Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

31 Ekim 2014 Cuma

CNIT - La Défense

CNIT - La Défense
(Son Güncelleme: 01.05.2017) Paris'in en ilginç yapılarından biriyle daha birlikteyiz bugün: CNIT

La Défense'ta, ana meydanda yüzünüzü Grande Arche de la Défense'a çevirdiğinizde sol tarafınızda kalan bina, büyük alışveriş merkezi Les Quatres Temps'ken, sağınızdaki  oval dış cepheye sahip yapı da CNIT'tir.

CNIT (kınit) 1958 yılında sergi ve fuar merkezi olarak inşa edilmiş bir yapı. O zamanalar bu bölgede herhangi bir iş merkezi oluşumu yokken La Défense'a yapılmış ilk bina olma özelliğini taşıyor. CNIT'in yerinde eskiden bir fabrika varmış; Grand Palais'deki fuar ve sergiler için alan yetersiz gelmeye başlayınca yeni bir fuar ve sergi salonu inşa edilmeye karar verilmiş ve yer olarak burası seçilmiş.

Arazinin üçgen yapısına uygun olarak, üçgen bir temele oturtulmuş üç cephesi kavisli, üç dış cephesi cam giydirme, yekpare ve orta kolonsuz betonarme çatısı ile zamanının en çağdaş ve en güzel yapılarından birini inşa etmiş buraya Fransızlar.

CNIT (Centre des Nouvelles Industries et Technologies - Yeni Endüstriler ve Teknolojiler Merkezi) olarak adı konulan binanın açılışını beşinci cumhuriyetin, yani günümüz Fransası'nın kurucusu Charles de Gaulle yapmış ve açılışta "Yüzyıllardır birbirine benzeyen gotik binalar yapıyorduk, nihayet farklı bir bina inşa ettik" manasında bir konuşma yapmış :)

CNIT - La Défense
Bina gerçekten -zamanına göre- çok farklı ve etkileyici. Dışarıdan baktığınızda cam giydirme cephe aydınlık, oval form estetik, içerideki kolonsuz mimari de ferahlık hissi veriyor.

Aslında bu bina pekalâ bir dini yapı ya da konser salonu formu olarak başka yerlerde uygulanabilecek bir tasarıma sahip. Keşke İstanbul'da da bu tarz bir bina olsa, orası bir kültür merkezi olarak kullanılsa. Hatta bu formda bir caminin de çok estetik duracağını düşünüyorum.

CNIT ilk yapıldığında ana girişi en alt kattaymış. Daha sonra La Défense'ın Paris'in iş merkezi olarak planlanması ve meydanın toplu taşıma aktarma merkezi olarak planlanmasından sonra katlar halinde yukarıya doğru gelişmesi sonucu neredeyse üçte biri yer altında kalmış. Buna göre bina yeniden tasarlanmış. Zaten daha öncesinde CNIT'in fuarlar için yetersiz kalması sonucu Porte de Versailles'da yeni bir fuar ve sergi salonunun inşa edilmesi sonucu yapı işlevini kaybedip bir süre boş kalmış. Daha sonra burası kongre merkezi, AVM ve otel olarak yeniden düzenlenmiş.

İçeri girdiğinizde, kolonsuz yüksek beton tavanın kavisli üçgen formu dev bir çadırın içine girmişsiniz hissi uyandırıyor. Ana girişin üst tarafında Hilton Oteli bulunuyor. Burası binaya sonradan eklendiği için gerçekten çok ilginç duruyor.

Karşı cephedeyse sağlı-sollu büro katlarını göreceksiniz ama oralara çıkılamıyor. Sadece iki kat günlük ziyaretçilerin kullanımında.

CNIT - La Défense
Burada spor ürünleri markası Déchatlon'un büyükçe bir mağazası var. Ayrıca türlü elektronik eşya, kitap, kırtasiye ürünleri, cd vb bulabileceğiniz FNAC da CNIT içinde yer alıyor. Benim gezmeyi en çok sevdiğim dekorasyon ürünleri mağazalarından biri olan Habitat'ın da CNIT'te bir şubesi bulunuyor. Ayrıca pek çok butik mağaza ve büyükçe bir süpermarket olan Monoprix günlük ihtiyaçlarınızı karşılamada oldukça yeterli.

