Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

13 Temmuz 2015 Pazartesi

Saint Germain en Laye Parkı - Parc Saint Germain en Laye

St. Germain en Laye Parkı - Parc St. Germain en Laye
(Son Güncelleme: 06.11.2017) Tuileries Bahçesi, Lüksemburg Bahçesi, Parc Monceau, Parc Montsouris gibi Paris'in birbirinden güzel parklarının pek çoğu hakkında, yazılması gereken tüm öncelikli parkları yazdığımı düşünüyorum. Hatta Boulogne Ormanı, Vincennes Ormanı, Saint Cloud Parkı yazılarımızı da yazdığımıza göre artık yeşil alan ihtiyacı için şehrin biraz daha dışına çıkmanın vakti geldi diyebiliriz. İşte o yüzden Paris'in yarım saat kadar dışındaki şık banliyösü Saint Germain en Laye'deki Saint Germain en Laye Parkı'ndayız bu kez.

İlk söylemem gereken şey, burayı Paris merkezindeki Saint Germain Bulvarı civarı ile isim benzerliğinden dolayı karıştırmamanız gerektiği. Saint Germain en Laye Parkı, RER-A'nın batı yönündeki üç ayrı son durağından biri olan şık Paris banliyösü Saint Germain en Laye'de yer alıyor. Yani trene atlayıp 4. zone'da bulunan bu bölgeye gidip son durakta iniyorsunuz. Paris merkezinden trene binerken de varacağınız son istasyonun St. Germain-en-Laye olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konuda RER yazısını okumanızı öneririm.

St. Germain en Laye Parkı - Parc St. Germain en Laye
RER treninden son durakta inip istasyondan yeryüzüne çıkınca solda bizi tüm heybetiyle Saint Germain en Laye Şatosu karşılıyor. Bu görkemli yapının hemen solunda da Saint Germain en Laye Parkı'nın giriş kapısını görüp kendimizi içeri atıyoruz. Parka ilk girdiğimiz alan fıskiyeli bir yuvarlak havuz ve çevresindeki çakıllı yol olduğu için ilk başta ne kadar yeşil bir alana girdiğimiz anlaşılmıyor ama şatoya paralel biçimde parkta ilerlediğimiz zaman ne kadar büyük bir bahçeye girdiğimizi anlıyoruz. Havanın durumuna bağlı olarak dev çayırlıkta uzanıp serilmiş sevgililer, güneşlenenler, piknik yapanlar ve koşturup oynayan çocuklar hayatın tüm güzelliğini ve enerjisini bize aktarıveriyor orada.

St. Germain en Laye Şatosu'na paralel biçimde parkın ortasından yürüyebildiğiniz kadar yürüyüp en son noktaya gelirseniz sizi muhteşem bir teras ve harika bir manzara karşılıyor. Fransa tarihinin ünlü peyzaj mimarı André le Nôtre'un 1669-1674 yılları arasında gerçekleştirdiği iki küsür kilometrelik bu terastan, ta uzaktaki La Défense'ın görüntüsü benim için çok etkileyici. İnsanın oraya uçuveresi geliyor, uçarken aşağıda göreceklerinizin ne kadar güzel olduğunu da kolaylıkla hayal edebiliyorsunuz.

St. Germain en Laye Parkı - Parc St. Germain en Laye
Tam bu noktadan sola döndüğünüzde çayırlığın sonunda ağaçların tam başladığı yerde çok hoş bir kır kafesi bulunuyor. Bilmem burası kışın da açık mıdır, hiç kışın gitmek aklıma gelmedi ama sanıyorum ilkbahardan sonbahara kadar burada bir şeyler yiyip içmek mümkün. Dilerseniz masalarda oturup bir şey yiyebilir, dilerseniz şezlonglara oturup bir şeyler içerken hayatın tadını bir de böyle çıkarabilirsiniz.

