinizden dolayı Pariste arkadaşımız var gibi davranıyoruz.
  Kızım dört yaşında. Üç olsa bilet gerekmiyor. Yaşa ciddi ciddi bakıyorlarmı? Biraz çingenelik olacak ama 🙂

  Mehmet,

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Doğrusu hiç çocukla gitmedim, yoğun dönemde herkesin biletini görevliler seri biçimde okutup misafirleri içeri alıyorlar. Çocuklara yaş kontrolü yapıldığını görmedim ama "yapılmıyor" diyerek de kesin konuşmak istemem. Umarım bu sorunuzu küçük çocuğu ile Disneyland'a gitmiş okuyucularımız görür ve size daha kesin bir yanıt verirler.

  • Kapı girişinde kimlik kontrolü yapılmıyor. Ama eğer biletinizden şüphelenirlerse, sizden fotoğraflı kimlik kartı isteyebiliyorlar. Mesela 13 yaşındaki çocuğu 11 diye geçiremezsiniz, çünkü birine yetişkin bileti, birine çocuk bileti alınmalı. Stres yaşamamak açısından ocuğunuzun yaşına uygun bilet almanızı tavsiye ederim.

 7. Ahmet Bey Merhaba,
  luxembourg bahcelerinin orda kalıyoruz, disneylanda gitmek icin oncelikle RER B'ye binip chalet-les halles duragına gelip, ordan RER A 'ya aktarma yapmalıyız degil mi?
  yoksa denfert rocheraudan 6.metroya binip Nationda inip mi RER A'ya binelim?
  Yardımınız icin simddiden cok tesekkurler.

 8. Ahmet Bey merhaba,
  Yazınız oldukça faydalı olmuş, emeğinize sağlık 🙂 Sormak istediğim bir soru var, Disneyland'e gideceğimiz tarih şimdiden belli, uçak biletlerimizi aldık, otel rezervasyonlarımızı yaptık. Sizce mini ticket mı almalıyız, yoksa magic ya da super magic mi? ikisinin arasındaki fark nedir? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Disneyland'ın farklı dönemler için farklı bilet uygulamaları var ve bu biletler tüm yıl için aynı kurallara göre geçerli değil o yüzden genel bir şey yazmam çok güç ama özetle: Yılın belirli dönemlerinde sadece hafta içleri kullanılabilen biletlere Mini Ticket, yılın belirli dönemlerinde kullanılan biletlerine (hafta içi/hafta sonu) Magic Ticket, yüksek sezon ve yılın tüm günleri kullanılan biletlerine de Super Magic Ticket deniyor. O yüzden bilet alırken gideceğiniz tarihin hangi döneme denk geldiğini iyi anlamanız ve buna göre bilet satın almanız gerekiyor. Tabi bu internetten alacağınız biletler için geçerli, yoksa gişeye gittiğinizde o günkü fiyat her ne ise o fiyattan bilet almanız gerekiyor.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 9. Merhabalar,öncelikle yazılarınızı düzenli takip eden biri olarak emeğinize çok teşekkür etmek isterim. Müthiş bir iş çıkarıyorsunuz. Her şehre ait yazılar olsa keşke sizinki gibi…

  Sormak istediğim şey, mini ticketımızla walt disney studiolarına girmeyi planlıyoruz. Daha önce diğer parkı görmüştük. Kapanış gösterisi walt disney studiolarında da yapılıyor mu? Yapılmıyorsa sadece kapanış gösterisi için diğer parka geçişimize izin verilir mi? Bu konu hakkında bilginiz var mıdır acaba?

  Teşekkürler…

  • Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla geçit töreni sadece Disneyland Park tarafında yapılıyor ve Disney Studios biletiyle o tarafa geçmeniz ne yazık ki mümkün değil.
   İlginiz ve güzel yorumunuz için ayrıca teşekkürler.
   Mutlu günler

 10. ahmet bey mrb

  giriş biletleri ile parktaki aktivitelere ücret ödemiyormuyuz,

  yani oyunlardan ücret ödemedenmi faydalanıyoruz

  teşekkürler

  • Merhaba,
   Evet sadece park girişi için bir kez para ödüyorsunuz ve sonra içerideki tüm atraksiyonlardan ücretsiz ve sınırsız yararlanabiliyorsunuz. Hatta park içi treni, at arabası vb gibi her şey buna dahil. Sadece yeme içme, hediyelik eşyalar vb şeyler için para ödüyorsunuz tabi…
   İyi eğlenceler

 11. Selam sayın adaşım, şimdi b&b havaalanı otelindeyim , cdg – Disneyland 2 yetişkin 2 çocuk 5-7 yaş en uygun Nasıl giderim yardım lütfen.