Yeme-içme konusunda çok zengin bir seçenek sunmasa da CNIT'in orta sol tarafındaki café-restoranda oturup bir kahve içmek isteyebilirsiniz belki. Monoprix'de de oturup yemek yiyebileceğiniz bir alan olsa da meydanın diğer tarafında bulunan Les Quatres Temps AVM bu konuda çok daha zengin seçenekler sunuyor.

Her iki bina arasında yer altından geçiş mevcut. Tam ikisinin ortasında da La Défense'ın RER (A), metro (Ligne 1), tramvay (T2), otobüs ve tren (Ligne L & U) hatlarının buluştuğu çok büyük bir aktarma noktası mevcut. Buradan Paris'in her köşesine kolayca ulaşmanız mümkün. Örneğin buradan Champs-Élysées'ye RER ile beş hadi bilemediniz 10 dakikada gidebilirsiniz.

Elbette ki CNIT özellikle kalkıp görmeye gelinecek bir yer değil ama Paris'in ilginç ve çağdaş yüzü olan La Défense'ı görmek isterseniz ya da yolunuz bir şekilde bu tarafa düşerse içeri girip bir bakmanızı tavsiye ederim.

Benim evim La Défense'ın Courbevoie tarafında olduğundan CNIT'e beş dakika yürüme mesafesindeyim; dolayısıyla yolum neredeyse her gün buradan geçiyor. Bu nedenle CNIT özellikle alışveriş konusunda Les Quatres Temps kadar hayat kurtarıcı olabiliyor.

Kim bilir, belki bir gün buralarda bir yerlerde sizinle karşılaşabiliriz? Şansa kısmete artık...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: CNIT, La Défense


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

4 yorum:

 1. 2 sene la defense'ta oturduk da cnit'in la defense ´ta yapilan ilk bina oldugunu bilmiyordum! Benim meraksizligim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de 2,5 yıldır La Défense'ta oturuyoruz. Şehrin bu modern kısmında da keşfedecek çok şey var, hepimiz her gün yeni bir şey öğreniyoruz, Paris keşfetmekle bitmiyor ve çok güzel bir şey...

   Sil
 2. Merhabalar La defense de cok guzel oteller var buralarda kalmayı tavsiye ediyor musunuz? paris e ilk defa geleceğiz ve cevremizden hırsızlık olayları vs nedeniyle pek tekin olmadığı konusunda sürekli uyarılıyoruz, montmartre tarafında ya da eıffel cevresınde mı kalalım yoksa la defense de mı? burdan sonra ulaşım nasıl olur merkeze? daha dısta kaldıgından metro için farklı bılet mı almamız gerekıyor yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Mecbur kalmadıkça Paris'in doğu taraflarına geçmemenizi öneririm. Montmartre'ın da doğu ve kuzey tarafı sevimsizdir, batı ve güney tarafı şahanedir. Bu konuda "Paris'te nerede kalınır" diye detaylı bir yazı yazmıştım. Bütçeniz elverişliyse Eyfel civarında kalmak tabi hoştur.
   La Defense Paris'in modern yüzüdür. Benim evim burada. Evimden Champs-Elysees'ye kapıdan kapıya 15 dakikada gidebiliyorum, burası ulaşım konusunda sorunsuzdur. RER kullanırsanız 1-3 zone bilet gerekir ama metro kullanırsanız 1-2 zone şehir merkezi bileti yeterlidir.
   Ben La Defense'ı çok severim ama herkese hitap eder mi ona bir şey diyemem, tamamen zevk meselesi ama ulaşım açısından kusursuzdur.

   Sil

Paris Hava Durumu

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 450'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

REKLAM ve SPONSORLUK

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.