Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

29 Ocak 2014 Çarşamba

Marais Bölgesi - Le Marais

Marais Bölgesi - Le Marais
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'in en hareketli, en canlı, en hayat dolu köşelerinden biri olan Marais Bölgesi'ni, Marais Mahallesi'ni keşfedelim hep birlikte. Şehrin özellikle gay ve Yahudi nüfusunun yoğun olarak bulunduğu Le Marais birbirinden güzel restoranları, butikleri, sanat galerileri, kitapçıları, kafeleri ve müzeleriyle Paris'in en önemli cazibe noktalarından biri. Bazen kendime hayret ediyorum, hangi cesaretle Paris hakkında yazılar yazabiliyorum diye.  Örneğin sırf Marais Bölgesi hakkında oturup bir kitap yazmak gerekirken, gelip burada "Marais şöyledir, Marais böyledir" diye üç beş kelam etmek ne haddime ben de bilmiyorum ama hep söylediğim gibi amacım, "Paris'te şöyle bir yer de var, ne yapın edin gezi programınıza burayı da katın" mesajı verebilmek. İşte o cesaretle yazıyorum bu satırları, ne yazarsam yazayım eksik kalacağını bile bile, her fırsatta güncelleye güncelleye...

Le Marais, ki kısaca Marais diyeceğiz, türkçe okunuşu "lö mare" ya da daha yakın telaffuzuyla "lö mağe" şeklinde ve Fransızcada "bataklık" anlamına geliyor... Tahmin edeceğiniz gibi, burası çok eski yüzyıllarda bataklıkmış ve zamanla, önce tarıma açılmış, çok sonraları da Place des Vosges'un yapılıp aristokratların o civara yerleşmesi ile bu bölge popüler bir yer haline gelmiş. Sonra yeniden gözden düştüğü dönemler olmuş ve yakın tarihe kadar da izbe ve pek tercih edilmeyen bir yermiş ama ne olduysa birden yeniden popülerleşmiş. Nasıl popülerleşmesin ki, şehrin aslında tam göbeği.


Marais Bölgesi - Le Marais
Burayı gezerken, Paris'in çok eski zamanlarda nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olabiliyorsunuz, çünkü Baron Haussmann 19. yüzyılın ortalarından itibaren Paris'e o meşhur geniş bulvarları açmadan önce neredeyse tüm Paris aşağı yukarı bu formattaymış. Daracık sokaklar, dipdibe karakteristik Paris evleri, labirent gibi sokaklar... Ne zaman Marais'de dolaşsam aklıma o günler gelir, sokaktaki insanları ve arabaları görmemek için başımı üst katlara çevirdiğimde kendimi eski yüzyıllarda hissedebilirim rahatlıkla.

Marais Bölgesi'nin Paris haritasında konumlandırmak için Hôtel de Ville ile Bastille arasında kalan bölgenin kuzeyi gibi düşünebiliriz. Bir kısmı 3. bir kısmı 4. arroindissement sınırları içinde yer alıyor. Daracık sokaklarda dolaşırken birbirinden sevimli kafeler, restoranlar, çok ilginç objelerin satıldığı dükkanlar, küçük butikler, kitapçılar ve daha neler neler çıkıyor karşınıza.

Marais Bölgesi - Le Marais
Tabii bu bölgenin iki entersan özelliği metrekareye düşen gay ve Yahudi sayısının bir hayli fazla olması. Burası şehrin ve dolaysıyla şehri ziyarete gelen gay nüfusun en önemli çekim noktası. Dolayısıyla çok sayıda gay sex-shop'lar, bar ve gece kulüpleri yanında hatırı sayılır miktarda "straight friendly" kafeler ve kitapçılar da mevcut.

Marais, aynı zamanda hatırı sayılır miktarda Yahudi bir nüfus barındırıyor bünyesinde. Pek çok sinagog ya da Yahudi kültür merkezleri nedeniyle sokakta dolaşırken gördüğünüz ortodoks Yahudiler sayesinde kendinizi İsrail'de hissetme olasılığınız yüksek. Hatta bazı günler sokağa yayılan Yahudi gönüllüler "sadaka! sadaka!" diye para topluyorlar. İbranicedeki sadaka ile Türkçedeki sadaka aynı kökten geliyormuş ve neredeyse aynı aksanla söyleniyormuş, onu da Paris'te öğrendim. Ayrıca Yahudilerin işlettiği dükkanlarda birbirinden ilginç etnik objeler, hediyelik eşyalar, aksesuarlar bulabilmek mümkün. Komik ama örneğin benim gümüş kolyem ne zaman kopsa gidip yenisini aldığım gümüşçü, bu bölgede. Biraz takıntılıyım sanırım :)


Marais Bölgesi - Le Marais
Marais'yi gezmek için gay ya da Yahudi olmanız gerektiği anlamı da çıkmasın... Paris dini, dili, cinsiyeti, cinsel yönelimi, düşüncesi her ne olursa olsun, ortak insanlık değerlerini benimsemiş herkesin rahatlıkla gezebileceği, imkanı olanların yaşayabileceği bir şehir olduğu için, bu renkliliği en keyifli hissedebileceğiniz yerlerden biri olan Marais Bölgesi de gezip dolaşmak, hayatın tadını çıkarmak için şehrin en özel noktalarından biri. Sizlerin de bu renkler arasında kendinize bir yer bulabileceğinizi, kendinizi bir şehre en azından bu dünyaya ait hissedebileceğiniz bir zaman dilimi yaşamanızı istediğim için bu sokaklarda dolaşmanızı öneriyorum zaten.