  • Merhabalar
   CDG'den RER-B'ye binip Chatelet Les Halles'de inmeniz gerekiyor. Oradan aynı biletle RER-A'ya geçip Disneyland'a giden trene binmeniz yeterli.
   Daha konforlu bir ulaşım isterseniz de Paris Dolmuşu seçeneği her zaman var.
   İyi tatiller

  • Gece yarısına kadar RER çalışıyor. Kazara son treni kaçırırsanız da sabah kadar servis yapan ve şehir merkezine inen gece otobüsleri mevcut…

 12. merhaba , 3 gece 4 gün pariste olacağım . 1 tam günü disneyland da geçecek. bu durumda bu bölgedeki bir otel demi kalmak mantıklı yoksa şehir merkezi daha iyi mi olur ?

  • Bence RER-A hattı üzerinde, Etoile, Auber ya da Chatelet Les Halles istasyonlarından birine yakın bir otel ayarlarsanız hem Disneyland'a gidip gelmeniz kolay olur hem de Paris'i gezmek için kendinize zaman yaratırsınız. Sizin durumunuzda Disneyland'da konaklamak sadece Disneyland odaklı bir tatilse mantıklı olabilir yoksa elbette tercihler ve öncelikler meselesi; beklentinize göre değişir.

  • Merhaba Erdal Bey,
   Denfert-Rochereau 1. zone'da yer alıyor ama Disneyland 5. zone'da yani normal şehir içi bileti geçerli değil. Eğer Disneyland'a Denfert-Rochereau'dan gidecekseniz bilet otomatlarından Disneyland'ı seçip özel bilet almalısınız (Yaklaşık 10€ civarı olması gerek). Sonra RER-B'ye binip Chatelet Les Halles'den aktarma yapıp RER-A'ya geçmeniz gerekiyor. RER-A'nın son duraklarından biri Disneyland'dır, haritada yönünüzü buna göre bulabilirsiniz. Bineceğiniz trenin son durağının Disneyland olduğuna emin olun lütfen, çünkü hat belli bir noktadan sonra ayrılıyor…
   İyi tatiller.

  • Navigo en avantajlısıymış dediğiniz gibi. Bizim seyahat Cts Sa olduğundan maalesef alamıyoruz ama. 4 gün için 2 haftalık yükleme bile mantıklı geliyor, 2 havaalanı 2 Disneyland ve şehir için metro için ancak dediğiniz gibiyse Cts almak zaten mümkün olmuyor.

 13. Merhabalar biz ailece 2büyük, 2çocuk disneyland hotelinde kalacağız. Yemek fiyatları bana çok gibi geldi. Acaba disneyland yada hotel yakınlarında market gibi yerler varmıdır? Varsa yiyeceği oradan temin edersek uygun olur mu? teşekkürler

  • Merhaba, -yanlış bilmiyorsam Disneyland'ın olduğu bölge sadece Disneyland'a ait tesislerle çevrili, başka hiçbir yaşam alanı bulunmadığından yemek alışverişi yapabileceğiniz market vb de yok. En yakın yer RER ile bir durak ötedeki Val d'Europe… Val d'Europe yazısı blog'ta (ve yukarıdaki yazıda link olarak) mevcut, detaylarını orada bulabilirsiniz.
   Yani kısaca en yakın Val d'Europe'a gidip alışveriş yapabilirsiniz.
   İyi tatiller…

 14. MERHABA AHMET BEY
  9 KASIM 2016 TARİHİNDE EŞİMLE DİSNEYLAND GİTMEK İSTİYORUZ BİZİM İÇİN 1 GÜN 2 PARK GİRİŞİ YETERLİ OLUCAK GEZEBİLİRİZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM BUNUN İÇİN HANGİ BİLETİ ALMAMIZ DOĞRU OLUR??
  BİRDE KALACAĞIMIZ OTEL (FRANKLİN D.ROOSEVELT)METRO DURAĞINDA BURADAN DİSNEYLAND'A METROYLA NASIL ULAŞIM SAĞLARIZ??
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • Merhaba Nurgün Hanım,
   Henüz o tarihin bilet fiyatlama takvimi ilan edilmediğinden görünmüyor, bir ay kadar sonra baktığınızda görünecektir diye tahmin ediyorum.
   Ulaşım için 1 numaralı metro ile Charles de Gaulle – Etoile istasyonuna gitmeniz, buradan RER-A'ya aktarma yaparak Disneyland yönüne giden trenlere binmeniz yeterli.
   Mutlu günler.