Bu kafenin menüsü pek zengin değil ama işletmenin sahibi olduğunu sandığım Hintli görünümlü adam ve ekibi ortamla biraz tezat oluştursa da son derece nazik ve anlayışlılar ama bazen öyle kalabalık oluyor ki sipariş vermek için bile epey beklemeniz gerekebiliyor. Zaten Pariste.Net okuyucusu olarak Paris'te kafe ve restoranlarda başınıza neler gelecek sorusunun yanıtına yeterince aşina olduğunuz için bu bekleme sürelerini dert etmemeyi öğreneli çok oldu, öyle değil mi? Bize sadece hayatın tadını çıkarmak ve içinde bulunduğumuz yeşilliğin ve tertemiz havanın keyfini yaşamak kalıyor.

St. Germain en Laye Parkı - Parc St. Germain en Laye
Bu noktadan sonra park alanından çıkıp Saint Germain en Laye Ormanı'na girmek mümkün ama bu konuyu iyi düşünün derim. Burası öyle bir orman ki bir girdiniz mi ucu bucağı yok. Ben Paris'e ilk geldiğim zamanlar bir uçtan bir uca yürür o devasa ağaçların arasında kendimi çok huzurlu hissederdim. Tabii ki çok keyifli bir aktivite ama bu yürüyüş tüm gününüzü alabilir çünkü orman yürü yürü bitmiyor, hele bir de "dur şu tarafta ne var, dur bu tarafta ne var?" diye sağa sola sapmaya başlarsanız akşamı bulursunuz, benden söylemesi :)

Yine de ormanın içine şöyle bir girip çıkmaktan zarar gelmez. Niyetiniz doğa yürüyüşüyse elbette ki devam edin ama hazır bu taraflara gelmişken geri dönüp şu an Ulusal Arkeoloji Müzesi olan Saint Germain en Laye Şatosu'nu ve şık Paris banliyösü Saint Germain en Laye'i de bir dolaşın derim. Üstelik Pazar günüyse şehir meydanında harika bir pazar kuruluyor. Öğleden sonraya kalmadan orayı da bir dolaşın derim. Belki de önce o pazarı gezip sonra parkta dolaşmak en iyisi. Öğlen yemeğinizi ya da öğleden sonra kahvenizi parktaki kafede alırsınız, belli mi olur? Bir de buradan 10 numaralı otobüse atlayıp gidebileceğiniz, Alexandre Dumas'nın evi, Monte Kristo Şatosu - Château de Monte Cristo bulunuyor, onu da görmek hoş olabilir. Civardaki bir başka şato Malmaison Şatosu - Château de Malmaison ve hemen yanındaki güzel park Bois-Préau da görülmeye değer yerlerden. Bir de Grand Lac des Ibis'in de bulunduğu, muhteşem doğa yürüyüş parkuru ve rüya gibi evleriyle Le Vésinet - Le Pecq var ki, orası da kaçmaz.

St. Germain en Laye Parkı - Parc St. Germain en Laye
Saint Germain en Laye (san jermen an le) Parkı yılın her günü sabah 08:00'de açılıyor. Yazın akşam 21:30'a kışınsa saat 17:00'ye kadar açık ve ücretsiz olarak girilip gezilebiliyor. Belki Paris'e ilk gelişinizde değil ama daha sonraki gelişlerinizde görmeniz, gezip dolaşmanız gereken yerler arasında yer alıyor.

Paris'te görmeye değecek o kadar çok yer var ki, gez gez, yaz yaz bitmiyor. Bazen yazmaktan yorulduğum zamanlarda sizlerden gelen güzel ve destekleyici bir yorum bana yeniden güç veriyor. Hiç merak etmeyin, bende bu enerji olduğu sürece Paris'in kıyısını köşesini yazmaya, bildiklerimi sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Siz de beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp bu yazılardan daha çok kişinin haberi olmasını sağlarsanız çok sevinirim. Çünkü hayat paylaştıkça güzel.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Paris Çevresindeki Diğer Parklar:
Parc de Sceaux
Parc de Saint Cloud
Parc de Bois-Prèau
Grand Lac des Ibis


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.