Ayrıca yeme içme konusunda yine Paris'in en çok seçenek sunan bölgelerinden biri olan Marais'de -niyeyse- gerek parisliler gerekse turistler olsun, buradaki falafel dükkanlarına müthiş rağbet ediyorlar. Bana pek bir şey ifade etmese de ne zaman buradan geçsem falafelcilerin önünde upuzun kuyruklar oluyor. Seviyorsanız gidip deneyin bence. Ama benim en sevdiğim restoranlardan biri, İspanyol tapas bar Casa San Pablo; oraya da bir bakmanızı öneririm. Ayrıca Au Rendez-Vous Des Amis'de de güzel şeyler yiyip içebilirsiniz, tıpkı Le Voltigeur'de olduğu gibi. Ama sanırım restoran olarak bu bölgede en çok Robert et Louise'i seviyorum.


Marais Bölgesi - Le Marais
Paris'te en sevdiğim mekanlardan biri, bir Yahudi pastanesi olan Sacha Finkelzstajn da Marais'de bulunuyor. Yine bu bölgede sevdiğim diğer iki kafe-pastaneden biri Royal Café, diğeriyse Le Loir Dans La Théière. Bir de straight friendly kafe, meşhur Open Café var. Gerçi orada dışarıda oturmak daha cazip ama her zaman kalabalık oluyor. İlk kez Lizbon'da, tattığım Rio de Janairo'da fellik fellik aradığım nefis tatlı Pastel de Nata'yı da Marais Mahallesi'nde Comme à Lisbonne'da bulmak mümkün. 

Aslında Marais Bölgesi'nden Pariste.Net'e çok ekmek çıkar :) Yazmayı istediğim pek çok kafe ve restoran bu bölgede çünkü. Önümüzdeki dönemde fırsat buldukça yazmak niyetindeyim gidip sevdiklerimi tek tek; takip ettiğiniz üzere yazıyorum da zaten ama yaz yaz bitmiyor işte ama hiç merak etmeyin daha çoook mekan tanıyacağız hep birlikte.

Marais Bölgesi - Le Marais
Paris'teki en güzel müzelerden biri olan ve Paris Tarihi Müzesi diyebileceğimiz Musée Carnavalet  de Marais'de ama ne ne yazık ki Ekim 2016'da restorasyon çalışması başladı ve artık gezilemiyor. Üstelik restorasyonun 2019 sonuna kadar süreceği duyuruldu... Bu müzeyi çok seviyordum ama ne yapalım, çaresiz açılmasını bekleyeceğiz. Zaten civarda daha yapacak pek çok şey daha var:

Picasso Müzesi, Ulusal Arşiv Müzesi, Place des Vosges, Victor Hugo'nun EviSaint Paul Kilisesi, Village Saint Paul, Hôtel de Sully, İsveç Kültür Merkezi, daha neler neler; hepsi Marais'de... Bir de şehirdeki en ilginç mağazalardan biri olan Uniqlo şubesi, sırf binanın içini görmek için bile gezilebilir. Ayrıca Paris'te en sevdiğim kitapçılardan biri olan Les Mots A La Bouche da burada... Yine aynı sokakta bulunan Passage du Désire de görülmesi gereken enteresan mağazalardan. Biraz ilerisindeki cıvıl cıvıl tasarım mağazası Fleux' de gezilince içinizi açacak yerlerden.


Marais Bölgesi - Le Marais
Cumartesi günleri "shabbat" nedeniyle pek çok Yahudi dükkanı kapalı olabiliyor o yüzden cumartesi gündüz vakti beklediğiniz hareketli hayatı bulamayabilirsiniz ama özellikle pazar günleri Paris'in büyük kesimi rehavet içindeyken, yani dükkanların çoğu kapalıyken, şehrin belki de en canlı yeri Marais Bölgesi oluyor o yüzden gezi ajandanızda pazar gününü Marais'ye ayırabilirsiniz.

Paris'in her yerinde olduğu gibi, burada da, yolda yürürken ara sıra sağınıza solunuza bakın, açık bir kapı, bir pasaj, bir geçit gördüğünüzde ve içeri girmeniz mümkünse mutlaka girip bir bakın. Birbirinden nefis pasajların, geçitlerin saklı olduğunu göreceksiniz. Örneğin böyle gizli köşelerden birinde saklı olan Jardin des Rosiers'i atlamamanızı öneririm.