 15. Merhaba,
  E-mail adresinizi hatalı girmiş olabilir misiniz çünkü biletin e posta ile gelmemesi çok garip?
  Eğer Disneyland'a gönderdiğiniz mail'inize 24 saat içinde yanıt alamadıysanız +33160306053 numaralı telefondan Disneyland'ı arayarak müşteri hizmetlerine ulaşmanızı öneririm.
  Umarım sorununuz bu şekilde çözülür.
  Bu arada, bu mesajı okuduktan sonra yukarıdaki mesajınızı silmenizi öneririm. Rezervasyon numaranızı herkesin görmemesi daha iyi olur.
  Mutlu günler

 16. tekrar merhaba ahmet bey disneyland bileti için bugün itibariye 3 temmuz pazar gününe internetten bilet alabilir miyiz ? belirli bir gün sayısı kadar erken almak zorunluluğu var mı bu konuda ? bir diğer konu da sanırım disneylandin biletle birlikte belli saatlerde belli yerlerden shuttle hizmeti bulunmuyor.Biz gare de lestten gelmeyi düşünüyoruz bunun için sanırım 4 nolu normal metro ve RER A ya aktarma yapmamız gerekiyor RER A biletini de ayrı almamız gerekiyor değil mi ? şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙂

  • Merhaba,
   Disneyland için bir sonraki günden itibaren her gün için bilet alabilirsiniz, sadece bilet satın aldığınız gün için bilet alamazsınız. Yani sorunuzun yanıtı evet :)Ulaşım için önce Metro 4 ile Chatelet Les Halles'e gitmeniz, buradan RER-A'ya aktarma yapıp Disneyland'a gitmeniz en sağlıklısı. Gare de l'Est'ten alacağınız 1-5 zone bileti yolculuğunuzun sonuna kadar kullanabilirsiniz, yani tek biletle gideceksiniz. Bu konuda detayları RER yazısında bulabilirsiniz.
   İyi eğlenceler

  • Şimdi hemen paragrafın başını da cümleye dahil edip konuyu netleştiriyoruz 🙂
   "If you choose to have your tickets mailed to you (fees apply – see our terms and conditions of sale), the ticket reservations must be made at least 10 days before the date you plan to visit. Tickets printed at your home can be reserved as late as one day before the date of your visit"
   Yani özetle biletin adresinize postalanması istiyorsanız en az 10 gün önceden almalısınız; e-mail ile gelmesini isterseniz ertesi gün için bilet alabilirsiniz
   İyi eğlenceler.

 17. Merhaba

  Öncelikle siteniz tam bir danışma merkezi gibi olmuş, özellikle benim gibi yalnız seyahat edecekler için harika bir yardım ve bilgi kaynağı. Emeğinize sağlık.

  Benim gezime iki gün kaldı. Rer A hattına ulaşmak için otelden kolay bir ulaşım fikri vermeniz mümkün mü? Kalacağım yer 50 Rue Folie Mericourt Paris olarak geçiyor. Şehir içerisinde merkez hariç çok gezmeyeceğim için ulaşım böllümünde bahsettiğiniz 10 luk biletlerden almayı düşündüm.

  Bir de Disneyland'a kocaman bir fotoğraf makinasıyla gelmek mantıklı olur mu sizce? O rollerlara binerken vs büyük çanta sıkıntı olur mu? Biraz saçma bir soru olmu olabilir:)

  Tekrar teşekkürler =)

  • Merhaba,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum…
   Otelinizden çıkıp 9 numaralı hattın St Ambroise istasyonundan metroya binip Nation'a giderseniz buradan RER-A'ya geçip Disneyland'a kolayca ulaşabilirsiniz. RER için biletinizi metroya ilk bindiğiniz yerden almanızı ve yolculuğunuzun sonuna kadar bu bileti kullanmanızı öneririm. Yani Nation'a gidene kadar boşuna metro biletinizi harcamayın. Şehir içi ulaşımda 10'luk biletler işinizi görecektir, bol bol da yürüyerek şehri keşfedersiniz.
   Fotoğraf makinesi için bir şey diyemeyeceğim, kişisel tercihinize kalmış. Disneyland'ı gözlemlemek için gidiyorsanız profesyonel fotoğraf makinesi ile harika kareler yakalayabilirsiniz ama eğlenmek için gidiyorsanız makine size yük olur, eğlencenizi kısıtlar, makinenin başına bir şey gelecek diye endişe duyarsınız; tercih sizin 🙂
   Kesinlikle büyük çanta ile gitmemenizi öneririm, eğer gitmek zorundaysanız da girişteki emanet kasalarına bırakabilirsiniz.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 18. Size tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyor, dün gece yaşanan saldırıdan dolayı da geçmiş olsun dileklerimi yolluyorum. Umarım bu olaylar yabancı ülkelerde yaşayan ve gerek kendi kültürü, gerekse yaşadığı ülkenin kültürünü en iyi biçimde gösterip tanıtan Türk ve müslüman kardeşlerimizin huzuruna yönelik bir boyuta taşınmaz. Tekrar Ankara'dan selam ve sevgilerimizi yolluyoruz.

 19. Ahmet Bey hayırlı günler
  Eylül ayında Almanya stutgartta gidicez bişekilde fransaya geçip disneylanda ve şehir merkezini gezmek istiyoruz
  Trenle gidicez ama
  Nerede kalmalıyız nasıl gitmeliyiz disneylanda yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Faruk Bey,
   Gare de l'Est ile Gare du Nord arasında bir otel seçerseniz hem görece hesaplı, hem de tren yolculuğunuz için pratik olur.
   Disneyland içinse bu bölgedeki bir otelden 4 nolu metroya binip Les Halles istasyonunda inip oradan RER-A'ya aktarma yapmanız gerekiyor.
   İyi tatiller

 20. Ahmet Bey Merhaba

  Eylül ayının son haftasında eşimle beraber 4 gün paris'de zaman geçirdik ve sizin önerileriniz sayesinde gerçekten dolu dolu ve sıkıntısız bir tatil yapma şansımız oldu öncelikle herşey için çok teşekkürler.

  Tabi bu 4 gün içinde 1 günümüzü Disneyland'a ayırdık eşimle beraber ve bir konuda kafamızda ciddi bir soru işareti vardı ve bu konuda sizin sitenizde de bir bilgilendirme yoktu .

  Eşimle beraber namazlarımız konusunda hassas bir çiftiz ve Disneyland'da namaz kılabilecek miyiz gitmeden önce ufak bir araştırma yapmıştım yabancı forumlarda ve orada yazılan bilgiler doğrultusunda Disneyland Park kısmının girişinde yer alan ''CITY HALL'' adlı bir nevi danışma merkezi olan yerdeki odalarda görevlilerden izin alarak namaz kılabildik.Oradaki görevliler bu konuda çok yardımseverler.Kesinlikle soğuk karşılamıyorlar bu durumu.Sizden ricam bu ufak bilgiyi sitenize yazabilirseniz sevinirim.Zira benim gibi oraya gitmeyi planlayan ama ''acaba namazımı kılabilecek miyim'' sorusuyla dolu olan kişilere yardımcı olabiliriz.

  Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Paris'te güzel bir tatil geçirmiş olmanız beni çok mutlu etti.
   Paylaşımınız için de ayrıca teşekkürler. Bu bilgi pek çok kişinin işine yarayacaktır. Bir tek şöyle bir konu var: Bildiğim kadarıyla Disneyland'da herhangi bir dini mekan, ibadetinizi gerçekleştirebileceğiniz özel bir bölüm bulunmuyor; ne mutlu ki bu imkan size sağlanmış. Yani benim yazıda size sağlanan imkandan bahsetmem başkalarını da oraya yönlendirmem anlamına gelir ve sizin şansınıza samimi ve anlayışlı karşılayan personel, başka bir gün oraya gidildiğinde görevde değilse, kurallara çok bağlı bir anlayış hakim olduğundan ve Disneyland'da böyle bir yer bulunmadığından olumsuz cevap alınabilir, ısrarcı olunursa da ters muamele ile karşılaşma riski olabilir. Demem o ki, ne mutlu ki siz şanslıymışsınız ama ben bu toleransın her zaman gösterilemeyebileceğinden korkarım, kimseyi zor durumda bırakmak istemem. Ama bu yazının okuyucuları yorumlardaki detaylara da dikkat ederler ve sizin bu yorumunuzu ve önerinizi göreceklerdir; dolayısıyla sizin tavsiyenizle onlar da City Hall'de şanslarını deneyecektir. Ve eğer hoşgörüyle karşılanıp kendilerine bu imkan sağlanırsa da size hayır dua edeceklerdir.
   Tekrar teşekkürler.

  • Ahmet Bey haftaya turla Paris'e gideceğiz ancak Disneylanda bireysel olarak gitmeye karar verdik sizin yönlendirmelerinizi izleyerek internetten bilet aldım otelin konumu gereği Gallieni Metro İstasyonuna yakınız bu metroyu kullanarak Disneylanda nasıl ulasabiliriz.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Eğer oteliniz Gallieni metrosuna çok yakınsa önce 3 numaralı hattı kullanarak Père Lachaise istasyonuna gitmeniz, buradan 2 numaralı hatta aktarma yaparak Nation'a ulaşmanız gerekiyor. Buradan da RER-A'ya binerek Disneyland'a ulaşabiliyorsunuz.