Marais Bölgesi - Le Marais
Yine bu bölgede bulunan ve sık sık bünyesinde düzenlenen geçici sergileri gezmeyi sevdiğim Espace des Blancs Manteaux da enteresan bir yer. Ondan daha büyük bir kültür sanat merkezi olan Carreau du Temple da Marais'nin en kuzeyinde bulunuyor. Yol üstünde Square George Cain ufak da olsa nefes almak için hoş bir yeşil alan sağlıyor. Musée Cognacq-Jay bu bölgedeki bir başka ilginç bir müze; üstelik ücretsiz. Mühendislik, mimarlık, tasarım ve teknoloji meraklıları da bölgenin kuzeyindeki Musée des Arts et Métiers'yi mutlaka gezilmeli.

Yani bu bölgede dilediğiniz gibi sağa sola dönüp gönlünüzce kaybolabilirsiniz. Küçük butiklere girip tezgahları kurcalamak çok keyifli olabilir. Ayrıca ikinci el giysilerin satıldığı dükkanlarda da enteresan şeyler bulma ihtimaliniz var. Sokaklarda birbirinden ilginç, özgüveni tavan yapmış genç-yaşlı her türden insanı görmeye hazırlıklı olun. Resmen göz şenliği... Gezerken kiloyla kıyafet alabileceğiniz Kilo Shop'a da girip bakmalısınız.


Marais Bölgesi - Le Marais
Toplu taşıma için pek çok seçenek mevcut: eğer doğrudan Marais'nin kalbine ulaşmak istiyorsanız en doğru seçenek 1 numaralı metro hattının "St. Paul" durağında inmek. Metrodan çıkar çıkmaz yolun karşısına geçip ara sokaklarda kaybolarak Marais'de dolaşabilirsiniz. Aynı şekilde 1 ya da 11 numaralı metro hattlarının "Hôtel de Ville" durağında ve yine 1, 5, 8 numaralı hatların "Bastille" durağında inerek de buraya ulaşmak mümkün. Dilerseniz 11 numaralı hattın "Rambuteau" durağında ya da 8 numaralı hattın "Chemin Vert" durağında inerek gelmeniz de mümkün. Siz yeter ki gelmek isteyin, Paris'te ulaşımın kolay bir yolu hep var...

Ben çoğunlukla gezime Saint Paul'den başlamayı seviyorum. Bu taraflara ilk kez gelen bir arkadaşımı gezdiriyorsam onu şaşırtmak için önce Village Saint-Paul'e götürüp önce bir kafasını karıştırıyorum, daha sonra Hôtel de Sully'nin içinden geçirip Place des Vosges'u göstererek şok üstüne şok yaşatıyorum :) Kendim geziyorsam da Saint Paul metrosunda indikten sonra, doğrudan karşı sokağa dalıp Marais sokaklarında kaybolmayı tercih ediyorum. Hadi bakalım, şimdi de kaybolma sırası sizin...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Le Marais, Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

8 yorum:

 1. Pazar gunu cogu yer kapaliyken buradaki hangi dukkanlar acik acaba ?Butikleri cafeleri mi kastediyorsunuz?
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Marais Bölgesi'ndeki yahudi kökenli işletmelerin çoğu cumartesi kapalı oluyor, pazar günüyse açık. Bu da semte Pazar günü bir hareketlilik kazandırıyor. Bir tek BHV pazarları kapalı, onun dışında pek çok mağaza, butik, cafe, restoran pazar günleri açık oluyor.

   Sil
 2. merhaba Kilo Shop bölgenin neresinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hotel de Ville'i karşınıza aldığınızda solda BHV'nin çok katlı mağazası var. O sokaktan girin ve ilk sola dönün. Az ileride solda karşınıza çıkacaktır.

   Sil
 3. Merhaba, Le Marais BHV 'nin olduğu yer mi ? BHV 'nin yan/arka sokakları? Eğer orası ise evet gerçekten görülmeye değer.Aksi halde ST.Paul durağında inildiğinde (-ki hep burada inin deniliyor) etrafta görmeye değer hiçbirşey yok sokaklarda.Birkaç designer mağaza ve genelde yaşam bölgesi. Acaba biz mi yanlış gittik? st.Paul durağında inip karşıya geçtik ve sokaklara girdik?! :)
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Evet BHV'nin arkasından başlayıp yukarıda Temple'a, sağ tarafta da Bastille'e kadar uzanan geniş bir bölge. Orada herkese göre mekanlar var, sizin başlamayı seçtiğiniz nokta da güzel bir yer elbette.
   Ben kişisel olarak sizin önermediğiniz St Paul'den yolun karşısına geçerek Le Marais'ye girmeyi seviyorum; biraz ötede sokak aralarında kaybolmak çok hoşuma gidiyor. Benim başlangıç noktam sizinkine göre biraz daha sakindir; bu tamamen nasıl bir şeyle karşılaşmak istediğinize göre değişiyor. O yüzden bu mesajınız çok değerli. Eğer daha haraketli ve kalabalık bir Le Marais gezmek isteyen olursa BHV'den başlamalarını önerelim...
   Teşekkürler.

   Sil
 4. selamlar, su an Au Rendez-vous Des Amisden bildiriyorum. mekan kucuk sevimli cok cici Confit de Canard ve Rose sarap gayet basariliydi. Marais Atmosferini yasamak icin ideal. tesekkurler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasınız... Afiyet bal şeker olsun... İyi tatiller...

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.