   Aslında otelinizin tam konumuna göre RER-A'nın Nation ya da Vincennes istasyonlarına doğrudan otobüsle ulaşmanız da mümkün olabilir ama bunun için otelin adresini bana e-mail ile göndermeniz gerekiyor ki ben de bakıp yakınlarda o taraflara giden otobüs var mı diye bulmaya çalışayım.

   Gerçi Paris'e ilk kez gelecek olanlar için otobüs biraz karışıktır; o yüzden iki aktarma görünse de metro ile RER'e ulaşmanızı tavsiye ederim.

   Mutlu günler.

  • Şebnem Hanım,
   Sizlerin bu sıcacık yorumları olmasa ben bunca işin altından kesinlikle kalkamazdım. Bana güç veren ve azimle devam etmemi sağlayan asıl sizlersiniz.
   Çok çok teşekkürler.

 21. Merhabalar,
  4 yetişkin 3 çocuk olarak Ocak ayında Disneyland'a gitmeyi planlıyoruz. Kış aylarında aktivite olarak kısıtlayıcı bir durum var mıdır, merak ediyorum. Hava koşulları sıkıntı yaratır mı? bir de çocuklarla gideceğimiz için yemek seçeneklerimiz kısıtlı maalesef. Bundan dolayı dışarıdan yiyecek, içecek kontrolü yapılıyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba yorumunuzu görünce bilgi vermek istedim 2 hafta önce oradaydık harika bir yer bence mevsimin pek bir önemi yok çünkü gerçekten başka bir dünya sadece coçuklarla gezerken biraz sıkıntı olabilir üşütmemeleri için sıkı giydirin dinlenebilceğiniz bir sürü yer var biz bu mevsimde gidip oradaki bütün aletlere bine bildiğimiz için kendimizi cok şanslı hissettik açıkçası yaz aylarında bunların hepsine binebilceğimizi sanmıyorum hiç bir alette aksama yoktu minimum hepsinde 5-10 dk bekledik ayrıca yemek ve içecek kontrolü yapılmıyor yani bize denk gelmedi sırt çantamıza soğuk sandivinçlerimizi ve atıştırmalıklarımızı doldurduk hatta girişte biletlerimizi bile kontrol etmediler desem makinalardan okutup geçtik :)şimdiden iyi tatiller tadını çıkarın bu güzel yerin

  • Harikasınız Nurgün Hanım,
   Ben Paris dışında internet imkanı kısıtlı bir yerde tatilde olduğum için bu hafta mesaj ve yorumlara hızlı dönüş yapamıyorum. Sizin yanıtınız ilaç gibi geldi.
   Teşekkürler

 22. Ahmet bey merhaba
  Öncelikle sizi rahatsız etmek istemedim ama ne yaptıysam charles de gaulle etoile'dan Disneylanda giden tren ücretini bulamadım 🙁 Biliyorum bu soru ile cok karşılaşmışsınızdır ama sızden rıcam gıdıs-donus 1 kışı kac € dur acaba ?

  • Merhaba,
   Şu an Etoile-Disneyland RER-A bilet fiyatı tek yön 7,60€. Gidiş dönüş alınca herhangi bir indirim olmuyor toplam 15,20€ödüyorsunuz.
   İyi akşamlar

  • Ahmet bey merhabalar. vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için çoook teşekkür ederim. açıkcası biletler çok pahalı geliyor. sırf oğlumuz için gitmek istiyoruz. daha ekonomik olsun diye 1 gün bir park düşünüyoruz. yazılarınızdan anladığım kadarıyla 4 yaşındaki çocuk için disneyland park daha uygun. diğer parka gitmezsek 4 yaşındaki oğlum adına çok şey kaçırmış olurmuyuz. birde bilet için bir çizelge oluşturulmuş. mesela biz 11 nisanda gelip 15 nisanda gideceğiz.super magic ticket almalıyız. dönem dönem değişiklik yapılıyormu çizelgede.

  • Merhabalar, 4 yaşında bir çocuk için Disneyland Park yeterli olacaktır. Takvimi kontrol ettikten sonra doğru zaman diliminde doğru bileti aldığınız sürece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Belki zaman içinde promosyonlar değişir ve aldığınız biletin fiyatı da değişebilir ama bu sizi kesinlikle etkilemez, bu konuda içiniz rahat olsun.

  • Ahmet bey çok teşekkür ederim. iyiki yazınızı okuyup dün almamışım bilet. bugün 20 euro daha uygun gibi. mesela 15 nisan/super magic 1day/1park bugün 52 euro. çizelge değişiyorsa benim beklemem daha avantajlı olacak çünkü bugünkü çizelgeye göre süper magic almam lazım. çok teşekkür ederim tekrardan

  • Aman dikkat: bilet fiyatları her zaman inecek diye bir şey yok, bazen de promosyon dönemi bitince işin o kısmı biraz şansa kalmış, bunu da bir kenara not edelim lütfen 😉
   İyi eğlenceler şimdiden…

  • çok çok teşekkür ederiz. sayenizde tura ihtiyaç duymadan gezebileceğiz. 11 nisanda pariste olacağız. memlektten istediğiniz bişi varsa memnuniyetle yardımcı olmak isteriz

 23. Ahmet Bey emeginiz icin tesekkurler Agustosta yapacagimiz gezimiz sayenizde daha rahat olacak 2 cocuk olunca bizde 2 gun ayirmaya karar verdik disneylanda 2 gunluk bilet alinca 1 yil boyunca gecerli diye okudum tarihten etkilenmiyor anladigim kadariyla dogrumudur tesekkurler

 24. MERHABA Ahmet Bey! kendinizi aştınız. periscp vs canlı canlıparis rehberliği inanılmaz ve çok yaratıcı…harika…… takiptesiniz 😉 ….temmuz 2017 ailemle bagımsız bir paris seyahatimizde disneyland tatil programını 1gün/2park olarak planlamıştık ama vazgeçip 1gün/1park olarak değiştirmekte fayda var diye düşünüyoruz. 2 çocukla koşturmaca olacak gibiydi erişkinler için uygun olan walt disneyi aradan cıkarttık.rahat rahat tadını çıkartsin çocuklar sizce?. size sormak istediğim asıl konu ise hafta içi hafta sonu tüm disney karakterlerin geçiti olan ve "frozen elsa gibi "programlarda değişiklikler olurmu? sizce hafta sonumu hafta içimi?
  Ahmet bey, bu konuda bilginiz var mıdır?(olmaması imkansız olduğuna eminizde aslında) şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba Ahmet Bey, çok teşekkür ederim 🙂 Sanırım en çok yazmayı bir de elime kamera alıp canlı canlı Paris sokaklarından yayın yapmayı sever oldum… Bakalım, canlı yayın işini öğreniyorum yavaş yavaş…
   Disneyland'da çocuklarınızın neleri seveceğini tabii siz daha iyi bilirsiniz; eğer onlara ikinci parktan söz etmezseniz ve onlar da büyüdüklerinde bu yazıyı okumazlarsa mesele yok demektir, tek parkla yetinsinler :)))
   Geçit törenleriyle ilgili olarak resmi web sayfasında yayınlanan saatler geçerlidir, belki beş on dk gecikme olur ama hava muhalefeti vb gibi olumsuz koşullar olmadığı sürece bir sorun yaşanacağını sanmıyorum.
   Tabii ki hafta içi daha sakin olma ihtimali var Disneyland'ın; imkanınız varsa hafta içi gitmenizi öneririm.
   Mutlu günler.

 25. Ahmet Bey merhaba, değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim öncelikle. Haziranda ayında Paris de 17 . Bölgede bulunan 4 Boulevard de Douaumont adresindeki otelde konaklayacağım.1 günümü disneylanda ayıracağım bu adresten ulaşım ile ilgili bilginiz var mıdır? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Merhabalar,
   Oteliniz 13 numaralı metro hattının bulunduğu Porte de Clichy istasyonuna yakın. Tek sorun çevre yolunun yanında olması; umarım gürültülü olmaz. Bunun dışında 13 numaralı hatla merkeze inmeniz çok kolay. Paris'e ne zaman geleceksiniz bilmiyorum ama Temmuz sonu itibariyle Disneyland'a giden RER-A treninde Paris içi istasyonlar bakım nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle Disneyland'a gitmek için size 13 numaralı hatla önce Porte de Clichy istasyonundan Place de Clichy'ye gitmenizi, buradan 2 numaralı hatta geçip Nation yönüne giden metroya binmenizi ve Nation'da inmenizi, sonra da Nation'dan RER-A'ya binip Disneyland'a ulaşmanızı öneririm. Bineceğiniz RER-A treninin Disneyland yönüne gittiğinden emin olun lütfen.
   Mutlu günler.

  • Disneyland'a bilet almayı da çok ayrıntılı anlatmışzınız.Eşim ile biletlerimizi paylaştığınız linkler üzerinden aldık, emekleriniz için çok teşekkür ederiz.

  • İlginiz ve desteğiniz için çok çok teşekkürler. Harika bir Paris tatili geçirmeniz ve Disneyland'da çok eğlenmeniz dileğiyle. Mutlu günler…

  • Merhaba Cem Bey, normalde her ay içinde günlere göre özel tarifeler var. Şu an cepten yazdığım için takvimi kontrol edemiyorum. Yukarıda yazdığım detaylara göre tüm Temmuz ayını içine alan bilet aldıysanız istediğiniz gün gidebilirsiniz. Satın aldığınızda farklı günler için farklı bilet fiyatları geçerliyse seçtiğiniz gün aralığına göre parka giriş yapmanız gerekir.
   Mutlu günler…

  • Ahmet bey, 1-2 ilave yapmak istiyorum, sizde yorumlayıp ek bilgi üretebiliriz. İnternetten çocuk-yetişkin aynı fiyat kampanyasından 1 gün 2 park biletimizi aldık. Girişte print ettiğimiz sayfalardaki klasik barkodu okutarak kapıdan geçtik, hiç sıra yoktu (10:30 gibi). başka bir bilet veya kart vermediler, o sayfalar ile hem disneylanda hemde studio kısmına girebildik. ayrıca fastpass kartlarımızıda bu sayfaları okutarak aldık. burada bir ilavem olacak, 14:45-15:25 arası fastpassimiz var iken, öncesinde başka fastpass alamadık başka aktiviteden. Onun süresi geçmeli dediler, sanırım biletimiz ile fastpassi eşliyorlar, 2. ye izin vermiyor, yani 17:00 e alamıyorsunuz. Bu durumda fastpass gişelerinde kendi biletiniz ile değil daha önceden başkalarının aldığı fastpassleri alırsanız, saatleri çakışmayacak şekilde kendi biletiniz ile de 2. fastpassi alabilirsiniz. Ayrıca fastpass ile giriş yaparken sadece teslim ediyorsunuz, barkot okutma falan yok. Benimki düşünce, denediğim bir uygulama değil, ama sizinde belirttiğiniz gibi fastpass mükemmel bir çözüm, bir aktiviteye girmeden sonrakinin fastpassini aldığınızda, aktivite bitince diğerine sıra beklemeden kısa sürede geçiyorsunuz. Bir ilavemde geçit töreni için 30 dk önceden yerini almalı gidenler, yoksa her yer doluyor yol kenarında.

 26. Merhabalar yazılarınız oldukça faydalı çok teşekkürler. 13-14 Ağustos için Lyon'dan 2 yaş ve 6 yaş kızlarımızla disneylanda gitme kararı aldık, otel seçimini disneyland biletiyle birlikte mi almalı yoksa biletleri alıp oteli ayrıca mı bulmalıyız hangisi daha hesaplı olabilir yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Neslihan Hanım, öncelikle çok teşekkür ederim.
   Eğer Disneyland otellerinde kalacaksanız belki onların promosyonları ile Otel+Bilet bakabilirsiniz ama benim hangi otellerin daha ekonomik olduğunu ve promosyon avantajlarını tek tek incelemem mümkün değil takdir edersiniz. Önce oteli ayrı, bileti ayrı alınca kaça geleceğini hesaplamak, sonra da promosyon sunan otel seçeneklerinin toplam kaça mal olduğunu ayrı ayrı hesaplamaktan başka çare yok.
   Kişisel olarak ben bu tür detaylarla uğraşmayı hiç sevmediğimden giriş biletimi ayrı almayı, otel rezervasyonumu ayrı yapmayı ve tamamen özgür olmayı tercih ederdim sanıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller ve iyi eğlenceler.

 27. Merhaba,

  Resmi sitesinde boy sınırları yazmakta. Ancak yaş için bir sınır olmamakla beraber sınıflandırma yapılmış. Acaba yaş için de boy gibi keskin ve katı sınırlamalar var mı?

 28. Merhaba, Ahmet Bey ben de gidecek olanlara nacizane birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum. 29 Haziran tarihinde oğlum ve eşimle 2 park için 1 günlük bilet alarak Disneyland'e gittim. 2 parkı aynı gün gezecek olanlara asla yetmeyeceğini söylememe gerek yok sanırım. Ama bizim gibi süresi kısıtlı olan ve iki parkı da görmek isteyenlere Walt Disney Studios'un saat 19.00'da kapandığını diğer parkın 23.00'a kadar açık olduğunu belirtmek isterim. (Dönemsel olarak değişebilir) Girişte biletlerinizi turnikelere okutuyorsunuz, herhangi bir pasaport vb konrtolü yok. Biz açılış saatinde gittiğimiz için (10.00) sıra beklemedik. Girişte parkın haritasının da olduğu bilgilendirme broşürünü mutlaka edinin. Ahmet Bey FP'yi (Fast Pass) oldukça detaylı anlatmış, mutlaka yararlanın. Ancak FP için ayrılan kontenjan sınırlı ve çoğunda biz alana kadar bitmişti. 3-4 yerde ancak yararlanabildik. Erken davranmakta fayda var. SR (Single Ride) çok işimize yaradı. Broşürde hangilerinde olduğu yazıyor. Çocuğumla ya da eşimle yan yana oturmasam da olur diyenler için. Daha az sıra bekleyerek tek binebiliyorsunuz. Yukarıda fotoğrafı olan paraşütlerde vardı. Paraşütler 3 kişilik. Normal sıradan girenler 2'şer kişi oturdular. Biz SR sırasından gelenler onların yanına 3. kişi olarak oturduk. Yemek için biz parkın içindeki videopolis fastfood restorantlarını tercih ettik.İçeride canlı müzik vardı. Masalar hem yemeğinizi yiyip hem de müzisyenleri görebileceğiniz şekilde ayarlanmıştı. 23.00'teki ışık şovunu bence kaçırmayın. Tam bir görsel şölen. Ancak herkes bu şovu beklediği için metroda inanılmaz bir sıra oluyor, yani şov bitince değil de bitmeye yakın ayrılmanızı tavsiye ederim.

 29. Ahmet Bey öncelikle merhabalar.Şu anda Paristeyiz 🙂 Fakat yazinizda da belirttiginiz uzere Disneyland'a gitmek icin RER A calismiyor.Otelimiz Blanche'ta acaba Disneyland'a nasil gidebiliriz? Cevap icin simdiden cok tesekkur ederim.Hakkiniz odenmez.

  • Merhabalar, hoş geldiniz.
   Blanche'tan 2 nolu metroya binip Nation'da indikten sonra RER-A'ya ulaşacaksınız. RER-A Nation'dan itibaren çalışıyor. Buradan kalkan ve Disneyland yönüne giden trene binip son istasyonda inmeniz yeterli.
   İyi eğlenceler

 30. Ahmet bey size ne kadar teşekkür etsek az ilginiz icin çok teşekkür ediyorum.Sevgiyle kalın.Bu arada hosbulduk :).

 31. Ben de bir soru sormak istiyorum 🙂 Biz bu Disneyland bileti aldigimiz zaman icerde ki roller coaster'a binmek icin extra ne kadar odeyecegim? Yas siniri var mi?

  • Disneyland bileti alıp parka giriş yaptıktan sonra istediğiniz atraksiyondan istediğiniz kadar ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

   Yaş sınırı sadece çok küçük çocuklar için var, onlar da boylarına göre, eğer belirli bir boydan küçükseler -güvenlik nedeniyle- o atraksiyona kabul edilmeyebiliyorlar.

 32. Mutlaka büyük küçük demeden gidilmesi gereken bir yer. Bir gün kesinlikle yetmeyecektir. Özellikle kapanış gösterisi muhteşem. Beklerken bir an gitsek mi dedik. Ancak başlar başlamaz kendimizden geçtik. RER A da gerçekten RER B ye göre daha nezih görünüyor. Paris merkezden gelip gitmek çok sıkıntı olmuyor. Hatta dönüşte Eyfel'e gidip bir de gece görmüş olduk. Ancak yaz aylarında (Ağustos) gerçekten sıralar çok uzun. 80-85 Dk gördük. Hatta her oyuncağa yetişmiyor. O nedenle gitmeden önce iyi bir plan yapmak ve FP den çok iyi faydalanmak gerekiyor. Benim gibi atlı karıncadan korkan biri bile bir daha bir daha dediyse…

 33. Merhaba Ahmet Bey,
  Öncelikle blogunuz müthiş olmuş. Gerçekten çok bilgilendirici ve güncellemeyi ihmal etmemeniz de çok güven verici.
  Ben ve arkadaşım 17 kasımda yani yarın pariste olucaz. 3 günlük bi gezi düşündük ve bu yüzden uçaktan iner inmez disneylanda gitmeyi düşünüyoruz. Uçağımız orly’e inecek. Ve sırt çantalarımızla gidip havalimanı-otel-disneyland mesafesini kısaltmayı düşündük. Girişte emanet dolapları oluyor mu bi bilginiz var mı?
  Bide (en önemlisi=D ) orly havalimanından disneylanda en kısa nasıl gidebiliriz? Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Bir süre önce internetten araştırdığımda Disneyland girişinde bagaj emanet bürosu olduğunu görmüştüm ama bugün teyit etmek için baktığımda o bilgiyi bulamadım. Bence mutlaka bagajınızı ücreti karşılığında emanet ofisine bırakabiliyor olmalısınız.
   Orly'den Disneyland'a gitmenin en kısa yolu direkt shuttle servisinden yararlanmaktır. Bkz: https://magicalshuttle.fr/navette/orly/
   İyi tatiller, iyi eğlenceler.

Yorum Yazın